Sağlık Olsun


Annem bir haftaya yakın yoğun bakımda yattı,daha sonra servise nakledildi.Toplamda 3 haftadan fazla  hastanede kaldı.Cuma günü akşam üzeri taburcu oldu.Annemi hayata döndürdükleri için tüm ekibe teşekkür ediyorum.Fakat bir sağlık çalışanı olarak bazı sorunları da söylemeden geçemeyeceğim.Annemin yattığı Hacettepe Üniversitesinden taburcu olurken 1000 TL yatak parası istediler.Annem Sgklı olmasına rağmen :( Ağabeyim hastanede çalıştığı için indirimle 500 TL ödendi.Para tabi ki mevzu sağlık olunca göze görülmez.Ama ben herkesin dediği gibi sağlığın beleş olduğu,herkesin hizmete kolaylıkla ulaştığı inancını taşımıyorum.Her eczaneye gittiğimde haraç keser gibi borç çıkarıyorlar bana :) Hastanedeki muayene parasını artık eczaneler alıyor.Biz,muayene sırasında para ödemediğimiz için sanıyoruz ki bedava muayene olduk :)

Annem o kadar süre yatmasına rağmen akciğerindeki pıhtının nedeni bulunamadı.Kullandığı psikiyatri ilaçlarından birinin pıhtıya neden olabileceğini düşünerek ilacı kestiler.İlaç kesilince annemin anksiyetesi arttı.Daha sonra psikiyatri konsültasyonunda,psikiyatri doktorları kullandığı ilacın pıhtılaşmaya yol açamayacağını söyleyerek yeniden ilaca başladı.Dahiliye ve psikiyatri doktorları fikir ayrılığına düşüp,netleşemediler.Velhasıl araştırma hastanesi 3 haftadan fazla yaptığı araştırma sonucunda pıhtının nedenini bulamadı.Elimize uzunca bir liste ve kontroller  tutuşturarak annemi taburcu ettiler :) 

Sağlıkta performans sistemi geldiğinden beri hastalara müşteri mantığıyla bakılıyor,gerekli gereksiz tahliller istenerek ya da yatış süresini uzatarak  hastanenin geliri arttırılıyor.Bu ne kadar etik ve ne kadar hastalar bunun farkında bilmiyorum.Konu sağlık olunca herkesin boynu kıldan ince oluyor ve sömürüldüğünü bile fark edemiyor :( 
Geçen gün Diş Hekimleri günüyle ilgili yazdığım yazıda sağlık çalışanlarına saygılı olunmasını yazmıştım.Şimdi de sağlık çalışanlarına diyorum ki hastane döner sermayesini arttırmak için hastaları kobay olarak kullanmayın.

Her şeye rağmen sağlık çok önemli .O yüzden bu kadar stres yaşamamıza rağmen sağlık olsun diyorum yorumu size kalmış ...
Sağlık Olsun Sağlık Olsun Reviewed by Yurdagül Çelik on Kasım 27, 2016 Rating: 5

38 yorum:

 1. Ben ed birbuçuk sene önce açık kalp ameliyatı oldum. Dört damarım değişti. Onbeş gün hastanede yattım. Bir kuruş ödemedim. Yatak parası garibime gitti doğrusu. Hiç de hoş değil. Bunun üzerine gitmek lazım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Üniversite hastanesi olduğu için fark alıyor maalesef :( Onların yönetmeliği biraz farklı sanırım.Ama hastayı müşteri ve para gibi gördükleri kesin :) Çıkarmamak için ellerinden geleni yapıyorlar.

   Sil
 2. Ne yazık ki.... Ne yazık ki sağlık kördüğüm. Parası olanın alabileceği hizmet haline dönüşüyor.

