Bilgisayar Oyunlarının Çocuklar Üzerindeki Etkisi


Teknoloji ilerledikçe bilgisayar hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi.Biz yetişkinler bile hızla teknolojiye uyum sağlamaya başladık.Yapılan araştırmalarda Amerikalıların üçte ikisinin bilgisayar oyunu oynadığı tespit edilmiştir.Bilgisayar oyunları 1970 li yıllarda ortaya çıkmış ve artarak devam etmiştir.Dünyada Mario oyunu 210 milyondan fazla satılarak en çok oynanan oyun ünvanını almıştır.

Bilgisayar Oyunlarının çocuklar üzerindeki pozitif etkileri şunlar;
 • Bilgisayar oyunları oynamak, algısal ve bilişsel yeteneklerin ve motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olur.
 • Bilgisayar oyunları oynarken, çocuklar problem çözme becerisi kazanır, ekip çalışmasını öğrenir ve algısı daha açık olur. Ayrıca, kısa süreli hafızanın gelişmesine yardımcı olur. Bilgisayar oyunları oynamak, daha hızlı ve doğru kararlar almalarını gerektirir, böylece karar verme becerileri gelişir.
 • İnteraktif bilgisayar oyunları, yarıştığı rakipleri arasında en iyisi olmak için çocuğu pratik yapmaya daha çok zorlar. Oyun oynamak, oyun stratejileri tasarlamak ve kazanmak, çocuğa başarı duygusu kazandırır ve güvenini artırır.
 • Rochester Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmaya göre; ‘Oyun oynayanlar, odaklılık, hız, çoklu görev, vizyon ve doğruluk içeren testlerde, diğerlerine ve oyun oynamayanlara göre daha iyi performans göstermektedirler.’ Buna göre, bilgisayar oyunları oynamak, çocuklara daha çok konsantre olmayı, plan yapmayı, amaca ulaşmak için farklı stratejiler tasarlamayı ve karışık durumlarla nasıl baş edebileceklerini öğretmektedir.
 • Bu sanal dünya, eğitimin geleceği olarak, öğrencilere rekabetçi dünyada öğrenmek ve başarılı olmak için interaktif bir yol sunmaktadır.

Bilgisayar oyunlarının çocuklarının çocuklar üzerindeki negatif etkileri ise şöyle;
 • Bilgisayar oyunlarının çocukların fiziksel sağlığı üzerinde negatif etkileri de mevcuttur. Saatlerce oturarak video oyunu oynamak obezite, uyku rahatsızlıkları, baş ağrıları, kuru gözler, karpal tünel sendromu (el bileği rahatsızlığı), kas hastalıkları ve aynı zamanda iskelet düzensizlikleri gibi risklerin artmasına neden olabilir. Sağlık üzerindeki diğer etkiler, kalp hızında artış ve yüksek kan basıncı olarak sayılabilir.
 • Çeşitli araştırmalar, şiddet içeren bilgisayar oyunları ile agresif davranışlar arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. İçinde çokça ateş etme ve öldürme eylemi bulunan oyunlara düşkünlük, çocuklarda öfke ve agresif davranışların artmasını tetiklemektedir.
 • Bilgisayar oyunları oynayan ve kazanan çocuğun morali de artmaktadır. Calgary Üniversitesi’nin şiddet içeren bilgisayar oyunları oynayan 9-15 yaş arası çocuklar üzerinde yaptığı online ankete göre, bu oyunlar zorbalık, küfür etme, akranlara veya kardeşlere dayak atma gibi eğilimlerin artmasına neden olmaktadır.
 • Zamanının çoğunu video oyunu oynayarak geçiren ve derslerini aksatan çocukların, zayıf bir akademik performans gösterdikleri, okulu kırdıkları, hatta okulu bıraktıkları gözlemlenmiştir.(Kaynak;http://www.normalisgood.net/)

Bilgisayar Oyunlarının Çocuklar Üzerindeki Etkisi Bilgisayar Oyunlarının Çocuklar Üzerindeki Etkisi Reviewed by Yurdagül Çelik on Kasım 24, 2016 Rating: 5

34 yorum:

 1. Yabancı dili geliştiriyor, oyun oynarken dünyanın dört yanından arkadaşlar ediniyorlar. Sosyalleşiyorlar. Bizim evde bilgisayar odasında her gün beş altı çocuk var gibi. Arada annelerine selam söylerim :)

  Ama tabi sınırsız süreleri yok, belli bir zaman sonra kalkmaları gerekiyor başından :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum güzel bir katkı oldu.Teşekkürler 😍😍😍😍

   Sil
 2. Çok güzel bir paylaşım olmuş. Ayrıca bu kadar yararı olduğunu da bilmiyordum. Teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hep olumsuz olduğu düşünülür ama güzel katkıları da var 😍😍😍

   Sil
 3. Son karikatür çok iyi:) Her şeyde olduğu gibi bunda da ölçülü olunursa faydaları daha fazla bence.

