Film Önerisi Truman Show


Bugün size önereceğim film Truman Show.Filmde insan psikolojisi üzerine bir çok anektot var.Yıllar önce sinemada izlemiştim ve ilginç gelmişti bana.Daha sonra tekrar evde izlediğimde sinemada göremediğim ayrıntıları iyice oturtmuştum.Film eski biraz.1998 yılı yapımı.Fantastik ve Bilim Kurgu denmiş türüne ama bence Psikoloji kategorisine de girecek bir film.1 saat 45 dakika sürüyor.Bir çok ödüle sahip.

Filmi konusuna gelince;Truman Burbank, kartpostalları aratmayacak güzellikte bir adada yaşamaktadır. Bir işi, evi ve çok sevdiği karısı vardır. Ancak truman dışında herkes bunun bir oyun olduğunu bilir. Trumanın yaşamı gerçek sandığı bu stüdyolarda tam otuz yıldır, aralıksız olarak ve reklam vermeden bu yaşamı 24 saat boyunca canlı olarak televizyonda yayınlanmaktadır.
Trumanın annesi, babası ve eşi kısacası tüm ailesi de sahtedir. Çocukluğunda bile dış dünyanın olmadığı Truman'a ikna edilmeye çalışılmıştır. Okullarında kaşiflik gibi dış dünyanın görülmesine sebep olacak meslekleri özenmesine izin verilmemiştir. Bir gün sudan korkutulmaya çalıştırılmak için ve sahte babasının bu sahte hayatı sürdüremeyeceğini söylediği için kayıkta babasının denizin dibinde boğulma sahnesini yaratılmıştır.
Truman bu ana kadar hiç şüphelenmemiştir, ta ki babasını caddeden geçen insanlar arasında görünceye kadar... Zaten sahte eşinin evlilik fotoğrafında bir yalan işareti yaptığını da gördüğünde tüm gerçekleri öğrenmeye başlamıştır. O zaman 30 yaşına girdiği bölümde dizinin yönetmenine direnmiş ve sonunda gerçek dünyaya ulaşmıştır.
Jim Carrey,bu filmde gerçekten çok iyi bir performans sergiliyor.İzleyici yorumlarına da yer vererek önerimi bitirmek istiyorum.
-Bir filmden ne beklersiniz ? Orjinallik , İyi Oyunculuk ve Bir zevk yaşatmasınımı bir filmden belki bircok şey bekleyebilirsiniz film ya beklentinizi verip sizi doyurur yada beklentinizi alamaz ve kızgın olursunuz . Truman Show işte böle bir film bir zevk yaşatıyor bir orjinallik var ve cidden akıllara gelebilcek en zekice bir senaryo . 
-Jim Carrey'in performansı yine muhteşem. Film temel olarak insanların eğlence düşkünlüğünün ne derece ileri gidebileceğini gözler önüne seriyor. Evet izlediğimiz film ama maalesef insanlar kendisi eğlendiği sürece başkası umurlarında olmuyor. Film bunu çok güzel anlatıyor. Diğer oyuncu performanslarını pek beğenmedim ama filmin konusu ve Jim Carrey filmi rahatlıkla taşıyor.
-Mutlaka izlenmesi gereken, 5 yıldızlık bir film. Jim Carrey'in oyunculuğu tartışılmaz. Muazzam bir oyunculuk, mimik yeteneği ve konsantrasyon. Bu filmde de klasını konuşturmuş. Filmin senaristi ise böyle bir senaryoyu ürettiği için her türlü övgüyü hak ediyor.
-Son zamanlarda izlediğim çok kaliteli filmlerden biridir, Truman Show... Jim Carrey varsa izlenir dersin ama bu film direkt izlenir zaten. Filmde beni en çok etkileyen yönetmenin Truman'a dışarda asla bulamayacağı temiz bir dünya yarattığını söylemesiydi. Doğruydu, o kadar saf ve temizi dışarda olamayacaktı ve dışarısı gerçekten kötü bir yerdi. Bir tarafta sahtelik bir tarafta pislik, gerçek ama kötülüklerle dolu bir dünya. Seçme şansımız olsaydı hangisini seçerdik acaba? ozman filmi izledikten sonra karar sizin iyi seyirler...
-Ne diyebilirim ki bu filme? Hem komik, hem enteresan, hem heyecanlı, hem sade. Hepsi ve daha fazlası bu filmin içinde. Jim Carrey bu filme çok yakışmış. Zaten filmin kendisi de güzel. 5/5

