İstifçilik(Biriktirme Hastalığı)


Geçen gün izlediğim bir belgeselde İngiltere'de 3 milyon civarında istifçi olduğunu öğrendim.Türkiye'de bu konuda yapılmış yeterli bir istatistiki veri bulamadım.
İstifçilik,hiç bir faydası olmayan eşyaları atamama,biriktirmedir.Evleri son derece dağınık ve eşya doludur.Gördüğüm belgeselde kadın banyosunu bile eşyayla doldurmuş ve banyo yapmamaktaydı.Önceliği eşyasının varlığına vermişti.Ne kadar ilginç değil mi?
İstifçiliğe daha çok yaşlı bireylerde rastlanıyor.Çocukken sürekli israf etmemesine dair telkinler almış çocuklarda ilerleyen süreçte istifçiliğin daha fazla olduğu gözlenmiş.İstifçiliğin  sebepleri şunlardır;
-Depresyon ve anksiyete,
-Sosyal izolasyon,
-Obsesif düşünceler,
-Yalnızlık,
-Şüphecilik,
-Geleceğiyle ilgili endişe,

Bu kişiler eşyayı atmaya çalıştıklarına şiddetli anksiyete yaşarlar,biriktirme nedeniyle ilişkileri sıkıntıya girer,evleri oldukça dağınık ve pis kokuludur.Eşyalarının kaybolmasından korkarlar.Eşyalarını atamadıkları için çevreye karşı agresif tavır sergilerler.
İstifleme davranışı aslında  erken yaşlarda başlar. Ancak o zaman bu davranış problem olarak görülmez. 20-30 yaşlardan itibaren sorun fark edilmeye başlar. Bu kişiler biriktirdikleri eşyaları atamamalarının haklı nedenleri olduğunu düşündükleri için psikolojik destek alma konusunda zorluklar yaşarlar. Psikolojik destek süreci uzun solukludur. Tedavi edilmediğinde 40 yaşlardan itibaren ciddi bir problem halini alır.(Kaynak:Uzman Psikolog Zehra Erol)


İstifçilik(Biriktirme Hastalığı) İstifçilik(Biriktirme Hastalığı) Reviewed by Yurdagül Çelik on Aralık 13, 2016 Rating: 5

66 yorum:

 1. Sanırım eşya biriktirme tutkusu olan herkese "istifçi" diyemeyiz. Kolay kolay atamaz ama bir başka biçimde değerlendirmeyi düşünür. Yaratıcıdır. Evi tertemizdir ama bir odada her şeyi toparlamıştır. İstifçilik daha uç bir davranış herhalde.
  Sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Koleksiyonculuk gibi eşyayı değerlendirenlere istifçi diyemeyiz tabi :) Anlamsız ve amaçsızca biriktirmek istifçiliğe girer.Bunu hatırlattığınız için teşekkür ederim.

   Sil
 2. yeni şablon hayırlı olsun, öncekini hiç sevememiştim şahsen o yüzen yazmak istedim :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de alışamamıştım o şablona da el atmaya zamanım olmamıştı :) Teşekkürler :)

   Sil
 3. Aynı belgeseli bende izledim. Çok tuhaf ve zor. Evde düzen adına hiç birşey yok ve o evde bir ergen döneminde olan birey yetişiyor. İstifçi olan kişilere en doğru tutum kesinlikle uzman bir psikologdan yardım almak zira kızarak yada ondan saklı olarak eşyaları alıp atmak dahada feci tahribata yol açabilir..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kökeninde duygusal bir bir sorun olduğu için uzman desteğiyle çözmek gerek.Tabi ki sabırlı olmak şart :)

   Sil
 4. Arasıra evdeki eşyaların yerini değiştirmek faydalı oluyor. Hatta taşınmak. Bazı eşyaları atıyor veya birilerine veriyorsun. Temizlik yapnakta faydalı oluyor. Çarşıda pazarda fazla dolaşmamak da yeni eşya alımını engelleyebilir.

