Disleksi(Öğrenme Güçlüğü)

Disleksi (Öğrenme bozukluğu)toplumda %10 civarında görülen bir bozukluktur.Dislekside dinleme, konuşma, okuma, yazma, akıl yürütme ile matematik yeteneklerinin kazanılmasında ve kullanılmasında önemli güçlükler vardır.Zeka düzeyinin düşük olmasıyla bağlantılı değildir.Üstün zekalı çocuklarda da görülebilir.Solaklarda görülme sıklığı daha fazladır.Bazen bozukluk fark edilemeyebilir.Bu kişiler özel yeteneklere de sahip olabilirler.Buna önemli kanıt disleksili olduğu bilinen bilim adamları ve sanatçılardır: Albert Eistein, Leonardo da Vinci, Tom Crouse, Mickey Mouse gibi.

Disleksi doğuştan gelen gelişimsel ve travmaya bağlı disleksi olarak ikiye ayrılır. Doğuştan gelen disleksi doğum öncesi ,doğum sırasında ve doğum sonrası komplikasyonlara bağlı olarak üçe ayrılır.

Bu tanıma uygun çocuklara ait özellikler şöyle sıralanabilir; Harfleri ya da rakamları ters algılayabilirler. Örneğin, 6 yerine 9, 9 yerine 6 diyebilirler. Okurken cümle içerisinde kelime atlamaları görülür ya da farklı satırlardan okumayı sürdürebilirler. Yön tayininde güçlükler yaşayabilir, sağını solunu öğrenmekte zorlanabilirler. Uzaklık ve derinlik algılamasında sorunlar yaşayabilirler. Bu nedenle bir tepsiyi taşırken devirebilir, ya da elindekileri daha sık yere düşürebilir, bazen de eşyalara çarpabilirler. Benzer sesleri (d-t, f-v, b-p, k-g, c-ç gibi harfleri) birbirine karıştırabilirler. Hece içindeki harfleri yerlerini değiştirerek farklı okuyabilirler. Örneğin, at yerine ta ya da ve yerine ev diyebilirler. Haftanın günlerini ardı ardına saymakta zorlanırlar. Ödevlerini yapmayı unuturlar. Anne-babaların sık sık bu konularda uyardıkları ve bazen de çocukları yalancılıkla suçladıkları görülmektedir. Dün-bugün ve yarın gibi zaman kavramlarını sıralamada güçlük çekerler. Arkadaşları ile ilişkileri genellikle sorunludur. Yapılan araştırmalar erkek çocuklara kız çocuklara oranla 4 kat daha fazla görülmekte olduğunu söylemektedir.
Disleksi görülen çocuk, öğrenme güçlüğü çektiği için birtakım psikolojik problemler yaşayabiliyor. Bu açıdan sorun yaşayan çocukların tıbbi ve psiko-pedagojik değerlendirmelerinin titizlikle yapılması gerekiyor. Ayşegül Salgın konuyla ilgili şu bilgileri veriyor: “Okulda başarısızlık yaşayan bir çocuk öğrenme bozukluğu açısından değerlendirmeye alınır. Yapılan testlerle çocuğun zeka düzeyi, yeteneklerinin dağılımı, görsel -işitsel algı düzeyi belirlenerek tanı koyulur. Hazırlanacak bireysel eğitim programı ve özel eğitim desteği ile çocuğun okulda yaşayabileceği sorunlar en aza indirilmeye çalışılmaktadır. Çünkü öğrenme bozukluğu olan çocukların eğitimi, normal sınıflardaki müfredat programları ya da özel derslerle gerçekleşememektedir. Bu çocuklar tanı ve değerlendirmelerinden elde edilen bilgilerle oluşturulan özel eğitim programlarıyla ve psiko-pedagojik yaklaşımla yapılacak eğitsel terapiyle öğrenebilmektedirler. Terapinin birinci ilkesi, sorunla ilgili olarak öncelikle çocuğu ve aileyi bilgilendirmek ve okulla işbirliği yapmaktır.” 
ğrenme güçlüğü çektikleri için bazı aileler çocuklarını azarlama, anlayışsız davranma yoluna gidiyorlar. Anne ve babaların onlara kızmak yerine daha anlayışlı davranmaları gerekiyor. Pedagog Salgın ailelere şu uyarılarda bulunuyor: “Aileler çocuklarının okulda yaşadıkları başarısızlık ve öğrenme sorunları konusunda dikkatli olmalı, başarısızlığı tembelliğe ya da kapasite yetersizliğine bağlamadan önce gerekli değerlendirmeler bir uzman tarafından yapılmalıdır. Sorunla ilgili erken müdahale çocuğun başarısızlığını azaltacak, okulla ilişkisini olumlu yönde etkileyecektir.(Kaynak:engelsizim.com,Bilkent Üniversitesi Sağlık Merkezi Yayınları)

