Metropolde Yaşamı Kolaylaştırın

News Pdr Dergisinde yayınlanan Metropolde Yaşamı Kolaylaştırın adlı makalemi sizinle tekrar paylaşmak istedim.Keyifli okumalar...
Ülkemizde köyden şehre olan göçler giderek artmaktadır. Elimizdeki istatistiki araştırmalara göre 1927 yılında kentlerde yaşayanların oranı %24 iken bu oran 2011 yılı itibariyle %77’e yükselmiştir. Durum böyle olunca metropolde yaşamakla ilgili hem avantajlar hem de dezavantajlar ortaya çıkmıştır. İlk önce avantajlarından başlayalım istedim. Metropolde yaşayan insanlar, küçük şehirlerde yaşayan insanlara oranla daha iyi eğitilebilme imkanına sahiptirler, iş bulmak için imkanlar daha fazladır, sağlık hizmetlerinden daha kolay faydalanır, zevklerine uygun sosyal etkinliklerden istedikleri gibi yararlanabilirler, kırsal kesime oranla daha lüks bir hayata sahiptirler, toplumsal baskılar daha azdır, hayatı kolaylaştıracak her tür imkanları vardır, alt yapı hizmetleri gelişmiştir. Şimdi gelelim dezavantajlarına; metropol kalabalıktır, gürültü çoktur, hava daha kirlidir, insan ilişkileri daha zayıftır, ulaşım önemli bir sorundur, doğal ortam yok denecek kadar azdır, suç oranı yüksektir, metropolde yaşayan insanlar daha streslidir, ilişkilerde güven düşüktür, insanları küçük şehirde yaşayan insanlara kıyasla daha yorgundur.
Toplum olarak hala akın akın büyük şehirlere taşınmakta olduğumuza göre metropolde yaşamayı kolaylaştırmamız gerekir diye düşünüyorum. Bunun için şunları yapmak size iyi gelecektir; ;
-İş yerinizi mümkün olduğunca evinize yakın yerde tutun ki böylece trafikte saatlerinizi geçirmeyin.
-İşinizi eve getirmeyin, bırakın işiniz işte kalsın.
-Metropolün çok koşuşturmasına rağmen kendinize zaman ayırın.
-Ne kadar yorgun olursanız olun ailenize ve sevdiklerine mutlaka zaman ayırın..sosyal hayatı geri plana atmayın.
-Sizin için uygun zamanlarda doğayla haşır neşir olun
-Metropolde daha çok bireysellik ön planda olduğu için kendinizi yalnız hissetmeyeceğiniz, aidatlık duygusu yaşayacağınız bir topluluğa üye olun.
-Spor yapmak, negatif enerjinizi atmaya yardımcı olacaktır. Size uygun olan bir spora başlayın.
-Sanatsal ve kültürel aktiviteleri takip edin.
-Şiddet içerikli programları ve televizyonu daha az izleyin.
-Sevdiğiniz ve sizi mutlu edecek kitap türünü bulun ve kitap okuma alışkanlığınızı geliştirin.
Son olarak yukarıda yazdıklarımı uygulayabilmek için zamanınızı doğru planlayın. Zamanı planlamakta sıkıntı çekiyorsanız ilk başlarda yazarak plan yapın. Vaktim yok, yetişmiyor gibi bahanelere sığınmayın. Zamanı doğru planlarsanız göreceksiniz ki birçok şeye vakit kalacak.
Metropolde Yaşamı Kolaylaştırın Metropolde Yaşamı Kolaylaştırın Reviewed by Yurdagül Çelik on Ekim 05, 2016 Rating: 5

28 yorum:

 1. Gerçekten çok doğru yazdıkların. Bazen çok hızlı yaşadığımızı düşünüyorum. Öyle hızlı ki kendimizi unutacak kadar. Bu hafta nasıl geçti anlamadım hiç mesela. Bu bir haftalık süreçte kendim için ne yaptım diye düşününce aklıma hiç bir şey gelmiyor inan. Metropol hayatı gerçekten zor. Bazen kırsal kesimlerde yaşasak nasıl olurdu hayatımız diye düşünüyorum. Ya da sessiz sakin bir yerde bahçesinde huzur bulacağımız güzel bir ev hayal ediyorum. Yaşam şartları bizi yıpratırken zinde kalmak için yazdığın maddeleri uygulamak biraz da olsa rahatlatacak sanırım kafamızı. Sevgiler..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Umarım biraz daha rahatlayarak yaşayabiliriz :) Sevgilerimle...

