B Planı Yapar Mısınız?

Hayatımıza dair planlar yaparız.Bazen hayat istediğimiz gibi gitmez ve yapılan plan suya düşer.Bu durumda ah vah edeceğimize önceden bir B planımız mutlaka olmalı.Mesela dün yaptığım seminerde projeksiyon cihazının ara kablosu nuhun gemisinden kalma olduğu için lap topa uymadı.Hemen B planı olarak sunumu lap top üzerinden ara ara ayakta dolaşarak yapabilirim dedim.Konuya hakim olunca sorun olmadı.Fakat soruna odaklanıp projeksiyon cihazı olmadan yapamayacağımı düşünseydim sunumu yapamazdım.B planı yapmak,sizi rahatlatan bir unsur olur.Plan gerçekleşmediğinde yaşayacağınız anksiyeteyi yaşamazsınız.Bunun dışında ilk planınızı daha rahat uygulama şansı bulduğunuz için plandaki hataları eksikleri de rahatça görebilirsiniz.
Yapmış olduğunuz B planı belirsizliği azaltacak ve gelecek konusunda sizi rahatlatacaktır.B planı yapmanın A planını uygulamaya sokarken motivasyonu azaltma gibi negatif bir etkisinden de söz edilir.Fakat ben kendi hayatımda A planının yanında B,C,D  gibi çoklu plan yapıyorum ve bunun faydasını da görüyorum.İlk planım esas plan olduğu için diğer planları yapmış olmak,motivasyonumu düşürmüyor aksine daha kolay planı uygulamamı sağlıyor.O yüzden siz de kendinizi test edin ve B planı yapın.Bakalım neler olacak?
 Sevgiyle kalın...

B Planı Yapar Mısınız? B Planı Yapar Mısınız? Reviewed by Yurdagül Çelik on Ekim 03, 2016 Rating: 5

39 yorum:

 1. Benim de daima bir b,c,d,e plânlarım vardır. Zaten Can'ın işleri ileri derece belirsiz olduğundan a,b,c muhakkak gerekiyor, diğerleri de yedek :D

  YanıtlayınSil
 2. Ankara'ya selamlar Yurdagül kızım. Evet, plansız yaşamadım ben de hiç. Her ne kadar sıkıntılı olsam da, her işimi sıraya dizer ve rutine döndürürüm. Ayrıca yaşamı sürdürmek için zekamızdan destek alıp zamanında yapılması gereken, örneğin senin verdiğin seminer gibi, hata götürmez durumlarda senin dikkatli ve tedbirli olduğun kadar, hazırlayanların da seçenekleri olmalıydı diye düşündüm. Çok yaralı bir yayın. Bloğumu elden geçirdiğim ve çok yayın olduğundan seni çok takip edemedim bu günlerde. Sevgiler canım, günün güzel geçsin dilerim:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sağol ablacığım,senin de günün güzel geçsin.Blogun da hayırlı olsun :)

   Sil
 3. Çok güzel bir paylaşım olmuş. Karikatürler efsane zaten. Hayatta hiç B planı yapmadım sanırım. Bir şeyi istedim tek yol buldum denedim olmayınca coook üzüldüm. Sanırım ikinci bir yol bulmak gerekiyor. Kaleminize sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İkinci bir plan sizi rahatlatacaktır.Denemenizi tavsiye ederim :)

   Sil
 4. Kesinlikle hocam, her zaman bir B planım var benimde. C ve D zaman zaman oluyor onlar komplo teorisi gibi oluyor ama olsun:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Mutlaka faydasını görüyorsunuzdur :) Sevgilerimle :)

   Sil
 5. Bazen A planının olmamasına üzülüyor insan ama, B-C planı olunca en azından oturup kendi derdinize yanmaya gerek kalmadan aksiyon alabiliyorsunuz. Ne kadar doğru yazmışsınız.
  Sevgiler.

  YanıtlayınSil
 6. B planım çok fazla olmuyor. Çünkü A olmayınca B için uzun zaman gerekiyor Bazen akışına bırakıyorum. Elimden bir durum gelmeyince Bazen zorlamıyorum Çok zorladıklarımda olmuyor Ab c bazen hiç biri olmuyor ..

  YanıtlayınSil
 7. Ben ki iki adım ötesinin bile planını yapamıyorum... sorun da zaten bu mu ki acaba :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yazmanızı öneriririm.Yazarak alternatif B planı da oluşturabilirsiniz.Bunu deneye deneye zaten kendiliğinden alışkanlık haline gelecektir :)

   Sil
 8. Bu arada yazı için teşekkürler ;)

  YanıtlayınSil
 9. Ahahaha, karikatürlere bittim yaaa:)))) B planı hatta C planı bile yapmalı dediğin gibi sonradan hayal kırıklığına uğramayız. :)
  Çok iyi fikir. Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 10. Benim hiç ikinci planım olamıyor Yurdagül Hanımcığım bu hususta hep eli ayağına dolanan biri olmuşumdur. Bu yazınızı çok sevdim.

  YanıtlayınSil
 11. Kesinlikle bir B planı olmalı insanın... Her zaman olmasa da bir B planı hazırda tutmaya çalışıyorum:) Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 12. Benimde her zaman muhakkak bir B planım vardır mesela kpss sınavına çalışıyorum 10 günlük bir zaman kaldı atanmazsam tekrardan öss sınavına girmeyi düşünüyorum :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tebrik ediyorum seni.Beni düzenli takip ettiğinin ve önerilerimi uyguladığının farkındayım ve bu beni mutlu ediyor :)

   Sil
 13. Kesinlikle katılıyorum.. Her zaman bir B planına ihtiyacımız olabiliyor..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben yapıyorum ve iyi oluyor B planı yapmak :) Sevgilerimle...

   Sil
 14. Tsk ederim hocam siz mutlu olun yeter ki:)

  YanıtlayınSil
 15. İlk ve son karikatüre bayıldım. Hatta sonuncuya güldüm bayaa =)). Hep planım vardır ama bazen hayatın getirisi gereği biraz doğaçlama da olmuyor değil =). Güzel bir paylaşım olmuş emeğinize sağlık. Sevgilerimle

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim ben de size :) Sevgilerimle :)

   Sil
 16. Yapmaz miyim? Sorun çikti mi hemen çözüme ya da alternatiflere odaklanirim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O zaman ben de sizi tebrik ediyorum :) Çözümcül yaklaşımınız için :)

   Sil
 17. plansız olmuyor , gerçi İbrani'lerin de dediği gibi "Tanrı'yı güldürmek istersen planlarından bahset " :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet öyle bir durum da var maalesef :) Hatırlayıp güldüm bende :)

   Sil
 18. ay bende hiç olmaz b planı, ay a planı da olmaz ki, günün getirdiği gibi yaşamak daha iyiii :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O zaman yeni duruma hemen uyumlanacak kadar çözümcülsün demek ki :)

   Sil
 19. Yurdagül Hanım, blogunuz ne kadar güzel ve faydalı. Ben pek B planı yapmıyorum ama bunu deneyeceğim. Teşekkürler bu güzel paylaşım için :)

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.