Beyin Yıkanması


Bu yazıyı yazıp yazmama konusunda bugün iş yerinde gün boyu düşündüm.Üzerinde bu kadar düşündükten sonra farkındalık amaçlı bu yazıyı yazmaya karar verdim.
 Verdiğim son seminerde seminer sonrası 65 li yaşlarda bir kadın yanıma geldi.Beni tebrik etti ve kartvizitimi istedi.Daha sonra bu hanımefendi beni cep telefonumdan arayarak benden randevu talep etti.Ne için randevu istediğini sorduğumda bunu yüz yüze anlatması gerektiğini söyledi.Görüşmeyi öyle çok istiyordu ki pazar günü öğleden sonra Eryaman'a benimle buluşmaya geldi.
Hanımefendiyle birlikte metroya da yakın olan bir kafede oturduk.Başladı anlatmaya.Bunlar bir dernekmiş.Dinler üstü bir şey yapmaya çalışıyorlarmış.Seçilmiş insan olduğunu iddia ediyor.Dernek yöneticilerinin Mevlana'nın reankarne olmuş hali olduğunu söyledi.Bir saat boyunca gözlerimin içine bakarak öyle şeyler anlattı ki daha fazla yazmak istemiyorum.O kadar inanmıştı ki anlattıklarına,bana kutsal saydıkları kitabın notlarını vermek istedi.Ben almak istemeyince,bir çok insanın bu kitaba dokunamadığını,kitabın çok yüce olduğunu ifade etti.Tabi bu sözler karşında ben de biraz gaza gelip notlara dokundum.Notları bana hediye etti ve okuyup,takıldığım yer olursa aramamı istedi.Ben de çok mantıklı bulmadığımı ama ön yargılı olmamak için de okuyacağımı söyledim.Kadın,gözlerimin içine doğru bakarken bir  ara ben de hipnotize olmuş gibi oldum.
Eve geldim.Notlara şöyle bir baktım.Çok mantıksız şeyler vardı içinde ve de paradan da bahsediyordu.Bu derneğin devam etmesi için parasal destek de gerekiyordu.Derneği internet üzerinden araştırmaya karar verdim.Dernek yöneticisi olan kişi,evliyken Mevlana'nın ruhunun kendisine geçtiğini söylemiş,uzun süre de psikiyatri kliniğinde yatarak tedavi görmüştü.Eşi ve ailesi ona inanmayınca dernek kurmuş,dernek üzerinden kendince kurguladığı öğretileri yaymaya başlamıştı.Defalarca nitelikli dolandırıcılık suçundan da hakkında dava açılmıştı.Bu dernek yöneticisinin Türkiye'de birlerce üyesi var :( Hatta yurt dışına açılmışlar.İspanya'da ve adını şu an hatırlayamadığım bir başka  Avrupa ülkesinde de şubeleri var.Çığ gibi büyümüşler.

Bu bilgileri edindikten sonra bana notları veren kadını aradım ve bir kaç okkalı laf söyleyip kapattım.Notları da yırttım attım.Nasıl negatif bir enerjiyse gece bile bu mevzudan dolayı uyuyamadım.
Şimdi gelelim vermek istediğim mesaja.Bu dernek dedikleri şey her ne kadar kabul etmeseler de bir tarikat.İnsanların beyinlerini yıkayarak onları seçilmiş olduklarına inandırıyorlar.Bu dernekteki insanlar genel olarak emekli,eşinden ayrılmış,yalnız yaşayan,sevgi boşlukları olan,bir şeylere bağlanma ihtiyacı olan insanlar.Ben sanırdım ki genç yaştakilerin beynini yıkamak daha kolay.Meğer öyle değilmiş.Bu insanları o yoldan çevirmek ve bir şeyler anlatmak mümkün değil.Çünkü kafalarında kurguladıkları cennete kavuşacaklarına ikna olmuşlar.Hepsi hipnotize olmuş bir robot gibi ortada dolaşıyor.
Eğer kendinizi boşlukta hissediyorsanız böyle dernekler için önemli bir av olabilirsiniz.Lütfen kendinize hobiler bulun,hayvan besleyin,huzur evleri ve çocuk esirgeme kurumlarına yardım edin.Kendinizi iyi hissedeceğiniz o kadar güzel şeyler var ki dünyada.Lütfen beyninizi yıkamalarına ve ellerinde sizi kukla gibi oynatmalarına izin vermeyin.Sağlıkla kalın...

