Gözlem Yapmak

Hayatımda yeterince yoğunluk yokmuş gibi bir de senaryo yazarlığı kursuna başladım.Bu kursa başlama nedenim,blog yazarlığına ya da gözlemciliğime katkısı olma beklentisiydi.Hocayla konuştum.Blog yazarlığına fazla etkisi olmayacağını ama gözlemcilik yönümü geliştireceğini söyledi.Şimdilik devam etmeyi düşünüyorum.İnsanları ve etrafı gözleme aslında çok önemlidir.Gözlem yapmak derken,kişilere etrafa dik dik bakmak,durumu yargılayıp dedikodusunu yapmak ya da ön yargıyla gözlemi birleştirmek değil kastım.Mesela kişinin sözleri bir şey derken mimikleri başka bir şey diyordur.Gözlem yaptığınızda bunu fark edip,ona göre davranış belirleyebilirsiniz.
Gözlem yapmak hafızamızı geliştirir.Gözlem yapan kişide araştırma,inceleme alışkanlığı artar.Gözlem yoluyla öğrenilen bilgilerin kalıcılığı daha yüksektir.Gözlem yapmayı öğrenmek beceri,sabır ve alışkanlık işidir.İyi gözlem yaparsanız,insanları,ilişkileri,doğayı daha iyi analiz edebilir ve davranış şekli belirleyebilirsiniz.
Deneyerek,üzerinde çalışarak sık sık antremenlarla gözlem yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.Örneğin bindiğiniz otobüste,parkta çevrenizdeki insanların davranışlarını gözleyin.Etraftaki nesnelere,çevreye bakın.Sonra eve gelip,gördüklerinizi hatırlamaya çalışın.Bu tür teknikleri uyguladığınız takdirde gözlem yeteneğinizi geliştirecek ve bunun artılarını göreceksiniz.Tekrar söylüyorum aman gözlem yaparken kişlere dik dik bakmayın,çaktırmadan gözlem yapın olur mu?.Sevgiyle kalın.

Gözlem Yapmak Gözlem Yapmak Reviewed by Yurdagül Çelik on Ekim 10, 2016 Rating: 5

36 yorum:

 1. Ben otobuste bu yıl insanları çok inceliyormusum gibi geliyordu iyi yapıyormuşum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Doğru gözlem yapmak ve hayatınızda bunu kullanmak önemli :) Sevgilerimle...

   Sil
 2. Ne güzel :) Bence harika bir kursa başlamışsınız. Her şeyden önce kendiniz için bir artı olacaktır. Gözlem, hayatımızın her anı için gerekli bir unsur aslında. Sevgiler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bakalım kursu ne kadar götürebileceğim :) Kasmayacağom kendimi :) Gittiği yere kadar gitsin bakalım :)

   Sil
 3. Bazen bomboş bir bankta oturup gelip geçen insanları seyrederim... Hayatlarını hayal ederim, neler yaptıklarını tahmin etmeye çalışırım...
  Bazen sorasım bile gelir ahahahaa :) Ben sizi böyle hayal ettim, gerçekten öyle mi desem ne yaparlar acaba :)))
  Bir de evlere yaparım ben bunu... Kapılarına, perdelerine bakarak içlerinden nasıl bir hayat yaşanıyordur diye uzun uzun hayal ederim :)
  İyi bir şey yapıyorum demekki :))

  Bu arada karikatürlere bayıldım ♥
  Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sizin yaratım gücünüz yüksektir o zaman.Yazın bunları biz de okuyalım olur mu :)

   Sil
 4. bu kadar telaşınızın içerisinde bu kadar kurs seminer birde üzerine iş ve bırde blog... bloga yazı yazmayı geçtım paylaştıgımız yazıların hepsıne yorum bırakmanız gerçekten de şu hayatı doya doya kosturmadan yaşadığınızın kanıtı... keşke herkes ve bende içerisinde sizin kadar aktıf olabilsek.:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sevdiğiniz hayatı yaşamak önrmli.Ben de keyif alarak yaşamaya çalışıyorum.Blog okumayı ve yazmayı çok sevdim.Sevgilerimle :)

