GÜVENSEK Mİ?GÜVENMESEK Mİ?

Güven kelimesinin anlamı sözlükte şöyle geçiyor.Korku,çekinme,kuşku duymadan inanma ve bağlanma hissi.
Güveni iki türlü ele alabiliriz.Birincisi insanın kendine güvenmesi,ikincisi insanın başka insanlara güvenmesi.Kişinin kendine güvenmesini Uzman Psikolog Aylin Aydemir Türk şu şekilde izah ediyor; Kişinin kendine güvenmesi, kendisi hakkında pozitif ve gerçekçi bir inanca sahip olmasıdır.Bir kişi gerçekten kendine güveniyorsa kendi yaşamının üzerinde denetim sahibi olduğunu hisseder. Bu denetim duygusu, kişinin her alanda kusursuz olacağı, her beklentiyi gerçekleştireceği anlamına gelmez hatta güvenli olan kişi, hata ve yanlış yapsa bile kendilerini olduğu gibi kabul ederek kendileri hakkında pozitif düşünmeye devam ederler. Ancak güven problemi olan insanlar, aynı tutarlı ve huzurlu duyguyu yaşayamazlar. Genellikle kendine güveni olamayan kişilerin kendileri hakkındaki düşünceleri başkalarından alacakları onaya bağlıdır. İyi oldukları konuda bile her zaman başarısız olacaklarını düşünürler bu yüzden kendilerine olumlu geri bildirim bile yapılsa bunların doğru olduğuna inanmaz ve bu yüzden yaşam karşısında risk almaktan kaçınırlar. Güvenli bir davranış ise kendilerine olumlu ya da olumsuz geri bildirim yapılsa bile başka insanların onayına ihtiyaç duymadan kendi kararlarını verebilir, haklarını savunabilir ve içinde olduğu durum ve koşullarda kendisi ve yaptıkları ile huzurlu ve barış içinde olmayı başarır.
Kişinin kendine güven duygusu,bebeklik çağlarında gelişmeye başlar.Ebeveyn davranışları eleştirel, mükemmeliyetçi,aşırı korumacı,baskıcı ve kaygılı ise o çağlardan itibaren çocuk kendini yetersiz hissetmeye başlar.Çocuk zamanla değersizlik duygusuyla birlikte başarısızlığı da hisseder,kendi potansiyelinin farkına varamaz.Bu durum kişinin kendine güven duymasını engeller.Kendine güven duyamayan kişinin başkalarına güven duyması oldukça zordur.Kişi ilk önce kendine güven duymayı öğrenebilmeli,bunu başardıktan sonra da insanlara olan güvensizlik duygusu üzerinde çalışmalıdır.
 Başkalarına güvensiz olan insan,iletişimlerinde de ciddi sorunlar yaşar.Güvensizlik sorunu toplumda da giderek artan bir sorundur.
 Karşı tarafa olan güven,yaşanan deneyimler doğrultusunda oluşur.Başlanılan her ilişkiye nötr başlamak,hemen anlamlar çıkarmamak gerekir.Önce iyi bir gözlemci olmak,sakince ilişkiyi anlamak önemlidir.Kendine güvenen insan,zaten her durumdan negatif çıkarımlar yapmaz.O yüzden az önce de dediğim gibi kendinize güven sorununu ilk olarak çözün,bu durumu ilişkinize yansıtmayın.
Kendinize olan güven, şöyle geliştirilebilir;
Olumlu yanlarınızı görün. ( Neleri iyi yaparsınız? )
Risk alın. ( Deneyin, olmasa da olur demeye çalışın.)
Kendinizle konuşun. ( içinizdeki negatif düşünceler ortaya çıktığında onları susturup, yerine mantıklı olumlu düşünceler geliştirin.)
Bu yazıyı hatırlayın, Artık neden kendinize güveniniz olmadığını biliyorsunuz. Kendiniz hakkında olumlu düşünmeye çalışın.
Çocukluk döneminde ailemizin ya da çevremizin bize olan etkisini kontrol edebilmemiz mümkün değildir. Gençlik döneminde Arkadaşların etkisi artar ailemizin ki azalır onların düşünceleri zihnimizi şekillendirmeye devam eder. Daha ileriki yıllarda bizi etkileyen çevre yaşam koşulları hakkında daha bilinçli oluruz ve kendi yaşamımıza şekil vermeye başlarız. Dolayısı ile kendimizi olumsuz hissetmemize sebep olan kişi durum ya da ortamlardan uzak durmayı deneyerek daha olumlu deneyimler yaşamayı ve sağlıklı ilişkiler edinmeyi deneyebilirsiniz.(Bu paragraf yazısı Uzman Psikolog Aylin Gökdemir'den alıntıdır.)


