Ortak Yaşam İlişkilerinde Erkek


Çocukluk çağında annesinin sürekli mağdur olduğunu düşünen erkek çocuğu,mağdur olan annesinin yanında olmak zorunda hissettiğinden babayı dışlar ve babayla sağlıklı bir ilişki kuramaz.Yetişkinlik hayatında da erkek kimliğini oluşturmada sıkıntı yaşar.
İlerleyen yıllarda daha çok acı çeken kadınlar ilgilerini çeker,bunun nedeni bilinç altlarında yatan mazoşizmden kaynaklanır.Eğer üstlendikleri rolün dozajını aşarlarsa ezik kadın,egemen duruma gelir ve erkeği ezmeye başlar.Bu sefer de mağdur taraf erkek olmuştur.

Çocukluk çağında fazla korunmuş ve sorumluluk verilmemiş erkekler ilerleyen yıllarda güçlü görünen kadınla ilişki kurmak isteyebilir.Fakat olgun bir erkek gibi değil çocuk gibi davrandığından,beraber olduğu kadın bir süre sonra bu ilişkiden sıkılabilir ve tükendiğini hissedebilir.Erkek ise önceleri bu egemenliği istemesine rağmen ilerleyen süreçte bu ilişkiden bunalabilir.Bencil ve kaypak tutumlar sergileyebilir.Hatta ürkütücü olmayan kendini ''erkek'' gibi hissettiren bir kadınla eşini aldatabilir :(

Toplumca erkeğin erkekliğini kanıtlayan unsurlardan biri de çapkınlıktır.Aslında bu olgunun gerisindeki kişi, erkeklik kimliğine ilişkin kaygılar yaşamaktadır.Sürekli ve hızla ilişkiler yaşamakta ve sonlandırmaktadır.Neden böyle davrandığının bilincinde bile değildir.Sürekli bir kısır döngü içindedir.Çocukluk çağlarında reddedici,bunaltıcı ebevenynlerin çocuklarından çapkınlık oranı daha yüksektir.
Anlık hazlar,belki bir süre kişiye iyi gelir ama uzun vadede aslında istediği bu değildir.
 Bazı erkekler,saldırgan ve meydan okuyucudur.Bu davranış şeklinin altında yeterince cinsel kimliklerinin gelişmemiş olması yatar.Yetersizliklerini bu şekilde saldırganlaşarak kapatırlar :(

Yazdıkça uzuyor konu :) Anlaşıldığı üzere kadın da olsak erkek de olsak çocukluk yıllarında yeterli sevgi,şefkat alamamış ya da fazla korumacı yaklaşılmış ise ilerleyen yaşlarda bu doğrultuda ilişkiler yaşamayı tercih ediyoruz.Önemli olan reddetmek değil,fark etmek ve kabul etmek.Daha sonra da bu komplekslerimiz üzerinde çalışarak sağlık ilişkiler yaşamaya gayret etmek.Dilerim doya doya sevdiğiniz ve sevildiğiniz sağlıklı ilişkiler yaşarsınız...
Ortak Yaşam İlişkilerinde Erkek Ortak Yaşam İlişkilerinde Erkek Reviewed by Yurdagül Çelik on Aralık 07, 2016 Rating: 5

60 yorum:

 1. Sağlıklı bir çocukluk, gelecekteki sağlıklı bir hayatın da başlangıcı oluyor değil mi?
  Ülkemizde çocuklukta yara almış ne çok insan vardır.
  Sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef anne baba olmayı bilmeden,kendimizi de tanımadan aile oluyoruz.Yetişkinliğimizde bari fark ederek düzenleyelim diye düşünüyorum :)

   Sil
 2. Şuana kadar okuduğum bloglar arasında favori blogumsunuz, güzel, okunması keyifli yazılarınızın devamını bekliyorum :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim.Beni mutlu ettiniz.Bazen boşa kürek mi çekiyorum acaba anlaşılmıyor muyum dediğim oluyor çünkü :(

   Sil
  2. Yani şöyle diyeyim 500 sayfalık kitap yazsanız bir haftada okurum ki normalde hızlı okuyan biri de değilim :))

   Sil
  3. Çok profesyonel olmadan,anlaşılır ifade etmeye çalışıyorum :) Teşekkür ederim bu olumlu geri bildiriminiz için :)

   Sil
 3. Çok önemli bir konu. Aslında bir kısır döngü aynı zamanda. Sorunlu yetişen çocuk büyüyünce sorunlu bir adama dönüşüp problemli bir aile hayatı ortaya çıkartıyor. Sonra da çocuklar sorunlu oluyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O döngü devam ettikçe de sağlıksız toplum olarak yaşayıp gidiyoruz :(

   Sil
 4. Beklediğim gibi önemli bir yazı çıkarmışsınız, efendim. Kaleminize sağlık :)

