Sanala Bağımlı Olmak

News Pdr Dergisinde yazmış olduğum Sanala Bağımlı Olmak adlı makalemi okumamış olabilirsiniz diye tekrar yayınlıyorum.Dilerim faydalı olur.
Ülkemizde her geçen gün internet bağımlılığı artmaktadır. Yurt dışında internet bağımlılığı oranı %5-%10 arasında iken bizim ülkemizde bu oran %20-%32 arasında. İnternet Bağımlılığı Rahatsızlığı, ilk olarak Ivan Goldberg tarafından şaka olarak 1995 yılında ortaya atılmış bir rahatsızlıktır. İnternet Bağımlılığında en çok 12-20 yaş arası risk grubu olarak belirlenmiştir. Kişiye internet bağımlısı tanısı koyulabilmesi için bazı belirtilerin olması gerekir.
Bağımlı kişideki belirtiler şunlardır;
- İnternet başında geçirilen zamanın giderek artması
- Kişinin internete girmeden duramaması
- Bilgisayar başında olmayınca boşluk hissi, huzursuzluk
- Sorumlulukların ihmal edilmesi
- Sık sık yaptıkları konusunda yalana başvurması
- Bilgisayar başında kendini diğer zamanlara göre çok daha iyi hissetmesi
Bu belirtilerle birlikte son olarak kişinin psikososyal işlevlerini yerine getirememeye başlaması tehlike çanları çaldığının göstergesidir. Bu kişilerin okul başarısı düşer, iş performansında azalma görülür. Bağımlı kişi, ailesine ve çevresine karşı sorumluluklarını yerine getiremez hale gelir.
Yapılan araştırmalarda ABD’de 2009 yılında her altı boşanma dilekçesinin birinde sosyal medyanın geçtiği görülmüştür.(Özellikle Facebook)İnternet bağımlılığıyla birlikte yeni çevre ve yeni arkadaşlıklar kurmanın evlilikler üzerindeki olumsuz etkileri tespit edilmiştir.
İnternet Bağımlılığı tedavisinde uzman desteği şarttır. Uzmanlar tarafından ilk olarak altta yatan psikiyatrik bir problem olup olmadığı tespit edilir. Eğer altta yatan psikiyatrik bir problem varsa hastalığın tedavisi bu yönde planlanmalıdır. İnternet bağımlılığında ilaç tedavisinin yanında bilişsel-davranışçı tedavi yöntemleri de uygulanabilir. Uygulanan tedavide hedef, interneti tamamen kesmek şeklinde değil, kişinin sağlıklı kullanmasını sağlamak yönünde olmalıdır. Aile bireyleri de uzmana bu konuda destek olmalıdır. Bireyler, internet bağımlısı olan kişiyi gözlemlemeli, gerekirse internet için şifre kullanımına gidilerek kısıtlama getirmelidir.
İnternet bağımlılığı devamında en çok rastlanılan hastalık, depresyondur. Dolayısıyla ailelerin internet bağımlılığı konusunda duyarlı olmaları, durumu daha erken fark etmeleri ve önlem almaları çok önemlidir.
Eskiden bilgiye ulaşmak zor ve meşakkatli iken bugün bir tıkla tüm bilgilere ulaşabilme lüksüne sahibiz. Sahip olduğumuz bu lüksü lütfen doğru kullanalım ve bedensel, ruhsal sağlığımızı bozacak düzeyde abartmayalım.
Sanala Bağımlı Olmak Sanala Bağımlı Olmak Reviewed by Yurdagül Çelik on Ekim 18, 2016 Rating: 5

46 yorum:

 1. En hoşnutsuz olduğum nokta, artık misafirliklerde ya da arkadaş buluşmalarında dahi elden düşmeyen o telefonlar. Muhabbet etmek, özlem gidermek için buluşuyorsunuz, sürekli facebookta ya da oyunda. Artık muhabbet edecek şey de kalmadı herhalde insanlar arasında.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gençler arasında yapılan bir araştırmada sevgililerinin göz renklerini bilemediği görülmüş :( Gençler,birbirinin yüzüne hiç bakmıyor galiba :(

   Sil
  2. İnsan sevdiğinin gözünün rengini nasıl bilemez?

   Sil
  3. Demek ki bütün olarak algılayıp gözlerine bakmıyorlar :)

   Sil
  4. çok şaşırdım.. inanın hayretler içerisindeyim.. hiç muhabbetler edıp birbirlerinin yuzune bakmıyorlar demek kı yada dikkat etmiyorlar. diyecek kelime bulamadım ya :)

   Sil
  5. Son zamanların gerçeği bu maalesef :(

   Sil
 2. Bir de bahımlılıgını farketme meselesi de var. Bunun farkına varmadan önlem almak için harekete de geçmez insan.

