Doğru Eş SeçimiNews Pdr Dergisinde yayınlanan makalemden....Hayatımızdaki en önemli seçimlerden biri de doğru eşi seçebilmektir. Ülkemizdeki boşanma istatistiklerine baktığımızda son on yılda boşanmaların %40’a varan oranda arttığı, evliliklerin ise %3 oranında azaldığı tespit edilmiştir. Boşanma nedenlerine baktığımızda şiddetli geçimsizliğin %97 oranında boşanma sebebi olduğu görülmüştür. Bu istatistiklere doğrultusunda eş seçiminde sıkıntılarımız olduğunu söyleyebiliriz.
Eş seçimine karar vermeden önce ilk yapmamız gereken, kendinizi tanımaktır. Kendinizin kişisel, kültürel, toplumsal olarak bakış açınızı gözden geçirerek evliliğe hazır olup olmadığınızı, evlilik sorumluğu taşıyıp taşımayacağınızı belirlemeniz gerekir. Sadece evleneceğiniz kişiye odaklanarak yapacağınız bir seçim, sizi yanlışa götürebilir.


Benzer sosyo-ekonomik düzeyden gelme, ailesel yapılarının uygunluğu, ortak kişisel değerlere sahip olma, eğitim düzeyinin yakın olması, dini eğilimlerinin benzeşmesi gibi hususlar eş seçerken göz önünde bulundurulmalıdır. Bunların dışında eş seçiminde;
- Seçeceğiniz kişinin kişisel özelliklerine ve hayat felsefesine,
- İlgi alanlarına ve nasıl bir hayat yaşadığına,
- Aile ve arkadaş çevresindeki davranışlarına,
- Kişiliğinizle uyumlu olan özelliklerine,
- Güvenilir olmasına,
- Size ve çevrenize karşı saygılı olmasına,
- Sürekli sizi eleştirip aşağılamamasına ve sizi olduğunuz gibi kabul etmesine,
- Sizinle sağlıklı ve açık iletişim kurabilmesine,
- Kişinin bağımlılıkları olup olmadığına(alkol, uyuşturucu vs.)
- Olumsuz kişilik özelliklerine (inatçılık, aşırı kıskançlık gibi)
- Size duyduğu sevgi bağına,
- Fiziksel anlamda size uygunluğuna,
- Evlilik kurumuna bakış açısına mutlaka dikkat edilerek karar verilmelidir.
Evlilik öncesi dönem(özellikle nişan dönemi)çok iyi değerlendirilmeli, eğer uyum sağlanamıyorsa ilişki, evlilik yolunda zorlanmamalıdır. Evlenir evlenmez çiftlerin hemen çocuk sahibi olmak istemesi de sıkıntı oluşturabilir. O yüzden çocuk kararı da hızlı verilecek bir karar olmamalıdır.
Kadın ve erkek ilişkilerinin karmaşık bir yapıya sahip olması nedeniyle zaman zaman ilişkilerde sorun olabilir. Önemli olan karşılıklı adım atarak ve uzlaşarak sorunu fark edip, çözebilmektir. Evlilik kararlarının özenli bir şekilde verildiği ve boşanmaların az olduğu günler yaşamak dileğiyle….
(Bu fotograf da hikaye Kalpli kadın İlknur'un düğünde gelin ayakkabısının altına yazdığı yazı.Yazılar silinmiş.Ayakkabının altına adı yazılan ben ve diğer arkadaşlarımın hakkında hayırlısı :))
Doğru Eş Seçimi Doğru Eş Seçimi Reviewed by Yurdagül Çelik on Mayıs 17, 2019 Rating: 5

73 yorum:

 1. :))))

  Galiba o listenin farkına çok geç mi varılıyor istatistikleri arttıranlarca? :)

  Karikatürler güzel de ben ikincide karar kıldım. O çooook güzel.

  Birinci yalnızca karikatür :)))))))))))))))))))))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkesin güldüğü karikatür farklı oluyor :)Sevgilerimle...

