Öncelikle Siz Adil Olun


Adil olma konusu şu ara epeyce kafamı kurcalıyor.Uzun süre yöneticilik yapan biri olarak elimden geldiğince yönettiğim kişiler arasında adaleti sağlamaya çalışıyorum ama tabi ki kafamda oluşturduğum adalet duygusuna göre.Her ne kadar ben kendimi adil olarak görsem de zaman zaman adil olmadığım konusunda eleştirilere maruz kalmışımdır.Bence adalet,insanların bulunduğu mevcut şartları da gözeterek tarafsız karar verme becerisidir.Hani herkes tarafından bilinen bir karikatür var ya işte bu :)
Eğer adaleti yukarıdaki karikatür mantığıyla sağlama çalışıyorsanız gerçek bir adaletten bahsetmek mümkün değildir.Koşulları eşit durumda,eşit şartlarda olan iki kişi arasında bu adaleti sağlamak biraz daha kolaydır.Konuyu somut bir örnek olarak şöyle açıklayayım;Kişinin çalıştığı yer küçük bir poliklinikse eğer, üniversite hastanesinde çalışanların çalışma şekliyle kendini kıyaslaması mantıklı değildir.Mantıklı olmamasının nedeni ise iş yoğunluğu,iş tanımı,hiyerarşi,personel sayısı gibi bir çok durum farklılığı vardır.Elmayla armutu kıyaslamak gibi bir şey :) Fakat biz insanlar genel olarak kendimizdeki artı çalışma koşulundan değil de olmayandan bahsederek,mağduriyet oluşturma yanlısıyızdır nedense :( 

Bir olayı ya da durumu değerlendirirken sadece münferit bir kısmı ele alarak değerlendirme yaparsanız,bu değerlendirme objektif olmayabilir.Kendinize haksızlık yapıldığına dair bir düşünceniz varsa,kendinizi diğer arkadaşlarınızın,amirinizin yerine de koyarak düşünmeyi öğrenmeniz gereklidir.Bir çok şeyin sonu,yine gördüğünüz gibi empatiye çıkıyor :) Empatik düşüncenin yanında çoklu bakabilmeyi öğrenmek(her zaman söylüyorum bu ifadeyi) önem arz eder.
Hayatınızda çoklu bakabilmeyi öğrendiğinizde olayları farklı açılardan da değerlendirme konusunda da ivme katedecek,böylece daha objektif değerlendirmeler yapabileceksiniz.
 Eğer tüm bu önerilerimi uyguladığınız halde  gerçekten haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsanız bunu uygun bir dille,hisleriniz doğrultusunda değil somut örnekler vererek anlatmalı ve hakkınızı aramalısınız.
 Adaleti,sadece kendi işinize geldiği gibi değil,herkesin hakkını gözeterek istemeniz dileğiyle...

Öncelikle Siz Adil Olun Öncelikle Siz Adil Olun Reviewed by Yurdagül Çelik on Ekim 21, 2016 Rating: 5

29 yorum:

 1. İkinci karikatür olayı çok güzel özetlemiş..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Etkili olması için o karikatürü özellikle kullandım :)

   Sil
 2. Evet keşke sizin gibi olsa her yönetici yahut her insan. Adalet kavramı ne yazık ki çok tartışılabilir günümüzde. Ama örnekleriniz üzere bir gün yönetici olursam ona göre hareket ederim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Adalet duygusu biraz soyut kaldığı için ben de zaman zaman teraziyi şaşırıyor olabilirim ama elimizden gelenin en iyisini yapmaya gayret etmemiz gerek :)

   Sil
 3. Elinize sağlık, çoookkk önemli bir konu! Adil olmamak toplumsal bozulmaların önemli sebeplerinden biri bence ❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sürekli karşı taraftan adalet beklediğimiz için biraz da biz şapkamızı önümüze koyup düşünelim istedim :) Sevgilerimle :)

