Ortak Yaşam İlişkilerinde Kadın

İlişkilerde çizdiğimiz tablo,çocukluk yıllarımızdaki yetiştirilme tarzımızın bir yansımasıdır.Bugün kadınla ilgili tarafı ele alacağım daha sonra da erkekle ilgili olan kısmı.
 Sağlıklı anne modeliyle büyümemiş kadınlar, olgunluk çağlarında kimlik bunalımı yaşayabilir.Bu kadınlar erkek gibi tavırlar sergileme peşindedir.Böyle düşünen kadınlar,ev işleri yapan,yemek pişiren,günlere katılan kadınları aşağılarlar.Onlara göre bu tür aktiviteler,güçsüzlük göstergesidir.Önyargılı oldukları için ev kadınlığının yaratıcı ve yapıcı yönlerini bir türlü göremezler.Bu bakış açılarıyla erkeğine ve çocuklarına yönelik bir sadizm içindedirler.Bu dünyaya ait olmadığı düşüncesiyle  film karakterlerine ya da romantik dizilere ilgi duyarlar.

Bazı kadınlarsa cinsel anlamdaki kimlik yetersizliklerini kendini mesleki ve entellektüel alanlarda geliştirerek kapatmaya çalışırlar.İşinde ve entellektüel boyutlarda iyi olmak için sürekli başkalarıyla yarış halindedirler.Bir erkekle ciddi bir beraberliğe gireceğinde saldırganlaşabilir ve erkeği küçümseyebilirler.
Kimi kadın ise kendisinde var olan eksikliği gizlemek adına sürekli erkekleri baştan çıkarma eğilimindedir.Bu tarz kadınlar,çocukluk döneminde annesinden bunalmış ve çapkın baba modelini benimsemiş insanlardır.Kökeninde erkeklere öfke duymakta ve erkeklerden öç almaya çalışmaktadır.
Bazı tür kadınlar ise erkeklerle ilişkiye girmekten tamamen kaçınırlar.Kendilerince rahibe olmak çok daha iyidir.Aslında erkekler tarafından istismar edilme korkusuyla bu şekilde kaçmayı mantığa bürümektedirler.
Yukarıda belirttiğim kadın kimliklerinin hepsinin kökeninde incinmekten korkan,yeterince korunmamış ve sevilmemiş küçük bir kız çocuğu bulunmaktadır.Gerçek kadın kimliğine nasıl ulaşmaları gerektiğini bilmediğinden karmaşık davranış kalıpları geliştirirler.Sürekli bu kısırdöngü içinde döner dururlar.Cinsel ilişkilerde de yetersiz olup,öncelikle sevgi ve şefkat gereksinimlerinin giderilmesine ihtiyaç duyarlar.
Ben bu yazıyı keyifle yazdım,umarım siz de keyifle okumuşsunuzdur.Kaynak olarak Engin Geçtan'ın kitaplarından bir harmanlama yaparak yazdım.Yazı burada bitmedi  :) Sadece kadınlar olmaz azıcık da erkeklere değineceğiz.Gününüz sevgiyle ve hoş görüyle geçsin...
Ortak Yaşam İlişkilerinde Kadın Ortak Yaşam İlişkilerinde Kadın Reviewed by Yurdagül Çelik on Aralık 07, 2016 Rating: 5

46 yorum:

 1. Etrafımızdaki kadın modelleri. Benim işyerimde öyle bir model var ki, şimdiye kadar kimse çözemedi kimliğini. HErşeyi bilen kendisi. HEr alanda uzman kendisi. Erkekleri beğenmeyen kendisi. HEr ortamda tek konuşan kendisi. Etrafındaki kimse ona saygı duymasa da karşısındaki varlığın konuşulmayacak biri olduğunu çözdüklerinden dolayı susmayı yeğliyor(uz)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çocukluk çağında geçirilen travmalar,yetişkinliğe de yansıyor.Fark edip çözülürse ne ala ama çözülmezse kişinin kendi de fark etmeden yaşıyor gidiyor öylece :(

   Sil
 2. elinize sağlık, kapanış cümlesini okurken aa dedim bitmemeliydi; ama devamı gelecekiş bekliyorm

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bazı konularda yazarken çok uzatmamaya çalışıyorum çünkü her bir cümlede önemli anektot var.İyice okunsun ve sindirilsin istiyorum.Kişileri de bunaltmadan tabi :) Sadece kadınlar olur mu :) Erkeklere de dokunuş yapacağız :)

   Sil
  2. :D bekliyor olacağım, analizleri çok severim

   Sil
 3. Bu kimliklerin oluşmasında çocukluk çağı yadsınamayacak kadar etkili yani :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet kişilik oluşumu çoğu zaman 7 yaşına kadar tamamlanıyor.Ama tabi değiştirmek üzerinde uğraşmak da bizim elimizde :)

   Sil
 4. Keyifle okudum, çok güzel bir yazı olmuş erkekler için olanını bekliyorum ;))

  YanıtlayınSil
 5. Ben de gerçekten keyifle okudum yazınızı :) Güzel noktalara değinilmiş

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Fark etmediklerimizi fark edelim istedim :) Teşekkürler :)

   Sil
 6. O halde diğer yazınızı merakla beklemekteyim, efendim :)

