Yaşanılan Anı Fark Etmek

Varoluşçu felsefe,bugünü çalan iki hırsız olduğunu söylüyor.Biri geçmişe ilişkin pişmanlıklarımız,diğeri ise geleceğe dair kaygılarımız.Bu iki hırsız bugünümüzü alıp götürür,adeta erozyona uğratır.
Gün içinde hiç kendinize dikkat ettiniz mi? Sokakta yürürken bile kafamızdan türlü türlü düşünceler geçer ve sokağı fark etmeden geçer gidersiniz.Sokaktaki bir sürü güzellik,ziyan olur gider.Siz o sokakta yeterince var olamadan yürümüş gitmişizdir.İşte bu örnekteki gibi bazen de bütün hayatımız koşuşturmayla geçer.Ev almak,araba almak,faturaları ödemek gibi telaşelerle çocuklarımızın nasıl büyüdüğünü bile bilemeyiz :(
Hayatın içindeki hedeflerimizi gerçekleştirirken,yaptığımız şeylerin de tadını çıkararak,fark ederek yaşayabilmek önemlidir.
Yaşamda geçen zamanınızın geriye dönmesi mümkün değildir.Anılarınızdan bahsederken''Ah ne güzel günlerdi.''demek yerine o günleri yaşarken tadını çıkarmak gerekir.
 Bir televizyon programında Vehbi Koç,duygusal bir şekilde hiç yaşamadığını sadece çalıştığını söylemiş.Siz peki ne kadar zengin olursanız olun hayatı anlamadan,fark etmeden bu dünyadan gitmek ister misiniz?
  O halde hayatınızın neden tadını çıkararak yaşamayasınız ki?

Yaşanılan Anı Fark Etmek Yaşanılan Anı Fark Etmek Reviewed by Yurdagül Çelik on Eylül 06, 2016 Rating: 5

40 yorum:

 1. Okurken hep hk verdiklerimiz, uygulamada hep unuttuklarımız oluyor nedense.

  Şu yüzündeki kocaman gülüşle keyfini çıkara çıkara çay içen kadın resmine bayıldım :)))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Mutlu olmak için para şart değil.Ne kadar da mutlu gülümsüyor değil mi :)

   Sil
 2. Ah bak bu konuda çok iyimdir :) Meselâ şu an akşama misafir geleceği için çılgınca mutfakta olmam gerekirken çayımı aldım az sonra balkona çıkacağım. Kuşları izleyip temiz havayı içime çekerek on dakika keyfimi yapacağım. İçinde bulunduğu andan keyif alamayan üç yıl sonra da alamaz, hayalini gerçekleştirdiğinde de alamaz , mültimilyarder olsun yine alamaz...

  YanıtlayınSil
 3. Ne de güzel anlatmışsınız öyle hayatın tadını cikarmiyoruz sadece yaşamak için mücadele ediyoruz...
  Sokakta bende düşüncelere dalarim dediğiniz gibi hem geçmişe dair hem de gelecege dair ... Anı yaşamıyoruz sadece yaşadığımizi sanıyoruz
  Gözlerimi actiniz teşekkür ederim :)

  YanıtlayınSil
 4. Günümüzün insan profili.O insanlardan biri de benim ne yazık ki.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Fark etmek başlangıç için önemlidir.Şimdi bu durumu değiştirmek için ne yapabiliriz onu bulmalı ve gerekirse küçük antrenmanlarla bunu öğrenmeliyiz :)

   Sil
 5. Caddede yürürken evimin sokağını kac defa kacirdim beb. :))

  YanıtlayınSil
 6. Yazdıklarınız çok doğru. Keşke herkes uygulayabilse. Anın keyfini çıkarabilse.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Siz önce kendinizden başlayın nasıl yapabilirim diye.Sevgiyle kalın...

   Sil
 7. İnsanın elinde üç sermaye var. Dün, bugün, yarın. Dün için bir şey yapamaz, yarını da kestiremez ama bugün işte her şey elindedir. Siz daha iyi bilirsiniz Yurdagül hatun, insanlar gelecek için hayal kurmaya veya bugünü doya doya yaşamaya değil de geçmişte oyalanmaya daha meyillidir. Özellikle bizim gibi mutsuz toplumlar. Ama İslam'da bakış açısı mükemmeldir; geçmişe kader diyerek, geleceğe tevekkül ederek bak. Psikolojimiz adına da bizi çok koruyan bir açıdır bu. Keşke başarabilsek de bugüne odaklansak. Zira hayatımız aslında hep bugünlerden ibarettir ❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Toplum olarak olayı yaşarken değil de olay geçtikten sonra ne güzel bir anı olduğunu düşünüyoruz.Dediklerinize de katılıyorum...