   Sil
 4. İnsan idare etmek çok zor. Herkes sorumluluğunun bilincinde olmuyor ne yazık ki. Siz ne kadar adil olursanız olun, mutlaka çatlak sesler çıkıyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Az önce de dediğim gibi adalet soyut bir kavram.İnsan bazen çocukları arasında bile tam dengeyi sağlayamazken çalışanlar arasında denge kurmak epey zor :(Ama bunlara rağmen çoklu bakmak ve empatik yaklaşmak terazinin dengesini sağlayabilir :)

   Sil
 5. Ben adil olmanın insanın vicdanının sesine kulak vermesiyle mümkün olduğunu düşünüyorum. Yani vicdanımız bize doğruyu söyler her zaman. Sadece duymayı bilmeli ve ona uygun davranmalıyız.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Vijdan duygusu tabi ki çok önemli.Vijdan,soyut kaldığı için soyut kavramları anlatmak zor oluyor :( Herkeste de vijdan aynı anlamı ifade etmeyebiliyor :(Katkın için sağolasın arkadaşım :)

   Sil
 6. Genelde insan eğilimi kendi işine geldiği gibi adalet sağlamak... Objektif olmak çoğu zaman zor olabiliyor... Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 7. Maalesef öyle :( Teşekkürler :) Sevgiyle kalın...

  YanıtlayınSil
 8. Herkes kendine yorumluyor Buda insanı yoruyor maalesef Güzel paylaşım ....

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnşan ilişkilerinde yaşaya yaşaya öğreniyoruz hepimiz :) Teşekkürler :)

   Sil
 9. Sosyal yaşamımızdan aile ilişkilerimize kadar her yerde ve durumda benci tavırlardan vazgeçmemiz gerekiyor. Adalet temsilcilerinin de, karikatürlerin düşündürdüklerine binaen, gerçekten hiç bir ayrıntıyı, şu veya bu nedenle atlamaları affedilmez bir durumdur bence. Çoklu görüş sahibi olmak, empati yapmak insanı olası risklerden uzak tutar. Anladım Yurdagül canım. Seni okuduğum zaman her işlediğin konunun ışığında, özellikle kendi geçmişimi ve bugünümü değerlendiriyorum, ama hatırlayabildiğim her olan biteniyle. Memnun kaldıklarım, tepkilerim, fedakarlıkta bazen aşırıya kaçtıklarım ve her şeyi...Kalemine ve aklına sağlık kızım. Milas'tan selâm ve sevgilerimle :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Taaaa oralardan bana bu değerli yorumu yazdığın için çok teşekkür ederim ablacığım.Hepimiz deneyimler yaşıyor ve öğreniyoruz :) Ölene kadar da öğrenmeye devam edeceğiz sanırım :) Benim de çok eksikliklerim zaaflarım oluyor.Ne kadar danışman olsak da hepimiz insanız değil mi?

   Sil
  2. Tabii ki de kızım. Eksik ve kusurlarımızla varız. Mükemmel olmaya çalışmak da bir eksik, ya da düşündüren bir yanından hedeflenir insanda.

   Yazarım tabii canım. Fizan'da da olsam yazarım canım :)

   Sil
 10. Ben 3 çocugum arasinda adaletlimiyim diye kendimi sorguya çekerim bazen olaylara disardan bakmaya calisarak. Birinden birini ihmal ettigimi farkedersem hemen birlikte yapabilecegimiz bir seyler bulmaya calisirim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Adaletin terazisini sağlamak zor tabi ama elimizden geldiğince adaleti sağlamaya çalışmalıyız :)

   Sil
 11. Ellerine sağlık canım. Yine hassas bir konuya değinmişsin. Son cümlene amin diyorum.

  Sevgi ve selam ile :)

  YanıtlayınSil
 12. Bu günler de anlamını yitirdiğimiz bir kavram sanırım 😔. Herkese adaletli günler dilerim.

  YanıtlayınSil
 13. ha haaa yaaa nerde bizim ülkede adillik hep diyom önce büyüklerimizi eğitmeliii :)

  YanıtlayınSil
 14. İş yerindeki mutsuzluk sebebimdi ama Türkiye gerçeği yapacak bişi yok;(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Adalet konusunda ben de zaman zaman hala sıkıntı yaşıyorum :(

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.