Sorumluluktan Kaçmak


Sorumluluk deyince genel olarak çevremize ve sevdiklerimize karşı sorumluluklarımız aklımıza gelir.Oysa ki insanın önce kendine karşı sorumlulukları vardır.Kendine dair sorumluluklarını yerine getiremeyen kişi,başkalarına sorumluklarını nasıl yerine getirebilsin?Bu durum asla bencillik de değildir.Kendinize dair sorumluluk derken örnek olarak sağlıklı beslenmeniz,vücudunuza iyi bakmanız,kendinize psikolojik şiddet uygulamamanız gibi unsurları sayabiliriz.
 İnsanın kendine dair sorumluluk üstlenmesi,başkalarının sorumluluğunu üstlenmesinden daha zordur.Bu olgu,çocuk yaşlarda yeterince geliştirilemezse,kişi ilerleyen süreçte hayatında sıkıntılar yaşar.
 Kişi başına gelen olaylarda ''Böyle olaylar hep beni bulur.'' tarzı bakış açısıyla bakarsa kendini suçlamış olur.Halbuki böyle bir durumda ''Bu olaylar başıma neden gelmiş olabilir?'' ya da ''Bu olayda nasıl davransaydım durum dönüşebilirdi?'' gibi bakış açılarıyla gerçeği farklı açılardan görmeyi öğrenmek gereklidir.
Sorumluluklarını yerine getiremeyen insanlar,genel olarak kaçma eğilimindedir.Kişinin kendini suçlaması mazoşist bir eğilimle birlikte yine bir tür kaçma şeklidir.Bunun dışında bedensel yorgunluklar da kaçış mekanizmalarından biridir.Kişi,sabah güne başlarken bile yorgundur,enerjisi düşüktür.Gün boyunca da ''ah''.''of'' gibi iniltilerle ortalıkta dolaşır :))Bu şekilde de çevrelerini de bıktırırlar.Psikolojik kökenli olan bu yorgunluk belirtileri,çocukluk yıllarında yeterince desteklenmemiş ya da aşırı korunmuş çocuklarda daha fazla ortaya çıkar.
İş kolik olmak da sorumluluktan kaçma mekanizmalarındandır.Kişi,işini uyuşturucu niyetine kullanır,eve iş getirir,sürekli çalışmak zorunda olduğunu söyler,böylelikle işiyle uyuşmuş durumdadır.Sorumluklarını yeterince yerine getiremez.

Sıkça kullanılan savunma mekanizmalarından biri de sürekli çevreyi suçlamaktır.Sınavında başarısız olan öğrencinin öğretmenin adaletsiz olduğunu ve ona kafayı taktığını söylemesini örnek olarak verebiliriz.Bazen yetişkinler de karar vermenin sorumluluğunu alamadıkları için karar verme sorumluluğunu bürokratik süreçlere bırakırlar.Böylece yapmaları gereken şeylerin sorumluluğunu alamayarak durumu sürüncemede bırakır.
 Sorumluluktan kaçış mekanizmalarından biri de silme işlemidir.Aşırı bağımlılık da bu duruma eşlik eder ve genel olarak çevreleri tarafından sömürüye uğrarlar :(
 Kaçma yöntemlerinden biri de içine kapanma ve ilişkileri asgariye indirme şeklindedir.Bazen de kişi bunun tam karşıtı bir tutum sergiler ve sürekli savaş halindedir.
 Kimi insan ise kendini sürekli zevk,eğlence ve alışverişe vererek kendi benliğinden ve sorumluluğundan kaçar.

Zaman zaman hepimiz az önce belirttiğimiz savunma mekanizmalarını kullanırız.Önemli olan ne kadar sıklıkta kullandığımız ve hayatımızı ne kadar etkilediğidir.Eğer gerçekten şapkanızı önünüze koyup düşündüğünüzde sorumluluktan kaçtığınız şeyler varsa bunları tespit etmeli ve sorumluluklarınızı almayı öğrenmelisiniz.Hiç bir şey için geç değildir.Bunu da unutmamak gerek.Eğer sorumluluk almakla ilgili ciddi sorunlarınız varsa uzman desteğiyle plan,program yaparak da bunu öğrenebilirsiniz...
Sorumluluktan Kaçmak Sorumluluktan Kaçmak Reviewed by Yurdagül Çelik on Aralık 04, 2016 Rating: 5

