Kendini Doğru İfade Etme


Kendini Doğru İfade Etmek üzerine News Pdr de yazmış olduğum makale aşağıdadır.Okuyacaklara keyifli okumalar dilerim.
İnsanın kendini doğru ifade etmesi, sadece sözlerle değil, mimik jest ve davranışlarla bütünleşerek kendini gösteren bir olgudur. Yapılan araştırmalar, kendini doğru ifade etmekte sözcüklerin oranının sadece %20 olduğunu, ifade etme çabasının %80’inin kelimeler kullanılmadan gerçekleştiğini ortaya koymuştur. Bu demektir ki ne söylediğimizden ziyade nasıl söylediğimiz çok önemlidir. Bu ön bilgilerin ışığı altında kendini doğru ifade etme,bir kişinin karşısında var olan kişiye ya da kişilere ne istediğini açık,net olarak davranış ve mimiklerle destekleyerek söylemesidir. Kendimizi doğru ifade edebilmek için bazı kurallara uymanız gerekmektedir. Bu kurallar;
-Anlatmak isteğiniz şeyi dolandırmadan, bastırmadan net bir biçimde dile getirmelisiniz.
- Anlatmak istediğimiz durumla ilgili konuyu destekleyen açıklamalar yapabilmelisiniz.
-Anlatmak istediğiniz şeyi doğru ifade etme şeklini(mimik, jest, davranış vs.) kullanarak yapabilmeyi seçmelisiniz.
Kendinizi ifade etmenin üç şekli vardır;
1.Kişisel Bilgiyi Açıklamak,
2.Duyguları İfade Etmek,
3.Yeni Bir Benlik Yaratma İsteği
Kendinizi ifade ederken, konu ile ilgili olmayan kişileri devreye sokarak değil, direk ilgili kişiyle konuşulması bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi açısından da önem taşımaktadır.

Kendinizi ifade ederken doğru zamanlamaya da dikkat etmek gerekir. Örneğin çok öfkeli olduğunuz bir zamanda sorunu çözmeye çalışmanız uygun bir zamanlama değildir. Sakinleştikten ve düşündükten sonra sorunu ifade etmek daha sağlıklıdır. Bir kişiyle çözmeniz gereken sorunu herkesin içinde topluluk da konuşmak da sorunun daha büyümesine neden olabilir.
Kendimizi doğru ifade ederken kişinin kişiliğine yönelik saldırıda bulunmak, karşı tarafın savunmaya geçmesine neden olacaktır ve etkili bir iletişim şekli olmayacaktır. Bu yüzden kişinin kişiliğine yönelik değil, davranışlarına yönelik kendi düşüncelerinizi anlatan bir üslup seçmelisiniz.
Kendinizi doğru ifade etmeye çalışırken bazen engeller ortaya çıkabilir. Bu engeller şunlardır;
1.Kendinizi ifade etmekten çekinerek karşı tarafın adım atmasını beklemek;
Çocukluktan itibaren verilen susarsan hata yapmazsın tarzındaki yaklaşım biçimi devam ettiği sürece iletişimde engel olarak karşımıza çıkacaktır.
2.İnsanlarla kendimizi eşit değil aşağıda ya da yukarıda görmek;
Toplum tarafından verilen makam, mevki sahibi olanlardan kendimizi aşağıda görüp, statüsü düşük olan insanları da kendimizin altında değerlendirmek, iletişimin sağlıksız olmasına ve kişinin kendini doğru ifade etmesine engel teşkil eder.
3.Kendimize olan güven problemi nedeniyle maniple edilmek;
Eksik bilgi ve beceriye sahip olunması da kişinin kendine olan güveninin düşmesine ve kendini doğru ifade edebilmesine engel oluşturmaktadır.
Kendini doğru ifade etmek, bir sanattır. Sadece ifade etmek yeterli olmayıp, kendinizi ifade ettikten sonra karşı tarafın da sizin istediğiniz şekilde sizi anlamasını da istersiniz. Sonuç olarak, karşı tarafa duygu ve düşüncelerimizi doğru aktaramazsak iletişimde sorunlar yaşanacaktır. Bu yüzden kendimizi ifade ederken ses tonu, sözcüklerin seçimi, vurgu, mizah, konuşmanın içeriği, konuşma hızı, jest, mimik gibi birçok ayrıntıya özen gösterip etkili ifade etmeyi öğrenmeniz gereklidir.
Kendini Doğru İfade Etme Kendini Doğru İfade Etme Reviewed by Yurdagül Çelik on Kasım 17, 2016 Rating: 5

39 yorum:

 1. Doğruyu doğru şekilde söylemek gerekiyor:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bazen de doğru söylediğimizi sanıyoruz😂😂😂

   Sil
 2. Ben sözlerle hiç edemem, yazarak kendimi daha iyi ifade edebildiğimi düşünüyorum. Tabii ne kadar edebiliyorum ona kendim karar veremem dışarıdan okuyanlara sormalı:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sözlerle de ifade etmeyi öğrenmek,iletişim için sanki biraz iyi olur diye düşünüyorum :) Sevgilerimle :)