   Sil
 5. Hayırlı olsun. İnşallah gönlünüzce faydalanırsınız. Sevgiler

  YanıtlayınSil
 6. Selam Yurdagül kızım. Gözlem yeteneği bazen insanda kendiliğinden oluyor sanırım. Zira doğduğumdan beri bir işle uğraşsam bile bir yanım sürekli etrafta neler oluyor keşfindedir. Çok değerli bir yazı. Böyle bir kursa katılmana özendim doğrusu. Başarılıydın, şimdi bakalım ne değişiklikler olacak? Sevgiler canım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben etrafı pek fark edemeyen aynı yere onuncu geldiğimde bazı ayrıntıları fark edebilen biri olarak umarım gözlem yeteneğimi geliştiririm :) Teşekkürler ablacığım :) Sevgilerimleeeeee

   Sil
 7. Her eğitimin bize katkısı olur arkadaşım. Bence blog yazılarında da etkisi olacaktır. İnsanları gözlemlemeyi bende çok severim. Ama kendimizle o kadar meşgulüz ki kimseyle ilgilenmiyoruz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de hiççç göremem :( Bu yönümü umarım geliştiririm :)

   Sil
 8. Güzel bir kursmuş. Faydası olur bence.

  YanıtlayınSil
 9. Bizde yetişemiyoruz diye şikayet etmeyelim hiç, zamansızlıkta zaman yaratmışsınız. Gittiği yere kadar devam etsin, mutlaka size birşey katacaktır, dolayısıyle bize katacaktır paylaşımlarınızla:)

  YanıtlayınSil
 10. etrafımdaki hiçbir şeye dikkat etmiyorum ben ya :s arkadaşın evine gidiyoorm mesela farkettn mi şunu değitrdm diyır, bilmem diyorum dkkat etmemiştim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O zaman biraz dikkat etmeye çalışın bundan sonra :)

   Sil
 11. Ne güzel bir kursa başlamışsınız :))

  YanıtlayınSil
 12. Betimleme varsa bir yazıda gözlem betimleme yapanın bir parçası olmuş demek... Kursun çok faydalı olacağına eminim. Üstelik bu faydayı bir şekilde bloga taşıyacağınıza da eminim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sizdeki gözlem yeteneğine hayranım.Sizin yazılarınızla fotolarınızdaki ayrıntıları fark edebiliyorum :( Dilerim biraz gelişir bu yönüm :)

   Sil
 13. karikatürler süper süper :) gözlem ay cem yılmaz der hep ona derlermiş çocuk gözlem yapıyo ondan iyi komedyen :) ay ben de gözleyerek yazıyom yaaa, metroda yolda gözüme çarpanlardan öykü yazıyom yaaa, bir de ıspanaklı gözleme var bak o daha güzeeel bişiii :) senaryo hadi hayırlısııı, ay biz türk insanı iyi senaryo yazarız kiiii :) bence blog yazmak senaryo yazmaya yardımcı olmalı :) hatta günlük yazmayı da öğütlerim. :)

  YanıtlayınSil
 14. Senaryo yazarlığı kursu nereden aklınıza geldi. Ne güzel ve farklı bir kursa başlamışsınız öyle :) Hem günlük yaşantınızda hem de mesleki yaşantınızda faydalı olacağını umuyorum.

  Sevgi ve selam ile.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yazarlık kursu arıyordum,bunu buldum :) Bir çok kursa da gitmişliğim vardır :) Seviyorum farklı hobiler ve farklı şeyler öğrenmeyi :) Sevgilerimle :)

   Sil
 15. Hayırlı olsun... Güzel ve farklı bir tercih... Büyük keyif alacağınıza inanıyorum... Gözlemlemek, özellikle de insanları gözlemlemek çok şey katıyor insana... Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 16. Bence de çok güzel böyle bir şeye zaman ayırabilmek. Yazarlık kurslarına gitmek isterdim bende ama sanırım o kadar hızlı değilim =). Ben de gözlemlerim insanları, hayvanları ama öyle otobüste giderken falan değil de bir bankta, balkonumda en çokta mutfağımda oturup sokağı izlerken. Birde hastaneye gittiğim de orada ki hastaları ve yakınlarını izlerim neden bilmem.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ah ben kimseyi görmüyorum :( Kitap okuyorum,içime dalıp gidiyorum :( Pek merak yok ben de gözlem için :)

   Sil
 17. Severim gözlem yapmayı bizlere fazlasıyla katkısı olduğuna inanırım.
  Çok iyi yapmışsın mutlaka faydasını göreceksinizdir.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Faydasını görürsem neler olduğunu yazarım :) Teşekkürler :)

   Sil
 18. Gözlem yapmanın çok faydasını gördüm şu ana kadar. Bundan sonrada görmeye devam edeceğimi ümit ediyorum :)

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.