Film Önerisi Pi'nin Yaşamı


Film 2012 yılı ABD yapımı.Bir çok dalda Oscar'a sahip.2001 yılında Yann Martel!in yazdığı aynı isimli romandan sinemaya uyarlama.
 Konusu ise şöyle;
Hindistan’dan Kanada’ya giden bir yük gemisi, içindeki hemen hemen tüm canlılarla birlikte trajik şekilde batar. Bir can kurtaran filikası, uçsuz bucaksız vahşi Pasifik Okyanusu'nun ortasında yapayalnız kalır. Sandalın hayatta kalmayı başarabilen mürettebatı ise bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan, Richard Parker adında üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ve Pi adlı 16 yaşında Hintli bir çocuktan oluşmaktadır. Pi'nin hayvanat bahçesi işleten ve hayvanlarıyla göç yoluna koyulan ailesi, batan gemide yaşamını kaybetmiştir. 
Pi, kurtuluş yok gibi görünen bu okyanusta zayıf bir sandalda yanındaki hayvanlarla birlikte hayatta kalma savaşı verir ve keskin zekası ve zooloji bilgisiyle besin zincirine kurban gitmez. Ama şimdi Bengal Kaplanı ile teknede baş başa kalmıştır. Dev kaplana yem olmamak için hayvanla anlaşmanın ve yakınlaşmanın yollarını bulur. Sıra dışı yolculuk sona ermeden büyülü bir adaya varacaktır...


Filmde müthiş bir görsel şölen var.Biraz yavaş aktığını düşünseniz de aslında bir çok ders veriyor film.Filmle ilgili izleyici yorumlarına da değinmek istiyorum ;
-Müthiş bir görsel yoğunluğu olan izlenilmesi gereken bir film. Sadece sonuyla ve görsel efektleriyle değerlendirmek yanlış olur. Filmin içinde bolca metaforlar iki ana metafor üzerinde gidiyor: Kaplan ve ada. Dikkatle izleyin, gerçektende çok fazla gönderme ve metaforlar var filmde.
-Etkileyici bir yapım..Görsellik üst düzeydeydi o yüzden sinemada izleyenler şanslıydı.
-Film sürükleyici, kimi yerlerde hayranlık uyandırıcı. Metaforlarını ve insanı düşünmeye sevk eden, merak ettiren özelliklerini kabul ediyor ve çok abartılı seviyelerde olmasa bile beğeniyorum. Fakat görsellik bana kalırsa biraz büyütüldü. Filmi bu çerçevede çok beğenenler kusura bakmasın ama, 2013'e girdiğimiz şu günlerde beni havuzda yüzen bir adamı tabandan çekerek arkada bulutlar göstermek çok fazla şaşırtmıyor. Ha şunu da söyleyeyim, kesinlikle başarısız demiyorum. Özellikle bazı çok güzel öne çıkan sahneler de mevcut, Ang Lee zaten kendine has bir "görsellik tarzı" olan bir yönetmendir. Ama işte her yerlerde bu kadar övüp bitirilemeyecek derecede olduğunu da sanmıyorum. Film bir şeyler hissettiriyor izleyiciye. Kitabını önceden okumuş olanlar tabii ki daha farklı bir bağ kuracak, daha farklı değerlendirecektir. Bütün adayları henüz görmedim ama, en azından "En İyi Film" kategorisinde "muhakkak almalı" diyemiyorum. Film ile ilgili izledikten sonra mutlaka düşünün, hatta bir iki analiz okuyun derim.
-Son zamanlarda en çok etkilendiğim Filmlerin başında gelir , özellikle Filmin Finali beni çok etkiledi.Finalinden söz etmek istemiyorum yoksa Filmin manası kaçar.Özetle iyi bir Film zaten aldığı Puandan da belli.İyi Seyirler.
-Kesinlikle 3D izleyin arkadaşlar. Ayrıca öncesinde klasik koşullanma ile ilgili bir iki cümle de okumayı ihmal etmeyin. Dinsel öğeler, okyanus, kaplan ve simgesel bir anlatım ile karşılaşacağınız için salondan çıkarken her izleyicide farklı bir hikaye olacak. Bu yüzden üzerine çokca konuşulabilir.
İzleyenlerin yorumunu bekliyorum :)İyi seyirler....
Film Önerisi Pi'nin Yaşamı Film Önerisi Pi'nin Yaşamı Reviewed by Yurdagül Çelik on Kasım 02, 2016 Rating: 5

