EN SEVDİĞİM 15 KİTAP/MİM

Toplum olarak fazla okuyan bir millet değiliz.Bunun bir çok sebebi var.Alışkanlık haline getirememek en büyük sebeplerinden biri sanırım.Kitap okumayı çok elzem görmüyoruz.Bunun dışında kitap fiyatlarının da biraz yüksek olduğunu düşünüyorum ben.Bir kitap ortalama 25 tl.Asgari ücretle geçinen kişi tabi ki önceliği fizyolojik ihtiyaçlarının giderilmesine vereceği için Maslow'un kendini gerçekleştirme dediği basamağa ulaşması mümkün olamayacaktır.
Şimdi gelelim esas konumuza.Blog yazarı arkadaşlarımız arasında yeni bir mim dolaşıyor.Bu mimlere dahil olunca önceden stres oluyordum ama şimdi alıştım.Mimi yazarken psikoloji yazılarından çok uzaklaşmak istemiyorum.O yüzden de işin içine psikolojik çözümlemeler de katarak mimi yapıyorum :) Beni bu mime Sevgili Semanur Kök davet etti.Yazısını okumak isterseniz burada Bize maviyi sevdiren  ve kendinin profesyonel deli olduğunu söyleyen bu arkadaşımız pek sevimli.Ara sıra onun da yazılarına göz atmalısınız bence :)
Mimin konusu en çok beğendiğimiz 15 kitap.Ben bu kitapları yazacağım ama bazı yazarlarımız var ki onların sadece tek bir kitabını yazacak olmama rağmen,bir çok kitabını zevkle okumuşumdur.Okuduğum kitapları daha çok yazar üzerinden giderek okurum.Örneğin Louise L.Hay,Eckhart Tole,Ahmet Şerif İzgören,Wayne Dyrer,David Burns,Engin Geçtan,Zülfü Livaneli,R.Şanal adlı yazarların tek kitabını listeye koymama rağmen bir çok kitaplarının baş ucu kitabı olduğunu söyleyebilirim.
Şimdi gelim listeye;
1.Şimdinin Gücü(,Eckhart Tole) Bu kitabın bir de uygulama kitabı var.
2.Tanrı İle Sohbet(Neale Donald) Bu kitabın filmi de oldu.Seri şeklinde bir kitap.En son 4.kitabı çıktı.
3.Kendin Olmak(Wayne Dyrer)
4.Aşk(Elif Şafak)
5.Bab-ı Esrar(Ahmet Ümit) Elif Şafak'ın kitabından sonra bu kitabın okunmasını tavsiye ederim.Birbirini tamanlıyor.
6.Tehlikeli Masallar(Ahmet Ümit)
7.Dikkat Vücudunuz Konuşuyor(Ahmet Şerif İzgören)
8.İyi Hissetmek(David Burns)
9.Serenad(Zülfü Livaneli)
10.Hayatı Yeniden Keşfedin(E.Young,Janet S.Klosko)
11.Hastalıkların Zihinsel Nedenleri(Louise L.Hay)
12.Kuantum Tipoloji(R.Şanal)
13.Evinizdeki Terapist(Dr.Dennis Greeberger,Dr.Christine A.Padesky)
14.İnsan Olmak(Engin Geçtan)
15.Elif(Paulo Coelho)
Eskiden Canan Tan,Kürşat Başar,Tuna Kiremitçi gibi yazarları okurdum.Ruh haliyle mi alakalı bilmiyorum ama acıklı olan kendimi kötü kissettirecek fazla duygusal kitap ve romanları artık okumuyorum.Bana umut veren ve motive eden kitaplar daha çok ilgimi çekiyor.Bilmiyorum bu yazıyı on yıl sonra yazsam yine aynı düşüncelerde olur muydum ama şu an ruh halim bu :)
Sıra geldi mimlemeye :) Geçen sefer kadın ağırlıklı mimlemiştim bu sefer erkek ağırlıklı olacak :)Mimlediğim arkadaşlarım şunlar;
1.Emre Yıldırım(http://www.emreyildirim.co/)
2.Engin Ergin(http://1enginergin.blogspot.com.tr/)
3.Erdi Karadeniz(http://erdikaradeniz.blogspot.com.tr/)
4.Uğur Kaya(http://yalnizlikmeydani.blogspot.com.tr/)
5.Cem Kazan(http://yasamdanyazilar.blogspot.com/)
6.Nur A.Özgürlük Savaşçısı(http://mutluluk23.blogspot.com.tr/)
Hadi bakalım kolay gelsinnnnnn.....
EN SEVDİĞİM 15 KİTAP/MİM EN SEVDİĞİM 15 KİTAP/MİM Reviewed by Yurdagül Çelik on Ekim 08, 2016 Rating: 5