Güven konusuna devam edeceğim.Şimdilik bu kadar olsun.Sindirelim biraz sonra devam ederiz :) Güvenli ilişkiler yaşamanız dileğiyle...
GÜVENSEK Mİ?GÜVENMESEK Mİ? GÜVENSEK Mİ?GÜVENMESEK Mİ? Reviewed by Yurdagül Çelik on Ekim 27, 2016 Rating: 5

36 yorum:

 1. Kendime güvenim yokmuş benim. :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O zaman ne yapıyoruz?Bugünden itibaren kendimiz hakkında olumlu şeyleri kağıda döküyoruz.Sana ödev bile verdim :)

   Sil
  2. Çelişki var ama. Kendime güvenemediğim kadar güvendiğim insanlar var.

   Sil
  3. Bilinç altı onlara da tam bir güven yoktur aslında.Bilinçli olarak öyle düşünüyor olabilirsin.En önce kendine güvenmeyi öğrenmek gerekiyor.

   Sil
 2. Eskiden hep bir yapamama, becerememe korkusu kaplardı içimi.. Hiç denemeden vazgeçerdim...
  Ne zamanki ailemin yanından ayrılıp üniversiteye gittim, saf saf bakınırken birçok fırsatı kaçırdığımı fark ettim... Başıma taşı düşürdüm yani :)))
  Güven konusunda kendime cimri, başkalarına bonkör olduğumu farkettim :) Güzel bir ayma haliydi ♥

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Önce kendimize güveni oturtacağız,sonra da başkalarına güvenmeyi öğreneceğiz.Başkalarına güvenle ilgili de yazım gelecek yakında...

   Sil
 3. Son karikatürü çok sevdim ve ben de insanlara güvenimi kaybettim. Kendime güvenim de hiç olmadı. Sırf bu yüzden yıllar önce senaryo yazarı olma fırsatını kaçırdım ben. Hayattaki en büyük pişmanlığımdır. Düşünsene koskoca Türker İnanoğlu bana dizi yazabilir misin diye sormuştu ve ben korktum, beceremem, yapamam sandım. :( Keşke o zaman yanımda sen olsaymışsın:(
  Sevgilerimle...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah bugünden sonra çok daha iyi şeyleri yaparız hep beraber :)Hiç bir şey için geç kalınmış değildir...

   Sil
 4. biraz da bizim millete has bir sorun bu sanırım :(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Genetik,yetiştirilme şekli vs.vs hepsi var işin içinde...

   Sil
 5. Eskiden güvensizliği hat safhada yaşayan bir insandım ama bunu çeşitli yardımlar alarak, kendimi geliştirerek, hatalı durumların farkına vararak ve arkadaşlarımı doğru seçerek önüne geçtim. Süper güvenli olduğumu hissettiğimi söyleyemesem de (ki bunun biraz hastalıklı bir durum olduğunu düşünüyorum) bence şu an optimal koşulları sağlamış durumdayım :))
  İyiyim, mutluyum, huzurluyum. Hayattan keyif alabiliyorum ve önümde onlarca hedefim var. Daha ne olsun ;) Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 6. Baştan sona okudum.Eksikliğe ve çözümüne ilişkin parmak basan bir yazı olmuş.Teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 7. bizim ülkede kimse kimseye güvenmiyor yaaa :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Önce kendimizin farkında değiliz ve önce kendimize güvenmiyoruz da ondan :)

   Sil
 8. O kadar çok insanlarla olumsuzluklar yaşıyoruz ki, kendimize güven de sıkıntı olmasada insanlara karşı güven eksikliği hissedebiliyoruz... Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kendimize güvenden sonra başkalarına güveni de yazacağım :)

   Sil
 9. Evet bu kendine güven ve başkalarına güven sorunu bende de var maalesef :) Bu konuyu daha detaylandırırsan benim içinde faydalı olacağını düşünüyorum canım. Teşekkürler.

