Çocukları Cinsel İstismardan Korumak İçin Tedbirler


Çocuk istismarı,gerçekten hassas konulardan biri.Günlerdir bu konu üzerine bir şeyler yazmayı düşünüyorum ama ortalıkta çok yoğun duygusal tepkiler olduğu için sakinleşelim istedim.Olaylara ya da durumlara yaklaşırken defalarca söylüyorum uçlara savrulmayalım.Daha mantıklı ve sağ duyulu olmayı öğrenmek gerek.Son yaşanan Irmak olayında sadece durumu gerçekleştiren şahıs mı  acaba tek suçlu?Aileler,çevre,toplum bu konuda bir zaafiyete sahip değil mi?Ben ortada böyle bir durum varsa hepimiz hatalıyız diye düşünüyorum.Neden mi aileleri yeterince bilinçlendirmediğimiz için,yeterince eğitemediğimiz için,yeterince toplumsal örgüt olmadığı için için için için....Daha bir çok için sayabilirim.Sadece suçluyu hapse atarak,sorumluluklarımızı görmezden gelemeyiz.İlk önce aileler size söylüyorum.Eğer anne ve babaysanız o çocuğun sorumluluğu sizdedir.İlk önce kendinizden başlayarak,çocuklarınızı da eğitin.Küçük de olsalar öğretin.Çok küçükse eğer farkındalık düzeyi gelişinceye kadar ellerinizi üzerinden çekmeyin. 
Bu üzücü ve tatsız konuyu yumuşak bir şekilde anlatmaya çalışıyorum.Dediğim gibi ailelerin gerçekten çocuk sorumluluğunu alacak farkındalığa sahip olması,daha sonra da çocuklarını düzgün eğitmesini çok önemsiyorum.Ailelere çocuklarını istismardan korumaya yönelik  Sosyal Hizmet Uzmanı İmdat Artan'ın önerilerini paylaşarak yazımı bitirmek istiyorum.Dilerim faydalı olur.
Çocukları cinsel istismardan korumaya yönelik tavsiyeler
 1- Çocuklarınıza vücudun özel bölgelerinin doğru adlarını öğretin.
2-Sadece yabancıların tehlikeli olduğuna odaklaşmayın. Unutmayın ki çocukların çoğunluğu tanıdığı ve güvendiği kişiler tarafından istismar edilmektedir.
 3- Çocuklarınıza fiziksel güvenlik ve hangi dokunmanın normal hangisinin normal olmadığını öğretin.
 4- Çocuklarınızı vücutları hakkında kararların kendilerine ait olduğunu konusunda bilinçlendirin. Başkalarının kendisine dokunmasını istemediğinde hayır demeye yüreklendirin, istismar amaçlı olmasa bile ve başkalarına dokunmamalarını söyleyin.
 5-Yetişkinler ve büyük çocukların asla vücutlarının parçaları ile ilgili yardıma ihtiyaçlarının olmayacağını bildiklerinden emin olunuz (banyoda ya da tuvalete giderken).
 6-Çocuklarınıza kendi bedenlerinin bölgelerine kendilerinin bakmalarını öğretin (Tuvalete, banyoya giderken, tuvalet kağıdı kullanırken vs). Böylece diğer yetişkin ve çocukların yardımına bağımlı olmazlar.
 7- Çocuklarınızı iyi sırlar (sürpriz partiler gibi- bunun sakıncası yok çünkü uzun zaman sır tutmak zorunda değiller) ve kötü sırlar (onlar çocuğun sonsuza kadar tutmak zorunda olduğu sırlardır, ki bu kabul edilemez) arasındaki fark konusunda eğitin.
 8-İç güdünüze güvenin. Eğer çocuğunuzu birine bırakmanın kolay olmadığını düşünüyorsanız, bırakmayın. Cinsel istismar konusunda kaygılanıyorsanız, sorular sorun.