Beyin Yıkanması Beyin Yıkanması Reviewed by Yurdagül Çelik on Ekim 31, 2016 Rating: 5

63 yorum:

 1. Ordan oraya savruluyoruz.. Ne zaman titreyip kendimize gelebileceğiz acaba ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tek başına kalmak,boşluk vs bu tip şeyleri arttırıyor :(

   Sil
  2. Birazda , hayatı iyi şeylerle doldurmayı önerecek veya yol gösterecek insanların, bu boş fikirleri yayanlar kadar istikrarlı çalışmaması belki de. Düşünsenize size ulaşmak için kat ettiği yolu ? Ne kadar azimli.

   Sil
  3. İki vasıta yaparak,65 yaşında olmasına rağmen üşenmemiş gelmişti :)

   Sil
 2. Sizin uzmanlık alanınız ama hipnoz ve türevleri sanırım savaş dahil hiç ummadığımız yerlerde de kullanılıyor. Belki verilen bir cd de alt mesaj olarak bile olabilir. Kuşku duyduğumuz, gönlümüzün yatmadığı hiç bir kimse ile iletişime girmemek en iyisi. Zaman kaybı ve de bu tür risk faktörleri. Telefonla yapılan dolandırıcılıklarda da sanırım tele hipnoz kullananlar var. Yalnız değiliz sadece önceliklerimizi değiştirerek bazen hata yapıyoruz..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eğer yapı olarak etki altına girebilecek yapıdaysanız hiç iletişime geçmemek en güzeli.Gerçekten ciddi bir hipnoz yapıyorlar :(

   Sil
 3. Çok ilginç bir olay arkadaşım. Yazık bu insanlara. Sanki şu an sorun yaşadığımız tarikatlardan ne farkı var. Allah korusun hepimizi.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tarikat olduğunu ısrarla reddetti ama işleyişi resmen tarikat :(Maalesef üzücü bir durum arkadaşım :(

   Sil
 4. Ben hemen etkilenirim. Ne kadar saçma olduğunu, bir terslik olduğunu beynim bağıra bağıra söylese de insanları iyi niyetli olarak gören kalbim ve vicdanım kulaklarımı tıkıyor. Bilirsiniz "ben" kuralı vardır birde onun yanında "hayır" kuralı. Alışmaya ve uygulamaya çalışıyorum. Bakalım ilerleyen yıllarda bizi neler bekleyecek. :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aman çok dikkat et Uğur.Kimin başına ne zaman ne geleceği belli olmuyor.Ünlü profesörleri bile tele hipnoz yoluyla kandırmışlardı :(

   Sil
 5. Ah ah, üzülmemek elde değil.

  YanıtlayınSil
 6. Kalemine sağlık Yurdagül'cüğüm, ilginç bir tesadüf benim çok sevdiğim, ta ilkokulda 10 yıl aynı apartmanda komşu oturduğumuz aile de maalesef bu tarikatın kıskacına saplandılar. Sen Mevlana der demez anladım. Görsen öyle iyi insanlardır ki, şimdi arkalarından dedikodu yapmak gibi olmasın diye kendimi sansürlüyorum ama iyi insanlar olduğunu yazmak dedikodu sayılmaz, çok iyi insanlardır. Hala da öylelerdir inanıyorum. Ben 4 yaşından beri tanıyorum düşün. Çok severdim hatta onlardan ayrı düştüm İstanbul'a taşındık diye çok üzülmüştüm. Çok sonradan o Mevlana şeysi diyeyim o meşhur kitabı (bana da gösterdiler şöyle bir okudum ay canım bunlar çok mantıksız, çok hayal ürünü filan demiştim:))yazıyorlardı. Bildiğin uzaylı tarikatı. Ya o kadar kültürlü, okumuş insanlar kız İngilizce öğretmeniydi nasıl bu tuzağa düştüler anlamıyorum ama sanırım önce akrabalarının beynini yıkamışlar, o akraba da onların. Tarikat dediğin saçmalık, kimse bulaşmasın. Ben o çok sevdiğim komşularım için hala üzülüyorum. :(

