Seçimlerimiz

Kendimize ait gerçek duygu ve düşünceleri fark etmek önemlidir.Kendimize ait duygu,düşünce ve istekleri bilip o yönde hareket ettiğimizde özgün oluruz.Geçen gün iş yerinden bir arkadaşım,ilkokul 3.sınıfta okuyan çocuğunun öğlen arasında okulun yemekhanesine gitmeyip birkaç arkadaşını da ayartarak okulun yan tarafındaki lokantada kendine ziyafet çektiğini söyledi.Öğretmenleri bu konuyla ilgili olarak arkadaşımı uyarmışlardı.Belki öğretmenlerin amacı gözetim altında olmasını sağlamaktı ama herkesin belli kalıplar içinde robotlaşmasından yana değilim.Çocuk fazla uzağa gitmemiş,canı lokantada yemek yemek istemiş,derse de geç kalmışlardı.Çocuğun bu isteği ve davranışı özgündü.Ben de arkadaşıma çocuğa ceza vermemelerini,öğretmenlerinin kurallara uymalarını istedikleri için böyle davrandıklarını,haber vererek gidebileceğini söyledim.İnsanların bu kadar kıstırılmasından yana değilim.8 yaşındaki ara sıra ziyaretime gelen bu çocuk,gerçekten neyi istediğini ya da istemediğini söylüyor.Biz de illa benim dediğimi yapacaksın diyoruz :(Kişilikleri nasıl gelişsin o zaman?
Hayatınızı şöyle bir gözden geçirin.Yaptığınız seçimler size mi ait yoksa çevrenize mi?Eğer yapmış olduğunuz seçimleri kendi içsel onayınızla yapmayıp çevrenin etkisiyle yaptıysanız bu ciddi bir sıkıntıdır.Düşünün anneniz babanız istedi diye bol para var diye hiç sevmediğiniz işi yıllarca yapmanız gerekiyor.Bu kişinin kendine uyguladığı bir işkencedir bence.Bu nedenle özellikle hayati seçimlerde(eş seçimi,iş seçimi) neyin size uygun olup olmadığını tespit edin ve kendi kararınızı kendiniz verin.Daha sonra geçmişle ilgili yapmış olduğunuz seçimin yanlış olduğunu düşünseniz bile o koşullarda istediğiniz seçim olduğunu hatırlayın,deneyiminize saygı duyun,sorumluluğunu alın ve yolunuza devam edin.
Bazı anne ve babalar çocukları için en doğru kararı kendileri verdiklerini düşünür.Onlara göre çocukları tecrübesizdir ve neyin iyi neyin doğru olduğunu bilemez.Bu düşünce hatalıdır.Lütfen çocuklarınıza sadece rehber olun,düşüncelerinizi,tecrübelerinizi aktarın ve seçim yapmalarına izin verin.Böylece daha kişilikli bireyler yetiştirmiş olacaksınız.
Son olarak şunu söyleyebilirim.Eğer hatır için evlilik yapar ya da bir meslek seçerseniz,kendiniz yok saymış olursunuz...

Seçimlerimiz Seçimlerimiz Reviewed by Yurdagül Çelik on Ekim 14, 2016 Rating: 5

33 yorum:

 1. Babasına inat turizm okuyan bir kız çocuğu olarak, özgün davrandım ama keşke inadımı lisede kazandığım ama gönderilmediğim fen lisesi için yapsaydım:) Çocuklar üzerinde baskı kurmak kesinlikle ters etki yaratıyor. VE sonuçlarına ne yazık ki çocuk tek başına katlanıyor. Ebeveyn olmak büyük sorumluluklar gerektiriyor. Ve o sekiz yaşında ki bireyi gözlerinden öpüyorum, daha bu yaşta kendi doğruları var.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. 8 yaşındaki kız çocuğu her cuma ziyaretime geliyor :) Bisiklet kullanmayı bilmiyorum.Bana öğretecekmiş :) Hepimizin bir birimizden öğreneceği çok şey var :)

   Sil
 2. Güzel karikatürlerle durumu çok güzel özetlemişssin ya annem de aynı öyle kendi seçer büyüyünce de giyersin modu her zaman var :)

