Alıştırma Yapmak

Sizlere yazılar yazarak bir çok tavsiyeler veriyorum.Yazıları sadece okuyup geçerseniz üzgünüm değişim olmaz.Değişimin olabilmesi için tekrar tekrar verilen alıştırmaları yapmanız ve teknikleri içselleştirmeniz gereklidir.Bir durumun alışkanlık haline dönüşebilmesi için en az 21 gün tekrar edilmesi gereklidir.Mesela çocuğunuzun diş fırçalama alışkanlığı yoksa her gün yatarken aynı saatte birlikte diş fırçalayın.En az 21 gün buna devam edin.Böylece durum alışkanlık haline gelecek,çocuğunuz dişini fırçalamadan uyumak istemeyecektir.
Okuduğum Elif adlı kitapta hayatta her ne olursa olsun başarıya ulaşmanın yolu tekrar etmekten ve çok çalışmaktan geçer diyor.Her tekrar edişinizde aslında farklı deneyimler yaşamış olacaksınız.O yüzden sıkılacağınızı düşünmeyin.Bununla ilgili bir hikaye anlatmak istiyorum.
Brezilya'da bir demirci saatlerce çekicin üzerine darbeler vurarak çalışırmış.Bir gün kendisini seyreden bir çocuğa sormuş;
-Sence ben hep aynı şeyi mi yapıyorum?Çocuk bunun üzere:
-Evet diye cevap vermiş.Demirci şöyle açıklamış;
-Hayır öyle değil.Çekiç her seferinde farklı iner bazen sert,bazen yumuşak.Fakat bunu yıllarca aynı hareketi tekrar tekrar yaparak öğrenebildim.Ta ki düşünmeden,el yordamıyla yapılabilir hale gelinceye dek.

Eğer daha mutlu olmak ve mutlu yaşamak istiyorsanız,emek vermek,uğraşmak,değişim için çabalamak zorundasınız.Eğer ben bunlarla uğraşamam diyorsanız da tercih sizin.Ya kendinizin farkında olduğunuz bir hayat yaşarsınız ya da kulaklarınızı tıkayarak sürüye dahil olursunuz.

Alıştırma Yapmak Alıştırma Yapmak Reviewed by Yurdagül Çelik on Ekim 13, 2016 Rating: 5

42 yorum:

 1. En az yazılarınız kadar güzel karikatür seçimleriniz için teşekkürler. Bu tekrar olayı bilinçaltı ile ilgili, her şey orada başlayıp bittiğine göre biraz neyi ne kadar istiyorsa vermemiz gerek. 21 gün söylemi kanıtlanmış bir sayıdır mutlaka. Sonrasında devam da önemli ama oturduktan sonra kolay kolay bozulmaz herhalde?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki alışkanlığı devam ettirmeye çalışmak gerek :) Zaten alışkanlık oluştuğunda yapmadığınızda rahatsızlık hissedeceksiniz.Sevgiyle kalın :)

   Sil
 2. 21 gün demek... ilginçmiş.

  YanıtlayınSil
 3. Güzel yazı olmuş arkadaşım, teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 4. Bu 21 günün sırrı nedir acaba? tatlı alışkanlığı için de 21 gün yemezsen canın çekmez diyorlar. Sadece istemekle olmuyor haklısınız.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bilinç altını ikna etmek 21 gün sürüyor.Daha az sürede bilinç altı ikna olmuyor :(

   Sil
 5. Değişimin gerçekleşmesi için,değiştirdiğimiz şeyleri alışkanlığa dönüştürdüğümüzde kalıcı oluyor... Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben bu 21 gün mevzunu hayatımda da kullanıyorum.Faydasını da görüyorum :) Sevgiyle kalın :)

   Sil
 6. 21 gün olayını daha evvel duymuştum.Kulağa 21 gün çok kolay geliyor ama aslında emek istiyor. 8 de 9 da çoğumuz pes ediyoruz :)

  YanıtlayınSil
 7. Yİne güzel bir yazı kaleme almışsın abla bu tür alışkanlıkların küçüklükten kazandırılması çok doğru ilerleyen yaşlarda olmuyor :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Emreciğim ben bu yaşta bile değişebiliyorsam değişim her zaman olabilir.Senin bu yargılarını kıracağız :)

   Sil
 8. Bilmek fakat bildiğini yapmamak henüz o şeyi bilmememek demektir diye bir söz vardı, ne kadar haklı,değil mi?

