Göz Teması Kurmak

Gerek yok her sözü,laf ile beyana.
Bir bakış bin söz eder,bakıştan anlayana....(Mevlana)

Bugün ki yazımın konusu göz teması kurmanın önemi.Elimde Prof.Dr.Nevzat Tarhan'ın Aşk Terapi kitabı.Kitabı iş yerinde bir öğlen arasında dolaşırken indirimden aldım.Hemen okumaya başladım.Kitabı da kaynak olarak kullandım  :)
İletişimde göz teması kurmak,sevgiyi de ifade etmenin en temel yollarından biridir.Tasavvufta ariflerin birbirleriyle konuşarak değil bakışarak anlaştığı söylenir.Bir sözünde Şems''Bana Mecnunun gözüyle bak.''diyor.

Yapılan araştırmalar.Beden dilinin verdiği mesajın sözlü mesajlardan daha etkili olduğunu gösteriyor.Bazen öfke,kıskançlık anlarında sinirlenerek söylediğimiz söz bir anlam ifade etmez çünkü gözler ve beden dili başka bir şey söylüyordur.
 Psikoloji öğrencileri arasında yapılan bir deneyde  karşı cinste iki öğrenci grubuna,hergün on beşer dakika birbirlerinin gözlerine bakma ödevi veriliyor.Öğrenciler hiç bir şey yapmadan sadece on beş dakika karşıdaki kişinin gözlerine bakıyor.Birkaç hafta sonra görülüyor ki gençlerin %25'i birbirine aşık olmuş :)
 Duygusal ilişkilerde bakışmak çok önemli ama doğru iletişim kurabilmek ve ortak dil tutturabilmek için de göz teması önemli.
Biriyle konuşurken ya da karşılıklı otururken karşı taraf bakışlarını bizden kaçırdığında rahatsız oluruz.Bizi dinlemediğini ve bize önem vermediğini düşünürüz.Çünkü karşı taraftan bu sinyali alırız.
Aktif bir dinleyici olmak için göz teması kurmak ve ara ara onaylayıcı ifadeler kullanmak gerekir.İyi gitmeyen evliliklerde de çiftlere göz teması kurma ve etkin dinleme ödevleri verilir.
Son olarak nitelikli ilişkilerde göz teması olmalıdır.Terapistler de danışmaya gelen danışanın göz teması kurup kurmadığını not eder ve bunu değerlendirmelerinde kullanır.
Göz Teması Kurmak Göz Teması Kurmak Reviewed by Yurdagül Çelik on Ekim 04, 2016 Rating: 5

40 yorum:

 1. Ahahahaha:)))Yurdagül'cüğüm karikatürler o kadar komik ki, koptum resmen:))))nereden buluyorsun bu kadar komik karikatürleri? Gerçekten de biriyle konuşurken bana değil başka taraflara bakarsa çok rahatsız olurum. En sinir olduğum şeydir. Deney de ilginçmiş 25 çifti aşık etmek!

  Sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Okuduğumda bu deneyi bana da ilginç geldi :) Keyifle okuyalım diye arayıp bulup koyuyorum karikatürleri :) Sevgilerimle :)

   Sil
 2. Göz temasının etkili olduğuna ben de kesinlikle inanıyorum. Lisedeyken bir çocuk yanıma gelip "çok derin bakıyorsun, bir bakışın yüzünden sana aşık oldum" demişti :)) Aklıma geldi güldüm yine. Ben de genelde sözlerimle anlatamadığım şeyleri bakışlarımla anlatabiliyorum :)

  Güzel paylaşımdı. Ve karikatürler yine yine yine harikaydı. Çok güldüm. Teşekkür ederim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bakışlarınızı bu kadar etkili kullandığınız için sizi tebrik ediyorum.Sevgilerimle :)

   Sil
 3. İletişimde ses ve kelimeler %40, beden dili %60 etkilidir. Boşuna dememişler 'sen sus, gözlerin konuşsun' diye:) Ne söylediğimizden çok, nasıl ifade ettiğimiz önemli... Güzel bilgiler... Teşekkürler... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet beden dilinin etkisi yüksek :) Ben teşekkür ederim katkınız için :) Sevgilerimle :)

   Sil
 4. Göz temasını da abartmamak mı lazım acaba... Samimiyetin olmayan biriyle alelade bir konuda konuşurken aşk yaşar gibi bakışmakta acayip olmaz mı