  En iyisi hiç hasta olmamak; ama o da para ile galiba bunca kaçınılması gereken ortam ve gıda varken...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dün, izlediğim haberlerde sağlıkta reform yapıldı dendi ama ben mi farkında değilim acaba diye düşündüm :) Teşekkürler :)

   Sil
 3. Öncelikle gözünüz aydın,
  dilerim hastalık nedeni doğru tespit edilir de bir daha böyle durumları yaşamayız diyelim.
  Sağlık politikası konusunda gözlem ve deneyimlerinizin hepsine katılıyorum.
  Hastamıza gösterilen ilgiden dolayı teşekkür etmeyi tabiiki biliyoruz,ancak bazı durumlar var ki işin içinden çıkılacak gibi değil.
  Sonuç bence orta da ne yaşarsak yaşayalım,sanki; bir "MİŞ"gibi her şey....?
  Anneyi öptüm-sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sağlığın giderek parasal odaklı olması can sıkıcı :( Annem iyi neyse ki :) Sevgilerimle :)

   Sil
 4. Cok üzücü insanlarin kobay olarak kullanilmasi.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sağlığın içinde olup bu durumu görmemek,rastlamamak,bilmemek mümkün değil :(

   Sil
 5. Eşim Hacettepe Sağlık İdaresi Bölümünde akademisyen olduğu icin evde çokça konuşulan bir mevzu bu sağlık sistemimiz. Maalesef her şey iyi gibi görünse de gittikçe özelleşiyor özelleştikçe zorlaşıyor. Sadece sağlık olsun demek kaliyor bize :(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benim gördüğümü gören insanların olması beni mutlu etti.Acaba ben mi abartıyorum diye insan kendinden şüphe duyuyor bazen :) Teşekkürler :)

   Sil
 6. Annenize tekrar geçmiş olsun... Bu konu üzerine saatlerce yazabilir, konuşabilirim. Hastanelerde hiçbir şey ücretsiz değil. Halk bunun bilincinde değil. Bunun tek farkında olanlar ciddi bir hastalıkla uğraşan halk. Fasa fiso poliklinik hastasının hiçbir şeyden haberi yok. Üniversite hastanelerinin içi boşaltıldı. Hocalar tek tek ayrıldı, ciddi bir hastalık için hocaya ulaşmak zor. Hocaya ulaşsanız, ameliyat yapılacak malzeme yok üniversitelerde! Neden? Devlet üniversitelere ödenek vermiyor... Asıl beni korkutan gelecek. Öğrencileri yetiştirecek iyi hocalar kalmadı. Hocaların söylemi ise şu; gelecekte bizi kim tedavi edecek, kime emanet edeceğiz kendimizi:( Aslında durum göründüğünden daha vahim... Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ehli insan kalmadığı için de bir türlü teşhis konulamıyor hastaya :( Dilerim ülkemin insanlarının farkındalıkları artar ne deyim :(

   Sil
 7. Tekrar geçmiş olsun, uzun ve zor bir süre ama inşaallah iyi olur da bunlar unutulur. Dedikleriniz de haklısınız ama tam tersi memnuniyetler de duyup yaşıyoruz o zman insanın aklına derler ya Allah doktoruna düşürsün o söz geliyor. Öte yandan doktor ve sağlık çalışanlarının çalışma şartları düzeltilmeli doktorlar memur değil sürekli kendini yenileyen vizyon sahibi bir kimliğe motive edilmeli. Kobay ve tetkiklerle fatura kabartılmasını daha çok özel hastanelerde görüyorum ben ve temkinli yaklaşıyorum. Araştırma hastaneleri her zaman daha güven telkin eder buna rağmen belirsiz tanı ve deneme yanılma yöntemi tedavi düşünülecek bir konu. Allah ne muhtaç ne eksik etsin ama biz büyükşehirde bilinçli hasta ve yakınları olarak bunu yaşıyorsak mahrumiyet yerlerinin hali nicedir. Güzel haberlerinizi almak umuduyla..( Bilginiz olması için, sayfanıza girmekte zorluk yaşadım bir süre error verdi vs sonra düzeldi.)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz ve katkınız için tekrar teşekkürler.Transferden dolayı blogun açılmasında ara ara sorun yaşanıyor.Tekerar tekrar deneyip girmeyi denediğiniz için de ayrıca teşekkür ediyorum :)Sağlıkla ve sevgiyle kalın :)

   Sil
 8. Üniversite hastanelerinin durumu çok vahim. O hastanelerin başındakilerin kafalarinda saç kalmis mıdır bilmiyorum ama yoksa da şaşırmam. Bir önceki yorumda persephone benim yazmayi düşündüklerime değinmiş zaten. Üzülüyorum kızıyorum içine düştüğümüz bu duruma. Çocuklarımız tip okusunlar istiyorum ama bu şartlarda doktor olmayı istemek bir nevi delilik gibi geliyor bana... Annenizin taburcu olmasına sevindim. Umarım kısa zamanda sağlığına kavuşur. Sevgiler diliyorum :)