32 yorum:

 1. Ben izlemiştim. Çok güzeldi. Insanin dünyada mutlaka bir amacı olduğunu gösteriyordu.

  YanıtlayınSil
 2. Efendim ben de izledim filmi ama ne yazık ki sinemada değil, yorumlarınızı görünce sinemada izlemediğime pişman oldum :)

  YanıtlayınSil
 3. Ben televizyonda izledim ama seyirci yorumlarına pek katılamadım, tuhaf, garip bir film izlenimi verdi bana. Kedici olduğum için kaplan var diye sonuna kadar bakabildim. Sonradan okuduğumda kaplan az kalsın boğulacakmış, bunu da okuyunca çok üzülmüştüm normalde çok dikkat ederler hayvanların başına bir şey gelmemesine ama öyle sahneler vardı ki, zavallıya belli ki büyük eziyet edilmişti:( sırf bu yüzden sevmedim filmi...:(
  Sevgilerimi bıraktım:)

  YanıtlayınSil
 4. Pi'nin yaşamını hala izlememiş olmam televizynda çok kere denk geldim ama başını kaçırdığım için çok konsantre olamadım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tam olarak vermek gerek.Ayrıntıda gizli bir çok şey :)

   Sil
 5. Güzel filmdi. Gerçek bir görsel şölen... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 6. Bircok kez izleyip de doyamadigim filmler arasinda

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bir çok anektot var içerisinde.Her sefer başka bir şey bulunabilir :)

   Sil
 7. İzlemeyi çok istediğim filmlerden.

  YanıtlayınSil
 8. Bu filmi çok izlemek istiyordum gidememistim. Bakayim internete gelmis mi.

  YanıtlayınSil
 9. Ben bu filmi yarısına kadar izlemiştim sanırım sonra arkadaşın acil bir durumu olmuştu onun yanına gitmek zorunda kalmıştım.resmen hatırlamış oldum ve sonunu da merak etmeye başladım :) galiba en kısa zamanda yeniden izlemeyi denemeliyim.

  YanıtlayınSil
 10. İzlediğim ve çok beğendiğim bir film =). Gerçekten vermek istediği mesajlar önemli. Sonunu bizim inanmak istediğimizin ne olduğunu sorgulatarak bitirmeleri de oldukça ilginç olmuştu. Güzel bir film güzel bir anlatım tekrar hatırlattığınız için çok teşekkür ederim =). Sevgilerimle.

  YanıtlayınSil
 11. Bu filmi benden önce oğlum izledi ve ben hala izleyemedim, elimin altında olmasına rağmen...
  Aklıma getirdiğiniz iyi oldu. En kısa zamanda izleyeyim bende.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İzleyin bakalım ne düşüneceksiniz ?Sevgilerimle...

   Sil
 12. Bu filmi çok duydum ve hiç izlemedim. Bu da benim eksikliğim :/

  YanıtlayınSil
 13. Biri beni esareti altına alsa ilk firsatta uzaklaşırım... Pi'yi izleyeli uzun zaman oldu aklımda yaşam mucadelesi haricinde cok bir sahne kalmamış. Yazıdaki yorumları okuyunca tekrar izlemenin faydalı olacağını düşündüm.
  Sevgiler diliyorum.

  YanıtlayınSil
 14. Ben bu filmi gösterime girdiği zaman izlemiş ve çok beğenmiştim.

  YanıtlayınSil
 15. Teknolojinin ve animasyon tekniğinin son noktası bir film. Sahneleri çok iyi. Filmin öyküsünden çok sahneler etkileyici. Bazen filmdeki yaşamda kalma mücadelesini unutuluyor.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.