  YanıtlayınSil
 3. Çocukların büyüyene kadarki çileleri. Sonra yetişkin olunca bunlar unutulur ve kendi çocukları o çileleri yaşamaya başlar :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öz güveni olmayan,haklarını savunamayan,ne istediğini bilmeyen yetişkinler olarak dolaşıyoruz ortalıkta :)

   Sil
 4. Yetişkinler olarak şöyle düşünüyoruz; O daha çocuk ne bilecek, en iyisini ben bilirim... Oysa birbirimizden öğrenecek çok şeyimiz var. Oğlum 7-8 yaşlarındayken bir gün bana; anne ben bir bireyim, ben özgür bir insanım kendi seçimlerimi kendim yapmaya hakkım var! Şu an konu neydi hatırlamıyorum ama sanırım bir şeyi yapması için diretiyordum:( Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu örnekler,konunun pekiştirilmesi açısından çok güzel oluyor :) Çocuklarımızın birey olduğunu unutmayalım tabi :) Bu yeni neslin tavırları hoşuma gidiyor.Şimdiden farkındalar :) Sevgiyle kalın :)

   Sil
 5. Bizim doğu bölgelerinde hatır için evlilik yapan çok var. Buna hayır diyen (erkek olsun kız olsun) taraf diğer tarafın küsmesine sebep oluyor. Ve ben onlara hep kızarım "sizin hatırınız için sevmediği biriyle ömür boyu beraber olmak zorunda mı?" diye. Çok şükür ailem böyle insanlar gibi değil. Ama bu durumu yaşıyanlar adına da üzülüyorum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O insanlar kurban şuurunda hayatlarını yaşamadan yok oluyorlar.Dilerim yeni çözüm yollarıyla yeni çıkış yollarının olabileceğini bulur ve fark ederler.Sevgilerimle :)

   Sil
 6. O kadar haklısın ki sevgili Yurdagül, çocukların kendi kişiliklerinin gelişmesi için fırsat vermeliyiz, maalesef bu hatayı hep yapıyoruz:( karikatürlere ise bayıldım:) her zaman harika karikatürler buluyorsun kuzum nereden buluyorsun?:)))Son karikatürdeki anne benim:)))
  Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Görsellerle birleştirerek konuyu pekiştirelim istiyorum.Dümdüz yazdığınızda konuyu antipatik olabiliyor.Gülümseyerek keyif alarak okuyalım istiyorum :)Konuya göre de tarıyorum karikatürleri :) Son karikatürdeki anne olmanıza da güldüm valla :)

   Sil
 7. Yurdagül, güzel bir hafta sonu dileyerek başlayayım. Ben gençken istediğimi yapmak için sadece tavrımla belli etmeye çalışırdım babama. Annem zaten babamın söylediklerinin üstüne bir şey söylemezdi. Ben kızıma hiç baskı yapmadım, eşime de izin vermedim. Sonuç, istediği dalda üniversitesine giden sanatçı bir evladım oldu. Üstelik öyle ılımlı, hoş görüsü yeterince, neredeyse annem tarzı. Şimdi beni yatıştırmayı o kadar öğrenmiş ki, kişiliğinin doğuştan güzel olduğunu düşünüyorum artık. Çok önemli ve doyurucu bir yayındı. Emeklerine sağlık. Arkadaşlarımın da dediği gibi ah o karikatürler. Gülmeyi artık çok seviyorum. Her şeye rağmen. Sevgiler kızım:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hep beraber gülelim tabi :) Her sorun geçicidir.Abartılı anlamlar yükleyip,kendimize hayatı zindan etmeye ne gerek var :) Ben de mutlu bir hafta sonu geçirmeni diliyorum ablacığım :) Keyif yap,sevdiğin şeyleri yap :)

   Sil
 8. büyükler her şeyin doğrusunu bilir, hele anne babalar :) bu düşünceyi ciddi şekilde törpülemek gerek

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çocukların öz güvenli olabilmesi önemli :) Sevgilerimle :)

   Sil
 9. Yurdagül abla yine çok güzel bir konuya değinmişsin. Orta okuldayken biz de okulun karşısındaki lahmacuncuya giderdik. Öğrenci menüsü vardı :) Ama orada bir öğretmenle karşılaşırsak masaların altına saklanırdık. O günler canlandı gözümde.

