Duyguları Abartmak

Hayatınız içinde bir çok durum ve olaya maruz kalırız.Yaşadığınız bu durumlar ile ilgili çok abartılı hisler yaşıyorsanız bu bir sıkıntıya işaret olabilir.Örneğin küçük bir olayda bile çabuk heyecanlanıyor,zorlu durumlarda kendinizi aşırı üzgün hissediyorsanız,tehlike çanları çalmaya başlamış olabilir.
Yapılan araştırmalar,duyguları çok yoğun yaşayan insanların depresyon hastalığına daha çok yakalandığını tespit etmiştir.Akdeniz ülkelerinde yaşayan insanların iklim koşullarından dolayı daha heyecanlı bir karaktere sahip olduğu görülmüştür.Yani iklimin de insanların ruhsal durumu üzerinde etkili olduğunu söylenir.Örneğin yağmurun çok fazla yağdığı İngiltere'de intihar oranlarının iklimle orantılı olarak yüksek olduğu kaydedilmiştir.

Daha sağlıklı bir hayat yaşayabilmek için duyguları da dengeli yaşamak gerekir.Sık sık yaşanan duygu iniş ve çıkışları depresyonun dışında sistemik hastalıkların da artmasına neden olur.Örneğin mide ağrıları,son zamanlarda kadınlarda özellikle artan migren türü ağrılar gibi.
 Türk insanı da yapı itibariyle duyguları daha yoğun yaşamaya meyilli.Bu sebeple size üzüntülerinizi derin yaşatacak,tekrar tekrar hatırlatacak film,müzik,televizyon programı izlemenizi önermiyorum.Tabi ki hayatımızda bizi üzecek olaylar olacaktır ama bunla ilgili yas sürecini yaşayıp,hayata kaldığınız yerden devam etmeyi öğrenebilmelisiniz.Dikkat edin duygunuza basın ve duyguyu yok sayın demiyorum.Duyguyu abartılı yaşamayın, dengelemeyi öğrenin.Eğer bu konuda sıkıntı yaşıyorsanız,ilaçlı tedaviye başlamadan önce psikolojik danışman ya da psikolog desteği almanızı öneriyorum.Sağlıcakla kalın...


Duyguları Abartmak Duyguları Abartmak Reviewed by Yurdagül Çelik on Ekim 15, 2016 Rating: 5

34 yorum:

 1. Her şey Akdenizli olmak yüzünden :)))

  YanıtlayınSil
 2. Haklısın Yurdagül'cüğüm zaten öyle olmasak ikidebir gazeteler cinnet haberleriyle çalkalanmaz:( ben bu son dönemde siyasete bağladım ama daha arttığını düşünüyorum. Bir ülke huzur içinde olmazsa o ülkede yaşayan insanlar nasıl huzurlu olsun?
  Karikatürlere koptum yine:)))))

  Sevgiler...:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ablacığım özellikle yayınlar,medya tv dizileri de duygumuza vurarak iyice psikolojilerimizi bozuyorlar.Siyasetin de kirli olduğunu düşünüyorum.Hepsi rant peşinde.O yüzden ablacığım sen önemlisin ve psikolojini koru olur mu :) Sevgiyle öpüyorum seni :)

   Sil
 3. Mesela ben tv izlemeyi bırakalı çok çok uzun zaman oldu... Çok canım sıkıyordu tvdeki haberler ve izlememe kararı aldım. Duygulaı tavanda yaşayan biriyim, elinden geldiğince dengelemeye çalışıyorum... Kalemine sağlık... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 4. BEn artık televizyon izlemiyorum, gazeteleri de takip etmeyeceğim. En iyisi böcek olayım ben ;)
  Sevgiler bu arada.

  YanıtlayınSil
 5. Ben büyük yaşamak diyorum . Bazıları cok büyük yaşıyor .

  YanıtlayınSil
 6. kendime güzel bi bahane buldum, bunlar hep akdenizli olduğumdan dicem :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bahane dosyalarına sığınmayı pek önermeyiz biz :)

   Sil
 7. Çok abartili tepkiler verince bazen tepki vermek istedigi kisiden daha fazla kisiyi huzursuz edebiliyor.