Çocukları Cinsel İstismardan Korumak İçin Tedbirler Çocukları Cinsel İstismardan Korumak İçin Tedbirler Reviewed by Yurdagül Çelik on Ekim 23, 2016 Rating: 5

35 yorum:

 1. Çok değerli bilgiler verdiğinz için teşekkür ederiz. Gerçekten eğitim her seviyede yapılmalı. Aynı zamanda da toplumsal bilinç oluşturulmalı.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Genel tarz olarak böyle durumlarda suçluyu lanetliyoruz,kınıyoruz ama sorunun derinine inip tam bir çözüm için uğraşmıyoruz.Münferit çözümler de zaten kısa vadeli çözüm oluyor :(

   Sil
 2. Tavsiyeler çok doğru gerçekten. Ebeveynlere büyük sorumluluk düşüyor. Bunun yetişkine bakan yönü de çok fazla. Mesela internette gayri ahlaki sitelere çabuk ulaşabiliyor gençler, yetişkinler. Zihinlerini bunlarla besleyen insan dışardaki kadın ve çocuklara nasıl temiz gözle bakabilir ki? Bırakın internet sitelerini, haber uygulamaları indiriyorum telefonuma. Bir de değil birkaç ünlü haber sitesinden bahsediyorum. Haberlerini görseniz, okusanız mideniz bulanır. Haber yapayım derken yol gösteriyorlar bunlara meyilli olanlara. Çok boyutlu bir konu. Ve malesef bu olaylar artarak devam ediyor. Mesela ülkemizde neden hadım yok merak ediyorum. Neden kısas yok bazı suçlarda? İki üç yıl önce haberlerde çıkmıştı Yurdagül hanım, bir kadın ara ara bir yerlere giderken anahtarını komşuya bırakıyor. Bir süre sonra fark ediyor ki yatak odasındaki kasadan altınlar eksiliyor. Kamera koyduruyor. Bakıyor kayıtlara, komşu çalıyor. Sonra bu komşuyu tutukluyorlar, ardından şartlı tahliye ile serbest bırakıyorlar. Çalmış, kanıtlarıyla daha ötesi var mı? Mesela Özgecan olayında o adam hapse girince kızın ailesinin yüreğine su serpilmiş miydi? Hiç sanmıyorum. İşte kanunlar caydırıcı değil kesinlikle. İçim çok dolu... Ne diyeyim Allah ıslah etsin. Ana babalara da bilinç versin. Devlet olarak da tez zamanda el atılsın bu konuya inşallah.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Belli denetimlerin yapılması şart.Yoksa giderek her yönden dejenerasyon yaşanır ve sonuçlar da umulmadık oranda felaket olur.Devlet,aile ve toplum iş birliğiyle düzeltmeler yapılmalı diye düşünüyorum.Teşekkürler :)

   Sil
 3. Çocuğumu bilgilendirdiğimi düşünüyordum, ama şimdi birkaç ayrıntıyı kaçırdığımı fark ettim...
  Hemen düzeltmem gerek... Bilgi için teşekkürler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sizin gibi bilinçli annelerin artmasını diliyorum ben de :)

   Sil
 4. Aile içinde ki iletişiM gerçekten çok önemli çocuklarımızı etkili bir şekilde dinlemeyi öğrenmek zorundayız. Ve şu AYIP OLUR kavramını artık unutmak zorundayız. Çocuğuma şeker verme ya da dokunma demek artık ayıp değil buna mecburuz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle aileler çocuğunu bilinçlendirmeli ve korumalı:)Sizler gibi bilinçli anne sayısı artmalı :)

   Sil
 5. Aslında böyle yazılar olduğu için toplum olarak utanmamız gerekiyor. Çünkü yabancı, gelişmiş ülkelerde bu tür durumlar olduğunu, yani çocuk istismarcıları olduğunu hiç sanmıyorum. Varsa bile bizim ülkemizdekiler gibi bir kaç ay veya bir iki yıl ceza alıp çıkmıyorlardır.

  Verdiğiniz bilgiler gerçekten çok önemli ve bütün ailelerin bilinçlenmesi gerekiyor bu konularda, ve en önemlisi bana göre cezai yaptırımlar daha fazla olmalı. İdam cezası gelmeli bence. İnanın bana o zaman bu tür suçlar kesinlikle olmayacaktır.