  Aileler gerçekten de çok kısıtlıyor çocukları. Büyüyünce anlarsın diyorlardı ama ben sanırım o kadar büyümedim. Çünkü hala anlamıyorum :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çocuklara neden yapmaması gerektiği düzgün bir açıklamayla anlatılmalı eğer sıkıntılı bir şeyse :) Eğer çok önemli bir şey değilse çocuk istediğini yapabilmeli.İstediği yemeği yemesi suç olmamalı canım benim :)

   Sil
 10. Oglum ortaokuldayken bir gün ögretmeni cagirdi. Bugün ege teneffüse çikmamis okulds kalmis diye. Ben konunun devami gekecek diye bekledim gelmeyince oglumun okula zarar verici bir sey yapip yapmadigini bir sey kirip kirmadigini sordum. Teneffüste icerde kalmak yasakmis. Sasirdim siz cocuklari illa bahceye cikmasi icin mi zorluyorsunuz dedim. Böyle bir kurala anlam veremedim. Ben de karsiyim robot çocuklar yetismesine.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bazı kurallar ne kadar anlamsız?Ben de şaşırdım öğretmenin bunun için sizi çağırmasına.Çocukların böyle eğitilmesi gerçekten doğru değil.Örneğiniz önemli bir örnek.Teşekkürler :)

   Sil
 11. Bir insan gür bir ağaç olarak dünyaya gelir. Bizler ağacı budayarak bodur hale getiririz. Düşünce kısıtlamaları. Bazen diyorum kıskanıyorlar mı çocukları, bizden daha zekiler diye? :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yeni nesil,kendiniz farkında ve gerçekten akıllı :) Çocuklardan öğreneceğimiz çok şey var :)

   Sil
 12. şimdiki çocuklar biraz daha mı özgür , belki de ebeveynler kendilerine tanınmamış özgürlüğü onlara verdiklerindendir, ya da bizde öyle işliyor , seçim senin diyebiliyorsa anne baba evladına , en değerli şeyi veriyor, tercih hakkı , bir süre sonra yaşamını kendi yönetme hakkına dönüşüyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki denge kurmak gerekiyor.Bazı evlerde çocuklar ebeveyn olmuş.Bu durum da çok sakıncalı :( Ben çocukların birey olabilmesine izin verilmeli diyorum ama tabi ki belli sınırlar da olacak :)

   Sil
 13. Ne guzel dile getirmissiniz. Duygu ve dusuncelerime tercuman bir yazi vallahi☺ yureginizden operim 😙

  YanıtlayınSil
 14. Hayranım yazılarınızla uyumlu karikatürlere. Emeğinize sağlık.
  Geçen gün arkadaşımın ilkokul 1 de okuyan çocuğu, derste su içmiş diye öğretmeni ailesine şikayette bulunmuş. Neymiş yasakmış, kuralları çiğnemiş. Ne biçim bir yasaktır bu, nasıl anlayıştır anlamış değilim.

  YanıtlayınSil
 15. Evet bence de insan kendi seçimleri ile yönetmeli hayatını. Karar verecek düzeyde geldikten sonra hayatını eline almalı. Tabi şunu da belirtmeliyim ben başarılarımın değerlendirilmesi karşıtı olduğum ve ülkedeki eğitim sisteminin pek yanında olmadığım için en azından bölümümü kendim araştırdım seçtim. Hayalim ve yapmak istediğim iş bu meslek değil . Mezun olduktan sonra yapmak istediğim işe yöneleceğim . Çok yararlı bir yazı yine. Ailelerin yanlış en uçak hareketi bir çocuğun kişiliğinde onarılmaz yaralar açıyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dilerim mutlu olduğun işi yaparsın.İş seçimi çok önemli.

   Sil
  2. Dilerim. Çok teşekkür ederim.

   Sil
 16. bizi biz yapan seçimlerimiz, shad helmster. süfer kitaaaap :)

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.