  YanıtlayınSil
 5. Hayat bir denge üzerine kurulu ki kıyamet kopmuyor. Bizler de ilişkilerimiz de bu dengeye uyum içinde olmalı ki kıyamet kopmasın. Uzayda bir uydu, bir yıldız, bir cisim yörüngesinden istem dışı çıksa, otobanda son hızla giden bir otomobilin çarpacağı bir otomobille birbirine giren büyük bir faciaya nasıl sebeb olduğunu müşahede edebiliyorsak, kıyamete de şahit olabiliriz. biraz sevgi, biraz ilgi, şefkat merhamet, hoşgörü, empati, paylaşım duygusu, birlik ve beraberlik belki de mahlükat olarak ta bu evrende hepimizin uyum içinde yaşaması demektir. Geliyor her işin başı eğitime dayanıyor. Öyle bir zihniyeti kültür edinmeliyiz ki onunla bir gönül medeniyeti oluşturalım. İlişkilerimize bir de buradan bakalım... :)

  YanıtlayınSil
 6. Yazılarınıza her zaman yorum yazma fırsatı bulamıyorum ama gerçekten keyifle okuyorum kaleminize sağlık

  YanıtlayınSil
 7. Yazdıklarınızı yaklaşık bir kısmını geçen günlerde Psikoloji dersinde dinlemiştim.. Baştada dediğiniz gibi çocuk daha çok anneyle kaldığı için baba algısı oluşmuyor. Şöyle bir şeyde var anneler ilk çocuklarını hele ki erkekse kendi hayalinde ki erkek profiline göre yetiştiriyor.Eşimi değiştiremedim bari erkek çocuğum istediğim gibi olsun hayaliyle buda aynı şekilde çocuk karakterini bir baskı üzerine kuruyor.O yüzden anne babanın rolü cok onemli bence siz daha iyi bilirsiniz tabii nacizane yorumumu yazdım:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ne kadar eğitim alsak da biz de öğrenmeye devam ediyoruz :) Sizin değerli katkılarınız da bizim için önemli :)

   Sil
  2. Teşekkür ederim:) ilgilenirseniz eğer benimde moda üzerine yazılar yazdığım blogum var; farkliolmakicin.blogspot.com

   Sil
  3. Tabi ki inceleyeceğim :) Teşekkürler :)

   Sil
 8. Çok güzel önemi yüksek bir konu emeğinize sağlık... :)

  YanıtlayınSil
 9. Yurdagül abla ben sondan başlamak istiyorum. Sağlıklı ilişkiler olabilmesi için ebeyinlerin çocuklarıyla konuşmaları, beraber eğlenmeleri, gezmeleri, oyunlar oynamaları,fikir ayrılıkları olsa dahi uzlaşma yoluyla bir uyum içinde yaşamaları,gerekir. Bunu da bol bol konuşarak sohbet ederek gerçekleştirmeli. Bunların yerine annesinin ezildiğini gören bir çocuk o yaşta en çok annesiyle bağı olan bir çocuk nasıl bir döngüyle yetiştiğini nasıl fark etsin. Bir kadın veya kız gördüklerinde sevgiyle, şefkatle yaklaşsa. Bu sefer diğer tarafta bir kız çocuğu farklı yetişmişse ortak bir noktada buluşmaları zor oluyor. O zaman da en kolay yöntem reddedilmeler oluyor. Fark edip, kabul edenler ise sevgiyle şefkatle yaşayıp gül gibi geçinip diyorlar. Tabi oran nasıldır. Onu bilmiyorum. Okuduğum her kelime hem kadın hemde erkek için anlamlıydı.Benim için aydınlatıcı ve öğreticiydi. Teşekkür ederim.
  Saygılarımı sunarım.

  YanıtlayınSil
 10. Ne yaparsak yapalım bozacak çocuk yani Yurdagül :P Rahatıma mı baksam :D Aahah
  Şaka bir yana ebeveyn her şeyin temel taşı. Sevgi alan çocuk sevgi veriyor ;)
  Karikatürler süpppperr yine!

  YanıtlayınSil
 11. karikütürler :) çok iyiiiii :) çok sırıtma tükettim okurkene :)

  YanıtlayınSil
 12. :) Güzel tespitler olmuş. Çocuk olmasak iyiymiş :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öyle düşünmeyin.Her an kendimizi fark edip değişim yapabiliriz.

