Nevrotik İnsan Özellikleri


Dün Sağlıklı insan tanımını yapıp nevrotik insan özelliğinden kısmen bahsetmiştik.Hatırlamak isterseniz yazı burada.Bugün biraz daha ayrıntıya gireceğiz.
Nevrotik kişi,daha çok kendi sıkıntılarına odaklıdır.Güvensizlik ve çaresizlik duyguları içinde kıvranır.Çok sıkıştığında dış dünyaya karşı saldırgan tavırlar gösterir.
Davranışlarının sonu ,sürekli doyumsuzlukla sonuçlanmasına rağmen direnmekte ve değişim göstermemektedir.Karşılaştığı sorunlar için geliştirdiği çözümler kısa vadeli olduğu için yeterince etkin değildir.Hayatı genel olarak kaygının çokça olduğu bir  kısır döngü içerisinde döner durur.

Einstein'in de dediği gibi sürekli aynı şeyi yapıp farklı sonuç beklemek aptallıktır.Nevrotik kişiler bunu görmek istemezler.Aynı hataları art arda yeniler.Örneğin hep aynı tarz erkeklerle beraber olur ama ilişki bitince hep erkekleri suçlar.
 Nevrotik kişilerin sürekli aynı hatayı yapmasının gerisinde bilinmezlik korkusu yatar.Alışılagelmişin dışına çıkmaktan öyle ürker ki farklı seçenekleri görmek bile istemez.
Nevrotik kişi,bencil ve tutarsız kişilik özellikleri de taşır.Hayat onlar için ''siyah'' ve ''beyaz''dan ibarettir.Düşünce biçimini değiştirmek istemez ve sürekli yakınır.Olan olaylardan hep başkaları sorumludur,olaylar onun istemi dışında gelişmiştir.Eleştiriye açık değildir,görüşüne uymayanları görmezden gelir.Konular hakkında yeterli bilgi sahibi olmadan hemen yorum yapar.Çok fazla eleştireldir,insanları küçük ve değersiz görür.Halbuki aslında değersiz gördüğü kendisidir.

Anlatmış olduğumuz nevrotik belirtilerin tümü bir insanda bulunmaz.Bazı  nevrotik özellikler sağlıklı gördüğümüz insanlarda da bulunur.Tümüyle mükemmel insan olmadığı için zaman zaman hepimiz bu tür davranışlar sergileyebiliriz.Önemli olan çok sık nevrotik davranışlara baş vurmamak ve abartmamaktır.Kendimizde bu davranışları gördükçe üzerinde çalışabilir ve bu davranışları azaltabiliriz.Eğer bu davranışları görmezden gelirsek de giderek artmasına neden olur ve döngülerin içinde kayboluruz.
Dün de söylediğim gibi Maslovun ihtiyaç hiyerarşinde olan kendini gerçekleştirme aşamasına gelebilmek için davranışsal kısırdöngülerden kurtulmayı başarmalı ve özgürleşmeliyiz.
Bu yazımda da değerli hocamız Engin Geçtan kitaplarını kaynak olarak kullandım.Dilerim faydalı olmuştur.Sağlıkcakla kalın...
Nevrotik İnsan Özellikleri Nevrotik İnsan Özellikleri Reviewed by Yurdagül Çelik on Aralık 15, 2016 Rating: 5

24 yorum:

 1. Nevroz belirtileri gösteren bir yakınımız varsa çevremizde, onun duvarını aşıp yardım etmek için en uygun davranış modeli ne olabilir?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yani onun fark etmesini sağlayabilirsiniz ama teşhis koymamalısınız.Siz,kendinizden sorumlusunuz.Kendinizle ilgili yaşadığınız sorunları karşınızdaki insan sağlıksız olsa bile dışarıya odaklanarak değil kendinizde bakış açısını değiştirerek çözmeye gayret etmelisiniz.Umarım anlaşılır anlatabilmişimdir.Sevgiyle kalın.

   Sil
 2. Çok güzel ve uyarıcı bir yazı. İnsan insanca hareket edebilmesi ve davranabilmesi için iyi bir terbiyeden geçmesi gerekir. Önce insan kendini tanımalı ve zaaflarını bilmeli, sonra da zaaflarını ortadan kaldıracak ve nefsini olgunlaştıracak bir terbiye görmeli. İçimizdeki varoluş beni öldürmeden encilliğimizi yenmeliyiz. Zaman zaman bizler de düştüğümüz bir hatadan geri dönebiliyoruz. Zaman zaman yakınlarımızdan aldığımız eleştirilerle daha yaşanabilir bir ruh haline gelebiliyoruz. Paylaşımlarınız gerçekten etmili ve feyz alınabilecek bilimselliği taşıyor. Bize de düşünerek aydınlanmak, daha mutlu ve huzurlu olmak düşüyor. Teşekkür ederiz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorumunuz beni çok mutlu etti.Anlaşılır yazmaya çalışıyorum.Dilerim sürekli karşı tarafı suçlamayı bırakır,kendimiz üzerinde değişimler yapmak için çalışırız.