   Sil
 2. Benim en çok hissettiğim doğaya uzak olmak. En çok buna üzülüyorum...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hafta sonları ya da arada kaçarak belki biraz rahatlayabiliriz.Sevgiyle kalın...

   Sil
 3. Yine karikatürler muhteşem:) En büyük kayıp sanırım işten öte trafikte gidiyor. Kalan enerjimizi eve dönüş yolunda harcıyoruz. Önceleri daha sakin bir yerde yaşadığıma şikayet ederken, son zamanlarda şükreder oldum. 20 dakika da işe varmak paha biçilemez:)

  YanıtlayınSil
 4. Güzel tavsiyeler... Metropolde yaşayanlar küçük yerlere kaçmaya çalışırken, küçük yerlerde yaşayanlar metropole kaçmaya çalışıyor. Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yapı olarak elimizde olmayanı istiyoruz galiba biz insanlar :) Sevgilerimle...

   Sil
 5. Çok güzel tespitler ve tavsiyeler. Bunlara uyabilsek rahata ereceğiz. Selamlar.

  YanıtlayınSil
 6. Samii! Adamım :D Kesinlikle öyle :)
  Yorgun bir insandan onay vereyim ben buradan :P Vakit bulduğum anda yatarım :P hehe :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu hafta ben de öyle :) Uykulu uykulu devam ediyorum güne :)

   Sil
 7. Önerilerin faydalı olacağına şüphem yok. Karikatürler ise her zamanki gibi çok güzel. Sağolasın canım :)

  Sevgi ve selam ile.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Böyle güzel sözler beni çok mutlu ediyor.Sevgiyle öpüyorum seni :)

   Sil
 8. Köyün yol olup metropolün canavarlaştığı şimdilerde açıkça ortada ki kent kültürü göçlerle yok olurken kentin de köyün de yerinin apayrı olduğu, tarlayı tapanı, dağı bayırı, ekmeyi biçmeyi, koyunu davarı ve dahasını bilecek insanların da neredeyse kalmadığı, kent kültürünü oluştururanların da giderek yok olduğu.

  Sonuçta artık ne kent kültürü ne kırsal hayatı, köyü tam anlamıyla bilen ve yaşayan neredeyse yok. Ve bu da kargaşa, yozlaşma, gürültü, kirlilik demek!

  YanıtlayınSil
 9. Oldukça yararlı bir yazı. Ben bunu Kayseri'ye gidince hissettim. Oranın havası İstanbul'a göre daha temiz. Burada uyunan uyku bile yorgunluğu almıyor. Hele trafik çilesi. Her biri ayrı dert.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Metropolde yaşamanın bedeli ödüyoruz maalesef :(

   Sil
 10. Paralel Bir Evrende İstanbul ve Dünyanın Sonu adlı bir yazımda ve video yayınım da kalabalık be beton şehirler için harika bir çözüm vardı... Tekrar yayına alacağım. Yazıyı okuyunca aklıma geldi yazayım dedim. Büyük şehirlere özendiren, lükse özendiren TV dizileri olmasa ah! Daha güzel olacak

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Mustafaaaa,bir gün de beraber video çekelim :) O dizler var ya resmen zehir bence :( Beyinleri zehirliyorlar :(

   Sil
 11. Yine güzel tavsiyeler. Trafikte geçen zaman çok kötü. Istanbulda saatlerce ise gidip gelmekten bikmistim. Neyse ki okulum eve yakindi.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yol zaten insanı tüketiyor :( Bir çok insan tükenmişlik duygusu yaşıyor :(

   Sil
 12. Büyük şehirde yaşamak benim için bir adım önde. Tama küçük şehirde trafik yok ama etkinlikte yok gibi :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bazı insanlar metropol insanıdır.Ben de öyleyim.Küçük yerlerde yaşayıp,bağ bahçe ile uğraşamam :) Kişinin özelliklerine bağlı bu seçim :)

   Sil
 13. of istanbul doğru ankarada kolay yaşamak yaa hele izmirdeeee en kolayııııı allam ne gevşek hayat var izmirde yaaa, kimsenin hiç acelesi yok :)

  YanıtlayınSil
 14. Yakın gelecekte yeniden köye dönüş göçlerinin başlayacağını iddia eden insanlar var. Köyden kente olduğu gibi kentten köye de göçler olur mu acaba? Bakalım neler olacak?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sosyolojik olarak köye dönüşleri ben de duydum.Bunun da bir çok sebebi olmalı,bakılıp araştırılmalı...

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.