  Bazı kişiler de bu lüzumsuz eşya biriktirmeyi israf adı altında meşrulaştırmaya çalışıyor. Atmayı israf sayıyirsan birilerine ver bari. Ama o da yok. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yaşlılarda ve eğitimlilerde daha çok oluyor istif yapma :(Eşyalara yüklenen bir duygu var.Psikolojik yönden iyice araştırılıp,tedavi edilmeli.Yorumunuz için teşekkürler :)

   Sil
  2. Hatıraları zihnimizde yaşatmayı öğrenmeliyiz, eşyalarda değil. Birisi bana bir şey vermişse ben onu kullanarak mutlu olurum. Fakat bazıları kıyı köşe saklamayı tercih ediyor.

   Sil
  3. Kişinin eşyaya hangi duyguyu yüklediğiyle alakalı az önce de dediğim gibi :) Teşekkürler katkı için :)

   Sil
 5. Çevresindekilere her an destek olmaya hazır hissetmek, kendisini yalnız bırakan çevreye gereğinden daha iyi davranmak bunun içinde.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu insanlar sosyal izolasyon içindedir daha çok.Yardım etmeye pek yönelik olduklarını söyleyemeyiz :(

   Sil
 6. Temanız değişmiş, hayırlı olsun öncelikle, güzel olmuş :)
  Efendim, bazen korkuyorum yazılarınızı okurken, yine kendimi göreceğim diye :D

  -Depresyon ve anksiyete,
  -Obsesif düşünceler,
  -Şüphecilik,
  -Geleceğiyle ilgili endişe, tamam.

  Bazen bazı eşyalarımı atmamakta direniyorum. Ama bu büyük ölçülerde olmuyor. Neyse ki... Şimdilik... Umarım :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) Tema değişikliği şart olmuştu da el atamamıştım bir türlü :) Sağ olsun Tufan et attı :) Şimdi yazdığım yazılarda her şeyi kendinizde var gibi düşünmeyin.Bunun abartılı olması patolojiktir.Her insan zaman zaman endişe duyar yani :) Eğer çokça ve abartılıysa sorundur.Umarım anlatabilmişimdir :)

   Sil
  2. Efendim, çok ilginçtir ki yazılarınızda kendimden bir şey bulmak beni kaygılandırmıyor, aksine gülümsetiyor :) Ben kendimi çözmeye çalışıyorum okurken, faydalı oluyor bunun için teşekkür ederim size :)

   Sil
  3. Bazı takipçiler panik oluyor bende de var diyor :) O yüzden hatırlatayım dedim :)

   Sil
 7. Geçen gün bu konu hakkında bir program izledim ve şimdi bu yazı ile karşılaştım (geleceğimin bir işareti mi acaba 😄). Orada da iki istifçinin evini gösteriyordu. 21 yaşında bir genç alkolik babası ile yaşıyordu. Annesinin aldığı su şişesini atarsa onu sevmediğini göstereceği için atamıyordu. Köpeğinin tüylerini temizleyemiyordu çünkü atarsa onu öldüreceğini düşünüyordu. Diğer teyzemiz yaşlıydı ve kediler öleceği için evinde besliyordu. Evi temizlenirken 70 küsur büyük ve yavru kedi çıktı ve 40 küsuru ölüydü. Tabiki iskeletleri bulundu çünkü ölü bir kedi varsa diğer kedilerin yapacağı malum. Bu teyzemize çok severken öldürmek lafı uyuyor sanırım. Sonunda da ikisi de destek aldı ve artık evlerini temiz tuttuyorlarmış.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu kadar ilerlemiş vakalarda uzman desteği şart.Örnekleriniz de konumuza katkı sağladı :) Teşekkürler :)

   Sil
 8. şablon şahane :) hayırlı olsun cok sevdım :) yenilik çok guzel:) ah o iştifçileri arada bir bende izliyorum:) çok şaşılası ınsanlar:)

  YanıtlayınSil
 9. Bbannemin arkadasini gormustuk yolda. Annem anlatmisti boyle hicbir esyasini atamiyor herseyi topluyor ewe getiriuor diye.. O da baska bisey demisti ama tam hatrlamiyorum.Bence biraz yetiskin kadinlarda bu goruluyor kendi gozlemlerime gore. Evde artik ahi gitmis vahi kalmis dedigim seyler bile duruyor. Hepsi karsamba.. En sevmedigimden.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gençlikte ufak ufak başlayıp,yaşla birlikte de istifçilik oranı artıyor :(