  YanıtlayınSil
 9. Çok geçmiş olsun annene, eve dönmüş gözünüz aydın. :)
  1000 lira yatak parası! Yuh! Hani sağlıkta ÇAĞ ATLAMIŞTIK? Tayyip hep öyle diyordu? Senle henüz tanışmamıştık geçen yıl tek kan aldırmak için 2 sağlık ocağı gezdim hiçbirinde kan tahlili yaptıramadım (üstelik aç karna gittim malum yoksa olmuyor, aç karna migrenim başlayacaktı neredeyse) sonradan dandik bir özel hastaneye gideyim dedim hehehe emekli sandığım da var güya bedava dendi, kan tahlili için 160 lira çıkarttılar ben de lanet olsun dedim yaptıramadan döndüm oradan da!!! Çağ atlamak bu mu? Gata'ya gideyim dedim asker kızıyım ya! Orada da kan tahlili yapıyoruz ama b12'ye bakmıyoruz dediler Allah'ım sana geliyorum oldum yani! Tekrar lanet olsun dedim çünkü benim en önemli şeyim b12 et yemiyorum ya:( asıl ona bakılması lazım:( eve döndüm, bir, iki hafta vejeteryanlığımı bozdum, tavuk suyu çorba filanla kendi kendimi tedavi ettim:( çoğu arkadaşım bilir bu öyküyü:))sonradan tüm bloğu silince (siyasi nedenlerden) o yazım silinmişti. Çağ atladık işte böyle 2 sağlık ocağı, bir devlet hastanesi, bir özel hastane bir kan tahlili olamadan gelmiştim (öyle de kötüydüm ki gittiğimde ayakta zor duruyordum sağlık ocağında dediler ki, kontenjan doldu 1 hafta sonra gel! Çağ atlamak bu oluyor!!!
  Anacım adam çıkmış bu ülke ne hale geldi diyor utanmadan yahu çıldıracağım!!
  Not: Doktor değilim haddimi bilirim ama psikiyatri ilaçları ile ilgili tam da bir film izliyordum bunların çok kötü yan tesirleri oluyormuş ne olur dikkat etsin annen, ilaçtan ziyade senin gibi bir kızı var, konuşarak, açık havada yürüyüşler yaparak,sıcak banyoyu biraz abartarak (mesela günde birkaç kez) filan olmaz mı? Mesela sıcak banyo beni inanılmaz ferahlatır, tüm stresimi alır... tekrar geçmişler olsun

  Sevgilerimle...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Amacım politika yapmak kesinlikle değil ama var olanı da görmezden gelemiyor insan :(

   Sil
 10. Yine de sistemsel kusurları sağlık çalışanlarından bilmemek lazım. Bir de özellikle ileri yaşlar için gereksiz görülse de bütün tahliller yapılmalı, hastanın hissedemediği sorunlar varsa ortaya çıkar belki de.

  Yalnız şu sağlık hizmetleri ücretsiz olayı gerçekten inandırıcılığını kaybetmeye başladı.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bizzat sağlığın içinde olduğum ve kökenim de hemşirelik olduğu için kan alamayan intörnlerin herhün gelerek annemin kolunu delik deşik etmesi ama ısrarla kan tahlillerinin notmal çıkması 😂 Görmemek mümkün değil 😣

   Sil
 11. Sağlık sistemimiz dökülüyor, neremiz doğru ki zaten :( Devlete gitsek baştan savma işler özele gitsek yolma politikası insan neye inanacağını şaşırıyor.

  Anneciğine tekrar geçmiş olsun..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ediyorum.İyi çok şükür 😂😂😂😂

   Sil
 12. geçmiş olsun tekrrardan, şüür ki ödeyebilecek durumunuz var, durumu olmayanlar resmn ölsün manttığı var sanki.sağlık kurumları yöneticiliği meznuyum ben, okulda tartışp dururdk ne yapılsa hasta doktor memnunyti artar dye, ne kadar hastaya bakyoa o kadar para dedik, bu kez hasta ile yeternce ilgilenkmyordu, kota koysunlar dedik, bu kez tek birgünde br sürü hasta alırdu diğer gnler boş, ne bileym nasıl çözülecek blmiyorm

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında böyle bir yazı yazmayı düşünmüyordum ama dün televizyonda sağlık alanında çağ atladığımıza dair bir demeç görünce yazma gereği duydum.Yorum için teşekkürler. ..

