Turdan Notlar 1.Bölüm

Devlet memuruysanız eğer elinize geçen para bellidir.Ekonomik seyahat,önemlidir.Ben de yıllardır ekonomik olduğunu bildiğim henüz tam profesyonel olamayan ama sıcak,samimi olan bir tur firmasıyla azıcık gezeyim dedim bayramda.Ben,yolcu yaş ortalamasının 60 ve üzeri olduğunu bildiğim için beklentilerimi de ona göre ayarlamıştım.Yolculuk günü Ümitköy alt geçidinde bizin tura gelecek olan Funda'yla tanıştım.Funda bana göre genç bir arkadaş.İlk defa bu tura katılıyormuş.Ona ''Tek katıldığın turlarda koltuk sorun olabiliyor.Otelde tek kişilik kalacak yer olmuyor ve mutlaka tanımadığın biriyle odayı paylaşıyorsun,ufak tefek sıkıntılar oluyor.''Dedim.O da gülümsedi ve ''Deneyeceğiz artık dedi:''
Sonra bizim otobüs geldi.Ben pencere kenarı dışında uyuyamadığım ve gece yolculuğu olacağı için defalarca turu aramış ve 27 numara pencere kenarında oturmayı garantiye almıştım :) Ya da öyle sanıyordum.Bindik otobüse :) 65 yaşlarındaki teyzem yayılmış yaklaşık 100 kilo civarı benim koltukta oturuyor.Nazik bir şekilde oturduğu koltuğun bana ait olduğunu söyledim.Cümle bile kurmadan teyzem eliyle gelme git şeklinde işaret yaptı bana :) Nereye oturacaktım?Hemen turdan biri geldi beni teker üzerine oturttu :( Teyzemin o tavrına sinir olduğum için teker üzerinde oturmayacağımı ve günler önceden rezervasyon yaptırdığımı söyledim.Aslında çok aksi davranmam ama teyzemin egosu ve rahatlığı beni rahatsız etmişti.Dedim çözün bu sorunu.Garibim genç turdaki görevlinin eli yağına karıştı.Şirketi aradı.Telefonu teyzeme verdiler ikna etmek için ama telefonla konuşmak istemediğini ve orada oturacağını söylüyordu teyzem ısrarla :)
Turdaki görevli baktı olmuyor.'Eşimle benim oturduğum yere geçin isterseniz.Biz teker üzerindeki yere oturalım dedi.''O sırada yolculardan biri kızının arkada oturabileceğini ve istersem yerini bana vereceğini söyledi.Ben de 33 numaralı yere geçtim.Otobüste benim yerime oturan teyzenin yanı boş kaldı.Benim ve en arkadaki iki koltuk yanı da boştu.Seyahat böyle başladı :)
Psikoloji üzerine yazan biri olarak bazı analizler yapıp yazıyı bitireceğim.Yaşlılarla ilgili bir çalışma yapmayı düşünmeme neden oldu bu olay.Acaba yaşlandıkça daha egoist ve saygısız olma hakkını mı buluyoruz kendimizde?İkinci olarak da ilk defa kendi hakkım olan şeyi almak için kendimi ifade ederek itiraz ettim diyebilirim.Genellikle bize ses çıkarmamamız öğretildi.Hakkınız olan şeyden vazgeçmeyin ve lütfen hakkınızı savunun.
Tur ile ile ilgili yazılarım devam edecek ...
Turdan Notlar 1.Bölüm Turdan Notlar 1.Bölüm Reviewed by Yurdagül Çelik on Eylül 18, 2016 Rating: 5

39 yorum:

 1. Ben sessiz kalmayangiller familyasındanım :) genelde çevrem bana sus der ama iş hayatından olsa gerek savaşmadan konuşmadan hakkını alamıyorsun ondan sanırım böyle oldum . Genç yaşlı hemen ezme peşinde oluyorlar Derdini anlatmazsan derman bulamazsın :=)

  YanıtlayınSil
 2. Çok haklısınız. Ben bir genç kız olarak büyüklerime saygı duyacağım diye birçok şeyi görmezden geldiğimi biliyorum. Ama bazı hususlar var ki insan tahammül edemiyor çünkü düpedüz haksızlık. Yaşlıdır hoş görelim dersek çizgimizden taviz vermiş oluruz. Bu yaşadığınız da kesinlikle taviz verilmemesi gereken konulardan biri çünkü önceden arayıp defalarca bu konuda görüşmüşsünüz. İnşallah genciyle yaşlısıyla çocuğuyla birbirini seven ve saygı duyan bir toplum bırakırız geriye. Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Saygı illa yaşlılara gösterilir diye bir şey yok.Herkes herkese saygı duymalı ve yaşlılığı avantaj olarak kullanmamalı bence :) Bana nazikçe konuşsaydı belki daha ılımlı olabilirdi her şey :)

