Beni Neler Mutlu Eder?(MİM)


Düzenli takip ettiğim bloglardan Yaşayan Anılar yeni bir mim başlatmış.Yazısı burada Blog adımız daha mutlu yaşam olduğu için mimlenmeme ihtimali sanırım çok düşüktü :) Beni de yeni tanıdığım ama düzenli de takip ettiğim Güzel ve Kültürlü blog sahibesi bu mime davet etti.Yazısını okumak isterseniz yazısı şurada
Öncelikle mutluluk kavramına biraz değinmek istiyorum.Mutluluk göreceli bir kavram.Kişinin beklentisine ve hayattan ne istediğine göre değişir.Kimi için sevgilinin sesini duymak bile mutlulukken,kimi içinse pahalı bir hediyedir mutluluk.

Mutluluk için beklentilerin azaltılması ve şükür duygusunun arttırılması gereklidir sanki.Ben kendi adıma şanslı ve genel olarak mutlu biri olduğumu düşünüyorum.Zaman zaman mükemmeliyetçi yanım devreye girdiği ve olumsuzluğa da düştüğüm olmuyor değil.O durumlarda hemen yazmaya başlıyorum.Hayatımdaki güzellikleri yazıyorum.Yazmaya başladığımda da zaten o olumsuz düşüncelerim geçmeye başlıyor :) Şükretmek konusunda ben de dahil olmak üzere gerçekten zayıfız.
Konudan fazla uzaklaşmadan devam edeyim.Mutlu olmak için bulmak isterseniz çok sebep bulursunuz aynı şekilde olmamak için de sebep çoktur.Sizin hangisini tercih ettiğinize bağlı.Tabi hep sırıtarak da dolaşamayız etrafımızda ama kötü gözüken her şeyin aslında bir deneyim olduğunu düşünürsek mutsuz olmak için sebep yok.
Beni her sabah sağlıklı uyanabilmek,iş sahibi olmak,hayatımın rotasını elime almış olmak,özgür olduğumu bilmek,hiç bir şeye mecbur olmadan yaşamak gibi şeyler mutlu eder.Bu tabi genel bir ifade oldu.Özgür hissetmenin içinde sevdiğim şeyleri yapmak,spora gitmek,kitap okumak,sevdiğim yemeği yemek gibi özele indireceğim şeyleri sayabilirim.Siz de düşünürseniz sayfalar yetmez mutlu olunabilecek şeyleri bulmak için değil mi?
 Umarım kendimi doğru anlatabilmiş ve mimin hakkını verebilmişimdir.Mutluluk için koşmamanız anı yaşayarak mutluluğu içinizde hissetmeniz dileğiyle..
 Bu mimi okuyup yapmak isteyen kim varsa bu mime davetlidir :)
Beni Neler Mutlu Eder?(MİM) Beni Neler Mutlu Eder?(MİM) Reviewed by Yurdagül Çelik on Kasım 02, 2016 Rating: 5

34 yorum:

 1. bence cok acıklayıcı ve tam sizlik bir mim olmuş:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Mimi başlatan kişi olmuş diyorsa tamamdır o zaman :)

   Sil
 2. Ben de cok kolay mutlu olurum. Bence biraz rahat olup etrafindaki güzelliklerin farkina varan insan mutlu insandir. Lezzetli bir yemek, spor yapabilmek, sevdigim bir kitabi okumak cocuklarimin bana yaptigi minik resim ve kartlar oo saymakla bitmez 😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet ya küçük gözüken ama çok önemli şeyler :)

   Sil
 3. Ne kadar güzel şeylere değinmişsiniz :) Çok güzel bir mim olmuş. Sizi okuyunca içim hep olumlu hisler ve düşüncelerle doluyor :)

  YanıtlayınSil
 4. Selam Yurdagül kızım. Sanırım tek soruluk bir mim bu. Maddeler yok, yoksa ben mi öyle anladım. Şimdi bir daha okuyacağım. Sen hep mutlu ol canım .Sevgilerimle :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet tek soruluk :) Cevaplar çok maddeli olabilir.Ben,cevapları madde madde yazmadım.Yaşayan anılar yazmış cevapları madde madde :) Öptümmmm

   Sil
 5. Tamamen katıldığım cevaplar. Beklenti ile gerçekleşen asla örtüşemez tamı tamına. Örtüşmesi güzel olurdu; ama olunca da belki değeri bilinemez. O yüzden eldekilerin de değeri bilindiğinde mutlu olunacak ne çok şeyimiz olduğu ortaya çıkıyor.

