Yöneticinizi Yönetin


Yöneticinizle aranızdaki ilişki, tanımsal olarak karşılıklı bir ilişkidir. Onun davranışları sizin davranışlarınızı sizin davranışlarınız ise onun davranışlarını etkiler. İlişkinizdeki uyarım ve sonuçları etkilemekte yöneticinizin davranışları üzerinde de etkili olabilirsiniz. Bunu başarılı biçimde yapabilmek için kendinize sağlam bir güç temeli edinmeniz gerekir. O sağlam güç temelini nasıl kullanacağınızı bilmek yöneticinizle olan ilişkinizde, uyarım ve sonuçları yönetmenizi de sağlayacaktır. Eğer yöneticinizi yönetmek istiyorsanız, onunla ilişkinizi etkileyen faktörleri yönetmelisiniz. Bu ilişkiyi yönetmek için dayandığınız yetki olamaz. Astların yöneticiler üzerinde yetkisi yoktur. Ama gücü yaratabilirler.
Görevinizi iyi biliyorsunuz ve iyi yapıyorsanız, Bunun sonucu olarakta iyi verim alıyorsunuz demektir. Ancak sizin verim değerlendirmeniz, yöneticinizin yaptığı değerlendirmeyle aynı olmalıdır. Başarılarınızı yöneticinizin bilmesi sizin kendi sorumluluğunuzdur. Gerçi yönetici astlarını tanımaktan sorumludur ama, siz de ast olarak onun hakkınızda bilgi edinmesine yardımcı olmakla sorumlusunuz. İşinizdeki kuvvetli taraflarınızdan kuvvet alıp, zayıf taraflarınızı yenmeyi ve kendinizle yöneticiniz arasında bir bağımlılık yaratmaya çalışın. (Tıpkı anne-babasının çocukları üzerindeki gücü de bir bağımlılık ilişkisidir.) Mevkinizin gücünü biliyorsanız, tek başına verebileceğiniz kararların ne olduğunu, hangilerinin yöneticiniz tarafından gözden geçirilmesi gerektiğini de bilirsiniz. Yöneticinizi başarılı gösterecek hareketler yapmakla yöneticinizden övgü alırsınız. Bu da övgüye dayalı bir bağımlılık gücü yaratabilir.
Yöneticinizin sizi sorun çıkaran değil, sorun çözen biri olarak görmesini tabii ki istersiniz. Ne zaman karşısına bir sorun çıksa, o sorunu getirip yöneticisinin kucağına bırakıveren bir eleman olarak tanınmak istemezsiniz. Tersine yöneticinin başındaki sorunları beceriyle çözümleyen biri olarak tanınmayı arzu edersiniz.
Sorun çözme sürecinin sekiz önemli aşaması vardır. Sorunu tanımlama, varsayımları belirleme, seçenekler geliştirme, çözüm yollarının analizini yapma, uygun çözüm yolunu seçme, çözümü uygulama, izleyip değerlendirme.
Bir ast olarak kendi sorunlarınızın sorumluluğunu üstlenmeli, karşınıza çıkan sorunlar başkaları tarafından yaratılmış olsa bile, onları suçlamaktan ve çözüm için onlara bağımlı olmaktan kaçınmalısınız. Sorunları ortadan kaldırmak için bir şeyler yapması gereken sizsiniz. Gerçekçi planları geliştirmeye de istekli olmalısınız. Sizi, getirdiğiniz çözümleri işlerliğine göre değerlendireceklerdir. Çoğu çözüm kağıt üzerinde pek güzel görünür ama maliyet, zaman gibi nedenlerle iyi sonuç vermez.
Son olarak, seçtiğiniz çözümü uygulamaya ve izlemeye de istekli olmalısınız. Başkalarının fikirlerini eleştirmek, işlerin nasıl yapılması gerektiği konusunda önerilerde bulunmak kolaydır. Ama, uygulayabileceğiniz ve uygulayacağınız bir çözümle ortaya çıkmakta ayrı bir şeydir.
Yöneticinizin karşılaştığı sorunların çözümüne yardımcı olma sorumluluğunuz da vardır. Bir ast olarak, yöneticinizin sorunlarından siz de etkilenirsiniz. İlk yapacağınız sorunları daha oluşmadan önlemeye çalışmaktır. Bundan sonra istenilmeyen işlere karışmamaya özen göstererek, yöneticinize sorunlarının çözümünde yardım etmeye gönüllü olmanız gerekir. Bunun sizden istenmesini her zaman beklemeyin. Son olarak da bir şeyi yapmaya söz verdiğiniz zaman, ya da sizden bir şey istendiği zaman, o işi vaktinde yapıp bitirin. Yöneticinizin size güvendiği işlerde, gecikmeler ya da yarım yamalak çabalar, sorun çözen değil, sorun yaratan biri olmanıza yol açar.
Bu arada, yöneticinizin gözündeki ve şirket içindeki yerinizi de bilmeniz gerekir. Başkalarının sizi ne gözle gördüğü, yöneticinizi ne kadar etkileyebileceğiniz ve onu ne oranda yönetebileceğiniz üzerinde rol oynar. Yöneticiniz sizi sorun çözücü olarak mı görüyor? Yöneticinizin ve diğerlerinin gözünde işinin ehli biri misiniz? Şirketiniz sizi, birlikte çalıştığınız kişilerden daha iyi ödüllendiriyor mu? Eğer yöneticiniz size pek az değer veriyorsa, O zaman onu yönetmeniz bir hayli zor olur. Yöneticinizi yönetmek niyetindeyseniz, üstün ve başarılı olmanız gerekir.
Yöneticinizi yönetebileceğinizi bilmek, bu işi başarmanın ilk adımıdır. Şimdi burada önerilmiş fikirleri uygulayıp, yöneticinizle daha iyi bir ilişkinin ve daha verimli bir iş hayatının ödüllerini toplayın.(Kaynak: Yöneticinizi Siz Yönetin Kitabı Prof.Wiliam P.ANTHONY)