   Sil
 2. bence problem nişanlımızın, sevgilimizin tahammül edemediğimiz bir huyu varsa ben evlenince bunu düzeltirim düşüncesi. Değişmeyince de sıkıntılar baş gösteriyor bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düzeltirim düşüncesi sağlıklı bir düşünce şekli değil.İnsanı yanılgıya iter :(

   Sil
 3. Ben hala bilimsel verileri şööööyle bir bertaraf edecek şekilde "kısmet" diyorum :))
  Şaka bir yana boşanmaların artmasındaki en en büyük etken bence toplumumuzun genel olarak tahammül etme yeteneğinde azalma olması. Yani yukarıda saydığımız koşulların sağlanması evliliği sürdürebilmede yeterli olmayabilir bence.
  Bir de bence erkeklerin hemen hepsinin ikili ilişkilerinde otistik davranışlar sergilediğini kabul edip, onlardan fazla bir şey beklememek en doğrusu ;)
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi kişiye özel koşullar da olabilir.Genel olarak yazdım ama başka yan faktörler,kişilik özellikleri gibi bir çok faktör önemli...Erkeklere dair de bu kadar negatif olmamak gerek sanki :)

   Sil
 4. Hayırlısı der susarım :)

  YanıtlaSil
 5. Ahahaha:))))karikatür mahvetti:))))Yurdagül'cüğüm valla çok zor bir seçim bu...benim yakınen tanıdığım biri daha üniversitedeyken birine aşık oldu, ben çocuğun fotosunu gördüm hiç gözüm tutmadı ama kız aşık olmuş gözü kör! 18'e de basınca annesi de hiç istemediği halde evlendi. Şimdi çok mutsuz. Yani gerçekten senin gibi düşünüp, taşınıp tavsiyelere uymuyorlar, irdelemiyorlar, aşık olunca hiçbir şeyi gözleri görmüyor:( mesela ailelerin birbirine denk olması, geçmiş yaşantılarının (gelenek, görenek, görgü, yaşam biçimi, kültür, eğitim seviyesi, anne, baba) çok önemli. Gerçekten belli bir kültür, görgüye sahip insan, yine aynı kültür, görgüye sahip bir aileye (bak eş demiyorum) uyuyor yoksa uyum sağlanmıyor:( biri diğerini hakir görmese de, öteki alt kültürdense aşağılık kompleksi duymaya başlıyor. Bırak evlenmeyi ben çok farklı bir şehir ve mahalleden, çok çok farklı bir mahalleye taşındım, ilk önce bana asla megaloman değilim yanlış anlama bir tür 'hayranlık' duydular, pekçok şeyi ilk kez bende gördüklerini söylediler, (kedimin olması dahil hiçbirinin evinde kedi yoktu mesela, evlerinde kitap yoktu, ilk tanıdıkları vejeteryan bendim, çoğunun okuması yazması da yokmuş! Yani ben bunların tam tersiydim) zamanla bu hayranlıkları diyeyim çekememezliğe, sonra da nefrete, en sonunda da düşmanlığa dönüştü. Yazsam roman olur ama ta lisedeyken psikoloji hocamız söylemişti. Sevgi, hayranlık zamanla nefrete dönüşüyor diye. Aynen yaşadım ben bunu. Tek suçum, tek hatam İstanbul Çiçekçi gibi bir mahalleden, Ankara Aktepe gibi - param daha iyi semtlere yetmediği için- gecekondu semtine (asla küçümsemiyorum benim kızkardeşim de gecekonduya gelin gitti zamanında) taşınmam oldu. O zaman anladım ki, aynı kültürlere sahip değilseniz değil evlenmek, komşu bile olunmuyor...

  Kusura bakma çenem düştü yine ama ben bu konuda çok dertliyim...
  Kalemine sağlık umarım faydalı olur yazın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel katkılar oldu yazdıkların:)Tabi ki ne kadaf dikkat edersen et hata olabiliyor :(

   Sil
 6. Ne kadar doğru demişsiniz. Henüz uzun yıllardır evli değilim (2 yıl bitmek üzere). Lakin her zaman söylüyorum. Evlilik sevgililikten o kadar farklı ki. Çok zor, çok zahmetli ama bir o kadar da güzel.
  Güzel bilgileriniz için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru eşi bulursa insan,daha güzel olur hayat.
   :)

   Sil
 7. Evlilik kutsaldır fakat yanından bile geçmiyor düşüncelerim. Hedeflerimin arasında belki en arkalarda.