  Bu arada öğrencileri bakıştırarak aşk başlatmışlar ya, müthiş ya :)))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dozajı tabi ki önemli.Makul düzeyde bakmalı yoksa karşıdaki insan kendisinden hoşlanıldığını düşünürmüş :)

   Sil
  2. Geçen sene işle ilgili bir mülakata girmiştim. Komisyonda üç kişi vardı. Tabi biz arkadaşlarla birbirimize mülakatta nasıl davranılacağı konusunda tüyo verdik. Göz teması da bunlardan biriydi. Arkadaşın biri üç kişiyle birden nasıl göz teması kurduysa artık komisyon başkanı 'başını vantilatör gibi sağa sola ne çeviriyon, konuşana baksana hatta çık dışarı' demiş. O gün anladık ki göz teması muhatap olduğun kişiyle kuruluyormuş :))

   Sil
  3. Güzel bir örnek oldu bu :) Teşekkürler destek ve katkınız için :)

   Sil
 5. Günaydın Yurdagül canım, güzel ötesi bir konu. Psikiyatrlar terapiden çok hastalığı teşhis ve ilaçlarla tedavi yöntemleriyle ilgileniyorlar gibi geldi şimdi bana. Neden böyle düşündüm? İlk defa gittiğim Cerrahpaşa Üniversite Hastahanesi, Psikiyatri Ana Bilim Dalı'nda Poliklinik muayenemde asistan olan, ki şimdi prof. oldu; doktorumla ilk karşı karşıya geldiğimde hastahanede sürekli eşime bakıyor ve üç sene evvel bir çocuk kaybı yaşamıştım. Aslında rahmetli ablamın teşvikiyle gittim, zira çok bitkindim ve hiç bir şey istemiyordum artık. Direkt gözlerine bakarak tüm sıkıntımı, tüm gerçekliğiyle anlattım. Rorschach Mürekkep Lekesi Testi istedi, onu yaptırıp ikinci kez gittiğimde ilaç önerisi dışında terapidir vs.dir bir şey önermedi ve hastanın doktorundan yardım ummak gibi hakkı olduğu halde, anlattığım olaylara yorum yaptığını fark ettim. Artık bir utanma duygusu gelmiş ve gözlerine bakamaz olmuştum. Bence önce teşhis ve tedavi, sonrasında terapi çok yararlı diye düşünürüm. Şimdilerde rutin aralıklarla gittiğim on senelik doktorumun gözlerine gayet rahat bakıyorum. Yarım saate yaklaşan konuşmamızı ses kaydına alıp, sonra aradaki farkları kontrol edip kendimi onun yaptığına benzer kontrole alıyorum. Ama doktorumdan hiç bir düşünce ve duygumu saklamıyorum. Şeffaflık karşı tarafa saçma gelip zorlasa da, insanın kendisine ihanet etmemesi demek bence. Bir şekilde muhatap olunmuşsa...Bakışlar çok önem taşır. Bir sürü yayına baktım şu testin adını unutmuştum o vesileyle. Sa ğol Yurdagül. Emeğine sağlık canım. Güzel bir gün ve verimli çalışmalar dileğimle :)

  YanıtlayınSil
 6. Bizim ülkemizde psikoterapiyle tedavi maalesef zayıf.Hemen ilaca başlanıyor.İlacın yanında etkili bir psikoterapi olsa belki de daha kolay başa çıkılır sıkıntıyla.Geçen gün bir arkadaşla bu yüzden tartıştık.Herkese psikoterapi yaparsak işler nasıl yetişsin dedi.Ben diyorum ki sistemde daha çok profesyonel olsun,daha çok istihdam edilsin.Koruyucu hizmetler kapsamında danışmanlık arttırılsın.Sağlık Bakanlığı Psikolojik Danışman istihdam etmiyor.Yani hasta olduktan sonra müdahale edilsin istiyor.Sistemde sıkıntı var ve bu da herkesin işine geliyor.Olan hastalara ve danışma ihtiyacı olanlara oluyor :(

  YanıtlayınSil
 7. En önemli konular hep göz ardı edilmiş. Ruh sağlığı olmayan bir toplum ? Durum budur ve yarattıklarının da bu günlerdeki payı yadsınmaz :(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bizim gibi insanlar da zaman zaman engelleniyor ve yolumuz kesiliyor :( Herkes elinden geleni yapsa sorun çözülür.Bana ne diyerek sorumluluktan kaçamayız.

