Tarih Boyunca Ruhsal Hastalıklara Bakış (1.Bölüm)

Dün yazmış olduğum içi karartıcı yazıdan sonra bugün biraz değişik bir konu yazmak istedim.Yüksek lisans derslerimiz arasında Ruhsal Hastalıklar adlı bir ders vardı.Sağlık kökenli olduğum ve 4 yıl psikiyatri kliniğinde çalıştığım için zorlanmadığım ve kolay geçtiğim bir dersti.Kaynak olarak en çok Psikodinamik Psikiyatri ve Normal Dışı Davranışlar(E.Geçtan) kitabını kullandık.
Derste normal dışı davranışların tarihine hiç değişmedik ama kitap güzel bir şekilde değinmiş.Ben de bugün size ilk çağlardaki  ruhsal hastalıklara bakış açısından bahsedeceğim.

Ruhsal hastalıklarla ilgili ilk tedavinin yaklaşık yarım milyon yıl önce Taş Devri zamanında mağara insanları tarafından uygulandığı sanılmaktadır.Özellikle baş ağrılarından yakınanlar için kafatasında yuvarlak bir delik açılıyor,böylelikle açılan delikten kişi rahatsız edecek kötü ruhun çıkarıldığına inanılıyordu.Size ilginç gelse de bu uygulamaya maruz kalan insanların uygulama sonrası yıllarca yaşadığı ve deliğin çevresinde iyileşme belirtileri olduğu kanıtlanmıştır.
 İlk insanlar doğada meydana gelen gök gürültüsü,şimşek,deprem gibi olayların iyi ya da kötü ruhlar tarafından yapıldığına inanırdı.Onlara göre kişinin normal dışı davranış sergilemesi de kişinin içine kötü ruhların girmesinden kaynaklanıyordu.İyilik yapan ve sevilen insanların içlerinde de iyi ruhlar vardı.

İçine kötü ruhun girdiğine inanılan kişiler için dualar okunuyor,kötü ruhun kaçması için gürültü yapılıyor,kişiye kötü kokulu karışımlar( koyun pisliğiyle karıştırılmış şarap gibi) içirilerek ruhun kişinin içinden kaçmasını sağlanmaya çalışıyordu.Bu tedaviler ilk tıp adamları sayılabilecek şamanlar tarafından yapılmaya başlanmış,Yunanistan,Çin ve Mısırda bu görev din adamlarına bırakılmıştı.Daha sonra yeni yöntemler geliştirilmeye başlanmış,giderek daha insani yöntemler bulunmuştur.
 Bugün ilk çağlardaki uygulamaya değindim.Bu bir yazı dizisi olacak.İlerleyen tarihi dönemlerde de ruh hastalarına olan yaklaşımlara da değineceğim.Şimdilik bu kadar.Sağlıkla kalın...

Tarih Boyunca Ruhsal Hastalıklara Bakış (1.Bölüm) Tarih Boyunca Ruhsal Hastalıklara Bakış (1.Bölüm) Reviewed by Yurdagül Çelik on Aralık 20, 2016 Rating: 5

49 yorum:

 1. çok ilginç bilgiler, kafa deldirmeye çok şaşırdım :S

  YanıtlayınSil
 2. Aklıma Exorsizm filmi geldi. Eskiden kafa deliniyordu ama şimdilerde hala hacamat (yanlış yazmış olabilirim) denilen şeyi yapıyorlar eskiden kalma bir uygulama olarak.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hacamat uygulamasını fazla bilmiyorum ama Sağlık Bakanlığı alternatif tıp yöntemlerini onayladı ve öyle bir birim de açıldı.

   Sil
  2. Hacamat sünnettir, peygamberimiz yaptırmış, tavsiye de etmiştir. Kan aldırmaktır.

   Sil
 3. Bu yapılanlar bugün saçma görünüyor bize ama o dönem insanı için ne kadar doğaldı kimbilir... Güzel bilgiler... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. En azından tedavi için bir başlangıç yapmışlar...

   Sil
 4. Bizim inancımıza göre ruh iyidir. Kötü olan ve kötülüğü emreden nefstir. Bu iki şey de her insanda mevcuddur. Bu mücadele ölene kadar devam eder. İslama göre nefsle mücadelenin çeşitli yolları var. Fakat islam dışında herşeyi yapabilir insanlar, kafasına delik açmakta dahil.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O dönemlerde sanırım tek tanrılı dinler gelmemişti.

   Sil
  2. Aslında islam Adem as. dan beri var. O da ilk yaratılan insan ve peygamber zaten. :) Fakat her dönemde hakikati bırakıp sapıtmayı beceriyoruz biz.