   Sil
 3. Olamaz asla böyle bir şeye katılmam mümkün değil ve okurken böyle rahatlık! Çok sinir oldum. Ben de genç değilim, 58 yaşını bitirmeme az kaldı. Ama ödüm kopar birini rahatsız edeceğim, başkasının hakkını alacağım, başkasının koltuğuna oturacağım - hani bilmeden- bile olsa! Bunun adı PİŞKİNLİK. Bu kişi gençken inan daha pişkindir, sürekli hır çıkaran, başkalarını özellikle böyle benim gibi sessiz, sakin, alttan alan, kibar davrananları ezmeye çalışan biridir. Normalde iyi gözükür önce ama sarımsağı gelin etmişler 40 gün kokusu çıkmamış bir gün illa kokusu çıkar:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben tüm insanları seviyorum ama bu bayan sürekli yaşını söyleyerek durumu kullanıyordu.O yüzden yaş olayından bahsettim.Sözüm sizin gibi insanlara değil :) Saygılarımla :)

   Sil
 4. Yurt dışı turlarda her iniş binişlerde en önde oturanların en sona geçmesi ve bir arkadakinin öne gelmesi baştan söylenir. Hiç uyulduğuna rastlamadım.

  Turlarda ortam ısısı da sorun oluyor. Arkalar havasız kalıyor, öndekiler klima istemiyor, üşüyor. Kimi bunalıyor. Kiminin kolonyaya alerjisi var bir kolonya dökse saatlerce krize giriyor. Değişik nelerle karşılaşıyor insan. İnsanlardan da portrelere rastlanıyor he renkten :))))

  O dediğiniz, biraz altta kalan noktadan tura binmişliğimiz epeyce çok.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Daha bitmedi mevzu :) Yarın da oda meselesine değineceğim :)

   Sil
 5. Bence böyle yaşlılar gençliklerinde de öyleler. Belki bir nebze bencilleşiyoruzdur zaman geçtikçe ama bu derece olamaz.

  Oda meselesini de merak ettim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki sadece yaşlılığa bağlamak doğru olmaz ama teyzem sürekli 65 yaşında olduğunu ve saygı istediğini söylüyordu :) O yüzden yaşa değindim.Oda mevzunu yarın anlatacağım :)

   Sil
 6. Otobüsün önüne geçerim o koltuğa oturmadan otobüsü haraket ettirmem.. :))
  Şaka bir tarafa ben de cam kenarı oturmayı severim. Bartın`dan İstanbul`a cam kenarı bir bilet aldım. Yoldan bindiğim içinde benim yeri bir amca kapmış uyukluyor. Muavini çağırdım bileti gösterdim amcayı uyandırıp kaldırdı. Ben geçtim cam kenarına. Daha sonra bir pişmanlık hiç sormayın. 2 saat sonra uyumadan öyle yola baktım. Amca uyuyor kafası bir oraya bir buraya. Dinlenme tesisine geldik. Otobüse bindiğimde baktım amca oturuyor. Beni görünce ayağa kalktı. Siz dedim cam kenarına geçin. Sonrası ise ben koridor tarafında gözümü köprüde açtım. Amca hala uyuyordu. :)) (7 saatlik yol)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teyzem daha uygun bir üslupla yaklaşsaydı eğer,teker üzerinde oturur giderdim muhtemelen.Konuşmaya bile tenezzül etmeden eliyle hareket etmesi ve görevliye de oturduğunu yerden kalkmayacağını,isterlerse otobüsle kendini eve bırakmalarını gelmeyeceğini söyleyince iyice delirdim :)

   Sil
 7. Kesinlikle aynı fikirdeyim. Herkes birbirinin hayatına saygı duymalı. Yaşlandıkça çocuklaşıyor insanlar bence. Yaşlı insanlar bazen bunun arkasına saklanmayı tercih ediyorlar diye düşünüyorum. Tabii bu tamamen benim fikrim ve gözlemlerim. Devamını bekliyorum :)

  YanıtlayınSil
 8. Operatör firması sizden önce sorunu çözmeliydi. Ya siz hakkını arayamayan biri olsaydınız.