  YanıtlaSil
 8. İlk yıllar gerçekten zor oluyor. Ne kadar tanırsan tanı aynı evi paylaşınca tahmin etmediğiniz derecede zorlaşıyor bazı şeyler. 10 yılı geride bıraktık. Şu anda başladığımız yerden çok farklı yerdeyiz şükür.

  YanıtlaSil
 9. Aynı eve girip yaşamadan bir insanla geçinip geçinemeyeceğimiz anlaşılmıyor gerçekten de. Ama kültürümüz, dini inanışlarımız da evlilik öncesi birlikteliği uygun görmüyor. Nişanlıyken bile bence anlaşılamıyor. Ama kültürü, inançları, huyu, suyu, hayata bakış açısı, eğitimi vb. benzer olan insanlar daha iyi bir yuva kurabiliyorlar sanırım. Eş ile aynı zamanda dost olabilmek bence çok mühim. Allah herkesin mutluluğunu daim etsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bekarlara sefa-evlilere cefa olmayan bir birliktelik olsun herkese hayat çok kısa,vırvırvır yemese kafay ı keşke kimse.
   Çok değerli bir paylaşım olmuş yine ellerinize sağlık.
   Sevgilerimle.

   Sil
 10. Hadi hayırlısı diyorum ben de o zaman :))
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 11. Yurdagül Hanım tesadüfe bakinki tam da bu konuları düşünürken yazınızı gördüm.artık tesadüf mü bilemiycem 😀😀

  YanıtlaSil
 12. Çok dpgru tespitler. Sanirim en önemlisi birey olmaktan vazgeçmemek

  YanıtlaSil
 13. Kırk gün konuş değil kırk gün karış da gör hangi kitapta var? Yok, ya da kapalı kutu benzetmesi örnekler uzar gider. Ne kadar açık yürekli davranılsa da hayatı paylaşmak özveri ve empati olmadan zor. Yine de kendini tanıyıp cesur kararlar almak gerekiyor, evlilik sevgi üzerine kurulmalı bence, zamanla aşk yerini sevgiye bırakır. Samanlık ve seyran ikilisi uçuk değil, sevdiğinle olmadı mı olmasın daha iyi. Derin konu...Yurdagül Hanım size çok güzel bir sevgi daha mutlu yaşam mottolu bir yuva diliyorum taa gönülden..

  YanıtlaSil
 14. Geçenlerde Aşkım Kağışmak'ı dinlemeye gittiğimde 2.karikatürü yaşattı bize sağolsun ve gülmekten artık yanaklarımı hissedemez hale gelmiştim ve tabi işin gerçeği güldürmenin yanında insanın evlilikte neleri yaptığına hatanın genelde iki taraflı olduğunu biz de hatırlattı.Bunlar çok önemli şeyler, bekar olmama rağmen böyle kişisel gelişim kitapları makaleleri konferanslarını kaçırmamaya çalışıyorum :) Yazınız her zamanki gibi düşündürücü ve öğretici kaleminize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seminerler ve konferanslar perspektif katar.Çok iyi yapıyorsunuz :)

