Toplumsal Şiddet Psikolojisi

Aslında bugün farklı bir konu üzerine yazmayı planlıyordum ki şiddet ve şehit haberlerini dinledim.Bu konu üzerinde yazmak gerektiğini düşündüm.Son zamanlarda sıkça karşılaştığımız toplumsal gerginlik ve şehit haberleri toplumun psikolojisi üzerinde olumsuz olarak kendini göstermeye başladı.Yaşanan bu tür olaylar sonucunda toplumdaki kişiler, güvende olmadığını hisseder.Kaygı düzeyleri yükselir,paranoyalar ve stres bozuklukları artar.
Tabi ki ülkemizdeki bu durumu normalleştirmeyelim ama kendi ruh sağlığımızı da koruyarak ilerleyelim istiyorum.Belki sosyal yardım kurumları ya da destek verecek vakıflar aracığıyla şiddete maruz kalanlara,şehit ailelerine  yardım edebilirsiniz.Öfkeli davranarak sorunları çözebilmek üzgünüm mümkün değildir.
-Eğer ölümler sizi çok olumsuz etkiliyorsa üzgünlüğünüzü yakınlarınızla sadece hissettikleriniz üzerinden paylaşabilirsiniz.
-Uyku problemi ya da iştah problemi gibi sorunların da sıkıntınıza eklenip eklenmediğine dikkat etmelisiniz.
-Sizi olumsuza sürükleyecek kişilerle görüşmeyin,haberleri izlemeyin.
-Sakinleştiğinizde bu sorunun çözümüne nasıl katkıda bulunabilirsiniz ya da her hangi bir katkıda bulunamaz mısınız ona bakınız.
-Duruma duygusal değil gerçekçi bir bakış açısıyla yaklaşmayı deneyiniz.
-Eğer bir türlü sakinleşemiyor ve yüksek stres düzeyiniz devam ediyorsa lütfen uzman yardımı alınız.
Benim şu an aklıma gelen bunlar.Dilerim faydalı bir yazı olmuştur.Sevgiyle kalın...
Toplumsal Şiddet Psikolojisi Toplumsal Şiddet Psikolojisi Reviewed by Yurdagül Çelik on Ekim 09, 2016 Rating: 5

26 yorum:

 1. Şiddet hayatın her yerinde bence aileden başlıyor

  YanıtlayınSil
 2. Evet ben de uzun zamandır bu sıkıntılar ı yaşıyordum

  YanıtlayınSil
 3. Yanıtlar
  1. Zorlu süreçler geçiriyoruz.Dilerim uzun sürmez...

   Sil
 4. Biteceğe benzemiyor ki! Üzülmemek, kahrolmamak elde değil. Yüreği yanan anaları, babasız büyüyecek çocukları düşündükçe kayıtsız kalmak imkansız oluyor 😢😔. Böyle bir zaman da böyle anlamlı bir yazı için çok teşekkür ederim. Sevgiyle kalın.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki böyle bir yazı yazarken çok da dikkatli olmak gerekiyor.Fazla derine inmeden doğru cümleleri bulmak çok zor.Çünkü herkes çok hassas bu konuda doğal olarak...

   Sil
 5. Bütün bu olanlara üzülmemek, kayıtsız kalmak mümkün değil. Evlatlarını kaybeden anaları, babalarını kaybeden evlatları düşündükçe kahrolmamak imkansız 😔. Çok anlamlı bir paylaşım olmuş teşekkür ederim. Sevgiyle kalın.

  YanıtlayınSil
 6. Dilerim hem insan olarak, hem de ülke olarak geçirdiğimiz zor süreçleri kısa zamanda atlatırız.

  Sevgi ve selam ile.

  YanıtlayınSil
 7. Çok Teşekürler Kaleminize sağlık efendim .

  YanıtlayınSil
 8. Şunu söylemek istemiyorum Ama Annemi 13 yasimda kaybettim . Hic bir cenazeye daha gitmedim ne kadar yakınım olursa olsun. Bazen unutulmuyor iste ��

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki çok zordur eminim.Ama yaşam içinde doğru düşünce ve hamlelerle ilerleyebiliriz.Sürekli acıya takılırsak gerçekten sağlıklı kararlar da alamayız.Bu arada Allah rahmet eylesin...

   Sil
 9. Ben de on üç yaşındaki çocuğumu kaybettim, ama bu gerçeği sürekli kafama takarak yaşayamam ki. Olumsuz yaşanmışlıklar kişinin ancak kendisini bağlar, etraftan tepki çoğaldığı zaman anlamalı ki, bizde ters giden bir şeyler var... Yani insan bir şeyi kafaya takarak yaşamamalı ve kendisine acımamalı. Kalan yerden devam etmeliyiz. Toplumda olan ve bizi etkileyen şeyleri değiştiremeyeceğimize göre az zarar almaya bakmalıyız. Bunca hasta zihniyetten daha az etkilenmeye çalışarak , bir alan yaratmalıyız. Kavga, saldırma, ölümler nereye kadar? Bence yardım alması gereken kaçlarca kişi salınıyor etrafta, kendi yükünün altında başkasını ezmeye çalışan. Yazın bana bunları düşündürdü Yurdagül kızım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sözlerinize katılmamak mümkün değil.Kompleksli insanlar kompleksli toplumları oluşturuyor ve ezme güdüsünü kamçılıyor bu durum :( Katkın için sağol ablacığım :)

   Sil
 10. Umarım bu zorlu süreç bir an evvel diner hocam :( Değerli paylaşımınız eminim yardımcı olacaktır.

  YanıtlayınSil
 11. şiddet gören kadınlara tecavüze uğrayan kızlara yardım eden kuruluş hangisi ya söleseneee.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O kuruluşu şu an hatırlayamadım.Uygun zamanda buna dair bir yazı yazarım.

   Sil
 12. Tv İzlemiyorum Kafam Rahat Olumlu bir şey yok Biri bitiyor diğeri diğeri bitiyor öteki Paylaşımına sağlık...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Televizyonlar zaten zehir saçıyor :( Seçici olmak gerek...

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.