43 yorum:

 1. Aşk'ı okudum ve cok begendim. Bab-ı Esrar'ın Mevlana ile ilgili olduğunu sonradan öğrendim. Ilk firsatta okuyacağım onu. Evet, kitaplar bence de pahalı. Ama kutuphaneler var. Yeter ki okumak isteyelim :) R.Şanal'ın bir zamanlar programı vardı. Arada izlerdim onu. Kuantum çok ilgimi çekiyor zaten. Tek endisem cok teknik bir anlatım olmasi. Çok güzel bir mim. Ve beni de mimlediginiz için çok çok teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sana o zaman daha basit anlatan kitaplar önerelim.Onlardan başlarsan giderek daha ağırları kolayca okuyabilirsin.İnsan psikolojini bilmek hepimiz için gerekli bence :) Güzel düşüncelerin için de çok teşekkür ederim Cem :)

   Sil
 2. Cok teşekkür ederim :) çok güzel kitaplar bunlar en kısa zamanda mimi yapacagim söz veriyorum :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnceliğin için çok teşekkür ediyorum Nurcuğum :)

   Sil
 3. Kitap fiyatları konusunda size katılıyorum. Listenizdeki kitaplardan da çok azını okumuşum. Güzel oldu bu :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benim listemi merak ediyordunuz.Bu tarz okuyorum işte :)

   Sil
 4. Asla okumadığım ve okumayacağım bir yazar var listede. alf şafak. Adını bile shafak yapmış ve her sene bir roman yazılamayacağını en son kitaplarında iskenderin başına gelenlerle ispatlamış biri olarak görülmekten öteye geçemeyecek biri :) Ayrıca Mevlana'yı yazmak ona mı kalmış. Öyle cahillikle bahsetmişti ki televizyondaki, bir eleştiriden biliyorum. Domates hepimiz biliriz yüz yıldır Ülkemiz'de. Amerika'nın keşfinden epey sonra Avrupa'ya oradan da yani yanılmıyorsan İspanya'dan da Ülkemiz'e geldi. Ama bu her yıl nasıl oluyorsa bir roman yazabilen kapasitedeki ve Ülkemiz'de bile yaşamayan kişi, Şems Hazretleri ile Mevlana'ya domates salatı yedirtiyormuş sofrada.

  Okumak;ama layık olanları.......

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben olaya tasavvuf açısından bakmıştım.Tabi ki düşüncelerinize saygılıyım.İstediğinizi okursunuz tabi :) Sizi kızdırdıysam da kusuruma bakmayın lütfen :) Sevgilerimle :)

   Sil
  2. :))))) Haayıırrr :))) Kızmadım. Ama elif şafak -ki kendince shafak sanıyor adını :))))- geçince listede elimde olmadan ben öyle görünmüş olabilirim. Hiç kızmayan biri değilim de durduk yerde kızdığım da olmaz. Ama kızmayayım bir. İyi kızarım galiba.

   Yok yok, kızdırmadınız, emin olun. Sadece düşüncelerimi paylaşmıştım :))))))

   Sil
  3. Sizi anladım.Tabi ki kendini geliştirmiş,olgun ve insanları doğru yönlendirecek yazarlara,aydınlara çok ihtiyacımız var.Sevgilerimle :)

   Sil
  4. "Acemidemirci" Benim de görünce gözümü duyunca kulağımı kapadığım iki yazardan biri Elif Şafak. Diğeri de Ahmet Ümit...

