Seminer Notları

Bugün Ekin Sanat'ta seminerim vardı.Güne erken başladım.Tüm hazırlıklarımı tamamladım.Sunumu son kez kontrol ettim.Lap top ve flash belleke sunumu attım.O arada Ekin Sanat Evinden aradılar.Daha erken gitmemi söylediler.Ben de zaten hazırdım.Düştüm yollara.Arabam olmadığı için otobüsle ayakta yaklaşık bir saatte Kızılay'a indim.Gayet de keyifli ve sakindim.Yol boyunca da kulaklıkla rahatlatıcı egzersizleri dinledim.Kızlay'da inip Ekin Sanat'a gittim.Bana projeksiyon cihazının çalıştığını söylemişlerdi.Maalesef çok eski bir cihaz ve lap topa ucunun uyması imkansızdı.Projeksiyon cihazıyla anlatmam mümkün değildi.Böyle durumlarda hemen bir B planım oluyor benim.Dedim ki ''Zaten konuyu biliyorum.Ara ara bilgisayardan slaytı değiştirerek kah oturarak kah ayakta anlatırım.''Onlar da ''Öyle yapalım o zaman ''dediler.Ben erken gittiğim için daha vakit vardı.Orada bulunan benden en az 15 yaş büyük insanlar bana sürekli sorular soruyor ve sordukları sorularla beni köşeye sıkıştırmaya çalışıyorlardı.
Tabi durumu fark ettiğim için profesyonelce cevaplıyor,ben cevapladıkça da onlar hırslanıyordu.Ekin Sanat yöneticilerinden biri durumu fark etti ve beni biraz uzaklaştırmak için odasına çağırdı.Saat 16.00 da seminer başladı.Gayet nazik ve naif bir şekilde Ayşe Hanım beni takdim etti.Sunuma başladım,sık sık sözüm kesiliyordu.İnsanları ikaz edip,soruları sunum sonunda sormalarını rica ettim.Sunum sonunda rahatlatıcı bir çalışma yapıp sunumu bitirdim.Sunumun bitmesini bekleyen gardını almış amcalarım sorularını sormaya başladı.Ekin Sanat sola yatkın bir yermiş.Ben politikayla ilgilenen biri değilim.Bunu daha önce yönetime de belirtmiştim.Amacımın politika olmadığını sadece insanlara (kim olursa olsun ayrım yapmadan)ulaşmak olduğunu söylemiştim.Konuyu bu amcamlar politikaya getirip siyaset yapmaya ve iyice sıkıştırmaya başladılar beni.Ben de ''Ben size bildiklerimi anlattım.Uygulayıp uygulamamak size ait''deyince sinirlenen amcam''İnsanları bu bilgilerle zehirliyorsunuz.''dedi.Ben de sunumun bittiğini söyledim.Gayet sakince eşyalarımı topladım.Toplu fotoğraf çektirip oradan ayrıldım.Gerçekten durumu iyi yönetmiştim.Onlar benim sinir kat sayımı ölçmeye çalışmış,ama öfke seminerinde beni öflendirmeyi başaramışlardı :)
Eve gitmeden önce kendimi ödüllendirmek için bir yerde oturdum ve en sevdiğim pizzayı sipariş ettim.Sonra bu konu üzerinde düşündüm.Bu gittiğim toplulukta hemen hemen hepsinin yazdığı bir kitabı vardı.Toplumun aydın denen kesimini oluşturan eğitimli insanlardı.Davranış şekillerine baktığında hem yaşları hem de eğitimlerinden dolayı insanlara yukarıdan aşağıya doğru bakan,güya halk için mücadele eden ama halk için ufacık bir hizmet dahi yapmamış insanlardı.Bana yapılan hakaretten ziyade ülkemdeki bu insanların durumuna üzüldüm.Sonra dedim ki içimde''Aydınlar böyle ise nasıl değişip,gelişip birlik içinde yaşamayı öğrenebiliriz ki?''
Bu deneyim bana bir çok şey öğretti.Kendimin sabrını ve olayları yönetme becerimi görmüş oldum.Kendimi takdir ettim.Daha çok çalışmalı,daha çok insan tanımalı ve daha çok çok hizmet vermeye devam etmeliydim.Birey olarak sadece bunu yapabilirdim ve yapmaya da devam edecektim.Bugün seminerde bana bu farkındalıkları kazandırdıkları ve daha çok motive olmamı sağladıkları için Ekin Sanat Evindeki  beni sıkıştırmaya çalışan tüm amcalara teşekkür ediyorum :)

Seminer Notları Seminer Notları Reviewed by Yurdagül Çelik on Ekim 02, 2016 Rating: 5

35 yorum:

 1. Bende sizi tebrik edıyorum ilk başta. Çok sevindim sizin adınıza. Peki anlamadığım olay kaçıncı çağdayız? Neden bir baskı neden oflendırme çabası? Siz ofkelensenız ellerıne ne geçecek? Ki insanın bir eşref saati bide eş... saati vardır. Ne gerek var ki boyle seylere?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yaşları büyük olduğu için ve ben de normal yaşımdan bile küçük gösterdiğim için ego savaşı verdiler :) Küçümsemeye çalıştılar ama benim de dilim kuvvetli ve işimde de profesyonelim.Bunu hesaba katamadılar :)