  YanıtlayınSil
 9. Yaşlılık ikinci çocukluk derler ama çocuklar da çeşit çeşit. N e olursa olsun gezmek, görmek, seyahat insanda yeni şeyler biriktiriyor. Sizin meslekte bir de analiz durumu var. Tipoloji için iyi olmuştur. Güzel anılarla döndüyseniz ne mutlu..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Komikti bence :) Abartmadım sıkıntıları ve eğlendim tabi ki :)

   Sil
 10. Ne insanlar var. :D
  Bazı yaşlı teyze ve amcalarda garip haller oluyor gerçekten, toplumumuzda haklı veya haksız büyüğün sözü dinlenir anlayışı da hakim olunca krallar gibi her istediklerini yapma hakkını görüyorlar herhalde bazıları. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hedefim tabi ki yaşlılarımız değil,onları da seviyoruz ama durumu kullanmaları hiç güzel değil tabi :) Teşekkürler Serhatcığım :)

   Sil
 11. Bazen hakkımızı ararken haksızlığa uğruyoruz. Galiba bazı konular ve kurallar çok insanlara öğretilecek. Fakat, uğraşmaya değmeyecek insanlar var bu da onlardan biriymiş arada boş vermek insanı sinirlenmekten kurtarıyor...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabi uzlaşmacı olmak gerek ama çok fazla da tevazu gösterince abartıyor karşıdaki çoğu zaman :)

   Sil
 12. Ayyiyi de yaşlı ya da genci yok ki bu işin saygı iki taraflıdır bu yapılanın adı hem hanımefendi hem firma tarafından biraz terbiyesizlik olmuş. okullar açılıyor pek çok kişi okul dönüşü yer vermeyen çocuklara kızarlar onların da oturmak en doğal hakları pert oluyorlar zaten akşama kadar.Canım yaa hepimiz yaşlanacağız ama bunu abartmanın kullanmanın alemi yok. O da meselesi inş bu teyzeyle aynı odaya düşmemişsindir:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yaş durumunu kullandığı için tabi ki oradan girdim ben.Ama tabi teyzemin gençliğini bilmiyoruz :)

   Sil
 13. Saygının yaşı yok.3 yaşındaki çocuk da, 70 indeki kişi de saygı duyulmayı hak ediyor.Ben de çok sakinimdir genelde.Ama karşıdaki insanın tavrı, anında öfkeye dönüştürebiliyor.Talihsizlikle başlamış yolculuk.Umarım keyifli gelmiştir devamı.Bakalım yarın neler okuyacağız ;)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yazdım yeni yazıyı.Güldüm eğlendim ben :) Devam ettirmem ben.fke geçer gider bende :)

   Sil
 14. Bu teyze milleti pek bir umursamaz oluyor. Resim ve karikatürler çok başarılı bu arada.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gülerek okuyalım istiyorum :) Ne yapalım teyzeler de bizim hayatımızın bir gerçeği :)

   Sil
 15. Ben son zamanlarda yaşadıklarımdan çıkardığım dersler var ve yaşla alakası yok kişiliği ve karakteri asla yaşlanmıyor o onun yapısı ben olsaydım üstünden atlar o cam kenarına otururdum üstüne oturudum ohh yumuş yumuş:)) Bu durumlarda benimde suskunluğum vardır hiç konuşmadan hallederim arka koltuktakilerden müsade isteyip oradan atlardım yine atlardım o koltuğu ona yar etmezdim:)) turdakilere acaip macera olurdu:))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hiç üstüne atlamayı düşünmemiştim :) Güldürdünüz beni :)

   Sil
 16. Bence İnsan 7 sinde neyse 70 inde de aynı.
  Var hayatımızın her yanında bitiverirler bencil insanlar,yokolun-ya,hatta defolun diyesim var.

  YanıtlayınSil
 17. hah haaaaa teyze süpermiş yaaaaaa valla ne kadın yaaa :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teyze meğer arsa zenginiymiş sonradan öğrendim.Bol bol alışveriş yaptı :)

   Sil
  2. Teyze meğer arsa zenginiymiş sonradan öğrendim.Bol bol alışveriş yaptı :)

   Sil
 18. Saygi hakedene gösterilir ben de sinirlenirim bu sekilde davranan insanlara. Önemsiz bir konu da olsa insanda savunma mekanizmasi harekete geçiyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tatili zehir etmeyim deyip işi durum komedisine çevirdim :)

   Sil
 19. İyi yapmışsınız Yurdagül hatun, haksızlığa susmak nedir arkadaş. Bir de kadınların susması öğretilmiş ki hiç adil değil. Bu gezi mesleğiniz adına faydalı olmuştur eminim ❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnsanları gözlemliyorsunuz böyle gezilerde :) Faydalı aslında :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.