  YanıtlayınSil
 3. Yeğenim çok kullanıyor:( şöyle ki, anime hastası, dizi izliyor, film izliyor, kitap almıyor internetten kitap okuyor, elektronik kitaba yüklüyor:( oyun da çok seviyor oyun oynuyor. İnternetsiz yapamıyor bu yazını ona okutayım çünkü bir dersi kaldı onu vermesi lazım:(

  Ben ev işim olunca interneti hiç aramıyorum, sabahtan akşama kadar temizlik yapıyorum. Ama işim yoksa blog, haber siteleri, odatv, Sözcü de dolanıyorum. facebook'u sevmiyorum çok çok kısa süre bakıyorum ve hemen çıkıyorum. Umarım bağımlı değilimdir. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Blogda testler bölümde internet bağımlılığıyla ilgili bir test olacaktı.İsterniz o uygulayın.Kaç saat internette kaldığınız,internet olmadığınızdaki tepkileriniz,hayatınızın neresine koydunuz?Bu gibi soruların cevabı da önemli :)

   Sil
 4. Çok detaylı bir konu bence. İnternette ne kadar zaman geçirdiğimiz kadar geçen vaktimizde neler yaptığımızda çok önemli değil mi? e kitap okumak, eğitim videosu ya da film izlemek internetin güzel tarafları bence.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teknolojiyi doğru kullanmak tabi ki önemli.Fakat şöyle bir husus var.Eğer internet olmadığında yoğun sıkıntı yaşıyor ve bu durum sosyal hayatınızı olumsuz etkiliyorsa oturup düşünmek gerek.Sevgilerimle...

   Sil
  2. Haklısınız Asıl mesele teknolojiyi doğru kullanmak sanırım.

   Sevgiler

   Sil
 5. Benim eşim de potansiyel internet bağımlısı ne yazık ki. Telefonu alsam elinden pc, pc yi alsam tablet :(

  YanıtlayınSil
 6. yazı için teşekkürler her konuya uygun karikatürleri nasıl buluyorsunuz tebrik ediyorum gerçekten :)

  YanıtlayınSil
 7. Çağımızın en büyük hastalığı:( Gittikçe de artacağa benziyor... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili ilişkileri bile internet üzerinden olmaya başladı.Bir günde aşık olmalar,ertesi gün ayrılmalar.Değişik bir duygu yoğunluğu :(

   Sil
 8. Bence çağımızın gerektirdiği ve getirdiği bir rahatsızlık. Çünkü her alanda interneti kullanmak zorundayız, çoğu insanın internet bağımlılığı olduğunu düşünüyorum kabul etmeseler de... Ben kabul ediyorum :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eğer sorumluluklarını aksatıyor,hayatınızın kalitesini düşürüyorsanız bunun üzerinde düşünmeniz gerekir.Sevgilerimle...

   Sil
 9. Ben telefonu çok kullaniyorum. Bloglarimi açtigimdan beri sanal alemle daha hasir nesirim. Ama zamanimi çok aldigindan bazi sosyal hesaplari kapattim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sorumluluklarınızı yerine getiriyorsanız ve ihmal etmiyorsanız insanları sorun yok :)

   Sil
 10. Metroda, asansörde,serviste,yolda yürürken elde cep telefonu, telefonda internet...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teknolojiden uzak kalmak da mümkün değil ama dengeyi kurabilmek önemli :)

   Sil
 11. Benim düşüncelerim gittikçe değişmeye başladı Yurdagül kızım. Bizde internet bağımlısı yok. Asla bilgisayarı yayın yapmak ve sevdiklerimi okuyup yorum bırakmamın dışında kullanmıyorum. Belki gençlerin, yaşamaları gereken şeyleri kaçırdıkları için sonunda depresyonla tanışma ihtimalleri yüksek olabilir. Depresyon ; eğer tanırsanız onu, sizi risklerden uzak tutar genelde ama stabilse ve dürtülmezse... Bazı şeylerden kaçamayacağınız durumlarda ise sizi zayıf düşürür, birden karşı safta yerini alıverir anında. Nükseder, zira sizin huzura ihtiyacınız vardır.O ise bu fırsatı ganimet bilir, derinden eşlik eder sizi iyice üzmesi için. Bence face bayağı sorun, kızımın eski, şimdi görüşmediği bir arkadaşı zaafları nedeniyle evliliğinde çok kötü günler geçirdi Nedir o karmaşa?.. Oldum olası sevmem.

  Yararlı bir yayın daha. Zaten şöyle bir gezinip yorumlara bakıp, yarın Milas'a kaçıyorum. Bol bol yürüyüş yapıp, kafamı boşaltmaya ve onurumu onarmaya ihtiyacım var. Sana iyi yayınlar, sağlık, mutluluk ve işlerinde başarılar diler gözlerinden öperim canım. Sevgilerimle :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ooooo valla ne güzel.Gezin,tozun ve hayatın tadını çıkarın.Sizden bir tane daha yok,bunu unutmayın.Sevgiyle öpüyorum :)

   Sil
 12. Maalesef tanıdığım bir çok kişide var ve farkında bile değiller :(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Fark etmeden sorunu çözmek mümkün değil :( Önce fark etmek,kabul etmek daha sonra da çözüm için uğraşmak gerek.