   Sil
 2. Sizi tebrik ediyorum :) Sakin insanlara karşı hep bir hayranlık vardır içimde ve ben size bir kez daha hayran kaldım. Keşke bu kadar sakin kalmayı başarabilsem :) Bunun için destek alıyorum ve bir hayli yol aldım. Bu yazınızı okuduktan sonra varmak istediğim noktaya karar kıldım. Şu an tam olduğunuz nokta :) Sevgilerimle,

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Normalde çok sakin biri değilimdir.Hatta kardeşlerim bu davranış şeklimi görse şaşırırdı :) Bol bol sizlere de önerdiğim teknikleri uyguluyorum.Kendimle uğraşıyorum.Demek ki faydası olmuş.Yılmadan siz de teknikleri uygulayın lütfen :) Sevgilerimle :)

   Sil
  2. Seve seve :) Her kelimesini uygulayacağıma emin olabilirsiniz.

   Sil
  3. Kolaylıklar olsun o zaman :)

   Sil
 3. Ayakta alkışlamak serbest mi ? :)
  Dimdik duracağınızdan zaten hiç şüphe bile edemem.. Takdir etmek bana düşmek ama, kendinizle gurur duyun ^^
  Karşınıza güçlükler çıktığında nasıl tepki gösterebileceğinizi çok iyi biliyorsunuz..
  Ve ben sizi örnek alıyorum <3
  Gelecekte bir gün mutlaka konuşmalarınızı canlı olarak izlemek isterim.. Eğer ki böyle bir şey bir gün mümkün olursa, söz veriyorum sorularımı en son soracağım :)

  Resimler, konuların en uygun yerlerine yerleştirilmiş her zamanki gibi :) Nefis bir yayındı ^^

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim.Dilerim bir gün bulunduğunuz yerde seminer veririm de tanışma ve sarılma şansımız olur :)

   Sil
 4. Ben de yıllarca Ankara' da yaşamış biri olarak bahsettiğiniz gerçek hayattan kopuk, her şeye ideolojik bakan, politize insanlardan çok gördüm. Fazla uzatmadan mücadeleyi bırakmakla iyi etmişsiniz. Çünkü onların başkalarının fikirlerine değer vermek gibi bir özellikleri yoktur. Seminerinizden bile neler çıkartmışlar. Selamlar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sonuçta onlarla polemiğe girmem.Ben,profesyonelim :) Onların istediği olmadı :) Kursaklarında kaldı :) Dilerim egolarımızı biraz düşürmeyi öğreniriz :) Sevgilerimle :)

   Sil
 5. Geniş ve çeşnili toplumun küçük ve belli bir çevresinin yaşattıkları. Okumuşluk, cehaleti asla gideremiyor. Hayat bakışı, anlama kazandıramıyor. İletişim yazıyorum ya.İşte nedeni.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. En tehlikeli gruplardan biri.Okuduğu için her şeyi bildiğini sanıp insanları küçümseme hakkını kendinde hissedenler.Halbuki insan eğitildikçe tevazu sahibi olmalı :) Dolu başaklar gibi...

   Sil
 6. Hocam bende sizle tanışmaya canı gönülden istiyorum dilerim tanışmak nasip olur :-*

  YanıtlayınSil
 7. cidden baya sabırlıymışsınız mı desem gerçekten profesyonelsiniz mi desem bilemedim.Kendi anlattıklarını uygulayabilen insanlara hayran oluyorum.demek ki siz '' dediğimi yap yaptığımı yapma'' insanı değilsiniz.Bahsettiğiniz insanlar kitaplarında yaptıklarını anlatmıyordur muhtemelen,yapacaklarını doğru olanları anlatıyorlardır.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sizlere yazdığım gevşeme teknikleri,kitaplar,filmler hepsinden ders alıp uyguluyorum.Demek ki faydası oluyor.Ne kadar okursanız okuyun yine de çünkü bazen yetmiyor eğitimli olmak :) Sevgilerimle :)

   Sil
 8. Selam Yurdagül, tartışmaya girmemek en güzeli, keşke herkes insanlara faydalı olmayı kendine yol edinse. Bir de sabit fikrililerle tartışma yapılamaz.

  Siyaset ya da yaşam anlayışı farklılığı kişisel bir konudur. Yani insan ilişkilerinde siyasetin ne işi var anlamak zor. Çok ama çok az siyaset konuşan biri olarak dünyadaki en saçma seyin şu sağ-sol; laik-dindar ayrımın olduğunu düşünüyorum. Ben ne siyasi görüşü takarım ne de yaşam biçimini, insan insandır ve yargılamak bize düşmez. Aydın denilen insanlar genelde "tek doğru bizim bildiğimiz" diyen "biz ne dersek o olsun"culardan oluşuyor. Oysa mutlak doğru olamaz, siyaset de mutlak doğru değildir.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet her şeyi ben bilirim egosu,insanları tehlikeli yerlere götürebilir maalesef :( Katkın için teşekkür ederim Mustafacığım :)

   Sil
 9. Ah memlekette kime baksan elinde kalıyor, zaten herkeste ben bilirim diğerleri bilmez anlayışı sürdükten sonra nasıl birliktelik olabilir ki. Bir de gençler bilemez anlayışından uzaklaşabilsek.