   Sil
 3. Sevgili Yurdagül. İnsanın kendisini anlatması ve karşısındakini anlaması eğer tanıyabildiğimiz biriyse bunun avantajıyla daha kolay olabilir diye düşündüm. Ama mimik, jest ya da yardımcı faktörlerin olmadığı durumlarda genel geçer saygı kuralları muteber olmalı. Anlaşmanın bu kadar zor olduğunu bu yaşımda öğrendim. Görmemenin rahatlığı haklı çıkmak isteyenin avantajı oluyor. Diğeri ise hangi lisanla anlatmaya çalışsa da haklılığını anlatamıyor. Çözüm yolları bazen bilerek ön yargıyla kapatılıyor. Hepimiz için anlaşılmak, anlamak ve anlaşmak rahatlatıcıdır. Muhatabının normal hayatındaki davranış biçimi, hayat tarzı ve aile içinde şekillendirilmesinden sonraki gerçek hali ve tüm bunların bilinmemesi insan ilişkilerini hızlı sonlandırabiliyor derim. Zira kaç senelik arkadaşlar, eşler birbirini onca sene sonra daha tam tanıyamadıklarını söylerler.
  Tabii ki paylaştığın bütün bu bilgiler çözüme giden yolların ilmen açıklamasıdır. Dikkatle okudum. Emeğine sağlık Yurdagül kızım. Annene saygılar ve sevgiler hepinize :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sağol ablacığım değerli yorumun için.Annem hala yatıyor maalesef :( Kocaman öpüyorum :)

   Sil
 4. Bazen kendimi doğru ifade edemiyorum :(

  YanıtlayınSil
 5. Özlemişim yazılarını ve aralarındaki karikatürleri:)) okuya okuya öğreneceğim inşallah bir gün, o umut hep var :)) Sevgiler,

  YanıtlayınSil
 6. Ben de yaziyla daha iyi ifade edebiliyorum.

  YanıtlayınSil
 7. Bak bu konu benim en çok korktuklarımdan bir tanesi. :) Kendimi yeterince ifade edemediğimi düşünüyorum. Ne kadar da dikkat etsem ya onlar beni anlamıyor ya da ben beceremiyorum konuşmayı. Belki de o yüzden yazıyorum.. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yazmak da tabi ki önemli ama Uğurcuğum günlük hayatımızda kendimizi doğru ifade etmeyi öğrenmek,bizim için avantaj :) Sevgilerimle...

   Sil
 8. Çok haklısınız...

  Annenizle ilgili daha,iyi haberler almak umuduyla.İyi akşamlar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Araştırıyorlar hala.Dilerim mutlu bir şekilde taburcu oluruz😘😘😘

   Sil
 9. Benim için en önemlisi de öfkeliyken, sakinleşmeyi beklemek. Çok zorlanıyorum ama aştım aşacağım bunu da :) Kalemine sağlık ablacığım. ❤️

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Zihnini kontrol sorunu yaşıyorsun demek ki.Öfkeyle ilgili yazımda öneriler vardı.İstersen bir göz at.Faydalı olacaktır diye düşünüyorum.Kocaman öpüyorum 😘😘😘😘

   Sil
 10. Kendimizi doğru ifade etsek de laftan anlamayan, dogmalar ile düşüncesi donmuş birinin karşısında pek şansımız yok gibi geliyor bana. Kendimizi doğru ifade etmemiz bile karşımızdakinin düşünce yapısına göre değişiyor galiba... Laftan anlamaz, bildiklerinden şaşmaz, ön yargılı biri ile karşılaşınca kendimizi en doğru şekilde ifade etsek bile işe yaramayabilir. Özellikle sosyal medya kültürünün cahilce yargılamaları gerçek insan ilişkilerimize bile yansıdı... Daha kendimizi ifade etmeye yeltenmeden susturuluyoruz. Hani meşhurdur sen anlatmaya başlarsın "yav he he" derler. Bunu söyleyene direk küfrediyorum. Beni dinlemeden susturan birine kendimi ifade etmeye bile çabalamam.

  Not: Küfürbaz biri değilim yanlış anlaşılmasın :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İletişim sıkıntıları hepimiz yaşıyoruz.Bugün de iş yerinde bu konuyu konuştuk.5 kere aynı şeyi anlatıyorsun hastaya ve hasta hala ifadesi değişmeden yüzüne bakıyor.6.kez anlatıp anlamasını bekliyorsun mecburen...

   Sil
  2. Valla zor iş... Laftan anlamayana laf anlatmak... Bu konuda pek sabırlı biri değilim...

   Sil
  3. Olgunlaşıyorsun ve öğreniyorsun.Türkçeyi biraz daha kolaylaştırarak anlatmaya çalışıyorsun.Yani napcan kardeş :)

   Sil
  4. hahaha :) kuş dili konuşun

   Sil
  5. Ankara'nın ilçelerinde eğitim düzeyi ve sosyalleşme öyle düşük ki :( Başkentin ilçesi olduğuna inanamazsın :)

   Sil
  6. Gerçekten eğitim düzeyimiz git gide düşüyor, bunu anlayamıyorum.

   Sil
  7. Belki bu da bir stratejidir bilmiyorum ki :(

   Sil
 11. Sanırım en zor şeydir mesela ben bir türlü kendimi ifade edemem doğru bir şekilde kendini anlatmayı başaran insanlara hayranım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Neden ifade zorluğu yaşadığınıza bakmak gerek.Sürekli olumsuz şey de yazmayın ya kendinize :) Sevgilerimle :)

   Sil
 12. Bende de kendini ifade etme sıkıntısı var. Sanırım çekingen biriyim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sıkıntı yaratıyorsa sizde çözmek gerek :)

   Sil
  2. Mesela yeni insanlarla tanıştığımda . İki kelime bir araya getiremiyorum.
   Arkadaslarlada konuşunca heyecanlanıyor muyum ne kelimeleri katlediyorum resmen :))

   Sil
  3. Bunun kök nedeniniz araştırılması lazım.Yazarak zor :(

   Sil

 13. Bende arkadaslarimla konusurken bi konuyu cok saglıklı anlatamıyorum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Belki bu konuda profesyonel yardım almanız ve egzersizler yapmanız gerekebilir...

   Sil
 14. Toplumsal bir yara bence insanın kendini ifade edememesi

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kişinin kendisi için de önemli bir problem maalesef....

   Sil
 15. güzel paylaşım için teşekkürler

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.