   Sil
 13. Yazınıza tamamen katılmakla beraber haddim olmayarak bir kaç cümle eklemek istiyorum. Kendimden örneklendirerek; Ben insanlardan kaçmak ve sadece kaçmak için sanal bir ortamda takılıyordum. Yani bir zamanlar insan suretini görmek bana çok itici geliyordu. Burada yani bilgisayarda sadece kendi ortamımı yaratmış ve özgür bir insandım. (Özgürlüğünde bazı kısıtlamaları var). Daha sonra beynimi sanal bir ortam yaptım. Mesela dışarıda dolaşırken beynimde ki sanal ortama girip oradan bir müzik açıp not defterine bir şeyler karalıyor, bazen bir film izliyor, bazende oyunlar oynuyordum. Bunu her yerde ama her yerde yapmaya başladım. (Zamanla yok oldu bu yaptığım) Ben herkesin içinde bile sadece görmek istediğimi görüyordum. Umurumda olan sadece bendim. (Tamamen bencildim) Gerekirse kırardım birilerini ben mutlu olayım diye (Hiç bir zaman mutlu olmadım, hep kalbimde bir ağrı ile dolaştım ve kendimi af ettirmek içinde elimden geleni yaptım). Zaman derler ya her şeyin ilacı. Eğer bir çocuk sanal bir ortamda çok fazla duruyorsa bir sorun var demektir. Köklü bir sorun. Son olarak şu an bile bazen insanlardan kaçabilmek için her türlü şeyi yapıyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bir kaçış var sizde de :( Bunu süresi uzadıkça sorun çözülmüyor demektir.Bu değerli katkın için teşekkür ederim Uğur :)

   Sil
 14. İş gereği ya da özel hayatımla ilgili sürekli Whatsapp üzerinden iletişim kurmak isteyen insanlar oluyor. İnatla bu tip uygulamaları kullanmıyorum. Bunu söylediğimde kıyamet alameti gibi yüzüme bakıyorlar. Anlamıyorum cep telefonu olmadan işler aksıyor muydu yani? Rahata ne çok alıştık. E-posta üzerinden işlerimi hallediyorum o bile insanlara zahmetli geliyor.
  Bir de bazen annemlere gittiğimde "Keşke elektrik kesilse." dediğim oluyor. O zaman aile olarak birbirimize daha çok zaman ayırıyoruz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teknolojik gelişimi de takip etmek gerekiyor sanırım çünkü Whatsapp üzerinden yazışmalar çok aktif.Siz ne kadar reddetseniz de dahil olmanız gerekebilir :( Sevgilerimle...

   Sil
 15. Çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Sosyal medyayı ben elimden geldiğince minimum düzeyde kullanmaya çalışıyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sosyal medyayı doğru kullanmak önemli.Teknolojiden kendimizi fazla soyutlamadan :) Sevgilerimle...

   Sil
 16. sosyal medya artık kendi uzvumuz gibi oldu.Bağımlı olmayanların bile sosyal medyada geçirdiği zamanların hiç de az olmadığını düşünüyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Planlı olarak zaman ayırıyor ve doğru şekilde teknolojiyi kullanıyorsa sorun yok :) Sevgilerimle...

   Sil
 17. Sanal ortam artık herkesi etkiliyor sanırım ama en çok çocuklarımız etkileniyor bu durumdan oldukça faydalı bir yazı olmuş teşekkürler 😊. Sevgilerimle.

  YanıtlayınSil
 18. ay artık hayat böyle. baksanaaa, black mirror adlı diziyi sakın kaçırma. konusu bu çok önemlii :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dizi takip etmek konusunda biraz sıkıntılıyım ama sen dedin diye bakacağım :)

   Sil
  2. birinci sezon ikinci bölümünü bi izle bak zamanın olursa üçüncü bölümünü de izle internet ile ilgili.

   Sil
  3. Söz bakcam ve sana söyleyeceğim :)

   Sil
 19. Yolda yürürken insanlar bol bol çarpışıyor :) telefonlarına bakmaktan önlerine bakmıyorlar. Dün trafikte bir tıkanıklık oldu sokak arasında, arkamdaki bayan telefonuna bakmaya başladı, bende aynadan ona bakıyorum. Trafik açıldı biz ilerledik sokağın sonuna geldik , bayan yolun ortasında duran arabasının içinde hala telefonuna bakıyordu yolun açıldığından bi haber :) durumumuz kara mizah

  YanıtlayınSil
 20. Ne güzel ne faydalı bilgiler böyle. Ellerine sağlık canım. Karikatürlere bayıldım :)

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.