Acılara Olumlu Anlam Yüklemek

Dün yazdığım yazıda duyguların abartılmasından bahsetmiştim.Bugün yazacağım yazı,dün yazdığım yazının devamı niteliğinde olacak.Prof.Dr.Üstün Dökmen'in  Varolmak,Gelişmek,Uzlaşmak adlı kitabında acıya dair bir bölüm var.O bölümden feyz alarak bu yazıyı oluşturuyorum.
Hayatımıza baktığımızda genellikle bizi güzel gelen anılara daha çok olumlu anlam verdiğimiz görülmektedir.Örneğin iyi geçirdiğimiz bir tatili daha kolay anlamlandırırız.Fakat hayatımızdaki bir takım sıkıntı veren olaylarda olumlu anlam bulmak zordur.Bunu şöyle açıklayabiliriz.Kuramcılardan Frankly karısını kaybeden yaşlı bir hastasına,''Eğer sen karından daha önce ölseydin karın bu olayı nasıl karşılardı?''diye sorar.Hasta''Ah doktor bey,bu çok korkunç olurdu,büyük acı çekerdi.''der.Bunun üzerine Frankly ''Siz onun yasını tutarak onu böyle bir acıdan kurtarmış oluyorsunuz.''der.Bu bakış açısı hastasının çektiği acıyaolumlu bir anlam vermesine katkıda bulunmuş ve hastayı rahatlatmıştı.
Frankly'ne göre hiç bir acı boşuna değildir.Her acının aslında bir işlevi vardır.Bu yüzden yaşanılan acılardan da olumlu anlam çıkarılabilir.
Bir sıkıntıya maruz kalan insan,ilk önce tabi ki bu sıkıntıdan kurtulmak ister.Eğer yaşanılan bu sıkıntıdan kurtulmak mümkün değilse sıkıntıyı kabul etmek gerekir.Sıkıntıya uğrayan ve bu sıkıntıya saplanan insan,mücadele gücünü de yitirir.Güçlü bir kimlik sergileyemez :(
  1999 yılında olan Marmara depremi aynı zamanda bize şunları da hatırlatmıştır;
-Ülkemizin deperem kuşağında olduğunu fark ettik.
-Çalmadan çırpmadan rüşvetle bina ruhsatı almamamız ve böyle durumlara göz yummamamız gerektiğini gördük.
-Deprem bize yardımlaşmanın önemi hatırlattı.
-Başımıza gelecek felaketlere önceden hazırlıklı olmayı,AKUT türü kurumlara destek verilmesi gerektiğini düşündük.
Eğer yaşadığımız depremden bu öğrendiklerimizi içselleştirir ve uygulamaya sokabilirsek bir sonraki yaşadığımız depremde daha az kayıpla kurtulabiliriz.
Son olarak tabi ki acı çekmekten,olumsuz olay yaşamaktan zevk alın demiyorum.Yaşadığınız acı deneyiminin size mutlaka getirileri de vardır.O yüzden çekilen acının olumlu anlamanı aramaya ve kavramaya yönelmek,sizi rahatlatır ve geliştirir.Yaşadığınız acıları lehinize kullanabilmeniz dileğiyle..

Acılara Olumlu Anlam Yüklemek Acılara Olumlu Anlam Yüklemek Reviewed by Yurdagül Çelik on Ekim 16, 2016 Rating: 5

34 yorum:

 1. İyi haftalar... Acılar, ayrılıklar yaratılış kanunları içinde olduğunda bu gerçeğin verdiği teslimiyetle daha metanetle karşılanıyor ama insan ilişkileri ya da kendi hatasından gibi görünen olaylar, travmalar zorluyor. İlk zamanlar hepsinde zor, olayları değerlendirmede acele etmemeyi öğrenmek çok şey kazandırıyor sanırım buna da sabır diyoruz. Bazı olaylar da zaman geçtiğinde böyle bir hikmeti bana bakan bir faydası vermiş der ve acımızı bile sahipleniriz. Kadere teslim olmak kadar tedbiri de elden bırakmamak gerek..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bizi en çok geliştiren ve olgunlaştıran,zorlu zamanlarımızdır.Sevgilerimle :)

   Sil
 2. Yaşadığınız acı deneyiminin size mutlaka getirileri de vardır.

  tesekkurler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çoklu bakmayı öğrenebilirsek,getirileri de görebiliriz.

   Sil
 3. Her olumsuz olayda çıkarılacak olumlu bir yan var. Ben insanlara böyle dediğimde bana polyanna mısın? Diyorlar. Ben anlatmak istediğimi anlatamıyorum sanırım:) Acılardan da bir şeyler öğreniyoruz. Travmatik olay yaşayan bazı insanlar, travmaların arkasından büyük başarılar elde edebiliyor. Peki bu nasıl açıklanır? Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Mesela trafik kazası geçirdiğimde,işkolik olmamam gerektiğini,kendimi daha çok önemsemem gerektiğini öğrenmiştim.Bir çok örnek verilebilir aslında bu konuda.Sevgiyle kalın :)

   Sil
 4. Polyanna yanıma çok uygun bir yazı. Çok güzel bir paylaşım olmuş. Bazen kızıyorum olaylara hep olumlu tarafından bakışıma ama güzel birşey demekki. Kaleminize sağlık 💙💙

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında tam bir polyannacılık değil bu.Çoklu bakabilmek,eksilerin yanında artıları da görüp hayata öyle devam etmek.Umarım anlatabilmişimdir.Sevgilerimle :)

