Yarı İçtenlik

Zaman zaman başka türlü düşünmemize rağmen,bunu ifade etmekten çekiniriz ve toplumun onaylayacağı davranışı sergileriz.Yarı içtenlikle sergilediğimiz bu davranış,aslında karşımızdaki insan tarafından enerjisel olarak da fark edilir.Sonuçta hem kendimizi hem de karşımızdakini kandırmış oluruz.Örnek üzerinden gidecek olursak yarı içtenlikle el ne der diye kardeşinize ya da bir yakınınıza yapmış olduğunuz iyilik,gerçekten o insana ulaşmaz.Siz iyilik yaptığınızı düşünür ve hatta kişiyi nankör olarak nitelendirirsiniz.Halbuki işin gerçeği,yaptığınız iyilik,beklentili yapılan iyiliktir :(
Eğer birine bir yardım,bir iyilik yapmak istiyorsanız lütfen önce iyice düşünün.Bunu gerçekten ne kadar istediğinizi kendinize sorun.Eğer gerçekten yapacağınız şey içinize sinmiyorsa mış gibi davranmayın.Makul bir dille durumu kişiye anlatın,sakın dolaylı yollardan gitmeyin.Durumu anlatırken ne kadar anlatmak istiyorsanız o kadar açıklama yapın.Suçlu gibi kesinlikle davranmayın.Karşıdaki insanın davranışlarını kestirmeye çalışmayın,kendinizden emin olun,samimi olun.Sizi olduğu gibi kabul etmeyecek,sadece kendi istekleri ön planda tutacak insanlar gitmek istiyorsa da varsın gitsin hayatınızdan.Önemli olan çokluk değil,nitelikli ilişkilerdir.

Siz ilişkilerinizde ne kadar samimi ve içten olursanız,hayatınıza da öyle insanlar girer.Eğer yarı içtenseniz,yine aynı tür ilişkiler yaşarsınız.Tercih sizin ya mış gibi yaparak oynamaya devam edersiniz ya da samimiyetle basit bir yaşamı seçersiniz.
Yarı İçtenlik Yarı İçtenlik Reviewed by Yurdagül Çelik on Kasım 27, 2016 Rating: 5

32 yorum:

 1. İyi niyet samimiyettir. Zaten iyi niyetle başlarsa bir iş hayır taleb edilir.

  YanıtlayınSil
 2. İçtenlik önemlidir, efendim. Güzel anlatmışsınız, özellikle beklentili iyilik kısmını... :)

  YanıtlayınSil
 3. Karşılık beklenmeden yapılan iyilik sanırım insanın iç yükünü de hafifletiyor ama bazen öyle bir an geliyor ki aynı iyiliğe sizin de ihtiyacınız olduğunda yanınız da kimse olmayınca o zaman içimizden ben yapmıştım bak şimdi benim yanım da kimse yok dedirtebiliyor ve sanırım yapılan iyiliği nankörlükle adlandırmamız burada daha çok devreye giriyor. İnsanız işte :). Çok güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler kendi adıma 😊. Bu arada gözünüz aydın nihayet anneniz taburcu olmuş bu çok güzel bir haber 🤗. Rabbim bir daha göstermesin inşallah sevgiyle sağlıcakla kalın 😊.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İyilik yaptıktan sonra dara düştüğünüzde ben yapmıştım diye düşünüyorsanız maalesef yine beklentili bir iyilik türüdür.Geleceğe yatırım için yapılmıştır çünkü.Annem bizlerin yanında :) O iyi ve mutlu :) Biz de iyiyiz :) Sağ olun ilginiz için :)

   Sil
  2. Şahsım adına henüz öyle bir durumla karşılaşmadım şükür :). İnşallah diyeceğim günlerim de olmaz. Yapı olarak zaten öyle bir insan değilim Ama dedim ya insanız işte bazen dara düşünce ruh halleri başkalaşabiliyor :)).

   Sil
  3. Genel yazdım :) Zaten tahmin edebiliyorum sizin beklentili yapmayacağınızı :) Sevgilerimle :) :)

   Sil
 4. Konu yine insanı düşündürten bir konu. Çok doğru noktalara parmak basıyorsunuz hocam.

