Okulun İlk Haftasında Öneriler

Okullar açıldı.İlk hafta çok önemli bir hafta.Turla ilgili yazılar yazayım derken bu önemli haftayı es geçmek istemedim.Sizlere ilk haftanın rahat atlatılması için Çocuk Psikiyatrisi Uzmanı Dr.Emel Bellibaş'ın önerilerini paylaşacağım.
1- Çocuğunuzun endişelerini saçma bulmayın: Okula ilk kez gidecek çocuğun bu durumdan endişe duyması ve çekingenlik göstermesi çok doğal. Öncelikle onun yaşadıklarını anlayıp bu durumu “saçma” bulmadığınızı ona anlatın. Okulu çocuğunuzun büyümesiyle ve artık eğitime hazır hale geldiğiyle ilişkilendirin; ona,”Artık okula gidecek kadar büyüdün, bu beni çok sevindiriyor” tarzında güzel ve rahatlatıcı cümleler kurun.
2- Önce kendinizi hazır hissedin: Çocuğunuzun okul dönemi geldiğinde önce sizin buna hazır olmanız gerekiyor. Unutmayın ki sizin ruh sağlığınız en az çocuğunuzunki kadar önemli. “Bu haliyle okulda ne yapacak? Ezerler onu” ya da “Benden nasıl ayrılacak? Hiç ayrılmadık ki…” şeklindeki endişelerinizi ve ayrılma sürecindeki zorlukları çocuğa yansıtmanız uyum sürecini zorlaştırıyor.
3- Okula başlamadan önce yemek ve uyku saatlerini düzene sokun: Okul hazırlığınızı son güne bırakmayın. Mümkünse okul başlamadan bir süre önce çocuğunuza okula gideceğini söyleyin. Ayrıca çocuğunuzun yemek ve uyku saatlerini de düzene sokun. Okul öncesi dönemde çocuklar, canları istediğinde yemek yiyor, uykuları geldiğinde yatağa gidiyorlar. Okulun başlamasıyla birlikte çocuk bir sürü kuralla karşı karşıya kalıyor. Karşılaştığı bu kurallar onu strese sokuyor. Çocuğun bu stresini azaltmak için okula başlamadan önce belli saatlerde yemek yeme, oda toplama, televizyon izleme ve uyku gibi ihtiyaçlarını düzene sokun.
4- Çocuğunuzu ilk gün mutlaka okula gönderin: Okulun ilk haftasına sarkan tatil planları yapmayın. İlk gün çocuğun okulda bulunması çok önemli. Başlangıçta diğer çocuklarla benzer duyguları yaşadığını görmek çocuğu rahatlatıyor.
5- Okulun ilk günlerinde çocuğa çok kalabalık eşlik etmeyin:Okulun ilk günlerinde çocuğa anne veya baba eşlik edebiliyor. Ancak anneanne, babaanne ya da dedelerin de okula gelmesi anlaşılır bir durum olmakla birlikte çocuk açısından çok doğru değil. Bir çocuğun başında altı- yedi erişkinin olması durumu doğal olmaktan çıkarır. Ayrıca çocuğa aşırı özen göstermek okula uyumunu zorlaştırabilir.
6- Okula gitmeyi pazarlık konusu haline getirmeyin: Çocuk okula gitmek konusunda isteksiz de olsa bunun mümkün olmadığını belirtin. Bu durumu bir pazarlık konusu haline getirmesine izin vermeyin.
7- İlk günler okul bitiş saatinden biraz erken okula gidin: İlk günlerde bitiş saatinden biraz önce okulda olmanız çocuğunuzun kaygılanmasını engelliyor. Hatta öğretmeninden izin alıp çocuğunuzu zil çalmadan biraz önce de okuldan alabilirsiniz. Gecikecekseniz ya da onu okuldan bir başkası alacaksa bunu açıkça söylemekten çekinmeyin. Oyun kurmak, yalan söylemek belki o günü kurtarıyor. Ancak uzun vadede iletişiminizi bozuyor.
8- Çocuğunuz okula gittiği için onu ödüllendirmeyin: Hiç kuşkusuz bir ebeveyn için çocuğu öğretmenine emanet edip okuldan uzaklaşabilmek çok da kolay değil. Bunu çocuğunuza hissettirmeyin. Veda anını uzatmayın ve durup durup sarılmaları sınırlandırın. Okula gittiği için çocuğunuzu asla ödüllendirmeyin. Sadece çocuğunuzun gerçekten büyüdüğünü gördüğünüzü, onunla gurur duyduğunuzu ve her zaman yanında olacağınızı ona anımsatın.
BU DAVRANIŞLARDAN KAÇININ!– Çocuğunuzun sorularını cevapsız bırakmayın: Gerekli olan açıklamaları mutlaka yapın. Çocuğun sorularına yanıt vermemek, konuyu yok saymak veya ertelemek çocuğun kafasındaki soru işaretlerini daha da artırıyor.
– Çocuğunuza acımayın. Çocuğunuza “Okula gitmek zorunlu. Biz de seni aslında onun için okula gönderiyoruz.” tarzında bir düşünceniz olduğunu asla yansıtmayın.
– Onun için endişelenmeyi bırakın. Yoğun endişe yaşamanız çocuğunuzun da endişe duymasına neden olabiliyor.
– Çocuğunuzu rahatlatmak adına fazla ve gereksiz ayrıntılara girmeyin.
– Okulu gereksiz ve zamansız ziyaret etmeyin. Fazla yapılan ziyaretleri öğretmenleri de huzursuz edebiliyor.