  YanıtlayınSil
 6. Şimdi blogu ziyaret ettim gerçekten çok güzel blogçuymuş. Şimdiye kadar keşfetmemiş olmam benm ayıbım olsun :) Mimin cevapalarına da bayıldımmm :)

  YanıtlayınSil
 7. bence de anı yaşamak , içinizdeki olumlamaya , mutlu olmaya giden en büyük adım. İnsan ömrü keşkeler ile geçirilemeyecek kadar kısa , evet yaşadığımız şeyler kolay değil , herkesin genel olarak bir umutsuzluk hali olması şu karmaşık düzende zor fakat sağlıklı olmak mutlu olmak için başlı başına bir sebep bence . Bir de evladınız sağlıklı ise çözülemeyecek sorun yok.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bravo size :) Olumsuzluklar içinden olumluyu bulup çıkarabilmek ne güzel :)

   Sil
 8. Bence mimin hakkını fazlasıyla vermişsiniz =). Bence mutlu olmak o kadar da zor değil bardağın dolu tarafından bakmak yeterli gibi. Ama bir de şu önemli bardağı nasıl görmek istiyoruz. Belki dolu olması değil de boş olması bizi daha mutlu edecektir. Gerçekten çok güzel bir paylaşım olmuş elinize sağlık. Sevgilerimle

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eğer boş olması daha mutlu ediyorsa altında ikincil kazanç vardır.Başka bir gün ikincil kazancı anlatayım :)

   Sil
  2. Tam olarak onu demek istememiştim aslında sonuçta ikincil kazanç mutluluktan çok zarar veriyor, yada zararlı mutluluk kandırmacası gibi yanılmıyorsam 😊. Ben mecaz anlamda söylemiştim, yani sizin dediğiniz gibi mutluluk bu göreceli 😄.

   Sil
  3. Ben yanlış anlamışım :) Evet size katılıyorum :)

   Sil
 9. Beklentilerin azaltilmasi duşüncenize bende katılıyorum. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Mutluluğu dışsal faktörlere bağlarsak ve beklentiye girersek,hayatımızın gücünü başkalarına teslim etmiş oluruz.Dilerim anlatımım anlaşılır olmuştur :)

   Sil
 10. Sizi bir gün dinlemek isterim seminerinizde, Ankara'da yaşıyorsunuz ve ben de Ankaralıyım şuan Konya'da okusam da :) inşallah bir gün sizi canlı canlı dinlerim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Seminer olduğunda sizi davet ederim uygun olursanız da beklerim :)

   Sil
 11. Konuyla ilgili olarak tam da mimlenmesi gereken kişi mimlenmiş... Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 12. elınıze saglık guzel bır mımmıs :) zevkle okudum :) haklısınız :) blogunuzu takıbe aldım bana da beklerım daha sık gorusmek uzere :)

  YanıtlayınSil
 13. Daha Mutlu Yaşam'a mutluluklaar ;)
  Sanırım her halükarda mutlu olabilmeyi bilmekte mutluluğun sırrı;)

  YanıtlayınSil
 14. Ne güzel anlatmışsınız dilerim herkes mutlu olmayı bilir ....Sevgiler isminiz gibi Daha mutlu yaşamlar dilerim ...:))

  YanıtlayınSil
 15. Yazınız çok güzel.aslında blog adınız da çok hoş: dahamutluyuz.com 😀😀😀

  YanıtlayınSil
 16. sen mutlu değilsin dahaaaaa, köylerde seminer verince mutlu olcan bi kere :)

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.