  Sevgi ve selam ile.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yarın bu konuya devam edeceğim.Detaya girerim ama net anlaşılmaz ve yazı uzun olursa okunmaz kaygısı taşıyorum.Sevgilerimle...

   Sil
 10. Bende güven duygusu felç.

  YanıtlayınSil
 11. baksanaaa, kısaca dodi var yaaa, geçen gidip mimlemiştiin, o konsantrasyon yazısını ben istemiştim yazmasını, onda dikkat sorunu var, ben de eft tedavisi önerdim ve ona senin ilgilenecğini söyledim, onunla ilgilenebilir misin yaa lütfeen, ama yani bir tek yorum değil, düzelinceye dek kontrol edebilir misin, sürekli sorarak,gerçekten yardıma ihtiyacı var, sınava çalışamıyor, ben vyvanse adlı ilacı önerdim ve eft önerdim. ilgilenebilir misiin :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Uzaktan danışmanlık yapmak ne kadar sağlıklı olur.Blog üzerinde biraz zor sanki.Bana yazarsa sıkıntılarını yine de elimden geleni yapmaya çalışayım bakayım :)

   Sil
  2. bi ilgilen tamam belki yazar anlatır iştee ona sölücem ilgilenceğini :)

   Sil
 12. Livaneli yazmıştı. Annesi sosyal hayattan elini eteğini çektiğinden ne zaman dışarıya çıksalar karşıdan karşıya geçmeye çekinir on yaşında olan oğlunun koluna girermiş. Etkilemişti beni bu anlatım zira ben de sosyal bir insan sayılmam ama bunun daha çok seçimlerimle alakası var sanırım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki seçimlerle öz güvenle alakası var.Güzel örneğiniz için teşekkür ederim :)

   Sil
 13. %100 öz güvenim var dersem yalan olur ama kendime güvendiğim yönlerim de var =). Karşımda ki insana güvenmem içinde önce ona biraz zaman tanıyorum, gözlemliyorum ve güvenip güvenmemem gerektiğine karar veriyorum 😊. Çok güzel bir paylaşım olmuş teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Doğru gözlem yapıp,hızlı karar vermemek gerek :) Güven,zaten zamanla oluşan bir duygu :)

   Sil
 14. Eskiden kendime hiç güveni olmayan bir insandim. Biraz tecrübelerle biraz ugrasarak kendimi sevmeyi ve oldugum gibi kabullenmeyi ögrendim. Özellikle hasimoto nedeniyle saçlarimin çogunu kaybedince cok kötü bir psikolojik duruma girdim. Hele insanlarin dikkatlice bakmalari daha da kötülestiriyordu durumu. Farkli kendimde sevdigim yönlerin farkina varmaya calistim. Hep kendimizle bir mücadele halindeyiz insan olarak. Kadinlar için hastaliklardan kaynaklanan görünümdeki degisiklikler çok yikici olabiliyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kendimizi her halimizle seversek,karşı tarafa da bu yansır.Gerçekten kendimizi sevme ve olduğu gibi kabul etme konusunda biraz zayıfız :(

   Sil
 15. Güven meselesi, bir baskasına, %100 olmamalı. En büyük hata burada zaten. Digeri de güvendiğimiz biri güvenimizi sarsar ise yine doğru yoldayiz: en azından gercek yüzünü görmüş oluruz. Kendimize güvenimiz daha da artar. Tabii ki güven konusu yeterli olduğumuz bir konuda olmalı. Örneğin desem ki öz güvenim tam dolu süper şarkı söylerim. Ama bok söylerim bende öyle ses nerede... :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İçi boş öz güven olmamalı tabi ki :) Sivaslıların sesi güzel olur.Bir gün seni dinlemek hatta seninle düet yapmak isterim :)

   Sil
  2. Haha bende ses ne gezer :) Senin sesin güzelse o başka dinlerim :)

   Sil
  3. Abimle liseye giderken yollarda bağırarak söylerdik şarkı😊 O geldi aklıma😊Sahneye çıkacak değiliz ya😊

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.