   Sil
 10. O belgeselleri severek izliyorum insanlar neleri biriktiriyor saşırıyorum

  YanıtlayınSil
 11. Bu kadar olmasa da daha önceleri bende eski ve özellikle anısı olan eşyaları atmak istemezdim. Bir süre sonra bu durum tersine döndü:). Artık eşyaları toplamak yerine tüm eşyalardan kurtulmak istiyorum..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gerekli şeyleri de atıyorsanız o da sorun.Aman dikkat edin :)

   Sil
 12. İstek konu alıyor musunuz bilmiyorum ama sosyal fobi hakkında bir yazı yazmanızı istiyorum :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Daha önce sosyal fobiyle ilgili News Pdr Dergisinde makalem vardı.Dergiden ayrıldım.Blogda o yazıyı yayınlayım.Umarım faydalı olur :)

   Sil
  2. Şimdiden teşekkür ederim :)

   Sil
  3. Rica ederim :) Gününüz güzel geçsin :)

   Sil
 13. Blogunuzdaki değişiklik çok hoşuma gitti, yeni şablon çok güzel olmuş, elinize sağlık. :') Benim annemde de bu hastalığın 'potansiyeli' var galiba. Ben müdahale etmesem gerçekten de hastalık seviyesinde bir eşya atamama durumu var. Bir zamanlar ben de kitaplarımı atamıyordum, yani ders kitaplarımı, test kitaplarımı filan elden çıkaramıyordum, üzerine emek vermişim gibi geliyordu ama üniversiteye başlayınca bunun başını alamadığımdan mıdır nedir artık fazlalık ne varsa yok etmeye çalışıyorum :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Anneniz peki bu potansiyelin farkında mı?Eğer farkında değilse artarak gidebilir.Sade,derli toplu bir blog olsun istedim.Beğenmenize sevindim :)

   Sil
 14. Eşya biriktirmiyorum ama sanırım anksiyete var bende de :( kendim teşhis koydum :D bu da bir hastalık değil mi? İnternetten gördüğüm çoğu hastalık başıma gelecek diye korkuyorum. Hem de ciddi anlamda kafama takıyorum. Bunu nasıl aşabilirim? :((
  bu arada İngiliz kadına da hayret ettim doğrusu. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Obsesyonun kökeni araştırılmalı.Bunun için uzmana gidip,takıntınızla ilgili konuşmalısınız.Ona göre de bir rota çizecektir uzman.

   Sil
 15. Ben de atamayanlardanım aslında...
  BBunu değerlendiririm, onu boyarım, bu lazım olur diye diye sakladığım o kadar çok eşya var ki...
  Yeni yeni bazılarıyla vedalaşıyorum, ya da işe yarar bir hale getirmeye çalışıyorum :)
  Hayırlısı bakalım :)

  YanıtlayınSil
 16. Hepimizde biraz var istifçilik. Bende de biraz var:) Özellikle yaşlılar pek atamıyorlar eşyalarını.

  YanıtlayınSil
 17. AAAAAYYYY BEN BU AHAHAHAH :D
  Bu kadar olmasa da evin çöpçüsü benim :) Ama oğluştan sonra çok ciddi bir atma potansiyelim var yer kalmadı artık :D
  Boş yer bulsam yine istiflerim :)))

  YanıtlayınSil
 18. ha haaa amaniiin bunlar da uzak dursunlar :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şimdiden dikkat etmek gerek.Yaşlandıkça artabiliyor:)

   Sil
 19. Sablon degismis baska bloga geldim sandim 😂😂😂. Ayy bizim tv lerde bunlarla ilgili çok program var korkunc. Ben birkac ayda bir atarim dünya kadar seyi dolaplari dolanip.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bloga el atılması gerekiyordu.Derli,toplu ve sade olsun istedim.Umarım beğenmişsinizdir.Teşekkürler :)