   Sil
 8. Ne kadar eğlenceli ve faydalı bir paylaşım olmuş, kaleminize sağlık :)

  YanıtlayınSil
 9. Güzel düşünceniz için çok teşekkür ederim :)

  YanıtlayınSil
 10. Göz teması denilince sadece aşk akla gelmesi ilginç.. Profesyonel hayatta birebir görüşmeler, toplantılarda göz teması şart. Ben anlattığım şeyin dikkatli dinlendiğini düşünüyorum göz teması olunca, karşımdaki anlatınca da mutlaka göz teması kuruyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Nitelikli iletişim için abartmamak şartıyla göz temasını öneriyorum.Sizi de tebrik ediyorum :) Sevgilerimle...

   Sil
 11. Göz teması önemli elbette ama gözlerini ayırmadan bakınca da ben ne diyeceğimi şaşırıyorum. Sürekli gözlerinin içine bakmak yerine gözlerimi dolaştırıyorum. Ama sen konuşurken telefonlara odaklananlardan da ifrit oluyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Göz temasında normal ilişkilerde dengeyi kurmak gerekiyor.Gözünün içine içine bakmak normal ilişkide olmamalı...

   Sil
 12. Bahsettiğiniz deney çok ilginç geldi, hiç akıllarında yokken belkide sadece o deney sonucunda aşık olmaları. Tek başına bu örnek bile göz temasının etkisini anlatmaya yeter bir şey herhalde. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Vurucu bir örnek olduğu için bu deneyi paylaştım :)

   Sil
 13. Faydalı ve Akıcı yazınız için teşekkür ederim, blogumu takip ederseniz sevinirim http://hastaliktakip.blogspot.com.tr/

  YanıtlayınSil
 14. Göz temasının önemine ben de inanıyorum. Hz. Mevlana'nın sözü de her şeyi anlatıyor zaten. Güzel bir paylaşım, ondan daha güzel bir anlatım olmuş çok teşekkür ederim. Böyle güzel paylaşımlar sayesin de biz de hem kendimizi geliştiriyoruz, hem de sizden çok şey öğreniyoruz 🤗. Selam ve sevgilerimle.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu sözleriniz beni çok mutlu etti.Önemli konuları sıkıcı anlatmamaya çalışıyorum :) Sevgilerimle :)

   Sil
 15. Karikatürler her zaman ki gibi mükemmel:))))
  Sevgili Yurdagül tam da bunu hissettiğim bir durum yaşadım önceki gün benim en kızdığım şeydir göz teması olmadan konuşmak,sanki duvarla konuşuyormuş gibi.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bizim eski müdür öyle duvara bakardı :( İnsan kendini değersiz hissediyor öyle olunca :)

   Sil
 16. Göz temasi benim için çok önemli. Hatta büyük oglum takilir bazen anne insanlarin gözünün içine bakiyorsun korkacaklar diye 😊. Gözünü kaçiriyorsa da karsimdaki kisi samimiyetinden süphe duyarim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Göz teması kurmak,gerçekten samimiyeti de gösterir.Sevgilerimle...

   Sil
 17. En büyük sorunlarimdan biri göz teması kuramamak herkesle değil tabi mesela iyi bir üniversite okuyan güzel bir bölüm okuyanlarla yada güzel konuşan çevremdeki birkaç insanla kuramiyorum tam benlik bir yazı :)

  YanıtlayınSil
 18. En mühim konudur iletişimde benim için, özellikle el sıkışırken göz teması kurmazsa karşımda ki bitti o görüşme bana işkence gibi gelir:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O kadarda işkence haline dönüştürmeyin canım benim :)

   Sil
 19. ay hiç bakamam ben gözlereeee çok utanırıım vallaaa :)

  YanıtlayınSil
 20. Ne kadar güzel ve anlamlı bir paylaşım olmuş. Blogunuzu çok sevdim Yurdagül Hanım. Bu aralar hep güzel bloglar buluyorum. Çok keyifle okuyorum. Teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Böyle düşünmenize sevindim :) Keyifli okumalar :)

   Sil
 21. Göz teması iletişimde önemli bir kural gerçekten, Tabi ki bunuda fazla abartmamak gerekiyor. Çok uzun bakışmalar rahatsız etme ve farklı anlamlara çıkabilir.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.