Film Önerisi Her Çocuk Özeldir


İstatistiklere göre her 10 çocuktan birinin disleksi olması gerçekten yüksek bir oran.Konuyla ilgili iki yazının üstüne bu film iyi gider diye düşündüm.Zaten yazıların yorumlarında da sağ olsun arkadaşlar da hatırlattı.Benim başıma gelmez dememek,toplum olarak da farkındalığa ulaşmak gerek.
 Film 2007 yılı Hindistan yapımı.Filmin yönetmeni Aamir Khan.Film,bir çok ödül almasına rağmen Türkiye sinemalarında vizyona girmemiştir.

Filmin konusu şöyle;
Harfleri sayıları algılama problemi yaşayan Ishaan çevresi ve ailesi tarafından tembel geri zekalı muamelesi görür. Çalışmayı öğrenebilmesi için yatılı okula verildikten sonra tanıştığı resim öğretmeni ile değişen hayatı ve başarısını anlatan bir film. Ishaan derslerinde başarısız, yaptığı işlerin çoğunda tutarlı davranan bir çocuktur, yazı yazmayı ve okumayı 3.sınıfta olmasına rağmen öğrenememiştir, kitabı her açtığında kelimeler sanki dans ediyor gibi gelir ona. Bu başarısızlığın sonucunda içine kapanık ve karamsar bir ruh haline bürünür, mutluluğu ve özgürlüğü insanlardan uzaklaşmakta bulur. Annesinin ilgisine karşın babasının katı tutumu Ishaan'ın zihinsel dünyasında gidiş gelişler yaşamasına sebep olur. Tam her şeyden ümidini kesmişken resim öğretmeni Ishaan'ın hayatını tam anlamıyla değiştirir.

Filmdeki bazı replikler şunlar;
-Hayatının amacını,mutlu olduğun yerde ara.
-Yarından bu kadar korku duyarsan bugünü nasıl yaşarsın?
-Beş parmağın beşi bile bir değil.İsterseniz itip çekin aynı hizaya getirmeyi deneyin.
-Herkes çocuğu dereceye girsin,birinci olsun istiyor.
-Gerçek dünya acımasız,rekabete dayalı...
-Hayattaki en büyük mucize,küçükken iyi bir öğretmene rastlamaktır.

Filmle ilgili izleyici yorumlarına da yer vermek istiyorum.
-Aamir khan izlediğim 4 filmi de birbirinden mükemmeldi. Çok seçici mükemmel bir aktör. Farklı karakterleri mükemmel bir şekilde oynamayı başarıyor.Benim en sevdiğim aktörlerden biridir.Daha yakın zamana kadar tanımıyordum onu. Filme gelirsek filmin adı herşeyi açıklıyordur sanırım.Bir öğretmen bir öğrencisinin hayatını ne denli değiştirebilir ? Film eğitim sistemini eleştirmekle kalmıyor geleneksel eğitime karşı yeni bir eğitim modeli sunuyor.Hem eglenceli hem yararlı. Aamir khan ın dediği gibi 5 parmagın 5 ide bir değil. Birbirlerine benzetmeye çalışırsanız kırılırlar. Veya bir balıga agaca tırmanmayı öğretemessiniz.O yüzer :) İşte Aamir khan bu filmde bir çocugun yeteneklerini ve zaaflarını keşfediyor. Eğlenceli ve etkileyici bir şekilde.Nedendir bilmiyorum Aamir khan ın filmlerinde birçok sahne var ki sevinçten beni ağlatan. AAMİR KAHN filmin aynı zamanda YÖNETMENİDİR. 3 saatlik etkileyici bir film.
-Yazacak çok şey var ama kısa kesicem; çok ağlattı çok ta duygulandırdı. Aamir Khan faktörü filmi çok çok yukarlara taşımış zaten.
-Bir öğretmen nasıl olmalı sorusuna en güzel yanıtı şüphesiz bu film vermiştir.Hem Disleksi hastalığı olan bir çocugun dünyasını bize anlatırken hem de eğitim sitemini eleştiriyor.Nitekim tespitler çok doğru.Bir eğitimci olarak tüm öğretmenlere ve ebeveynlere tavsiye ediyorum.
-Hayatımda izlediğim en anlamlı filmlerden biri idi. Belki de en İYİSİ! Normalde Hindistan yapımı filmleri hiç izlemeyen ben, kuzenimin tavsiyesi ile İYİ Kİ izledim bu anlamlı güzel filmi. Konusu, oyuncuları, hissettirdikleri BAMBAŞKA....
-İzlerken hemen hemen herkesin kendinden bir şeyler görebileceği film. Sonuçta eğer şanslıysak mutlaka bir öğretmenimiz bizim hayata bakış açımızı ya da hayatımızı değiştirmiştir zamanında. Benim de bakış açımı değiştiren kendime güvenmemi sağlayan bir öğretmenim olmuştu ilkokulda ve aynı şekilde okulun resim yarışmasını kazanmamla sonuçlanmıştı. Film bittikten sonra filmin etkisinden çıkamıyorsunuz bir kaç gün, ikinci yarısına kadar Aamir'i görememenin verdiği sabırsızlığı yenerseniz filmin tadını daha çok çıkarırsınız.