   Sil
 20. Yazıldığı gibi yaşanan iç çatışmalar sonucu insan yine kendini haklı çıkarıyor.Eşyalar için her zaman bir sebep bulabiliyor. Bu çok kötü bir şey. Keşke devlet psikolog görüşmelerini herkese zorunlu kılsa...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Psikiyatrik yardımlar her konuda yetersiz bence.Direk ilaç tedavisine başlanması ve psikoterapilerin yetersiz olması önemli bir sorun bence :(

   Sil
 21. Çok kötü bir hastalık:((evlerden uzak olsun:( ben tam tersiyim, ne kadar az eşya, o kadar mutluyum, çünkü ne kadar az eşya o kadar az toz, o kadar düzenlilik, o kadar kolay temizlik yapmak vs. arada oturup bir dolu şeyi atarım rahatlarım, sonunda bir koltuk, bir kanepeye kalacağım:)))

  YanıtlayınSil
 22. Yaş 40 ı geçince tehlike çanları çalıyor demek! DİY projesi için biriktirdiğim şeyler var. Ama gerceklestiremedikce birikmesi devam ediyor. Hafiften korkmaya basladim...
  Cepten bakıyorum bloğa rengi çok şeker olmuş. Hoşuma gitti, hayırlı olsun:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eğer gerçekten biriktirdiklerini kullanabilecekseniz sorun değil,kullanamayacağız halde bahane üretiyorsanız o zaman düşünmek gerek :) Ben de sevdim blogun bu halini :) Teşekkürler :)

   Sil
 23. İstifçilik yanında bir de evde en ufak bir yayıntıya tahammül edemeyen, çabuk gönlü geçen ne dolabında ne evinde hevesi geçti mi bunları tutmayan tipler var. Bunun da bir ismi ve ruhsal bir temeli var mı? Merak ediyorum..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ruhsal adı var mı bilmiyorum ama gerekli olan şeyleri de atıyorsa kişi kurtulma ve kaçma isteği vardır bir şeylerden diye düşünüyorum.

   Sil
 24. İleri boyutlarda olmasa da ben de öyle eşyalarımdan çabuk ayrılamam :)

  YanıtlayınSil
 25. Evet yeni temanız hayırlı olsun bencede bu şekilde çok ferah olmuş 😊. Benimde atamadığım şeyler oluyor bazen ama onları mutlaka değerlendiriyorum. Yani benimki istifçilik değilde geri dönüşüm gibi bir şey 😊.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Geçen bir arkadaşım bana dedi ki ''Sen bu yazıyı yazdın ama sende de var.Hala eski telefonu dolapta saklıyorsun''.Ben de annemin eski ev telefonu diye atamıyordum :)) Eşyalara duygu yüklemek azıcık bende de var sanırım :)

   Sil
 26. Hahaha 😁. Demek ki hepimizin hayatımızdan çıkarıp atamadığı şeyler var bu bir eşya da olsa 😁😁

  YanıtlayınSil
 27. Yazık ki çevremde son noktaya gelmemiş olsa da; yine de böyle insanlar var. Bende de aksine bir şeyin ikincisi asla olmaz. Gereksizler hemen atılır yada verilir. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok az da olsa bende de var :) Yakalayıp kendimi atıyorum fazlalıkları :)

   Sil
  2. bendede var bu illet ve çok muzdaribim çok kötü bişey bi elim atsa diğer elim alıyor :(zamanla psikilog desteğide aldım ama bi işede yaramadı malesef

   Sil
  3. Bilinçaltına bakmak gerek.Orada biriktirdiğiniz duyguyu bulursak,çözebiliriz...

   Sil
 28. Merhabalar 😊 Yazınızda verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkür ederim. Günümüzde sade yaşam ve minimalizm popülerleşmeye başladı. İnsanlar her türlü fazlalıktan haklı olarak arınmak ve daha ferah bir yaşam sürmek istiyorlar. Bunun için önce istiflemekten vazgeçmeli, istek değil ihtiyaç alışverişi yapmaya özen göstermeliyiz. 🙏 İstifçilik üzerine yazmış olduğum yazıyı ben de sizlerle paylaşmak isterim: https://www.tarz2.com/cagimizin-hastaligi-Istifci-olmak 💛
  Yazılarınızın devamının gelmesi dileğimle, keyifli okumalar dilerim. 🌸

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.