  YanıtlayınSil
 9. İkna olmamız yetmiyor, bilinçaltımızında ikna olması şart:) 21 gün ilk aşama sonrası da zaten süreklilikle birlikte hayat standardına dönüşüyor. Aynı şeyi düzensiz spor yapan arkadaşlara ya da dil öğrenmeye çabalayanlara öneriyorum bende. Yine karikatürleriniz bir harika hocam.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ediyorum :) İyi şeyleri alışkanlığa dönüştürmek için gerçekten emek vermek gerekiyor.Sevgilerimle...

   Sil
 10. Kesinlikle emek olmadan hiç bir şey olmaz. İstemek gerekiyor ve çabalamakta...

  YanıtlayınSil
 11. Ben 21 gün değilde, 41 gün diye biliyordum. 41 gün çok uzun süre diye iyi alışkanlıklar edinmeyi erteliyordum hep :)) Hey Allah'ım ne kadar tembelmişim :/

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. 21 gün makul bir süre :) Hadi başlayalım değişime :)

   Sil
 12. Yanıtlar
  1. Sizin gibi edebi yazmak mümkün değil :) Sizin beğenileriniz çok önemli.Teşekkürler :)

   Sil
 13. Bu yüzden 21 gün için sihirli rakam derler :)
  Haklısın canım. Ne öğrenirsek öğrenelim hayatımıza uygulamadığımız sürece faydasını göremeyiz. İçselleştirmek gerek.
  Demircinin hikayesi çok anlamlıydı. Karikatürlerle bir bütünlük kazanan yazıların daim olsun. Ellerine emeğine sağlık.

  Sevgi ve selam ile :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu hikaye Elif adlı kitapta da geçen bir hikaye :) Etkili olabileceğini düşünerek yazdım.Teşekkürler :) Sevgi ve mutlulukla kalın :)

   Sil
  2. Paulo Coelho' nun Elif kitabından mı? :)

   Sil
  3. Artık daha iyi anlıyorum, seninle ruh ikizi gibiyiz canım :))

   Sil
  4. Evet yakınız :) Ben de farkındayım :)

   Sil
 14. 21 gün lafı ezbere bildiklerimiz arasında kaybolmuşmuş meğer.Diyetlerin vazgeçilmez ölçüsü kibrit kutusu büyüklüğündeki peynir gibi otomatiğe bağlamışım farkında olmadan.Ve ben bu yazınızdaki anlatım biçiminizi daha da çok sevdim;)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bilinç altı zor ikna oluyor.Bilimsel açıdan ikna süresi 21 gün :) Sevgilerimle :)

   Sil
 15. Sevgili Yurdagül çok güzel bir konuya değindin yine , sabit fikirle hayır ben buyum diye direnmek yerine öğrenmeye açık olmalıyız . Hepimizin asla diyeceği şeyler vardır ,olmalıdır fakat bu yeniliklere açık olmamızın önüne geçmemeli. Eline sağlık

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yaşadığımız sürece daha iyi hayat yaşayabilmek için bazı değişimler için uğraşmalı,emek vermeliyiz.İnanın ben de hayatımda uğraşıyorum ve uygulamaya çalışıyorum.Değişimi de fark ediyorum :) Neden daha kaliyeli bir hayatımız olmasın? Teşekkür ediyorum :)

   Sil
 16. Çok güzel siz Bize bir şeyler katmak için uğraşıyorsunuz. Ben kendim adına bütün yazılarınızdan faydalanmaya çalışıyorum. Ne kadar başarılıyım bilmiyorum ama uygulamaya da çalışıyorum. Paulo Coelho en sevdiğim yazarlardan. Simyacı'yı kaç defa döne döne okuduğumu hatırlamıyorum desem yeridir . Hala kitaplığımın en güzel kitaplarından. Paylaşım için çok teşekkür ederim sevgilerimle.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bazı kitaplar altı çizilerek dönüp tekrar tekrar bakılacak kitaplardan :) Teşekkür ederim destekleriniz için :)

   Sil
 17. 21 Gün olayını Biliyorum fakat :) Sonradan aynı tekrarı yaptığımda çok oldu Bile bile lades kısmıda var bende :( Farkındalık İçin Çok emek ve Çabaladığının farkındayım. Örnek İnsansın Ben kendi adıma seni tanıdığım İçin Minnettarım her öğretin İçin İyiki varsın....

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benim de çok eksiklerim,hatlarım oluyor.Hep beraber öğreniyoruz işte :) Güzel düşüncelerin için çok teşekkür ediyorum.Sizlerden böyle sözler duymak motivasyonumu attırıyor :) Sen de iyi ki varsın canım benim :)

   Sil
 18. alllam ilk karikatür ha haaaa çoook iyiiii :)

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.