28 yorum:

 1. Bu bizim toplumumuzda genel bir sorun. Sorumluluktan kacanlara ben de dahilim.

  YanıtlayınSil
 2. blogunu yeni keşfettim bende beklerim :)
  www.dblogu.blogspot.com

  YanıtlayınSil
 3. İşkoliklerin evdeki sorumluluklarından kaçmak için eve iş getirmeleri ve hep işi öne çıkartmaları çok yaygın bir durum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kendimle ilgili sorumluluklardan kaçmak için zaman zaman ben de iş kolik şekilde çalışır ve sağlığımı ihmal ederdim :(

   Sil
 4. Sorumluluktan kaçmak benim işim, efendim :D
  Yazılarınızda kendimi görüyorum bazen, faydalı oluyor benim için. Teşekkürler! :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuzu okurken güldüm ben de :) Ne deyim :)

   Sil
  2. Güldürebildiysem ne mutlu bana :)

   Sil
 5. Kendime olan sorumluluklarım hep ertelenebilir, gerçekleştirilmeyebilir bende :)))
  Bir de kendimi sorumlu kişilik adlederim, peeeehhhhh :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O zaman ne yapıyoruz?Bakış açımızı değiştirmeye başlıyoruz :)

   Sil
 6. Her şey temelde hep bakış açısına dayanıyor sanırım. Yazdıklarınızdan hep öyle hissediyorum ama yanılıyor da olabilirim tabii. Bakış açımızı değiştirdikçe hep daha ilerleyebilecekmişiz, olumsuzlukları olumluya çevirebilecekmişiz gibi geliyor :)
  Sevgiler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok önemli ve güzel tespit :) Seni tebrik ediyorum :)

   Sil
 7. Sorumluluktan kaçma ya da aşırı sorumluluk üstlenme, kendini dahi ihmal etme...
  İkisi de rahatsız edici iki uç davranış. Sorumluluklarımızı bilmemek kişisel ilişkilerimizi de zedeliyor.
  Karikatürler çok güzel seçilmiş.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sorumlulukları bilip sınır çizebilmek önemli :)Teşekkürler :)

   Sil
 8. Bize verilen herşeyin bir emanet olduğunu düşünürsek; hayatımıza daha çok sahip çıkar ve daha sorumlu oluruz diyebilirim. Hayatımızı kazanmak için hiçbir çaba sarfetmediğimizden olsa gerek; har vurup harman savuruyoruz. Hiç değerini bilmiyoruz. Kendisini seven insan diğerlerini de sevebilir bence. Bu bencillik değil sizin de dediğiniz gibi.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sorumluluklarımızın farkına varmak dileğiyle 😍😍😍😍 Teşekkürler...

   Sil
 9. En sinir olduğum yaklaşım şekli; 'bu olaylar da hep beni bulur.' Bunu söyleyenlere hep şunu demek isyorum: Hayır cicim o olaylar hep seni bulmuyor, herkesi buluyor da senin bakış açında sorun var:) Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hatayı dışarıda aramanın başka bir şekli bu :) Teşekkürler :)

   Sil
 10. Sorumluluk bilinçinde olmak = sağlam bir karakterdir diyebilirmiyiz o zaman ?
  Çok değerli bir hatırlatma olmuş,emeğinize,sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Birey olamıyoruz olmayı da bilmiyoruz,sonuç olarak sizin de değiniz gibi sağlam karakterli olamıyoruz :( Teşekkürler :)

   Sil
 11. sorumluluk sıkıcı bişi yaaaa :)

  YanıtlayınSil
 12. Matematiği zayıf bir öğrenci olarak suçu hep hocalarıma atardım :). Ne zaman zayıf not alsam anne ve babama sıraladığım bahanem belliydi bizim bu matematikçi hiçbir şeyden anlamıyor, dersi anlatamıyor ben o yüzden zayıf alıyorum derdim. İnanırlarmıydı peki tabii ki hayır :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Test ederek de yaşamışsınız zaten :) Somut örnek oldu bize :) Teşekkürler :)

   Sil
 13. Alisveris karikatürüne bayildim. Herkes için yasarken kendimizi de ihmal etmeyelim 😊

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.