   Sil
 13. Merhaba mail attım yine en yüzsüzünden 😁 dönüş yapabilir misiniz

  YanıtlayınSil
 14. SÜPER BİR YAZI OLMUŞ KARİKATÜRLERDE ÇOK UYUMLU, EMEĞİNİZİ SAĞLIK :)

  SONRADAN FARK ETTİM CAPS LOCK AÇIK ://

  YanıtlayınSil
 15. Kesinlikle her şeyin başı sevgi ama artık sevgi göstermiyoruz birbirimize

  YanıtlayınSil
 16. Ya çok keyifli bu yazılar hele o karikatürlere bayılıyorum okurken :) Herkesin sağlıklı ilişkileri olur umarım şu hayatta :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sağlıklı ilişkiler kurabilmek dileğiyle 😍😍😍

   Sil
 17. Kadınlara bakınca çok karmaşıklar :))))))

  YanıtlayınSil
 18. erkeklerin de özgüvenlisi bir dert , özgüvensizi ayrı , tabii kadınlarda da öyle ama erkek sorunlu olunca aile de otomatikman sorunlu oluyor sanki :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sadece erkeğe bağlamamak gerek sanki :) Her ne kadar ataerkil gözüksek de kökeninde anaerkil bir yapıya sahibiz ve çocukları anneler yetiştiriyor daha çok :)

   Sil
 19. Erkeklerde bir kusur varsa kadınları suçlamak lazım. Sonuçta anneleri büyütüyor. Erkekler çocuk yetiştirmede pek yer almıyor toplumumuzda. Fakat yeni nesilde biraz gelişme görülüyor. Parklarda çocuklarını gezdiren erkekler görünüyor mesela. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında suçlu aramak için yazmadım bunları.Analiz ve tespit açısından yazdım.Hatta bazıları kendimde de var :) Fark edip,bulup,sonra da çözelim istedim :) Suçlu aramak yok yani :)

   Sil
  2. Sizin yazdıklarınız açısından demedim aslında. Genelde kadınlar hep erkekleri suçlar ya.

   Sil
 20. Bu erkek tipi çok tanidik geliyor.

  YanıtlayınSil
 21. Anne babanın, çocuğun geleceğinde etkisi ne kadar önemli... Keşke tüm çocuklar sevgi, şefkat içinde yetişse... Büyüdüklerinde bu tip sorunlarla uğraşmak zorunda kalmasa... Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Soruna odaklanmayalım :) Bunlar tespit :) Görelim ve çözüm yönünde ilerleyelim diyorum :) Sevgilerimle :)

   Sil
 22. Çok önemli tespitler içeriyor. Ayrıca akıcı ve anlaşılır, teşekkürler.:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teknik yazmamaya çalışıyorum.Umarım herkes tarafından kolay anlaşılabiliyordur :)

   Sil
 23. Sevgili Yurdagül tam 12 den konulara değiniyorsun eline yüreğine sağlık ve çok teşekkürler. Biz şükürler olsun eşim ve bizim tarafım da sakin ailelerdeniz ,evlatlarımızı iyi bireyler olmaları yönün de destekledik onlar da kendi yuvalarını kurdular şükürler olsun.Sorundan çok çözüme odaklanalım sözüne sonuna kadar katılıyorum.
  Sorunların iki taraflı olabildiğini de unutmamak gerek, yeter ki saygı ve birlikte çaba göstermeye özen gösterilsin.
  Sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle yazdıklarınıza tümüyle katılıyorum.Teşekkürler :)

   Sil
 24. Bir oğlan annesi olarak ilgi ile okudum yazınızı. Onu doğduğundan bu yana, hatta karnımdayken bile, bir birey olarak gördüm. Konuştum, bana yanıt vermeye başladığında da sohbet etmeye başladık. Öz duyarlılığını teşvik etmeye çalıştım. Bazı davranışların kaynağı temelde oluyor. Umarım kendi ve çevresine saygıyı yüksek bir birey yetiştirebilirim.

  YanıtlayınSil
 25. Mükemmel bir farkındalık yazısı bana göre.
  Kendine ayna tutan türden..
  En azından ben bu şekilde yorumlayabildim.
  Bu yazınızı çok başarılı buldum. Teşekkürler ^^

  YanıtlayınSil
 26. Demek ki baba işten eve gelince çocuğuyla kesinlikle ilgilenecek zaman geçirecek. Her şeyi anneye yükleyip sorun yokmuş ya da çıkmayacakmış gibi davranmayacak. Eşit ilgi sonuçta sağlıklı çocuk anlamına geliyor, paylaştıklarınızın bir kısmından bu anlamı çıkardım.
  Teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sağlıklı çocuk yetiştirmek için anne ve babanın üzerine düşeni yapması gerekiyor.Teşekkürler 😍😍😍

   Sil
 27. Karikatürler bayıldım 😂😂

  YanıtlayınSil
 28. Denge yani! Dengeyi bulmak önemli severken de, korurken de 😊. Yine severek ve düşünerek okudum 😊.Bir de erkek evladım var hayat zor anneler için 😀. Emeğinize sağlık.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.