  YanıtlayınSil
 8. Çoğu zaman dengede olmamak nedeniyle can yanar ya zaten ...
  Parmağın ucu bende :)
  Ayarlama yapmakta zorlansam da dibe vurmanın çözüm olmadığı aşikar ....
  Her zamanki gibi anlaşılabilir ve önemli bilgilerle bizleri sarmalıyorsun sevgili arkadaşım ...
  Sevgiyle ve huzurla kal

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Canım benim çok teşekkür ederim.Basit,anlaşılır ve kısa yazmaya çalışıyorum.Umarım başarabiliyorumdur.Sevgilerimle :)

   Sil
 9. Faydalı bir yazı olmuş.
  TV ve gazetelerin cinnet, inrihar vb. olayları normalleştirdiğini, insanların bilinçaltında 'o yaptıysa yapılabilir, bende yapayım vb.' şekillerde algı oluşturduklarını düşünüyorum...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bir süre sonra zihin gerçekten normalleştiriyor.Psikiyatrik hastalarla yaşayan ailelerin patolojik davranışları bir süre sonra normalleştirdiği gibi :( Sevgilerimle :)

   Sil
 10. Duygularını yoğun yaşayan ve bu yüzden duygusal sinirsel patlamalar yaşayan bir toplumuz maalesef. Duygusal yanım ağır basıyor ama duygularını uçlarda yaşayan biri değilim şükür :) Bu noktada mantığı yitirmemek önemli. Herşeyin aşırısı zararlı.
  Yine çok güzel ve hassas bir konuyu işlemişsin. İçten teşekkürler canım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmene sevindim .Böyle bir ülkemiz varken konu sıkıntısı çekmiyorum :) Sevgilerimle canım benim :)

   Sil
 11. Peki bunun tam tersi için durum nedir? Hani fazla tepki vermek yerine tamamen hissiz kalmak olanı soruyorum? Ne yaşarsan yaşayıp artık hissetmiyormuş hep aynı tadı veriyormuş ya da hiç tat vermiyormuş gibi olan...gercekten metak ettiğimden soruyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu sorunuz da ayrı bir yazı konusu aslında.Eğer verilmesi gereken tepkiyi vermiyorsanız mesela çok önemli bir olayda hiç tepkisi göstermiyorsanız bunun nedenini araştırmak gerek.Diyelim ki anneniz vefat etti ve hiç bir duygu yok.Acaba bu durum annenize olan öfkeden mi? İçinize atıp kaçma duygusundan mı?Hangi durumdan kaynaklanıyor onun bulunması gerekiyor.Dilerim biraz da olsa anlatabilmişimdir :) Sevgilerimle :)

   Sil
 12. Denge çok önemli yine ortaya çıktığı üzere

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Denge kurabilmeyi bir öğrenebilsek süper olacak :)

   Sil
 13. Ben yine biriktirdim toplu okuyorum yazılarını ama bana iyi geliyor bazen evet doğru yapıyormuşum dediğim gibi hımm oradan az toparlamak gerekiyor diyorum.İyi ki varsın iyi ki yazıyorsun canım sevgiler teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yazıların size iyi gelmesine sevindim :)Sizler de iyi ki varsınız :) Sevgilerimle :)

   Sil
 14. ay karikatürler süfeeer :) ben de hoş duyguları çok abartırım yaaaa annemler öle diyooo :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güzel duyguları bazen yoğun yaşamak güzel olabilir :)

   Sil
 15. Keşke iyi hissettiren duyguları abartsak, kötü hissettiren duyguları azaltsak ne güzel olur di mi?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O kadar abartırsak iyi duyguları gerçekliği görme sıkıntısı da yaşayabiliriz.O yüzden en iyisi denge kurmak :)

   Sil
 16. Ah meğer benim yazı buradaymış :) Ne kadar doğru söylemişsiniz. Babamın (kayın pederim) kaybından sonra terapiye gitmeye başladım. Orada da dile getirdim duygularımı çok yoğun yaşadığımı ve dediğiniz gibi bu esasında benim dengemi ne kadar alt üst ediyormuş ve beni sandığımdan daha fazla strese sokup yıpratıyormuş.

  Hayatımda kendim için aldığım en güzel kararlardan biri oldu terapi. Bu zamana kadar neden gitmemişim dedim. Her şey daha sakin ve keyifli şuan da. Ve dediğiniz gibi artık üzüntülerde dibe vurmuşluk hissi de yok. Sakinlikten gelen çözüm üretme var.

  Aynı olayı öyle bir cümle ile yorumluyorsunuz ki, insan bambaşka bir bakış açısı kazanıyor. Ülkece terapiye sıkıştığımızda gitme eğilimindeyiz sanırım ama herkesin muhakkak gitmesi gerektiğine inanıyorum artık.

  Sevgiler :)

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.