Okulun İlk Haftasında Öneriler Okulun İlk Haftasında Öneriler Reviewed by Yurdagül Çelik on Eylül 19, 2016 Rating: 5

24 yorum:

 1. Harika maddeler. Bütün anneler okumalı. Çocuklar bizlerin aynası, dikkat ettim ne kadar ağlak çocuk varsa anneleri de ağlak dolaşıyor. Tereddütler direk çocuk tarafından hissediliyor. Benimkiler dönüp arkalarına bile bakmadılar hiç :D

  Bir de öğretmenleri hakkında ne düşünürlerse düşünsünler çocuklara olumsuz bir şey yansıtmamalı veliler. Büyük bir sorunsa gidip idare ile konuşulur, öğretmenle konuşulur ama öğrenciye negatif bir şey söylenirse sonucu hiç iyi olmuyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dilerim bu yazı faydalı olur.Değerli katkınız için de teşekkür ederim :)

   Sil
 2. Gerçekten dikkat edilmesi gereken, önemli maddeler.

  YanıtlayınSil
 3. evet önce aileler eğitilmeli , hatta okullar açılmadan bir hafta önce veliler çağırılıp bu konularda bilgilendirilmeli , :D en son görsele bayıldım :D

  YanıtlayınSil
 4. bütün anneler mutluuuu artık evde yalnız kalabilecekleer :)

  YanıtlayınSil
 5. :)) Yazılar güzel, yazıyla bütünlük sağlayan görseller/ karikatürler çok çok güzel. Bayılıyorum bu uyumlu buluşmaya :)

  YanıtlayınSil
 6. Yurdagül, ben ikinci çocuğumda ki rahmetli oldu, onu okula götürdüğüm ilk günden itibaren çok huzursuzdum. O günleri hatırladım birden. Korkuyordum hep kötü bir şeyler olacak diye. İzliyordum onu, en sonunda bir gün fark etti beni ve yanıma geldi. Koca insan gibi beni teselli etmişti. "Anne korkma ben büyüdüm, bir şey olmaz üzülme..."dedi. O günden sonra gitmemiştim.
  Güzel öneriler. Emeğine sağlık. Karikatürlere çok güldüm. Her defasında güzel oluyor zaten. Sevgiler canım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ablacığım,umarım bu yazıyla seni üzmemişimdir.Önemli konuları anlatırken azıcık da gülelim diye karikatür koyuyorum.Kocaman öpüyorum seni :)

   Sil
  2. Hayır canım, üzülmedim. Üstelik olayı aşabileceğimi anladım. Sanırım geç kalmış yüzleşme başladı.Teşekkürler canım :)

   Sil
  3. Oh be sevindim üzmediğime :) Kocaman öpüyorum:)

   Sil
 7. Ah bu eğitim konusu. Yazmayayım aklımdakileri :))))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yazın valla :) Sizin değerli bilgilerinizden de faydalanmış oluruz :)

   Sil
 8. Çok güzel tavsiyeler. Ergenlik dönemiyle ilgili yazilar programinizda mi bilmiyorum ama çok sevinirim bu tarz yazilar gelirse.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ergenlerle ilgili yazı paylaşma düşüncem vardı ama yazmak kısmet olmamıştı.Uygun zamanda paylaşırım inşallah :)

   Sil
 9. Güzel paylaşım olmuş maddeler tek tek ele alınınca hepsi nitelikli öğretici hepsi bizler için teşekkürler paylaşımların için...

  YanıtlayınSil
 10. Benimkiler biraz büyüdü =) ama okula başladıkları zaman da böyle sorunlar yaşamadık hiç. Koşa koşa gittiler okula. Okumayı ve yazmayı öğrendikten sonrada derslerine hiç karışmadım. Sadece çok ihtiyaç duydukların da yardımcı olmaya çalıştım o kadar. Sanırım yeni nesil anneler durumu biraz fazla abartıyorlar =). Ergenlik konusun da Derya'ya katılıyorum. Sanırım bu konuda daha çok yardıma ihtiyacım var =) ve o yazılarını merakla ve sabırsızlıkla bekliyorum =). Sevgilerimle =)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ergenlikle ilgili daha önce bir yazım olmuştu ama yeni yazı bugün sitede :) Dilerim faydalı olur :)

   Sil
 11. Öncelikle anne-babaların bilinçlenmesi gerekiyor ama onlar çocuklardan daha panik. Veliler kendisini halen daha öğrenci zannediyor. Kim öğrenci, kim veli önce bunun ayrımının yapılması lazım. Okulun ilk günü veliler sanırsın okula başlıyor. Öğrencinin soru sorması gereken yerde bile anne-baba müdahale ediyor. Yazık.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.