  Sevgilerimle...:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öyle inanmışlar ki döndürmek imkansız.Mevlana olduğunu söyleyen kişi ciddi psikolojik rahatsızlık geçirmiş.Uzun süre hastanede yatmış.Bu bile bile peşinden sürüklenmek :(

   Sil
  2. Belli zaten. Bunlar kendi hayallerine kendileri de inanıyorlar. Bu arada tesadüfen tarikat, siyaset, para ilişkisiyle ilgili bir makale okurken aklıma geldi bu yazın. Linkini atmak istedim ilgini çekeceğini düşünürek. :)

   http://haber.sol.org.tr/dunya/bir-tarikat-guney-koreyi-nasil-ele-gecirdi-sermaye-ve-gericilik-her-yerde-kol-kola-174309

   Sil
  3. Yazıyı okudum.İlginç.Demek ki Dünyada da yaygın böyle şeyler...

   Sil
  4. Heheheee benim de tanıdıklarım var, mevlanayı görünce gülümsedim birden... Ben de bu ne ola ki diye merak edip baya bi araştırmıştım... Kadının ciddi sorunları var...İnsanların buna inanacak kadar uçmuş olması gerçekten iç acıtıcı... Sevgiler...

   Sil
  5. İnanmış ve kendilerini adamışlar :(

   Sil
 7. Herkesin okuması gereken bir yazı olmuş. Yazının sonundaki tavsiyeleriniz de ayrıca güzel.

  YanıtlayınSil
 8. Okuduklarım karşısında dehşete düştüm. Beni kolay kolay inandıramazlardı herhalde. Tam bir deli saçması. İyi ki paylaştın ablacığım :) Sevgiler,

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Farkında olalım ve fark edelim istedim :) Teşekkürler :)

   Sil
 9. Kaç yaşlarında olduğumu tam olarak hatırlamıyorum ama baya küçüktüm ve küçük bir ilçede yaşıyordum.Bütün direklerde bir adamın fotoğrafı vardı ve kendinin Mehdi olduğunu iddaa ediyordu.Birçok müridi olduğunu ve bu yanlışlığı ebeveynlerim anlatmıştı.Her gün binlercesi insan avına çıkıyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gençleri ve çocukları biliyordum ama emekli olan yaşlıların buna dahil olması da garip geldi bana biraz :(

   Sil
  2. O dernek parası adı altında kendini ihya etmeye çalışıyorlar işte :(

   Sil
  3. Nitelikli dolandırıcılık işte :)

   Sil
 10. Merhaba Yurdagül, mükemmel bir yazı harika bir deneyim olmuş. Ben de yeni bir videoda "kitap okuyan aklını yitirir mi?" başlığı ile okumamızı istemeyen dini oluşumlara da değinecektim. Yeniden doğuş, benim gördüğüm kadarı ile, çoğunlukla psikolojik vaka. Fakat farklı değerlendirmeler de var.

  Artık o kadar beynimiz yıkandı ki! Sosyal medyada daha fazla beğeni peşinde koşmaktan, saçma ötesi videolar ile zaman geçirmekten başka bir işlevi olmayan beyinler çabucak etkisiz hale geliyor. Adanmışlık ilk önce insanın düşüncelerini ve hayal gücünü hapsetmekle başlıyor. Bunu her türlü tarikat/cemaat yapıyor. Sadece dini topluluk olarak algılamamak lazım. Saadet zincirleri, grup halinde pazarlama yapan oluşumlar diye çoğaltılır.