  Yine de senin için güzel bir deneyim olmuş, başarıyla geçmişsin sınavı :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Azıcık olgun olsak ve gençlerin yolunu da açabilsek keşke...Dilerim bu tür dinazor bakış açısına sahip insanlar azalır aramızda...

   Sil
 10. Tebrik ederim. Zor bir sınav vermişsiniz. İnsanlar tevazuyu öğrense her şey başka olurdu.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ahhhh ahhhh ülkem,valla üzülüyorum.Herkes çok biliyor ve hayatı yalamış yutmuş :)

   Sil
 11. Dün yapmış olduğum senimerle ilgili oranın başkanı olan amca bana mesaj atmış.Mesajlarda tehdit de var.Sonra yazıyı kaldırmam yönünde baskı yapıldı bana.Tabi ki yazı burda duracak.Dün seminere katılanlardan biri bana mesaj atmış.Onun mesajını da burada yayınlamak istiyorum.
  Merhaba; blogta ki yazinizi okudum orada olan bir amca olarak😎 cok okuyan, kitablari olan her gun makale yazan ulke gundemini takip eden amcalar cuvalladilar karsinizda ofke kontrolunu uygulamali olarak gordum bu daha bir anlam katti elbette belirttiginiz gibi once kendini degistirebilmeli birey. Üslûpunuz harika idi bilgi verilir alan alir almayan almadigi ile kalir ; örnek amcalar 😎o kadar yolu geldiginiz icin ve verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim bir gun bir yerde sizi dinlemek temennilerimle dogru yolunuzda ve calismalarinizda basarilar dilerim selamlar sevgiler.
  Hesap ayarlari nedeni ile bloga yazdim ama gitmedi buradan yazayim dedim.(Yasin Ayhan)

  YanıtlayınSil
 12. Tebrikler.Semineriniz kesinlikle başarıya ulaşmış.Anlattığını yaşayışıyla gösterme şansı yakalamışsınız hem de doğaçlama ;)Ufak tefek kalmış neyse ki aksaklıklar da.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hayatın içinde her şey oluyor işte :) Sevgilerimle :)

   Sil
 13. Ne iş olsa bilirim abi modunda insanlar hayatımızın her anında hep varlar zaten. Amaçlarının verdiğiniz bilgileri kendinizin uygulayamadığınızı göstermekti sanırım. Bencede hiç beklemedikleri şekilde davranarak en güzel cevabı vermişsiniz =). Sonuçta uzman olan sizsiniz. Verimli bir seminer olmuş. Daha güzel daha verimli seminerlere inşallah =). Sevgilerimle.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hayatın içinde her renk var işte :) Önemli olan sorunu tespit edip,çözüme ulaşabilmek.Dilerim bu tip insanlar biraz anlayışlı olur ve gençlerin önünü açarlar :) Sevgiyle kalın :)

   Sil
 14. Alkışlıyorum,tebrik ediyorum canım.Kendi egolarını ön plan da tutarak yaptıkları hareketler onların eksileri ,sanki yerleri kapılacakmış gibi davranan sözüm ona aydınlar yüzünden çekiyor bu ülke. Alınan nefesi bile partizanlığa bağlayacaklar neredeyse bunu hepsi yapıyor.
  Bravo diyorum ssize pizza ödülü az bile:) Sevgilerimle.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yani işte bu tür insanlar koltuk sevdasına gençlerin önünü de açmıyor ki gelişim olsun :( Teşekkürler :)

   Sil
 15. allam ya karikatürler çok komik yineeee :)

  YanıtlayınSil
 16. Valla tebrik ederim. Ben de dürtüsel tepkilerimi törpülemeye çalışıyorum şu aralar. Çok dürtüselmişim, her tepkim bu dürtüsellikten doğuyormuş :) Ben muhtemelen sinirlenirdim sizin yerinizde olsaydım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eğer fazla dürtüsel davranıyorsanız ilaç kullanmanız gerekebilir.O yüzden bir uzman desteği alın isterseniz.

   Sil
  2. :) Terapistim aşırı boyutlarda olmadığını söyledi. Konuşarak halledilebilecek boyutlarda zannediyorum ki başka bir yönlendirmeye girişmedi. Baya bir yol katettim geçmişe göre. Ama hala istediğim boyutlarda değil :)

   Önce durup - düşünüp, sonra tepki vermek hatta bazen tepki vermemek başlıca ödevlerim arasında :)

   Sil
  3. Hadi bakalım kolay gelsin :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.