   Sil
  5. Biraz da popüler yazar önereyim demiştim yahu :) Benim hocalarımın kitaplarını ve daha bir çok kitabı yazmadım.Amacım biraz tasavvufa da dokunmaktı.İki yazarın da çok fazla kitabını okuduğum söylenemez :)

   Sil
 5. Kitap fiyatları konusunda haklı olabilirsiniz. Lakin ben yinede kızıyorum okumayan kesime. Tamam asgari ücret alanları zorlayabilir bu fiyatlar. Ama aylık 25 tl den fazla sigara için para ayırabiliyorlarken, kitaba bir bütçe ayırmıyor olmaları çok üzücü. Sanırım bu mimi yapıyor olsaydım çok zorlanırdım. Çünkü okuduğum çoğu kitaba hayranım. Hepsi birbirinden güzel ve hepsi hayatıma yeni birşey katıyor. İyiki kitaplar var ve umarım hep var olmaya devam ederler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnsanlar kitapları öncelikleri arasına almıyor çünkü böyle bir alışkanlık yok :( 25 tl ye daha elzem gördükleri şeyi yapıyorlar :(

   Sil
 6. Listedeki kitapların yarısından fazlasını okumuş olmam beni mutlu etti:) Kitap fiyatları gerçekten can yakıyor, hele benim gibi çok okuyorsan:( Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sizin tarzınızdan birbirimize yakın olduğumuzu fark etmiştim :)Sevgiyle kalın :)

   Sil
 7. 4 ve 5'i ben de okumuştum. İlk paragrafta yazdıkların çok doğru. Kültür emperyalizmi, kültür sömürüsü aldı başını gidiyor. Suç ve Ceza gibi bir dünya klasiğinin bile 25 Lira olduğu yerde okumak mı dedi birileri? Ben de "mim"lenmiştim ama henüz bir yayın oluşturamadım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Senin mimlendiğini bildiğim için seni yazmadım :) Senin yazını da bekliyorum :)

   Sil
 8. Çok teşekkürler uzun zamandır mim yapmamıştım. İyi oldu bu.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eminin sizden de güzel bir mim çıkacak :) Kitap listenizi merak ediyorum :)

   Sil
 9. Aralarından sadece Elif Şafak'ın Aşk kitabını okumak biraz utandırdı beni.Okumayan bir millet olduğumuzu bir kere daha gösterdi :(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benim tarzımla alakalı olabilir :) Hemen utanma yaaaa :) Belki senin kitaplarını da ben bilmiyorumdur :)

   Sil
 10. Çok güzel bir liste, ben bu mimi çok sevdim gerçekten, kayboluyorum listelerin içinde bilmediğim kitapları araştırıyorum... Sizin listenizden Bab-ı Esrar ile Dikkat Vücudunuz Konuşuyor kitaplarını okumuştum. Ahmet Şerif İzgören benim de çok sevdiğim bir yazar. Hatta Beden Dili kullanımı konusunda üniversitede sunum yaptığımda kaynak kitaplardan birisi olarak kullanmıştım. Herkese tavsiye ederim bende, keyifli oluyor kitapları ve çok faydalı. Bab-ı Esrar ise ilk okuduğum Ahmet Ümit romanıydı, mistik bir havası var konusu itibariyle, etkileyiciydi. Serenad ve Elif ise listemde olan çok merak ettiğim kitaplar arasında, okuyacağım en kısa zamanda. Teşekkürler liste için. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Böylece birbirimizi daha çok tanıma imkanımız oluyor :) İnsanın kendini tanıyabilmesi açısından beden dilini doğru kullanması,göz teması vs çok önemli.Ben de Ahmet Şerif İzgören'in kitapları dışında ara ara videolarını izlerim.Asker ve polislere de baya aktif seminerler vermiştir.Bu arada Doğan Cüceloğlu ve Üstün Dökmen Hocamızın kitaplarını azmayı unutmuşum :( 15 kitap az bir liste aslında :)