   Sil
 15. Uzun süreli flörtlerin de bu boşanmalar da etkili olduğunu düşünüyorum aslında. Evlenincede hep aynı olacak zannediliyor. Hergün çiçek getiren bir eş ve hergün kapıyı gülerek açan ayağına terlik veren bir diğer eş 😊. Ama 4 duvar çok farklı gerçekten gökkubbe altında ki parkta havuza bakarak su fıskiyelerinden çıkan suyu seyretmek değil sonuçta evlilik. İlk yıllar gerçekten zor atlatılınca işte gerçek cicim ayı o zaman başlıyor kanımca 😊. Boşanmalar Yalnızca kültür farklılığı yüzünden olmuyor bence tabii ki oda etken ama zamanla bu çocuk niye hiç susmuyor, ben de çalışıyorum sen de yardımcı olsana ve bu tencere kolaymı kaynıyor sanıyorsunlar yüzünden de bitiyor evlilikler. Karşılıklı anlayış çok önemli bu nokta da taraf tek kalınca yıpranıyor ister istemez. Sizin de dediğiniz gibi yapılması gereken en önemli şey biz bu evliliğe hazırmıyız acaba diye oturup düşünmek yani artık ben değil biz olabilirmiyiz diye sorgulayabilmek. Yoksa Rahmetli Anneanneminde dediği gibi 'bekara karı (bu arada bu kelimeyi hiç sevmiyorum) boşamak çok kolay'. Kısaca evlilik ben değil, benliğini unutmadan biz olma çabasıdır. Çok değerli ve güzel paylaşım Yurdagül, emeğine, bizimle paylaştığın bilgine sağlık 😊. Sevgilerimle

  YanıtlaSil
 16. İnsanları tanımak için zaman gerekli derler. Günümüzde flört sonucunda evlenen çiftlerin oranı tahmin ediyorum ki görücü usulü ile evlenenlerden daha fazladır. Yine bir araştırma yapılsa boşanmalar da en fazla flört sonucu evlenenlerden çıkar.

  Geçenlerde bir müşterime uğradım. 1,5 yıldır evliymiş. Evlenmeden önce de 5-6 yıl boyunca takılmışlar. Evlilik bana göre değil. Beklediğim gibi değilmiş diyor şimdi de.

  Evliliğin, ailenin basit bir şey olmadığını tüm bireylerin iyice kavraması lazım. Yaşı geldi diye evlenmek yerine gerekli olgunluğa eriştiğinde evlenmesi gerekir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kişinin evliliğe hazır olduğunu hissetmesi önemli bir veri.Katkılarınız için teşekkür ederim :)

   Sil
 17. ha haaa ilk karikatür çok önemli değil miii. erkekle kadının temel farkı işteee :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Erkek beyni ve kadın beyni farklı çalışıyor gerçekten de...

   Sil
 18. Evlilik beklentisini ilk karikatür özet yapmış zaten..Kadın sevgi erkek tatmin istiyor ve o hayallerle evleniliyor. Zamanla beklenti karşılanmadığında pürüzlerde başlıyor.

  YanıtlaSil
 19. Eskiden boşanan kadınlara bakış çok daha kötüydu sanırım. Hala doğal karşılanmıyor ama eskisi kadar kotu kadın gözüyle de bakilmiyor sanki. Yeniden evlenmek de daha kolay eskiye göre kadınlar için. Oyle olunca mutsuz olduğu yerde kalmak istemiyor ki hakkı bence.. ama işte keşke her seçim mutluluğa götürmüş olsa..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evlilik de önemli bir seçim.O yüzden dilerim kendimizi mutlu edebilecek şeçimler yapabiliriz.

   Sil
 20. eş seçimi yeni evlenecekler için önemli,o açıdan buradaki bilgilerde çok değerli bence.. hatta evli olanlar da okuyarak,nerede yanlış yaptığını anlaması açısından geri kalanını telafi edebilir herhalde.. newsquik dergisinde yazdınızı bilmiyodum,tebrik ederim,emeğinize sağlık..😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir dönem yazdım deride.Şimdi yollarımızı ayırdık.Teşekkür ederim :)

   Sil
 21. Yurdagül kızım. Bu paylaşımına yorum yapmamışım, gözümden kaçmış. "hikaye Kalpli kadın İlknur" Nasıl da kalbimizi fethetmişti... Evlilik öyle çabuk karar alınıp uygulanacak bir şey artık hiç değil. Güzel paylaşımmış. Sevgilerimle canım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ablacığım bilgisayarımdaki sorun hala devam ediyor.Yeni yazı yazamıyorum :( Teşekkür ederim ablacığım :) Sevgilerimle :)

   Sil
 22. Emeğinize sağlık

  Sizi takip ettim. Bloğum yenidir destek olursanız sevinirim. Bi çay a buyrun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler :) Tabi ki destek olurum.Kolaylıklar dilerim :)

   Sil
 23. Evlilik de dahil olmak üzere insan ilişkileri çok karmaşıklaştı artık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru valla.İlişki yaşamak formülize edilebilen bir şey de değil aslında...

