Film Önerisi Yağmur Adam

Benim için baş yapıt olan filmleri eski de olsa mutlaka paylaşıyorum.Bu filme de haksızlık etmeyim paylaşayım istedim.Film 1988 yılı ABD yapımı.Basta Oscar olmak üzere bir çok dalda ödülü var.
Filmin konusuna gelince;
Los Angeles'da yaşayan ve bir ithal araba satıcısı olan Charlie (Tom Cruise), başkalarının düşüncelerine saygı duymayan bencil, üçkağıtçı ve fırlama bir şehir çocuğudur. Senelerdir görmediği ve uzak kaldığı babasının öldüğünü ve 3 milyon dolar miras bıraktığı haberini alır. Babasının cenazesine gittiğinde, kendisine sadece 1949 model bir Buick Roadmaster marka araba bıraktığını ve tüm mirasını daha önce varlığından bile haberdar olmadığı ağabeyi Raymond'a (Dustin Hoffmann) bıraktığını öğrenir. Raymond özürlülerle ilgilenilen bir klinikte bakıma muhtaç, Otistik bir dahidir. Charlie mirasın en azından bir kısmından vazgeçmek niyetinde değildir. Bunun için Raymond'u kaldığı klinikten kaçırıp ülke çapında bir seyahate çıkarır. Yol boyunca abisinin yaşamı zorlaştıran alışkanlıklarıyla, takıntılarıyla çileden çıksa da otistik abisinin matematik ve hafızalama konusundaki insanüstü yeteneği karşısında hayretler içerisine düşer. 
Biraz da izleyici yorumlarını sizinle paylaşmak istiyorum;
-Yağmur adam hayatınızda en az bir kez izlemeniz gereken filmlerden biri.Filmin asıl hikayesi dış dünyayı henüz keşfetmemiş otistik bir adamın dış dünyayla tanışması ve duygularını içerisinde saklayan bir adamın duygularını dışa vurma hikayesini başarılı bir şekilde izleyiciye aktarıyor.Beni burada asıl etkileyen Dustin Hoffman'ın otistik bir insanı akıl almaz bir şekilde oynamasıydı.İlk başta kardeşine geri zekalı muamelesi yapan Charlie(Tom Cruise)ilerleyen zamanlarda kardeşine bağlanması beni çok duygulandırdı.Hayatımda hiç bir filmde ağlamama rağmen nedense bu filmde ağladım.Oyunculukları,filmin konusu ve müziğini içine katarsak 5 üzerinden 4,5 verebileceğim muhteşem bir film.
-Dustin Hoffman mükemmel.Tom Cruise ilk defa yeteneğini gösteriyor.Çok duygusal,derinlikli ve yoğun bir yapım.Bir kez de olsa görülmeli.
-Akılda kalıcı, çok iyi bir, baş yapıt.Dustin hoffman süper oynayıp,kendine gösterdiği, güzel bir yapıt.Tom cruise de, oyunculuğunu göstermiş burda.10 puanlık bir baş yapıt.
-İnandırıcılığı maximum düzeyde sanki gerçek bi otistik ve paraya düşkün iki kardeşin hayatını haberleri olmadan kayıta alınmış gibi sürdürmelerini izledim ben performanslar harika izlenmeli filmler arasında
-mükemmeliğin örneği bu film olsa gerek. her yönden harika bir film. fakat oyunculuk yönünden ayrı bir güzel.İnsanların, otistik kişilere karşı bir sempati duymasını sağladı bu film. birde şunu söylemek istiyorum Dustin Hoffman bu filmle En İyi Erkek Oyuncu ödülünü Oscar’da alnının akıyla aldı şüphesiz.
Bu film eski olmasına rağmen size önemli bir bakış açısı kazandıracak bence.İyi seyirler...
Film Önerisi Yağmur Adam Film Önerisi Yağmur Adam Reviewed by Yurdagül Çelik on Eylül 11, 2016 Rating: 5

16 yorum:

 1. Harika bir filmdir, ben müziğini de çok severim. Ne zaman çıksa izlenilecek bir film.

  YanıtlayınSil
 2. En sevdiğim filmlerden. Oğluşlara da izlettirmiştim,onlar da bayıldılar :)

  YanıtlayınSil
 3. ayyyyy tabisiiii çok iyi film :)

  YanıtlayınSil
 4. Hiç otistik tanıdınız mı? Tanıdıysanız anlatsanız... Bazen her konuda değil de sıkı konularda daha çok konuşmayı sevdiğimden kendime takılırım ben, "Bir tür otistik filanım galiba" diye.

  Bu filmi birkaç kez izledim. Çok da severim. Bir sahnesini hiç unutamıyorum -bu arada inşallah başka bir filmle de karıştırmadım.-

  Kibrit kutusu yere düşüp içindekiler saçılmıştı. Otistik büyük kardeş şöyle bir göz atıp bir saniyeliğine belki de üst üste mikado çubukları gibi yığılı kibrit çöplerinin yanılmıyorsam yüz küsur olan adedini tam olarak söylemişti. Küçük kardeş oturup saydığında çıkan sonuç doğruydu; kardeşin şaşkınlığı da bununla doğru orantılıydı!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de öyle bir sahne hatırlıyorum :) Sevgilerimle :)

   Sil
 5. Bir kaç defa izlediğim bence klasikler arasına girebilecek bir filmdir. Çocuklarla da izledim. İyi film önerileri terapi ve kişisel gelişim metodları arasında, sinema dili etkin bir algı aracı. Önerileri takip edeceğim, sevgi ve selam ile..

  YanıtlayınSil
 6. Süper bir filmdi anılarım tazelendi teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 7. Bayılırım bu filme, bilmeyenlere örnek, bilenlere tekrar izlemeye bir sebep olsun. Sevgiler,

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de sizin gibi düşünüyorum :) Sevgiyle kalın...

   Sil
 8. Bir kaç kez izlediğim ve çok önemsediğim bir film mutlaka izlenmeli .

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bu filmi önermesem olmaz dedim ve eski olmasına rağmen önerdim :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.