   Sil
 5. Gerçekten zor oluyor. Duygularını yoğun yaşayan biri olarak, acı çektiğim bir dönemde her şeye bakış açım fazla karamsardı. Tabi çok çok sonraları bu donem üzerinden çıkarımlarda bulundum. İnsan biraz olsun düşününce sanırım bulabiliyor. Belki de en büyük sorunumuz her şeyi çabucak kabullenmek. Paylaşım için çok teşekkür ederim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Senin gibi duygusal bir gencimiz için eminim zor oluyordur ama güzel şiirler yazarak bunları yaratıma çeviriyorsun.Acın olmasaydı bunları yazamazdın değil mi :)

   Sil
  2. Evet çok haklısınız ben canım acıdığı için yazmaya başladım. Bana bir özelliğim olduğunu gösterdi acılarım. Acılarımdan olumlu sonuçlar çıkarabiliyorum sanırım :)

   Sil
 6. Haklısın Yurdagül'cüğüm her şey bize ders olmalı. Oluyor da ben mesela son yaşadığım Lokum olayında çok ders aldım. Ve kendimi suçladım, yıllardır komşu olarak sevilmediğimin sadece kullanıldığımın farkına varmak istemediğimi anladım. İpuçları hep vardı ama üzerinde durmuyordum. Kendimi kandırıyormuşum.

  Toplum olarak da şu acıdan zevk almayı bıraksak bize çok acı çektirenler var ama hala görmemekte, anlamamakta direniyoruz. Markx'dı galiba demişti ki, "Sizi yönetenler zenginleşiyorsa sizden çalıyorlardır" diye. Tek hırsızlık olsa, gam yemeyeceğim de memleketi ne hale getirdiler bazıları hala günde 5 posta dayak yiyip yine de "Kocamdır döver de, söver de" diyenler gibi davranıyor:(

  Kalemine sağlık karikatürlere bittim yine:)))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kendinize de psikolojik şiddet uygulamayın kendinizi suçlayarak :( Hepimiz yaşıyor ve öğreniyoruz.Bunu bir deneyim olarak görün,dersinizi alın ve yolunuza devam edin.Siz kendinizden sorumlusunuz ve çok değerlisiniz unutmayın.Sevgiyle kucaklıyorum siz :)

   Sil
 7. Acıyı da duruma göre uyarlamak, iyi yönünü görmek oldukça zor olsa gerek..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yas sürecini yaşayıp,sonra mantıklı değerlendirmeler yapabilmeyi öğrenmek gerek sanki :) Sevgilerimle :)

   Sil
 8. Acılar da hayatın içinde var. Onlarla yaşamayı öğrenmeli ve buradan hayatımızın geri kalanı için artılar çıkartmalıyız.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Acıya saplanır ve orada kalmaya devam edersek,öğrenemeyiz,gelişemeyiz :(

   Sil
 9. Bazen acının getirdiği öğretiler daha keskin dönüşler yapmamıza vesile oluyor. Yine harikasınız hocam, sevgiler,

  YanıtlayınSil
 10. Yazınız çok anlamlı ve çok güzel. Bütün yorumları okudum ve bana söylenecek fazla bir söz kalmamış gibi geldi =). Ama ben daha önce de bir yazınız da dediğim gibi bardağın dolu tarafından bakmayı seviyorum ta ki o bardak paramparça oluncaya dek. Her olaydan her zaman olumlu bir sonuç çıkarmam imkansız tabii ki. Mesela babamı kaybetmenin verdiği acıyı olumlamam mümkün değil ama parmaklarımı yitirsem kolumu kaybetmediğim için şükredebilirim sanırım. Her acı değil belki ama her yaşanılan bir ders niteliğin de olabilir benim için. O yüzden de yine de Polyanna 'yı tanımış olmam da olaylara farklı bakmama katkı sağlamış olabilir. Tamamen polyannacılık değil de dediğiniz gibi çoklu bakabilmek yanımın ağır basması belki de =). Sevgiyle huzurla kalın.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kaybettiğimiz sevdiklerimiz fiziksel olarak yanımızda olmayabilir ama enerjisel olarak her düşündüğümüzde yanımızdadırlar bence.Düşünsenize yıllarca acı çekerek çok zorlu ölümler de olabilirdi :( Değerli katkınız için teşekkür ederim :)

   Sil
 11. Mutlak vardır olumlu bir yan. Çince'de kriz ve fırsat aynı sözcükmüş ya. Yaşayarak da deneyimlemişizdir mutlak.

  YanıtlayınSil
 12. Polyanna gibi olmak önceleri kendimi zorlayarak ,daha sonra tutunma adına bana iyi geldiğini gördüm zaman zaman yıllar için de yaşanmışlıklar bir şeyleri götürüyor getiriyor bir kısmını ister istemez depoluyoruz da bir yerlere:) her şeye rağmen dik durmak için de hep sebeplerim oldu .

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dik durabilmeyi öğrenmek ve derdimizi alıp devam edebilmek önemli :) Sevgilerimle :)

   Sil
 13. Kabullenmek... bazen çok zor oluyor diyorum. Acının her türlüsü ilk anların da çok can yakıyor

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İlk zamanlarda üzülmek,tabi ki normal.Tutulan yasını süresi çok uzuyorsa sıkıntı orada başlıyor.

   Sil
 14. Bencede her şerde bir hayır vardır :)

  YanıtlayınSil
 15. Her duygu bizim için. Acidan kaçilmiyor hayatin içinde var. Duygulari gerektiginde gerektigi kadar yasasak asiriya kaçip arabesk tavirlara girmesek daha iyi olur tabii 😊

  YanıtlayınSil
 16. ayyyy ben acı hiç hatırlamam yaa hatta tatlıları bile hatırlamıyom :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O zaman reset atıyorsun demek ki :) Bu iyi mi kötü mü bilemedim.Hatırlamazsan nasıl ders çıkaracaksın ki :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.