  YanıtlayınSil
 4. Bilgisayar, tablet bağımlı çocuklarımız var hepimizin...
  Oytun'u kendi haline bıraksan 24 saat oyun oynama potansiyeline sahip maalesef...
  Evde kötü kadın Müzeyyen'i oynamaktan sıkıldım :)))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Birçok aile aynı durumda sanırım:(Günlük plan yapıp bilgisayara sınırlama koyabilmek önemli diye düşünüyorum.Kolay gelsin😍😍😍😍

   Sil
 5. sadece çocuklar mı demek istiyorum :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teknoloji hepimizi etkiliyor.Bugün çocuklara değindik :)

   Sil
 6. Benim yeğenim de oyun oynuyor, karikatürdeki gibi kartla oynanan oyunu da vardı, bak bu sene tek dersin var artık oynatmayacağım diyorum şaka tabii:))))dinlemez beni zaten:) üçüncü karikatüre bittim ah keşke ben o kadar akıllı çocuk olsaydım ailemi ihya ederdim:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bazen biz büyükler de çocukları anlamıyoruz :) Yeniliğe açık değiliz :)

   Sil
 7. Karikatür seçimlerin yine harika. Aslında her şey eğitimle bitiyor. Geçen günkü yazının altında yorum bırakmıştım. İlk okuldan itibaren çocuklara bilgisayar programlara gibi konularda eğitim verilmeli yetenekliler seçilmeli. Hindistan, Endonezya gibi ülkelerde 10 yaşındaki çocukar kod yazıyor. Blogger şablonları bile Hindistan-Endonezyalı çocukların elinde onlar olmasa Blogger'a kaliteli şablon yapacak kimse yoktur. Sanal Vakitler adlı iki yazımda bu konulara değinmiştim. Bir ara tekrar yayına alabilirim. Zaten oyunların temel amacı para kazanmak ve salak beyni boş toplumlar yetiştirmek başka bir şey değil...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O yazını merek ettim,bulup okuyayım :) Bulamazsam da yayınlarsan çok sevinirim :)

   Sil
 8. Ben de çocukken oynadım oyun. Tv oyunları vardı. Şiddete hiç yönelmedim fakat yalnızlığı sevdirdiği bir gerçek.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sosyal biriyim ama yalnız olmayı da seviyorum ben de :)

   Sil
 9. Age of var mesela. Yaratıcılığı, stratejik düşünmeyi geliştiriyor. Oyun seçimi önemli.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Genelde oyunlara dair negatif bir algı var ama mesela benim yeğenim ingilizceyi çok iyi öğrendi oyun sayesinde :)

   Sil
 10. Annelere, babalara çok gözlem yapmaları ve dikkatli davranmak görevi düşüyor. Bizde yerinde ve zamanında kullanılıyor. İyi ki böyle bir durumla karşı karşıya değilim. Sevgiler kızım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dozajı iyi ayarlayabiliyorsanız ne güzel :)Çok iş düşüyor ailelere :)

   Sil
 11. Hayatları sınav olan çocuklarımıza bilgisayar başında geçirdikleri zaman için kızıyoruz ama zararlarının yanında bu kafar faydası olabileceğini de hiç düşünmemiştim doğrusu. Zaman sınırı önemli tabii. Güzel ve yararlı bir paylaşım olmuş çok teşekkürler :). Sevgiyle kalın.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bazen daha çok olumsuzluğa odaklanıyoruz ama faydaları da oluyor tabi :) Siz de sevgiyle kalın :)

   Sil
 12. denetlemeli ve yaşına uygun seçimler herhalde en önemlisi.
  sevgilerimle

  YanıtlayınSil
 13. Sadece çocuklarimiz mi? Biz büyük oglumu fazla kontrol altina alamadik kardesinde daha dikkatliyiz.

  YanıtlayınSil
 14. Ne güzel yazmışsınız. Her şeyin fazlası zarar. Kararında olan her şey güzel. Çocukların kararını bilmesi lazım. Sorumluluk veliye düşüyor. Sevgiler

  YanıtlayınSil
 15. Günümüz teknoloji devri olarak nitelendirildiğinden bilgisayar konusunda ön yargılı olmamamız gerektiğini artıları ve eksileriyle güzel şekilde ele almışsınız. Kontrol altına alınabilen bilgisayar kullanımı yararlı olabilir. Makaleniz için tebrik ediyorum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hep olumsuzluğa odaklanırken olumlu şeyleri kaçırıyoruz bazen.Yorumunuz bana moral oldu,teşekkürler...

   Sil
 16. Eline sağlık canım.Doğru yönlendirilerek ve kontrolu elden bırakmadan kullanmaların da bir sakınca yok ama kesinlikle sosyal yaşantılarının önüne geçmmeli yaratıcılıklarını artırıp araştıran öğrenen grubunda olmalılar saçma sapan sitelerde kendilerini kaybetmesinler yeter ki.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kontrol etmeli aileler.Sanıyorum aile kilidi diye bir şey vardı.

   Sil
 17. on saat aralıksız oynuyolaar :)

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.