   Sil
 24. Şükür ki, ben eşimden eşim benden razı. Bekar gençler kulak versinler bu yazılanlara. Sevgi ve merhametin, huzurun olmadığı, yanlış kurulan evlilikler yüzünden bu dünyanın cenneti olacak evler cehennem haline gelebiliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daim olsun mutluluğunuz :)
   Kocaman sevgilerimle :)

   Sil
 25. Karikatürler efsane yine. İşi kitabına göre yapmak çok önemli ama gönül ferman dinlese bi de:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mantığı tamamen kenara atarsak,sonumuz fiyasko olabilir.O yüzden dikkat :)
   Teşekkürler :)

   Sil
 26. Eş seçimi hassas ve önemli bir konu. Evlenecekler için güzel bilgilerin olduğu bir içerik olmuş. Emeğinize sağlık. Hakkınızda Hayırlısı Olsun Yurdagül ablacım 🤗

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evlilik,bir nevi sözleşme.O yüzden sevginin rehavetine kapılıp,bazı ayrıntıları unutmamak gerek :)
   Teşekkürler canım benim :)

   Sil
 27. doğru eş hiç olmayan eştir. en çok evliler intihar ediyomuş yaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu intihar sebepleri sosyolojik olarak incelenmeli...

   Sil
 28. Evlenmek çok kolay.Onemli olam sevgi ve saygı çerçevesinde yürütebilmek. Malesef bir çok kişi bu özel kurumu çocuk oyuncağına çevirmiş durumda..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Boşanmalar son dönemde giderek arttı o yüzden :( Teşekkürler İnci :)

   Sil
 29. Çok güzel kaleme almışsınız emeğinize sağlık. Karikatürlerde çok iyi olmuş .Eş seçmek gerçekten şu zamanda zor. Hakkınızda hayırlısı olsun. Sizi takibe aldım. Bana da beklerim :) Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :) Kocaman sevgilerimle :)

   Sil
 30. Ne kadar önemli maddeler,kalemine sağlık..19 yıllık evli bir insan olarak benim de diyeceğim şu ki; çiftlerin kendi başlarına kalabilecekleri alanları olmalı hobileri ugraşları. Ve tabii birlikte geliştirip konuşabilecekleri bir ortak alana da sahip olmalılar..Spor sanat herşey olabilir bu..Sevgi kadar saygıyı korumak acayip önemli tabii..Allah herkese hayırlı eşler nasıl etsin diyorum.Sevgiler ❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle çok iyi bir ekleme oldu.İnsanların kendi kişisel alanları olmasına izin verilmeli.Teşekkürler Sevilciğim :)

   Sil
 31. Doğru eş ile evlenirseniz hiç evlenmemiş olursunuz. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O da farklı bir bakış açısı işte :)
   Teşekkürler şeker :)

   Sil
 32. okuyoruz, geziyoruz, dinliyoruz, deneyimliyoruz her gün başka bir yönümüzü keşfedip değişiyoruz. :)
  Huy çıkmaz ama yapmicam diyorsa %90 yine yapar. ona göre evlilik gibi ciddi bir karar almak lazım galiba :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi öneriler insan keşfetmek için çok yetersiz.Teşekkürler :)

   Sil
 33. Karikatürler çok güzelmiş. :) İnsanlar çoğu huylarını baştan göstermiyor, kadın erkek fark etmiyor bu yüzden baştan zorluk çekilmesini normal görüyorum. Flört dönemi gibi bekliyoruz her şeyi giyinip, süslenip, buluşup akşam tekrar evimize yatağımıza koşmak istiyoruz. Alışkanlıklarımızı unutmak zor ve hakimiyet kaygısına giriyoruz :) Yazınızı severek okudum teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mizah kullanmayı seviyorum.Karikatürleri beğenmenize sevindim :) Alışkanlıkları değiştirmek zor olsa da değişimden korkmamalıyız :) Kocaman sevgilerimle :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.