  Okuyan yaşamı ve evreni anlayan ve düşünen insanlar olmalıyız. Bir de artık kolay kandırılıyoruz. Mesela telefonla kandırılanlar, "sana para vereceğiz" diye kandırılanlar... Hayallerimiz çok fazla maddileşti, düşüncelerimiz artık çok yüzeysel... İnsanlar galiba düşünceleri ile de enerji alanımızda kirlilik yapıyorlar. Yaşamı o kadar maddileştirdiler ki insanların düşünceleri de katılaştı. PEKÇOĞU hipnoz oluyor bundan eminim. Şu ticaret ortaklıkları var ya kendi aralarında gruplar oluşturup bir şeyler pazarlıyorlar. Adlarını vermeyeyim. Bir arkadaşım zorla seminerlerine götürmüştü. İnsanları lumizinlerle gezmeye, villalarda yaşamaya para havuzunda yüzmeye öyle bir adapte ediyorlardı ki izleyiciler hep bir ağızdan "daha çok kazanacağız" "villa istiyoruz" diye bağırıyorlar. Ve "imanları para"ydı. Hayal gücümüz ve dünya görüşümüz katı ve kesif bir hal aldı. Zaten çoğu da yiyici takımıdır, menfaat için saf insanları kullanırlar.

  Okumak, hayal gücümüzü aşama, yaşama ve insana dair incelikleri öğrenmek gerekli. Tabii ki senin de dediğin gibi en az bir tane hobimiz olsun.

  Benim de buna benzer Adanmışlık deneyimlerim var ama yazmaya ya da anlatmaya çekiniyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Farkındalık olsun diye bence gizlememek lazım.Senin anlattığın olay da bana Mandıra Filozofundaki bir sahneyi hatırlattı :) Herkese villa diyordu o seminerdeki kişi de :)Teşekkürler beni kırmayıp,güzel yorumunla destek verdiğin için :)

   Sil
  2. Hahaha! Evet hatırladım. O film bir harika zaten... Biraz uzun oldu yorum.

   Sil
  3. Uzun olsun.Önemli şeyler yazmışsın :)

   Sil
  4. Bu arada sözde kutsal metinler internette var mı? Okumak isterim. Bana e posta ile gönderir misin kim bunlar merak ettim.

   Sil
 11. Din ve inanç en yumuşak karnımız ne yazık ki =(. Oysa din de iman da Allah ile kul arasında olması gereken şeyler. Bu tür Yapılanmalara izin verildiği sürece bunun önüne geçilebileceğini sanmıyorum. Bu gün yaşadığımız bütün bu olumsuzluklar, insanların bunca canının yanması hep bu beyin yıkamaları sonucun da oluşmuyor mu? Koca koca profesörlerin bu ilk okulu bile bitirdiği şüpheli insanlara şuursuzca inanması aklın infilak etmesi gibi geliyor bana =(. Bir insanın canlı bomba olması kendini de patlatarak başka insanlara da zarar vermesi nasıl bir akıl tutulması anlamak gerçekten çok zor. İnsanları toplu intiharlara kadar götüren bu ne idüğü belirsiz topluluklara devletin bir kontrol mekanizması getirmesi şart ama sorunun büyüğü de orada yatıyor sanırım =(. Çok faydalı bir paylaşım olmuş iyiki bizimlede paylaşmışsınız çok teşekkür ederim sevgi ve selamlarımla.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hassas gördükleri noktalardan ilerlemeye devam ediyorlar :( Bizler de özel olarak kimseyi hedef almadan bunları anlatmalı ve uyarmalıyız diye düşünüyorum.Binlerce üyesi olan bu dernek,bu yazdıklarımı okursa beni tenhada sıkıştırabilir :)

   Sil
  2. Allah korusun öyle bir şey olmasın sakın =(. Yanlış bir yorum yaptıysam silebilirim tabii ki de size zarar gelmesin sonuçta =).