   Sil
 3. Çok ilginç konu.. Bu dediğinizi hemencecik anlayamaya biliriz gibime geldi.. Peki kişi bu tür davranışları birisinden yardım almadan kendi başına da çözebilir mi? Bu bir tür davranış bozukluğu ya da duygu bastırımı gibi mi ve ya böyle diyebilirmiyiz?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kendinizin ne yaptığına odaklanırsanız fark edebilirsiniz.Herşey için uzman desteğine ihtiyaç yoktur.Bu tür davranışlar hepimizde ara ara olur.Önemli olan fark etmek ve soruna sağlıklı çözüm yolunda adım atabilmektir.Uçlara gitmeyin zaman zaman hepimzizde olur.Eğer çok sık oluyorsa sıkıntı.

   Sil
 4. Sürekli yakınma ve kaygı kısmını alıyorum, diğerlerini bırakıyorum, efendim :D Yine korkarak okudum acaba buradan da kendime ait bir şeyler bulacak mıyım diye, çok şükür bu sefer daha az seçtiklerim. Yazılarınız çok güzel. Umarım bir sonraki yazıda beni anlatmazsınız, efendim :D
  Kaleminize sağlık! :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Giderek size yaklaşıyoruz sanırım :) Az çok hepimizde var aslında :)

   Sil
 5. Hangi birimiz dört dörtlüğüz ki? Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kendimizi fark edersek,daha kolaylaşır hayatımız diye düşünüyorum.Sevgiyle kalın :)

   Sil
 6. Yazınızda kendimden bir iki nüans buldum.
  Sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O zaman bulduğunuz nüansları düzenlemeye çalışın olur mu?

   Sil
 7. amaniin korkarım ben böyle insanlardan :)

  YanıtlayınSil
 8. Çok faydalı, çok bilgilendirici bir yazı, ben huyum icabı hemen siyasetle işkillendirdim okuduklarımı. Bilinmezlik korkusu. Evet ismi lazım değil kişiye, partiye sürekli oy atanlar bu korkuya sahip nevrotik insanlar. Ne desem de onları değiştiremiyorum ben. Kalemine sağlık:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Başkalarını değiştiremeyiz.Kendimizi rahatlatarak hayat kalitemizi arttırabiliriz.

   Sil
 9. Ay sahi bir şey daha eklemek istiyorum. Tam yorumumu yaptım ki, aklıma geldi:)

  Şöyle biri de sanırım nevrotiktir değil mi?

  " Ben mağdurum, ben hep mağdurum, kızım da mağdur, eşim de mağdur, oğlum da mağdur, öteki oğlum da mağdur, biz ailece mağduruz, onlarrrrrr onların yüzünden mağdur olduk, ben böyleyim, ben şöyleyim, onlarrrrrr hep kötü, ben iyiyim bir tek"

  :))))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet kesinlikle nevrotik davranış şekli.Çözümcül değil.Bu davranış şeklinden de ikincil kazancı var üstelik.Valla yazıları yazarken anlaşılır mı diye sade yazmaya çalışıyorum ama anlaşılmış demek ki konu :)

   Sil
 10. Bazı insanlar belayı üzerine çekiyor sanki. Misal bir kadın kocasından dayak yiyor. Sonra ayrılıp başkasıyla evleniyor, ondan da dayak yiyor. Tesadüflere inanmadığımıza göre. Tercih meselesi.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tercih değil aslında.Bilinçaltındaki negatif düşünceler doğrultusunda fark etmeden bilinçli düzeyde aynı tip kişileri seçiyor :( Bilinçaltıyla alakalı o durum :(

   Sil
 11. Merhaba Yurdagül hnm
  Bilgilendirici yazınız için çok teşekkür ederim. Benim 14 yaşındaki kızımdan parçalar buldum bu yazınızda 😔 aslında aşırı merhametli olan, kendi istediği şey alındığında çok mutlu olan fakat en ufak Bi isteği olmadığında hemen ağlayabilen ve ebeveynleri olarak bizi hemen suçlayan sivri cümleler kuran bir çocuk. Bazen ergenliğine veriyoruz ama bazen inanın çok kırıcı ve yıpratıcı oluyor sözleri. Ne yapmamız gerektiğini bilmiyoruz. 😔 Bu hareketleri geçici mi yoksa kalır mı bilmiyoruz. Yaşadığı en ufak olumsuzluktan hemen karşısındakini suçluyor. 7 yaşına kadar melek gibi bir çocuktu. 7 yaşında aniden babasının yurtdışına çıkmasıyla evde yalnız kaldığımız için korku yaşadı ve akabinde de kaygı durumu ortaya çıktı. Birkaç psikoloğa gittik ama Bi sonuç alamadık. Yönlendirirseniz çok memnun olurum. Teşekkür ederim şimdiden 🌷

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sizi çok iyi anlıyorum ama burada yazdıklarım genel geçer ifadeler olacaktır.Çocuğunuzu ve sizi tanımıyorum çünkü.Ergenlik dönemi ile ilgili kitaplar okuyabilir,çocuğunuzla geçirdiğiniz vakitleri arttırabilir,onu her koşulda sevdiğini gösterebilirseniz de bu dönem daha kolay geçecektir diye düşünüyorum.Normal bir psikolog değil de bir ergenlik alanında uzmanlaşmış birinden destek alabilirsiniz.
   Kolaylıklar dilerim...

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.