  YanıtlayınSil
 7. Bu kadar objektif ele alınan bir yazıyı keyifli okumamak mümkün değil. Kadınların kendilerini sonra karşısındaki beğenmeyip yetersiz kaldıklarını sanmaları ortak bir ilişkinin yaşamalarını engel olmamasını dilerim. Erkeklerin nasıl bir çizgisi var onu da merak ediyorum. Ayrıca güzel bir harman yapıp bunu belirtmeniz yazıya keyif ve değer katmış tebrik ederim.
  Saygılarımla.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hemcinslerime torpil yapmadım valla :) Bakalım erkeklerle ilgili yazı hakkında ne düşüneceksin :)

   Sil
 8. Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 9. Her şey çocukluğa dayanıyor. Yetiştirilme tarzı, sevgi, şefkat... Bir birey yetiştirirken ne kadar dikkatli olmalıyız, bir kez daha anladım. Emeğine sağlık ablacığım ❤️ Diğer yazını merakla bekliyorum 😊

  YanıtlayınSil
 10. Her insan için geçerli diyecektim erkekler de varmis sirada 😊. Sanieim en iyisi ortayi bulabilmek.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kadınların davranış şekilleriyle erkeklerin davranış şekiller biraz farklılık gösteriyor.Kökeniyle birlikte değinmeye çalışıyorum kendimce :)

   Sil
 11. Çocukluğa inmek gerekli mutlaka :) İlk karikatür süper:D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben ilk gördüğümde çok gülmüştüm ilk karikatüre :)

   Sil
 12. Yani Yurdagül kızım, her atipik, mutluluğu bir türlü yakalayamayan kadınların geçmişinde derin hikâyeleri var. Tamamen öyle. Değişik yaşamlar, mutsuzluklar, sosyal ilişkilerde başarısızlık, bir de karakter özelliklerini eklersek bayağı zor işler. Yardımsız olmaz bence. Güzeldi sevdim yazıyı. Emeğine sağlık kızım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hiç birimiz mükemmel çocukluk geçirmiyoruz ama fark edip,durumu değiştirmek için uğraşmak gerek sanırım.Yarın da erkeklerle ilgili yazı olacak.Bakalım beğenecek misin ablacığım :) Sevgiyle kucaklıyorum seni :)

   Sil
 13. Bu yazıda kendimi çok fazla bulamadığım için memnun olmam gerekir sanırım. Bir tek günlere gitmekten hoşlanmam. :)

  YanıtlayınSil
 14. Rol modeller önemli. Şimdiki zamanda kadının pek çok rolü var galiba. İşte, trafikte, evde, hobilerinde......... diye gider :)))

  YanıtlayınSil
 15. Kadın boyutundan çok çocuk kısmına takıldı aklım. Anne olarak sorumluluklarımız çok. Çocuklukta yaşanan her şey ömür boyunca hissediliyor ve etkileri sanki kar tanesinden çığa dönüyor. Empati yapmak ve anne sorumluluğumu duyumsama adına benim için iyi oldu. Elinize sağlık..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Nasıl bir çocukluk geçirdiğimiz elbette çok önemli ama ilerleyen yaşlarda da sıkıntılar fark edilirse çözülebilir :)

   Sil
 16. Keyifle okudum efendim :) Güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık sevgiler ..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Keyifle okuduğunuz için ben de size teşekkür ederim :)

   Sil
 17. Her sey eninde sonunda cocukluga gelip dayaniyor işte. Iyi bir cocukluk, iyi bir yetiskinlik dönemi. Ama senin de anlattigin gibi cogu kadının, -sadece kadının da degil ya biz erkeklerinde- çocukluğu iyi geçmemiş.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Anne baba olmak konusunda yeterince bilinçli değiliz.Ama yetişkinliğimizde de eksiklilerimizi görüp telafi edebiliriz :)

   Sil
 18. Çocukluğumuz sorunlu geçince büyüyünce de sorunlu oluyoruz. Durum onu gösteriyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sağlıklı ilişki kurmakta sıkıntı yaşıyoruz evet :(

   Sil
 19. ay kadın anlamıyo romantizmden ha ha haaa :)

  YanıtlayınSil
 20. Daha ne kadınlar var :) Ayıra ayıra bitiremiyorum ben:) Yine karikatürlerle pek keyifliydi. Hemmen erkekleri okuyacağım. Sevgiler,

  YanıtlayınSil
 21. Son karikatüre çok güldüm :) Yine keyifli bir yazı olmuşşş :)

  YanıtlayınSil
 22. Yazıları okurken karikatürlere takılıp kalıyorum harika eşleşmeler>:)
  Önce erkekleri okudum şimdi kadınları. Bizr söz okumuştum annelere nasıl bir gelin istiyorsan kızını,nasıl bir damat istiyorsan oğlunu öyle yetiştir diye sanırım dengeleri oluşturmak için güzel bir öneri:))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sağlıklı ilişki için kendimizi fark edelim,empati yapalım,sonda da çözmek için uğraşalım istiyorum.Bencilce bakmayalım diye düşünüyorum :) Sevgilerimle efendim :)

   Sil
 23. Keyifle okudum ben de düşünerek hemde :). Bir kız çocuğum var ve eksik kaldığımız yerler varmı diye. Çok teşekkür ederim böyle güzel bir yazı için. Uzun zamandır buralarda değildim çok yazınızı kaçırmışım. Biraz üst üste yorumlar olacak ama kusuruma bakmayın artık 😀. Sevgilerimle.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.