   Sil
  3. Yok ya ironi yaptım,gülüyorum :)Korkmam ben öyle :)Rahat olun :)

   Sil
 12. Çok acı ya, gerçekten çok acı ve bir o kadar da üzücü :(

  YanıtlayınSil
 13. Bir de zincir kuruyorlar, o kitap el yazması olarak çoğaltılıyor, paralar toplanıyor. Ve kitabın garip bir şekilde enteresan bir negatif enerjisi var. Ben de merakımdan netten bakmıştım. Fasikül olarak indirilebiliyor o el bile değmez dedikleri kitaba :)

  YanıtlayınSil
 14. DNA'larına işlenmesi için sayfalarca yazmaları gerekiyormuş.DNA ya işlenince otomatik korunuyorlarmış...

  YanıtlayınSil
 15. Hayattan umudunu kesmiş, yapacağını yapmış yaşayacağını yaşamış insanları kandırmak, beynini yıkamak daha kolay oluyor gerçekten. Kendini gerçekleştirme dediğimiz konuma gelen insanların sürekli bir "en" olma duygusu içinde olduğunu görüyorum. Bu sözde dernek de böyle insanların duygu boşluklarından yararlanarak çıkar sağlıyor. Ne acı! Ben portakaldan muska çıkaran kişiye tapanlarını gördüm bu ülkede! Allah herkese akıl fikir vermiş ama bu kişiler nerelerde bırakmış bilmiyorum. Bir korku, panik halinde dolandırılmak çok kolay ama böyle körü körüne inanmak bilemiyorum. Ruhsal boşluk olsa gerek. Çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim :) Umarım ufak da olsa bir sorgulama,üzerinde düşünme oluşur insanlarda...

   Sil
 16. Iyi ki yazmissiniz. Sadece bir tarikat olsa neyse. Günümüzde beyni yikanan cok insan oldugunu düsünüyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Girenleri çıkarmak pek mümkün gözükmüyor ama en azından girmeyenleri önceden uyarayım diye düşündüm :)

   Sil
 17. Çoook eskiden ben de rastlamıştım.. Nerede onu bile hatırlamıyorum. Öğrenciydim sanırım o sıralar.Pek bir gösterişe kaçan halleri vardı.

  YanıtlayınSil
 18. Yazsam mı diye düşündüğün bu yazıyı iyi ki de yazmışsın.Ben de internette kitapları incelerken bahsi edilen kitaba kadar geldim.Önce alıp okumak istedim.Gizemli geldi baştan.Allahtan araştırmaya devam ettim de, yazdığınız bilgilere ulaştım.Bu konularda karşı bilgiler de onlarınki kadar çok olmalı ki, başka insanları tuzakların düşüremesinler.Çünkü en korkutucu olan yanı, insanların inançlarını kullanıyor olmaları.Tüm varlığıyla inanmış insanların ne kadar tehlikeli olabildiği ortada.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu gruba dahil olanları çevirebilmek gerçekten mümkün değil :( Üzücü ama kendimiz koruyarak devam edeceğiz yola...

   Sil
 19. İlk defa senden duydum ama şasirmadim. Burası Türkiye. Gariplikler ülkesi.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dünyada da varmış böyle tarz.Müjde ablanın verdiği linkte okudum :(

   Sil
 20. İçim bi tuhaf oldu valla neler var böyle.. Allah hepimizi korusun. :))

  YanıtlayınSil
 21. Çok heyecanla okudum ve üzüldüm gerçekten. İnsanlar boşluktayken her şeyi yapabiliyor, inanabiliyor. Niçin anlatmak için sizi seçti merak ettim doğrusu. Umarım kimse kanmaz bu tip insanlara...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benim iyi niyetimden dolayı saf olabileceğimi düşünmüş olabilir :) Seminer verdiğim için de benim gibi birini gruplarına dahil etmek önemli diye düşünmüş olabilir :) Bir çok neden bulanabilir :)

   Sil
 22. aklıma gelen ilk şey: ''millet uçmuş yaaa'' oldu :)

  YanıtlayınSil
 23. Ay böylelerinin olması çok garip ya .

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef duygusal boşluğun olduğu her yerde varlar :(

   Sil
 24. Hocam , kadın derin bir degersizlik hissediyor olabilir mi

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet altında değersizlik,sevgisizlik,kendini önemli hissetmek gibi bir çok şey var.İyi tespit yaptın 😉

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.