Yöneticinizi Yönetin Yöneticinizi Yönetin Reviewed by Yurdagül Çelik on Eylül 08, 2016 Rating: 5

23 yorum:

 1. Çok güzel bir yazı. Karikatürlere yazıdan önce bakıyorum artık :)

  YanıtlayınSil
 2. Abla Türkiyedeki patronlarda o dediğin olmuyor valla patronu yönetmek gibi bir olay yok.Düşündüğün fikir çok mantıklı olsa bile egolarından dolayı onaylamazlar :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ona fark ettirmeden yönetmek diyoruz biz :) Fark ederse tabi ki izin vermez :)

   Sil
 3. Bir yönetici olarak yazının çok doğru ve güzel olduğunu söylemeliyim. Yöneticilerin en sevdiği çalışan tip işini iyi yapan, sorun üreten değil sorun çözen çalışanlardır. Selamlar...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de uzun süre yöneticilik yaptım ve hala yapıyorum.Sürekli kaytaran,sorun üreten çalışana yöneticinin de toleransı düşük oluyor :( Sevgiyle kalın...

   Sil
 4. Bizim ofiste kolunu sallasan bir yöneticiye çarpıyor. 20 elemanı olan özel bir sektörde 7 md olan bir firma. Hangi birini yönetebilirsin ki? Yönetilmeye devam :(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öyle düşünmeyin.Strateji geliştirin bence :) Sevgilerimle :)

   Sil
 5. Çok güzel bir yazı... Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 6. Yurdagül hanım iş hayatına yeni atılacaklar için çok önemli bilgiler vermişsiniz. Teşekkürler. Sevgiler:)

  YanıtlayınSil
 7. yönetici kadın oldu mu çalışanlar kadın oldu mu çok kötü oluyor yaa. yönetici kadın olunca çalışanlar erkek olunca iyi ama :)

  YanıtlayınSil
 8. Gizli yönetim, strateji ve taktikler.Eğer çalışsaydım sanırım manevra kaabiliyetimin yanında, çalışkan olduğum (benden çok yakınlarım söyler.)için sanırım becerebilirdim.Ne yararlı bir yazı.Ahh genç olmak lazımdı şimdi.Sevgiler canım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Olsun ablacığım sadece iş yeri değil bunu ilişkileri yönetmeye filan da uygulayabiliriz :)

   Sil
 9. Emekli,birikimli ve enerjiksiniz,çalışmak istiyorsunuz.
  Yönetici denen kişiye,ne yaparsanız yapın,egosunu yenemiyor.
  egosu kurumunun gelişiminin önüne geçiyor.
  Bir MÜDÜR kompleksidir bu ülkede İsterseniz ağzınızla kuş tutun,değişmez.
  Yöetici konumunda iseniz bu sefer,iyi niyet hep suistimal....
  Zihniyet meselesi,profösyönel bakış maalesef geliştiremiyoruz....
  O kadar çalışmak istiyorum ama...İş değil...İnsanlar çok yorucu...Ne yazık...Dilerim değişir,insanlar kendilerini geliştirir.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yönetimde ego oluyor maalesef ama strateji geliştirebilmek önemli.Zaman zaman inanın ben de sıkıntı yaşıyorum ama başka insanları değiştireceğimize kendimizden başlayalım diyorum.Sevgiyle kalın...

   Sil
 10. Hem is hem özel hayat için faydali bilgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Özel hayata da uygulanabilir tabi.Bu sadece bir örnek.Ay valla sizler gibi algısı açık ve leb demeden leblebiyi anlayan insanlar beni çok mutlu ediyor.İyi ki varsınız :)

   Sil
 11. Yoneticiyim, beni de yonetenler var. Bu konuyla ilgili dusuncem yazilanin aksine, cozumleri yoneticilerin sunmasi gerekyigi Yonundedir. Aksi takdirde is it ite it de kuyruguna buyurdu moduna giriyor ve yoneticilerin bir fonksiyonu kalmiyor.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.