Filmde geçen bir replikle önerimi bitirmek istiyorum.''Dünyanın gerçekliğini bize sunulan haliyle kabul ederiz.''
İyi seyirler...
Film Önerisi Truman Show Film Önerisi Truman Show Reviewed by Yurdagül Çelik on Kasım 19, 2016 Rating: 5

35 yorum:

 1. Çok severim, beni en etkileyen pes etmemesi. Aslında hepimiz kendi oluşturduğumuz adada yaşıyoruz. Sınırların dışına çıkmaya da korkuyoruz. Alışkanlık diyoruz, beceremem diyoruz, ne gerek var diyoruz. Bir karar verdiysek o yolu tamamlamalıyız diyorum ben. Truman Show da böyle bir film ve Jim Carrey muhteşeeem. Ne iyi oldu paylaşımınız, tekrar izleyesim geldi :)

  YanıtlayınSil
 2. geçmiş olsuuuuuun. nesi varmış bilokunuuuun :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Transferle ilgili bir sorun oluşmuş.Anca çözüldü :)

   Sil
  2. transfer ne demek kiii :)

   Sil
  3. Com olarak yaptığımız üyeliği Emre Yıldırım üzerinden yapmıştır.Daha sonra bana devretti.Emre'den benim adıma geçmesi transfer işi oluyor :) Umarım iyi anlatabilmişimdir :)

   Sil
  4. ah anladım web sitesi olduğu için transfer anladım. blog tasarımı arkadaşımız şimdi çözdük dedi banaa :) zor iş olmuş. burdan blogdan böyle devam etseydin de siten ayrıca olsaydı. neyse olmuş artık. ama baksana blog iken daha kolay pratikti blogun yaa :)

   Sil
  5. Ya ne bileyim bulaştık işte.Sağolsun arkadaşlar çözdüler.Onlara da bir teşekkür maili yazayım.Sana da çok teşekkür ederim :)

   Sil
 3. A! Çok ilginçmiş ben izlemedim hiç. Bir tür Matrix filmi gibi ama daha hoşu. :) Jim Carey'i de çok severim. Harika bir oyuncu, bizdeki bbg, izdivaç programları da sahte dünyalar sunuyor insanlara, aklıma o geldi, milleti tv başında oyalıyorlar. Oysa hep diyorum kaçıncı baskı oldu ama biz öyle toz pembe bir ülke değil, ayda 30 ile 90 askeri ölen bir ülkedeyiz :(

  Mutlaka izleyeceğim çok teşekkürler:)

  YanıtlayınSil
 4. Kendi gerçekliğimızı kendimiz yaratırİz.

  YanıtlayınSil
 5. Bu filmi izlememekle ne büyük bir hata etmişim... İzlenecekler listesine hemen ekledim...

  YanıtlayınSil
 6. En sevdiğim Jim Carrey filmi. Orjinal bir senaryosu var filmin gerçekten.

  YanıtlayınSil
 7. İzlemeye değer. İlgimi çekti.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Farklı bir bakış açısıyla hayatı sorgulatan bir film :)

   Sil
 8. Sizin bakış açınızla tekrar izleyeceğim... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 9. Çok güzel bir filmdi gerçekten izlemiştim Hele ki Jim Carrey olunca daha güzel oluyor :)adam her haliyle güldürüyor :) Yeniden Hatırlattığınız Teşekkürler ....Sevgiler

  YanıtlayınSil
 10. Önerdiğiniz için ilk fırsatta ben de izleyeceğim. Teşekkürler...

  YanıtlayınSil
 11. Çok severim. Jim Carrey benim için özel bir yere sahip. Beni nadir güldüren isimlerden.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu filmde güldürürken düşündürüyor.Mimiklerini de çok iyi kullanan bir oyuncu :)

   Sil
 12. Ben de yıllar önce izlemiştim, çok güzel gerçekten.
  psikolojide de, sürekli izlendiğine inanan insanların hastalığına "truman sendromu" denildiğini duymuştum...

  YanıtlayınSil
 13. Hep izlemek istediğim ama bir türlü sırası gelmeyen bir filmdi Truman Show.. Şimdi sizin yorumlarınızla daha çok merak ettim ve ilk sıralara yazdım. En kısa zamanda izleyeceğim mutlaka, böylece yaptığınız yorumları daha iyi anlayabileceğimi düşünüyorum. Hatırlattığınız için teşekkürler :')

  YanıtlayınSil
 14. Cim Carrey'nin en sevdiğim filmlerinden biri Truman Show :). Güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler:)

  YanıtlayınSil
 15. Varoldudugum yaşın gözüyle bir kere daha izlemem gereken bir film Truman Show.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.