   Sil
  2. Kesinlikle çok az, sürekli eleme yapmak gerekiyor diğerlerine içi gidiyor insanın. :)

   Sil
 11. Oldukça güzel kitaplar. Birkaçını araştırdım şimdi. Çok ilgimi çeken iki kitap var. Okunacaklar listeme aldım. Kitap okumak için çok çabalıyorum. Ve bana faydası olsun da istiyorum. Bu nedenle listenizi coook beğendim. Mim yazısına karşılık verdiğiniz için ayrıca mutluyum. Sevgilerimle 💙💙💙

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Davete icabet etmek gerekir.Memnuniyetle yazdım.Yeni kitapları da umarım keyifle okursunuz :)

   Sil
 12. Listenizi çok beğendim. Keşif etkinliğinden ışınlandım . Bana da beklerim <3
  sinempehlivan39.blogspot.com.tr

  YanıtlayınSil
 13. Merhabaa :) Blog keşif etkinliğinden geldim. Takibe aldım, bana da beklerim :)

  Eliftobur.blogspot.com

  YanıtlayınSil
 14. Merhaba,

  Okumak güzeldir :) Benim de 15 kitap listesi yapmamı istemişsiniz; en kısa sürede öyle bir içerik oluşturacağım. Teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 15. Listedeki kitaplardan dört tanesini bende okumuştum. Tarz olarak da kitap alışkanlığımız benzerlik gösteriyor. Ortak yönlerimizin olması çok hoş canım . Karikatürlere zaten diyecek sözüm yok. En çok da şu secret kitabı ile ilgili olanı sevdim :)

  Sevgi ve selam ile.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet tarzlarımızın yakın olduğunu paylaşımlarınızda da fark etmiştim :) Teşekkürler :)

   Sil
 16. Karikatürler çok güzeldi, özellikle sonuncusuna çok güldüm. Trajikomik aslında ama söyledikleriniz çok doğru, ülkemizdeki insanların öncelikleri doğru düzgün geçinmek olduğu için kitap okunmaması sorunu çok da hayret verici gelmiyor bana. Umarım daha çok kitap okunan refah zamanlar da görürüz.. :')

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dilerim okumayı alışkanlık haline getirir ve okuyamadığımızda rahatsız oluruz...

   Sil
 17. şafak
  ümit
  livaneli
  coelho

  okumadım bunları pek okusam mı kii :)

  YanıtlayınSil
 18. Merhabalar. :) Beni mimlediğiniz için teşekkür eder geç kaldığım için ise özür dilerim. Ama geçte olsa görevimi yerine getirdim. :)

  Türkiye'de kitap okunmuyor yorumunuza katılmıyorum. Korsan kitapların kayıtları ve elden ele dolaşan kitapların sayısı baz alınmıyor araştırmalar yapılırken. Halbuki ben ne zaman bir toplu taşıma aracına binsem herkesin elinde bir kitap. Kır erkek fark etmiyor okuyorlar. Ya da kiminle karşılaşırsam karşılaşayım mutlaka kitap delisi çıkıyor. Ya bana öyle denk geliyor ya da gerçekten öyle. :) Bana sorarlarsa dünya da en çok kitap okuyan ülke aslında Türkiye (Bence). Bir kitap alıyordum eskiden okuduktan sonra kitap elden ele derken 1 sene sonra bana geri geliyordu. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Valla yeni tanıştığımı kime sorarsam sorayım yılda bir kitap okuduğunu söylüyor :( Belki de bana denk geliyor.Dizi çok izleniyor bu ülkede.Dilerim senin dediğin gibi herkes okuyordur da ben yanılıyorumdur :)

   Sil
 19. Artık kredi kartını her kesim kullanıyor ve internet satışları oldukça uygun bence okumamak bahane sadece diye düşünüyorum. İnsan olmak kitabına şimdi başladım;)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Alışkanlık haline getiremediğimiz için bahaneler üretiyoruz :(

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.