  YanıtlayınSil
 6. Yurdagül'cüğüm kimseye güvenmeyecek artık ana, babalar. Buna maalesef yakın -uzak akrabalar, komşular, bakıcılar dahil. Bakıcı diye emanet ediyorsun kamera koyunca neler çıkıyor. Amcalar, dayılar hiçbirine güvenmeyecek kimse. Çok üzücü ama öyle. Sen de yazmışsın zaten taciz, tecavüz olaylarının çoğunda tanıdık insanlar çıkıyor:( Maalesef en kötüsü öz babalar, öz abiler de oluyor. O yüzden evlenirken ince eleyip sık dokumalı, hatta mümkünse her kız evlenmeden önce o erkeği özel dedektifle araştırmalı. İnternetinde çocuk pornosu olan biriyle evlenip, ileride kendi öz evladına kötülük yapmak istemiyorsa yapmalı bunu....kimsenin boynunda yazmıyor çünkü:(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O kadar da şüpheci yaşamak çok doğru değil sanki :) Tabi ki tedbirleri alacağız ama hiç kimseye güvenmeden bir hayat yaşamak da zorlar insanları...

   Sil
 7. Tavsiyelerini oldukça güzel. Aile ile ilesim de olmalı cocuk.
  Çok igrenc şeyler duyar olduk bu zamanlarda insanları tanimaz olduk. İnsan diyemez olduk.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Herkes üzerine düşeni yaparsa,sorunlar ilerlemeden çözülür.Bu adam daha önce fark edilebilirdi aslında.

   Sil
 8. Biz neden böyle yazılar yazmak, tepkiler vermek zorunda kalıyoruz. Toplumumuz gerçekten çıkmaz bir yerde mi? Neler oluyor bize hiç anlamıyorum. Adam kendi canının açılacağından, merhamet diliyor. Peki ufacık bir çocuğa bunları yaparken onunda acı çekeceğini hiç düşünmedi bre gafil, cahil, canı... Utanıyorum!

  YanıtlayınSil
 9. Tamda ihtiyacımız olan değerli bilgiler sunmuşsunuz yine. Umarım hayatımıza geçirir ve istifade ederiz. İçten teşekkürler.

  Sevgi ve selam ile.

  YanıtlayınSil
 10. O kadar içim acıyor ki, söylenecek o kadar çok şey varken söyleyecek hiçbir söz bulamıyorum 😔. Bu bilinçlendirici yazı için çok teşekkür ederim. Keşke daha bilinçli olabilsek ve çocuklarımıza kulak verebilsek 😔

  YanıtlayınSil
 11. Ben bu önerdiginiz maddeleri çocuklarimda uyguluyorum. Degil yabanci kardeslere bile özel bölgeleri oldugunu ve oyun olarak bile oynanmamasi gerektigini ögretiyorum. Ogullarim eskiden okuldan yürüyerek gelirdi birisi arabaya bin der diye sifre ögretmistim. Bu sifreyi bilmeyen biriyse binmeyeceksiniz diye. Sokakta tek basina oynamalarina da karsiyim çocuklarin içinde bulundugumuz güvensiz ortamda.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şifre tekniği de güzel teknikmiş.İyi bir katkı oldu :)

   Sil
 12. Şimdi çocuk olmak.... Ceza gibi...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çocuklar,çok değerli,çok önemli.Geleceğimiz onlar...

   Sil
 13. Tüm dünyada kötü insanlar, savaşlar, bir dolu acı yaşayanların çokluğu çok üzücü zaten.Ama masumiyet simgesi olan çocuklar söz konusu bile olmamalıydı:( Sizlerin de desteğiyle, umarım diyebiliyorum sadece...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hep beraber inşallah daha güzel günler görebilmeyi umut ediyorum :)Sevgilerimle...

   Sil
 14. Artık evlilikten çocuk yapmaktan korkar olduk maalesefki:(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çözüm üzerinden giderek yaşayamacağız.Korkularla ilerleyemeyiz ki :)

   Sil
 15. Kalemine sağlık, maalesef tüm toplumların bir yarası olduğunu düşünüyorum dozun da korkutmadan yapılsın eğitimler bu gidişle korkak ve güvensiz bir nesil yetişecek.Aileler aman haa yerine kendini doğru koruması gerekliliğini göstermeli Deryanın yöntemi süper.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabi korkak nesiller de yetişmemeli.Kesinlikle haklısınız.

   Sil
 16. ayyyy yaaa bizim ülkenin kafasını tooptan değiştirmeli. önce büyükleri yöneticilerimizi eğitmeli vallaa :)

  YanıtlayınSil
 17. Çocukların son zamanlardaki düştüğü durumlar kahrediyor artık. Sanki bu konuda uçuruma doğru sürükleniyoruz. Onlar bence hiç bir devirde bu kadar rahatsız edilmemiş, oyuncak olmamışlardı :(((

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.