Kendi Özelliklerini Tanımak

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık alanından duayen sayılan Prof.Dr.Binnur Yeşilyaprak hocamınızın bir kaç ay önce insanın kendini ve çevresini yönetebilmesiyle ilgili bir seminerine katılmıştım.Seminer sonunda güler yüzlü hocamız tarafından  bizlere imzalı iki kitabı hediye edilmişti.Çok mutlu olmuştum.Dilerim ülkemde Binnur Hocam gibi hümanist bilim insanlarının sayısı artar.


Hocamızın İlk ve Ortaöğretimde Gelişimsel Rehberlik adlı kitabında bir çok etkinlik mevcut.Bu etkinlikler rehber öğretmen tarafından hangi yaş grubuna uygulanır o da kitapta belirtilmiş.Ben okula giderken rehber hocalarımızın bu kadar aktif çalıştığını hatırlamıyorum.Rehberlik dersleri bizim için başka derslerin telafisinin yapıldığı,gereksiz gibi gösterilen derslerdi.Sistemden mi yoksa hocalarımızın idealiziminin azaldığından mı bilmiyorum ama tanıdığım bir çok rehberlik öğretmeninin de okulda seminer,eğitim gibi faaliyetlerde etkin rol almadığına şahit oldum.Hocalarımız daha çok pasifize ve bıkkın olarak işlerini yapıyorlar.Bunlar sadece benim gözlemim.Tabi ki çok idealist çalışan eğitimcilerimiz de vardır ki onları bu anlattıklarımdan tenzih ediyorum.

Kitapta 4.sınıf ve üzeri için bir etkinlik var.Bu etkinlik ilgimi çekti.Kişinin kendi özelliklerinin farkına varması için öğrenciye verilen 1.formda kendini nasıl gördüğüne dair sorular mevcut.2.formda ise sınıf arkadaşlarına arkadaşlarının özellikleri sorularak beyin fırtınası yaptırılıyor.Tabi ki yapıcı bir dille :)
Bu etkinliğin sonunda öğrencilere özelliklerin fark edip kabul etmenin önemi kavratılıyor.Beğenmedikleri özelliklerini yok saymak yerine kabul ederek nasıl değiştirebilecekleri yönünde katkı sağlanıyor.Son olarak da etkinliğe dair duygu paylaşımı yapılıyor.
Çocuklarımız kendini tanır ve kendilerinin farkında olurlarsa daha mutlu bir hayat yaşar diye düşünüyorum.Aile,okul ve toplum olarak yeni nesilin farkındalıklı gelişmesi için dilerim herkes üzerine düşen görevi yapar.Sevgilerimle...
Kendi Özelliklerini Tanımak Kendi Özelliklerini Tanımak Reviewed by Yurdagül Çelik on Ekim 05, 2016 Rating: 5

30 yorum:

 1. Bu çalismayi anaokulu ögretmenligi egitimim sirasinda yaptirmislardi. Ilginç sonuçlar çikmisti ortaya.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Demek ki uygulamada yapılıyor böyle etkinlikler :)Sevindirici :)

   Sil
 2. Çocukların kendi özelliklerini tanıması ve kabullenmesi süper bir şey her okulda rehberlik öğretmenleri bunları yaptırıyor mu acaba merak ettim :)

  YanıtlayınSil
 3. Sanırım çok kişi tanımıyor kendini. Herkes o ilk karikatürdeki gibi kendisini süper akıllı, her şeyi bilen sanıyor. Ençok da siyasiler! :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kendimizi tanımayı küçük yaşlarda öğrenirsek,hayatımızın kalitesi de artar.Umarım eğitimciler ve sistemin içindekiler de bunun öneminin farkına varır.

   Sil
 4. Çok güzel bir etkinlik... Çocukların farkındalığını erken yaşlarda arttırmak gerek... Ne yazık ki sistem böyle işlemiyor:( Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sistemin bu şekilde işlediği günleri görebilmek dileğiyle...Sevgilerimle...

   Sil
 5. evet kesinlikle sistem boyle degıl ve onumuzde ki senelerde de boyle olacagına benzemıyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eğitim sistemimiz yeterince işlevsel değil maalesef :(

   Sil
 6. Çok güzel bir kitapmış. Oğlum için alıp okumalıyım. Sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu kitap annelerin okuyacağı bir kitap değil.Rehber öğretmenler için grup etkinleri var içinde.Keşke rehberlik sistemimiz daha verimli olabilse :(

   Sil
 7. Kişiliğimizin temelleri çocuklukta atılıyor. Bu yüzden özellikle çocukların farkındalığını artırmak ve kişilik özelliklerini tanımalarına yardımcı olacak faaliyetler gerçekleştirmek onların yararına olacaktır diye düşünüyorum. Bu konuda ailelerin ve öğretmenlerin üzerine çok iş düşüyor.

  Sevgi ve selam ile.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eğitimciler ve ailelere gerçekten büyük bir görev düşüyor.Umarım herkes üzerine düşeni yapar :)

   Sil
 8. sırf o etkinlik için bile okunur o kitaplar , eğitimciler bıkkın , öğrenciler bıkkın , nereye gidiyoruz bir bilebilsek ...

  YanıtlayınSil
 9. Kendini tanımayan ya da kendi ile yüzleşmeyen insanlar öyle çok ki kimse yoğurdum ekşi demiyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kendimizden başlayabilsek zaten çöze çöze gideceğiz :) Sevgilerimle :)

   Sil
 10. Kitap, aklımda. Kendini tanımak, en zor mu en kolay mı pek beli olmayan bir şey :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnsanın kendine de emek vermesi gerekiyor tanımak için :)

   Sil
 11. Ad, adres ve görsel olarak değişimler olmuş sayfanızda. İyi görünüyor ama :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Anahtar kelimeleri değiştirdim sadece kolay bulunabilsin diye :) Başka bir değişiklik yok.Çok dikkatlisiniz valla :)

   Sil
 12. Keşke herkes sizin gibi olsa insanlara yardım etmek için elinden gelenini yapsa cikarsiz bir şekilde.

  YanıtlayınSil
 13. Kendi özelliklerini tanımak küçük yaşlarda yapılırsa bireyler hayatta daha başarılı ve mutlu olabilirler. Ne yazık ki ailelerin çoğu bu konuda bilinçli değil eğitim sistemi de malüm. Bilinçli aileler ve idealist eğitimciler arttıkça belki bir şeyler değişebilir.

  YanıtlayınSil
 14. Maalesef ben kendini tanıma farkindaligina 30 yaşından sonra varabildim.keske daha erken baslayabilseydim 😪

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kendini hiç fark etmeden ölenler de var :) Buna şükür :)

   Sil
 15. ay bizim büyüklerimiz bile kendini tanımıyo yaaa yok bizde böyle bir kültür kiii :)

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.