Disleksi(Öğrenme Güçlüğü) Disleksi(Öğrenme Güçlüğü) Reviewed by Yurdagül Çelik on Kasım 03, 2016 Rating: 5

47 yorum:

 1. Her çocuk özeldir filminde çok güzel anlatmışlardı bunu.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet güzel bir filmdi.Disleksi haftası diye paylaştım ben de bu yazıyı :)

   Sil
 2. Faydalı bir paylaşımdı. Her Çocuk Özeldir filminde de vardı.Bir an okurken aklıma o geldi. Paylaşımınız için teşekkür ediyorum. :) :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Her Çocuk Özeldir filmiyle de desteklenirse yazı,çok iyi olur.

   Sil
 3. çok güzel bir yazı olmuş haftaya uygun <3

  YanıtlayınSil
 4. Teyzemin torunu ki şimdi evli, bu rahatsızlığı birebir yaşamıştı ve televizyonda bir programda (Sanırım psikolojiydi konu) yayında örnek hasta olarak bulunmuştu. Bir tek oğullarıydı ailenin ve tersten okuyordu yazıları. Hatırladığım bu kadar ama mutlaka eşlik eden diğer semptomlar da vardır. Uzun bir tedavi sürecine girdi. Zeki bir çocuktu.
  Akrabalarla iletişimler hayat telaşlarından özellikle İstanbul'u bildiğim için örnek vermek durumundayım. Şimdi telefon açıp sormak isterdim o süreci nasıl geçirdiklerini. Sadece kız kuzenimden düzeldiğini duymuştum. Anne ve babaların belli bir kültür seviyesinde olmalarının bu tip çocukların şansları, diğer ihtimalin de şanssızlıkları olduğunu düşündürdü bana açıkçası. Emeğine sağlık Yurdagül. Aldığım bilgiler ile giderken sana çok teşekkür ediyorum. Sevgilerimle kızım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. aile ve çevre desteği gerçekten şart :) Her Çocuk Özeldir filminde de bu konu çok iyi anlatılmıştır.Değerli yorumun için de çok teşekkür ederim :)

   Sil
 5. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş gerçekten :)
  Ben de disleksiyle, her çocuk özeldir filminde ve percy jackson kitap serisinde karşılaşmıştım... :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sağlıkçı birinden böyle güzel söz duymak ne güzel :)

   Sil
 6. Faydalı bir paylaşım efendim, tam olarak bilmiyordum, burada öğrendim. Teşekkürler! :)

  YanıtlayınSil
 7. Yazdığınız her yazıda üstün körü bildiğim şeyleri daha ayrıntılı öğreniyorum.Böyle bir vesile olmanız gerçekten çok hoş.😊

  YanıtlayınSil
 8. Üstte de dendiği gibi Her Çocuk Özeldir filmi, konuya çok uygun :))

  YanıtlayınSil
 9. Okullarda bazen öğrenme güçlüğü çeken öğrencilerimiz oluyor. Eğer aile izin verirse RAM'a yönlendirebiliyoruz. Ama ailelerin çoçuğunun öğrenme güçlüğü çekmediği ve suçu öğretmene atarak çocuğun rahatsızlığını görmezden geldiği durumlarla da çok karşılaşıyoruz malesef. Disleksi'yi önceden duymuştum ama bu kadar ayrıntılı bir şekilde bilmiyordum. Her öğretmenin ve ailenin bilmesi gereken şeyler bunlar. Bilgilendirme için teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Konuyla ilgili yarın bireye ve aileye yönelik de önerilerim olacak :)

   Sil
 10. Bizlerden daha farklı bakış açısına sahipler diye düşünüyorum... Dünyayı bizlerden farklı algılıyorlar... Kaleminize sağlık... Sevgiler....

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Farklılıklar aslında zenginliktir.Öyle bakıp,öyle yönlendirmek gerek...