   Sil
 8. anı fark etmek çoğu zaman es geçtiğimiz şey aslında anın güzelliğini fark etsek hayata bakışımız değişir bence

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hatırlattım işte.Artık daha çok fark etmeye çalışalım canım benim :)

   Sil
 9. Anlıyorum Yurdagül'üm.Anlamıştım.Anladığımı uygulamama izin verilmedi.Şimdilerde daha iyi anlıyorum.Hüzün dolu olsa da yazdıklarım ben yaşamayı seviyorum.En büyük avantajım belki de maddi kaygı hissetmedim, o tür hırslarım yoktu.Her zor günlerime bir sevgiyi mutlaka sığıştırdım.Sanırım o nedenle güçlü duruşum.Seni seviyorum canım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ablacığım,sen çok değerlisin ve inanıyorum ki çok güzel günlerin olacak.Yazmak,iyi bir deşarj yoludur.Yazmaya devam :)

   Sil
 10. Ben lise yıllarımdayken carpe diem yani anı yaşa mottosunu farketmiştim. anın güzelliğini çıkarmaya çalışıyorum ve her günümün bir önceki günden farklı olmasını istiyorum :) yazınızı çok beğendim. Kişisel gelişim kitapları okumayı çok severim sizin yazılarınızı okumak da çok güzel :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kişisel gelişim kitaplarına dair çoğu insanda ön yargı oluşmuş :( Kısa sürede köşe dönmeyi vaat eden o kitaplar yüzünden insanlar bu tür yazıları okumuyor.Psikolojik danışman olarak teknik kitaplar okuyup,deneyimlerimle birleştirerek yazmaya gayret ediyorum.Güzel yorumunuz için teşekkür ederim :)

   Sil
  2. Gerçekten çok yararlı kitaplar var bu konularlarda Virginia Satir'in İnsan Yaratmak kitabı mesela benim için hayatımdaki dönüm noktalarından biri veya Mirzakarim Norbekov'un Aptalın Deneyimi adlı kitabı. Bana kalırsa insanlar kişisel gelişim kitaplarında indirime giren ya da magazinel olup çok duyuldu alayım deyip memnun kalmadıklarından önyargıyarı oluyor. Oysa ki bu kitaplar gibileri okuyan insanlar kişisel gelişim kitaplarını çok okuyorlar :) sevgiler:))

   Sil
  3. Değerli katkınız için teşekkürler :) Dilerim farkındalıklar artar...

   Sil
 11. Öleceğimizi unutmazsak eğer her anın değerli olduğunu anlarız bence:)

  YanıtlayınSil
 12. Valla ben istemem:) Ama uygulamada o kadar zor ki anı yaşamak... Çoğu zaman ipin ucu kaçıyor... Hatta her gün önünden geçtiğimiz yerlerin bile farkında olmuyoruz o kadar yani:) Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Koşturmaca içinde kayboluyoruz değil mi :( Sevgiyle kalın...

   Sil
 13. Biz kendimizi mutlu etmezsek kimseler bizi mutlu edemez.
  Güzel günler dilerim.
  Sevgiler.

  YanıtlayınSil
 14. Zaman aslında psikolojik bir süreç. Uzay-zaman içinde biz zamanı ileriye doğru gidiyor gibi hissediyoruz aslında zaman bir bütündür. Bütün anlar birbiri içine girmiş bir halde. Bu nedenle, zamanın bir anında mutlu olan ve kendini, evreni, ruhsal dünyasını tanıyan insan zamanı dilimlediği bütün anlarda mutlu olmasa da yaşamı anlayabilir. Evrenin çalışma prensiplerini bilmek için bilge olmaya gerek yok zaten. Beklentilerimiz bizi daha fazla madde haline getiriyor, bedenimizin altında eziliyoruz. Oysa toplum olarak düşüncelerimiz ve inançlarımız bir değişse inanıyorum ki bu değişimin enerjisi her şeyi değiştirecek. Mutlu günleri ümit edip, etrafımızdaki güzellikleri daima görebiliriz umarım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güzel tespitlerin ve yorumun için teşekkür ediyorum :)

   Sil
 15. Elimden geldiği kadarıyla Aktif olmaya çalışıyorum. Zaman alehimize işlerken geriye dönüş olmayacaksa güzel yaşamalıyım. Teferruatlarda fazla kalıyoruz

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ah o ayrıntılar yok mu :( Bütünü kaçırıyoruz o yüzden :(

   Sil
 16. ben de geçmişe ah vah etmek hiç yok ama gelecek kaygısı en üst seviyede.Bunu nasıl aşabilirim bilmiyorum.Bunun bana zarar verdiğini beni fazla yorduğunu da farkediyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Endişenizi fark ettiğinizde önce durun nefes egzersizleri uygulayın.Şimdide olduğunu fark edin.Bol bol antrenmanla daha iyi olacaktır diye düşünüyorum...

   Sil
 17. Tüm yazdıklarınıza günümüzde anı yaşamak yerine kayıt etmek ve paylaşmanın götürdüklerini de ekleyebilir miyiz? Bu aslında kontrol edilmezse sonuçları sonradan çıkacak yeni bir tehlike mi insan psikolojisi için. İçimize attıklarımızla, gereksiz paylaştıklarımızın dengesini kurma konusu çıktı bir de. Gelecek gelmedi vehmetme, geçmiş geride kaldı keşke deme anı yaşa kadrini kıymetini bilerek hem dünyan hem ahiretin için. Telkin sözlerini biliyoruz, pratik zayıf. Bu arada unutmadan yazayım yeni sayfanız çok güzel olmuş, hayırlı olsun. Sevgiler, selamlar..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim değerli katkınız ve iyi dilekleriniz için :)

   Sil
 18. Çok düşündüğüm için yapmam gerekenleri bile unutuyorum değer mi hiç? :) çok düşündüğümüz de değişen ne oluyorsa....

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sağ duyulu ve sakin olabilmek de fayda var :) Sevgiyle kalın...

   Sil
 19. ah işte hayat felsefem. karikütürler de efsane amaaa :) geçmiş ve gelecek evet ya salla gitsin :)

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.