   Sil
 5. Kafa delmek mi koyun pisliği içeren şarap mı? Cidden çok tuhaf şeylermiş yahu bunlar. Şamanizm araştırmalarımda buna benzer tuhaf bilgilere rastlanmıştım bunlara da şaşırdım doğrusu

  YanıtlayınSil
 6. Koyun pisliğinin sahiplerinin mizacını taşıdıgını mı düşündüler acaba. Malum koyunlar uysal ve söz dinlerler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hiç öyle düşünmemiştim :) Bu da farklı bir bakış açısı :)

   Sil
 7. Kafa deldirmek haaa :)) İlginç gerçekten...
  Merakla bekliyor olacağım..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İlerleyen çağlarda tabi değişiklikler var.Ben de okudukça nereden nereye gelmişiz diyorum :)

   Sil
 8. Vuuuf çok ilginçmiş. Hele o aka deldirmek baya bir sancılı durummuş 😮☺

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O dönem faydalı olduğu düşünülen bir teknikmiş :)

   Sil
 9. Başağrısı için kafatasında delik açılması!!!Amanın:)))))Yine ilgiyle okudum, karikatürlere çok güldüm. Eline sağlık. Sevgiler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Psikolojik hastalıkların tarihine girdik bu kez :) Diğer bölümler de gelecek :) Teşekkürler :)

   Sil
 10. İyi ruhların kafadan çıkmaması için de, kafayı çelikler ile lehimlemek aklıma geldi.:) Psikolojiye meraklı olduğumdan sizi büyük bir keyifle takip ediyorum. Güzel bir akşamda olmanızı dilerim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Erkeklerin psikolojiye ilgisi,kadınlara göre biraz daha düşüktür.O yüzden erkek takipçilerin yazıları okuması beni de mutlu ediyor :) Teşekkür ediyorum :)

   Sil
 11. Çok ilginç ve etkileyici bir yazı olmuş çok beğendim, bu arada bir sorum olacak psikolojik sorunlar sizce antidepresanla çözülür mü yararlı olduğunu düşünüyor musunuz? bunun hakkında bir yazı da yazmanızı isterim, sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben bir çok yazımda ve bir çok psikolojik hastalıkların tedavisinde antidepresanların yanında psikoterapinin önemini vurgulamıştım.Sanırım sizin gözünüzden kaçtı.Bizim ülkemizde psikoterapi için yeterli zaman,mekan ve şartlar yok.O yüzden tedavinin biraz eksik kaldığını düşünüyorum.Tabi ki bu benim şahsıma ait bir görüş.Onu da söylemiş olayım.

   Sil
 12. Ne kadar ilginc bir yazi olmus ilgiyle okudum elinize saglik

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Biraz değişik bir yazı olsun istedim.Teşekkür ederim :)

   Sil
 13. Bu çok özel bir yazı. Neler denmiş.Gürültü yapanlar, delirmeyenleri de delirtmek istemiş olmalı :))

  Müzik en iyisiymiş galiba.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İçtikleri şarap(koyun pisliğiyle karıştırılmış),hasta değilse bile hasta eder insanı :)

   Sil
 14. Ne yazık günümüzde bile eski yöntemlerden fayda umanlar var. Kırsal kesimdeki halkımız sağlık konusunda özellikle eğitilmeli.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O da ayrı bir makale konusu gerçekten.Sağlıkla ilgili yanlış bilinen şeyleri de yazmak gerek sanırım.

   Sil
 15. Sevgili Yurdagül kızım. Bu seriyi merak içinde okumak istiyorum. Ama ne ilginç yöntemlermiş...Sevgiler :) Bloğun iç açıyor. Hayırlı olsun canım :)

  YanıtlayınSil
 16. İyi ki o dönemlerde yaşamamışız yoksa vay halimize :)

  ruhsal hastalıklara sahip insanlara uzaydan gelmiş gibi bakma fikri o zamanlardan geliyor desenize.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O dönemin insanlarına sorsak belki onlar da bizim dönemde yaşamak istemezlerdi :)

   Sil
 17. ay baksana, sahafta nefis bir kitap buldum, rasim adasal, kişilik ve karakter portreleri, adında, süper süper :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kitabı not aldım,inceleyeceğim efendim...

   Sil
  2. Rasim Adasal'ı internette araştırdım.O adla kitabı gözükmüyor :(( Kitabı ancak sahafta bulabilirim belki :((

   Sil
 18. Çok ilginçmiş. Tarihin her döneminde iyi ve kötü var ve sürekli çözüm aranıyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet iki ve kötü arasında devam eden kavga,asırlardır sürüyor...

   Sil
 19. Bir şey degismemis, içimizde iyi ile kötünün savaşının hala devam ettigini düşünürsek :) Ruh değil benlik diyebiliriz herhalde :)

  YanıtlayınSil
 20. son zamanlarda yoğun olduğum için buralara uğrayamadım. Güzel bir yazı dizisi başlatmışsın. Tebrikler...

  YanıtlayınSil
 21. Çok güzel bir dizi olacak yavas yavas okuyacagim bölümleri. Bosanma ve cocuklarla ilgili yazimi vaktin olunca okuyup yorumlar misin? Fikirlerini ve ekleyeceklerini merak ediyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben o yazını görmedim.Uygun zamanda okuyup mutlaka yorum yazarım :)

   Sil
 22. Çok ilginç diyoruz ama o günkü teknoloji ve bilgi ile belkide günümüz tıbbına yol açmış insanoğlu. Ama yine de kafayı delmeseler iyiymiş 😁. Güzel bir yazı teşekkür ederim paylaşım için 😊. Sevgilerimle

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Adım atmış olmaları bile önemli değil mi?Kafayı delseler de :))

   Sil
  2. Kimbilir, kafayı kırmak deyimi belki de burdan geliyordur 😁😁.

   Sil
  3. Aaaaa olabilir :) Hiç düşünmemiştim o açıdan :))

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.