   Sil
 11. Öyle habersiz yaşayıp gidiyoruz ki çevrede olan biten her şeyden, çocukların nelerle boğuştuğundan, anne babalarında.... İnsanız ve ilgilendiğimiz tel ,nsan kendimiz olduk galiba.

  Ben böyle bir çocuk tanımam. Yalnızca Annem'in bir arkadaşının torunu otistikti. Ben bile bazen "ben de otistik miyim?" diyorum. Her konudan konuşmaktan haz etmem. Yavan gelir. Ama kitaplar devirdiğim konularda konuşurum. Bu sefer de dinleyenler susturmaz yorulurum :)))))

  YanıtlayınSil
 12. Benim bir arkadaşımda vardı buna benzer bir hastalık. O da şişe kapaklarını açmakta zorlanıyordu.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şişe kapaklarını açmakta zorlandıklarını hiç duymamıştım...

   Sil
 13. Disleksi kulak aşinası olduğum ama hakkında çok fazla bilgiye sahip olmadığım bir hastalık. Einstein ve Tom Cruise'un disleksi olmasına çok şaşırdım. Bilgilendirme için çok teşekkür ederim sevgiyle kalın :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Onlar,olumsuzluk gibi gözüken bu hastalığı doğru yönetenlerden...

   Sil
 14. Harfleri yada rakamları karıştırmasından, eşyalara çarpabilirler kısmına kadar bende var. :) Ama o kadar da kötü değil yani. :) Beş saniye kadar kendimi toplamam lazım. Sanmıyorum bende bu hastalık olsun. Yoktur demi?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yoktur :) Ben de solağım,biraz sakarım,okumaya zor geçmiştim,otistikler gibi saatlerce bir objeyle oynardım :) Fakat her şeye rağmen normalim :)Hatta doktor ailecek ortalamanın üzerinde zeki olduğumuzu söylemişti :)

   Sil
 15. Ayakkabı bağcıklarını bağlamakta zorlandıklarını duymuştum. Bende ''Her Çocuk Özeldir'' filmini izlemiştim bende. Orada bayağı güzel anlatılmıştı ve Aamir Khan iyi bir ders vermişti. Sizin yazınızda bu konuda çok faydalı. Kaleminize sağlık. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu konu önemli olduğu ikin devamı niteliğinde ikinci yazıyı da koyup inşallah filmi de ayrıntılı anlatıp,tavsiye edeceğim :) Sevgilerimle :)

   Sil
 16. aile ve ailenin eğitim seviyesi çok önemli bu çocuklarda , ortadan kaldıramayız belki hastalığı ama yaşanabilir kılmak mümkün ...Teşekkür ediyorum , o kadar emek veriyorsunuz ki her postunuza ...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Biraz daha anlatmak gereğini duyduğum için devamı niteliğinde bir yazı daha olacak.Güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederim :)

   Sil
 17. Nasıl da rast geldi, az önce disleksi hastası bir öğrencimin velisiyle konuştum :) Dersine girdiğim dönemlerde çok ilgilenirdi oğluyla. Hep takip ederdi. Gerçekten sabırla ve sevgiyle yaklaşmak gerekiyor böyle çocuklara ❤

  YanıtlayınSil
 18. Duyduğum bir şeydi fakat detaylı bir bilgim yoktu yazınız bilinçlendirici oldu benim için ellerinize sağlık😊

  YanıtlayınSil
 19. Her çocuk özel'dir. Eminim ki yazınızı okuyan herkesin aklından ilk bu film geçmiştir.

  YanıtlayınSil
 20. Birkaç yil önce bu konuyu çok arastirmis kisa bir de yazi yazmistim. Çok güzel bilgiler veriyorsunuz iyi ki sizinki gibi bloglar var.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim güzel düşünceleriniz için :)

   Sil
 21. hiç rastlamadım böle birine çevremde, ne zor durumlar var yaa.

  YanıtlayınSil
 22. Erkek çocuklarında daha çok görüldüğüne sahidim. Disleksi ile ilgili bilgilendirme için teşekkür ederim :)

  YanıtlayınSil
 23. Disleksi hastalığını pek bilmezdim. Çok iyi anlatmışsın. Ellerine sağlık ve içten teşekkürler.

  Sevgi ve selam ile.

  YanıtlayınSil
 24. Merak ettim Yurdagül kızım. Umarım iyisindir. Sevgilerimle :)

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.