Umarım film hakkında yeterince aydınlatabilmişimdir sizi.İyi seyirler...
Film Önerisi Her Çocuk Özeldir Film Önerisi Her Çocuk Özeldir Reviewed by Yurdagül Çelik on Kasım 05, 2016 Rating: 5

41 yorum:

 1. Önerdiğiniz filmler gerçektende muhteşem özellikle çoçuk istismarının çok fazla görüldüğü bu zamanlarda tüm anneler ve babalar mutlaka izlemeli bence.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öğretmenler için de faydalı olacağını düşünüyorum.Sevgilerimle :)

   Sil
 2. Bence hayattaki en büyük şans çok seveceğimiz bir öğretmene rast gelmemiz olurdu herhalde.

  Bu güzel ve anlamlı paylaşımınız için teşekkür ederim. sevgilerimle 💙💙

  YanıtlayınSil
 3. İzlediğim filmler arasında mükemmel olanlardan bir tanesi. Çok güzel bir öneri olmuş.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ülkemizde gösterime girmemesine rağmen bir çok kişinin izlemiş olması beni de mutlu etti :)

   Sil
 4. 2 yıl once izlemiştim bende.Gerçekten çok anlamlı, farkındalığın önemini vurgulayan bir film.
  Sevgilerle.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Blog yazarı bir çok arkadaşımın bu filmi izlemesi çok hoş :)

   Sil
 5. Bu filmi izlemiştim, gözyaşlarımı tutamamıştım. Gerçekten akılcı bir yaklaşım, sevgi ve şefkat nelere kadir dedirtmişti.

  YanıtlayınSil
 6. Izlemedim filmi ama bu konuyu isledikleri için tebrik ederim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İzlemelisiniz,anne babalara da güzel öneriler var :)

   Sil
 7. kesinlkle çok güzel bir film, keşke seslendrme olsa da çocuklara küçük yaşlrında izletebilsek

  YanıtlayınSil
 8. Film şimdi bitti. Filmlerle aram pek iyi değildir ondan izlemedim. Ama bu adamın bir kaç filmini izlemiştim. Dünya konularını ele alıyor. Teşekkür ederim. Görür görmez hemen indirdim.. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İzle Uğur :) Eminim perspektif katacak :)

   Sil
  2. İledim zaten şu ana kadar izlememiş olmamın mahcupluğunu dökememişim veya film beni zaten çok etkiledi. Filmin etkisiyle yazdım.. :)

   Sil
  3. Sadece indirdin sandım :)Etkilendiysen süper :)

   Sil
 9. sen de başımızaaaaa filmci olduuun kikikii :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öğretmek istediklerimizi filmlerle de destekleyelim istiyorum.Bu hafta sık film önerisi oldu,farkındayım :) Öyle denk geldi :)

   Sil
 10. Ne kadar güzel, naif bir konuda ne güzel bir filmdir bu. Çok sevmiştim, tekrar tekrar izlenebileceklerden.

  YanıtlayınSil
 11. Aamir Khan filmlerini çok seviyorum zaten. Bu önerin için teşekkürler Yurdagül abla. Mutlaka izleyeceğim :) ❤️

  YanıtlayınSil
 12. Bu filmi izlemiştim ben gerçekten çok güzel bir film. Verdiği sosyal mesaj çok önemli :) paylaşım için çok teşekkür ederim sevgilerimle.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Baya arkadaşımızın izlemiş olması ne güzel :)Sevgiyle kalın :)

   Sil
 13. Filmde bir sahne vardı, cocuk top oynarken topu gitmesi gereken yere atamiyordu. Dalga geciliyordu ufaklıkla. Ama kimse uzaklık yakınlık derinlik algısındaki tersliği anlayamıyordu. Filmi bu tip detayları barındırdığı için ayrica sevmistim.
  Teşekkürler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet gerçekten de önemli detaylar var :) Hatırlatmanız güzel oldu :)

   Sil
 14. Aamir khan bu, izlenmez mi hiç. Psikolojik ve sosyolojik alt yapısı çok güçlü filmler yapar kendisi. diğerlerini de izleyin bence ;)

  YanıtlayınSil
 15. Kaç tane Aamir Khan filmi izlediysem, hepsinden de etkilenmişimdir... Bu filminiz izlememiştim ama. Mutlaka izleyeceğim bunu da...

  YanıtlayınSil
 16. Ben de ilk bu filmi izledikten sonra Amir Khan ın diğer filmlerini izlerken bulmuştum kendimi.
  Film muhteşem.

  YanıtlayınSil
 17. Bu filmi bulup izlemeliyim . Teşekkürler canım :)

  Sevgi ve selam ile.

  YanıtlayınSil
 18. Muhteşem bir film iz bırakacak kadar güzel.

  YanıtlayınSil
 19. Ben bu filme bayılmıştım çok güzel bir filmdi. Aamir Khan müthiş bir oyuncu. Sevgilerimle :)

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.