   Sil
 13. Kesinlikle çok haklısınız. Artık kişinin özel sigortası varsa bir de nasılsa sigorta karşılıyor diye o kadar saçma sapan testler istiyorlar ki.. Azıcık sorgulasanız altı bomboş çıkıyor. Kişi ne yaparsa yapsın, vicdanlı olmalı diye düşünüyorum. Bu arada tekrardan geçmiş olsun.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Annem iyi.Evde keyif yapıyoruz.Sağlığına kavuştuğu için emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz ama aksaklıkları da söylemesem dürüst bir yazı olmazdı.

   Sil
 14. Geçmiş olsun, umarım anneniz şimdi daha iyidir. Sağlık ve Eğitim... İki çok önemli alan. Ama her ikisi de yanlışlarla, yetersiz uygulamalarla, aksaklıklarla içler acısı durumda. Güzel, canla başla çalışan insanlarımız da var elbette ama öyle yanlışlar var ki...
  Vatandaş olarak içimizdeki isyanı dışa vurmak lazım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Susarak ve olumsuzlukları yok sayarak sorunu çözemeyiz.Teşekkürler 😘😘😘

   Sil
 15. Diyecek bir şey bulamadım canım. Eşime bakarken en öneme haiz, ikide bir atan şantı. O da o zaman 750 lira kadardı kateterler. Sen parayla alacaksın, aylar sonra Emekli Sandığı kabul ederse geri alacaksın ücretini. Ayrıca şant da, yeniden damar açılana kadar kasıktan diyaliz içindir. Yani sadece bir gereç, atılıyor sonra. Çok zor olmuştu ve bir kaç kez başımıza gelmişti.
  Hem teşhis koyamamışlar anneciğine, hem de bunca masraf. Bu oyunlar o zamandan beri vardı. Düzelmek şöyle dursun, daha da kötü demek durum. Onlara kalsa hiç bir sorun yok ülkede. Çok geçmiş olsun kızım. Dilerim tekrar bir terslik olmaz :((

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Akciğerin pıhtısının nedeni bulamadılar ama kafamızda sağlık kontrolleriyle ilgili bir rota çizdik.Onların istediği gibi poliklinik poliklinik gezmeyeceğiz.Savaştan çıkmış kadar yorgun annem :( Biraz dinlensin istiyoruz.Sağolasın ablacığım :)

   Sil
 16. Hacettepe'de annem ameliyat olmuştu ve aynı problemleri biz de yaşamıştık. Ne kadar dile getirilse de düzelmiyor işte. Dediğiniz çok doğru, hastaya müşteri gözüyle bakıldıkça da düzelmez. Sağlık hizmetlerinin bu denli pahalı olması bana da çok saçma geliyor. Dediğiniz gibi insanlar muayenede para ödemeyince her şey bedava zannediyor ama onu gayet de başka yerden çıkarıyorlar... Ülkemizde yolunda olmayan onlarca şeylerden sadece bir tanesi. Annenize çok geçmiş olsun, acil şifalar diliyorum. Selamlar :')

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bütçede sağlık alanında bir sürü para birikmiş :) Bununla övünen ve ellerini cebimizden çekmeyin sürekli vergi alan bir sistem :) Ne deyim artık :)

   Sil
 17. Annenize çok geçmiş olsun acil şifalar. Yazdıklarınız o kadar doğru ki, daha diyecek bir şey bulamadım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim.Blog yazarları arkadaşlarımın da durumun farkında olmaları beni mutlu etti...

   Sil
 18. aman aman evet ya bizde böyle bol ameliyat bol tahlil bol ilaç maksat çark dönsün of of :)

  YanıtlayınSil
 19. Allah acil şifalar versin inşallah 🙏 geçen gün tv izledim artık ilaçtan para alınmayacakmış konu sağlık olunca gerçekten hiçbirşeyi görmüyor gözümüz

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.