  YanıtlayınSil
 5. iyi niyet, içtenlik, samimiyet... güzel anlatmıssınız :)
  sevgiler

  YanıtlayınSil
 6. Benzer benzeri çeker. Ne verirsek, onu alırız. Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Biraz şapkamızı ünümüze alıp düşünelim istedim :) Sevgiyle kalın :)

   Sil
 7. biz sanırım iyilik ile fedakarlığı karıştırıyoruz , her feda ettiğimiz şey için kar bekliyoruz , hiç olmazsa takdir görmek istiyoruz oysa iyilik karşılık beklemeden yapılınca kıymetli :D

  YanıtlayınSil
 8. Önemli bir paylaşım yine çok teşekkürler .
  Kişi öncelikle ne yaparsa kendi küpünü dolduracaktır bunu unutmamalı, içten yaptığı iyilik de samimiyet ya da tersi kendisine aynen dönecektir.Konu ne olursa olsun içtenlikle yapılmayan hiç bir şeyin kıymeti yok .
  Sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bir atasözü geldi aklıma''Ne doğrarsan aşına,o çıkar kaşığına :)''

   Sil
 9. Ciddi bir sorun artık içtenliğin her türlüsü...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten içten ve samimi olabilmek en uygunu sanırım :)

   Sil
 10. Hayatımda hiç bir zaman mış-miş gibi yapmadım. Ama bir teşekkürü, takdiri kim olsa bekler. Nihayetinde gayet candan olduğunu kim, hangi cümlelerle inandırıcı şekilde anlatabilir ki? İnanmak istemeyen ezberleri olanlara? İnsanın kendisi bilir. Yaşımı boş ve boşuna yaşamadım. Yalnızca başta hep saf bir çocuk gibi oldum buralarda. Fark ettiğim şeyleri görmezden gelmek en zayıf yönüm belki, o da insan harcamaktan korktuğum ve kırılmasınlar diye oldu hep. Önlem alamadan oluverdi her şey. Ben kimseyi hiç boş verip çabuk unutamadım. Ama hayatımın hiç bir devresinde, ne girdiğim ortamlarda, ne akraba ilişkilerimde iletişim güçlüğü çekmedim. Sevildim, anlaşıldım. Zira apaçıktı yüreğim, gizlemedim hiç bir hâlimi. Düşündüğümü yazdım, ters düşmeyi bile göze aldım. Zira yaranmak değildi niyetim, kendime bile riyakâr olmadım. Paylaşmaktı bütün arzum, gönül almak ve buralardan da sevebileceğimi anlatmaktı. .
  Bir zamana kadar bu böyle devam etmişti. Mutluydum. Ta ki, yazılarımızın ardındaki canlı hallerimizin kolayca harcandığını fark ettiğim anda büyük bir şok yaşadım. Onları örnek almak zorundayım artık. Zira iyi niyetimi anlatamadığım hiç böyle garip bir yer görmemiştim bu güne kadar. Bir amacım var, bunun için yaşadığım sürece buradayım. Aydınlatıcı bir yazıydı. Teşekkürler Yurdagül kızım. Sevgilerimle, anneye şifa dileklerimle :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Başkalarına samimiyetimizi anlatmak zorunda değiliz.Biz,biliyor ve hissediyorsak yeterli ablacığım :) Öpüyorum :)

   Sil
 11. Kısa yorum yapmak benim için; burayı ve her insanı gayet ciddiye alan biri için ancak geçiştirmektir. Ben asla bunu yapamam.Bu nedenle seni sıkmak en son bile isteyeceğim şey olamaz. Sevgilerimle.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ablacığım nasıl ve ne şekilde yorum yapmak istersen onu yap :) Açıklama yapma lütfen.Sevgiyle kucaklıyorum seni :)

   Sil
 12. ay beceremem böyle şeyleri ya doğalım ben :)

  YanıtlayınSil
 13. Hayattan ne istediğimi biliyorum. Gayet net bir şekilde de bunu ifade ediyorum. Fakat insanların sanki inatla bunu anlamak istememeleri ve kendi hayat çerçevelerine beni de sığdırmaya çalışmaları garip geliyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O zaman siz de ısrarla kendi doğrularınızı söylemeye devam edeceksiniz.Ta ki onlar anlayana dek :) Sevgilerimle :)

   Sil
 14. Sami'nin kafasından lazım :) Gönül uçsuz bucaksız Yurdagül hanımcım, yeter ki samimi olsun insan. Olmayanlar da birbirini buluyor zaten :) ❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Herkes kendinden sorumlu :) Biz içtenlikle yapalım gerisi gelir zaten :)

   Sil
 15. Samimiyetsiz insanlar hemen farkediliyor vicik vicik geliyor bana sahte davranislar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Fark edilmediğini sanıyorlar ama fark etmemek mümkün değil ki :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.