Bir Bayram Yazısı

Bugün ki yazıma çok beğendiğim eski bir karikatürle başlamak istedim.Bayram bize bazı değerlerin hatırlatıldığı özel günlerdir.Bu özel günlerde aranmak isteriz,ilgi görmek,hatırlandığımızı bilmek ve değerli olduğumuzu hissetmek isteriz.Böyle bir beklenti içinde beklediklerimiz arayıp sormazsa biraz canımız sıkılabilir ve kendimizi yalnız hissedebiliriz.Ben kendi adıma yaşım ilerledikçe bayramlarda benden küçük olan yakınlarımın beni aramasını bekliyorum.Yeğenlerime de zaman zaman ''Bayramda beni aramayı unutmayın.''dediğim çok olmuştur.Bu kültürü onlara da yerleştirmeye çalışıyorum.Metropolde yaşarken ve git gide görüşmeler azalırken en azından bayram bahane olsun da ilişkiler devam etsin istiyorum.Şimdi madalyonun öbür yüzüne gelim.Devir değişiyor,şartlar değişiyor,insanlar tatili fırsat olarak görüp şehir dışına çıkmak ve nefes almak istiyor.Ben böyle davranan insanları da anlıyorum çünkü şarj olmadan devam etmek bu hayat koşullarında zor olabiliyor.Yeni gençler de kafalarına göre takılmak istiyor ve bu tür merasimlerden sıkılıyor olabilir.Peki o zaman ne yapacağız?
Tabi ki uzlaşmacı olmak ve orta yolu bulmak en iyisi.Mesela çok beklediğiniz bir küçüğünüz sizi aramadı mı?Siz arayın ve karşıyı incitmeden şaka yollu beklentinizi de belirterek bayramını kutlayın.Mizahı da kullanarak durumu çözün.Böylece moraliniz de bozulmamış olur,karşı taraf da beklentinizi öğrenmiş olur.Deneyin bakalım durumu dönüştürebilecek misiniz?

Ben de bayramın birinci günü tura çıkıyorum.Allahtan anlayışlı bir ailem var da illa hepimizi ziyaret edeceksin diye zorlamıyorlar beni :) Zira ailenin en küçüğüyüm ve 6 kardeşiz biz :) Bayramlarda mümkün olduğunca ziyaretlerimi yapıyorum eğer şehir dışına gideceksem de mutlaka tek tek arayıp büyüklerimin bayramını kutluyorum.Sakın yakın akrabalarınızın bayramını mesajla kutlamayın.Hele bir de toplu mesaj yok mu gıcık oluyorum :) İnsan kendini biraz özel hissetmek ister.O toplu mesajlarda her hangi bir nesne gibi hissediyorum ben kendimi :) 
Bayram boyunca yayınlamak üzere hafta sonu yeni yazı taslakları hazırlamayı düşünmüştüm.Böylece turda da olsam her gün bir yazı paylaşacaktım.Ablam dedi ki ''Lütfen git ve dinlen.Sorumluluğunu abartma yine :) Döndüğünde  yazarsın.'' Ben de bu yıl tatile hiç çıkmadığım için böyle bir ödülü hal ettiğimi düşündüm.Bayramın ikinci günü sadece bir film önerisi paylaşacağım.Onun dışında 19 eylüle kadar yeni yazı yok.Sizleri özleyeceğimi biliyorum.Hepinizin bayramını gönülden kutluyorum.Mutlu bayramlar......
Bir Bayram Yazısı Bir Bayram Yazısı Reviewed by Yurdagül Çelik on Eylül 11, 2016 Rating: 5

34 yorum:

 1. Katılmamak mümkün değil yazınıza. Bayramlar artık geniş aile toplantıları olmaktan çok uzak.

  İyi yolculuklar. İyi turlar. İyi tatiller. İyi bayramlar.

  YanıtlayınSil
 2. Sevgili Yurdagül.O kadar dikkat dağınıklığım var ki, bir üzüntüm oldu dün, fark edememişim yorum bölümünü.İyi bayramlar, iyi dinlenmeler kızım.Sevgilerimle :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ablacığım hiç sorun değil.Ben her halinle seviyorum seni rahat ol :) İstersen sıkıntını maille yazabilirsin bana.Kocaman öpüyorum :)

   Sil
 3. Güle güle git güle güle gel Yurdagül'cüğüm, fotoğraflara bakınca bir etyemez ve hayvan hakları savunucusu olarak hem güldüm, hem üzüldüm. Çünkü gerçek bunlar keşke hayat daha farklı olsaydı. Dünya daha farklı olsaydı. Sevgiler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bir çok açıdan sizin gibi düşünüyorum.Keşke içselleştirip yapabilsek bazı şeyleri.Sembolik ya da göstermelik değil :( Ben de hayvanlara daha itinalı olunmasından yanayım.Sevgilerimle canım benim :)

   Sil
 4. Öncelikle karikatürler çok güzel, çok sevdiğim bir derleme olmuş, tebessümler için teşekkür ederim. Yazınızdaki duygulara katılıyorum. Mutlu , huzurlu nice bayramlar ve hayırlı yolculuklar diliyorum. Sevgilerimle..

  YanıtlayınSil
 5. Ablanın sözünü dinlemen iyi olmuş. Şöyle bir dinlen. Sonra yazılarına devam edersin :) iyi bayramlar :)

  YanıtlayınSil
 6. İslami açıdan bayramlarda aileler ziyaret edilmeli gibi bir mecburiyet yok. Bu bizim güzel geleneklerimizden. İyi var ama dediğiniz gibi yavaş yavaş azalıyor. Yine de canlı tutmaya çalışmalı, yoksa insanoğlunun telaşesi, işi bitmez. Hem sevgiler, hem iyi bayramlar o halde :) ❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Metropolde ilişkiler giderek kopuyor ve insanlar yalnızlaşıyor:( O yüzden en azından bayramlarda birlik beraberlik olsun istiyorum.Size de iyi bayramlar :)

   Sil
 7. Bence de dinlenin, tatil yapmak ve kafa dinlemek gerek. :) Toplu mesajları bende anlamıyorum hiç. Whatsapp grubu kurmuşlar mesela aile üyeleri, bizde ziyaretler devam eder hala, fazla kopma olmadı o açıdan, bir bakıyorum herkes whatsapptan yazıyor iyi bayramlar diye, garip geliyor insana. Halbuki bir kaç gün içinde hepsi birbiriyle görüşmüş olacak, teknoloji toplumu işte. :) Neyse, hayırlı bayramlar, iyi dinlenmeler. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Düşüncelerine katılıyorum :) Hayırlı bayramlar :)

   Sil
 8. iyi yolculuklaar sonra anlatırsın bizeeeee :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hangi birini anlatayım :) Bu yaşlılarla tura çıkmak komedi :)

   Sil
 9. Umarım iyi geçiyordur tatilin :) İyi bayramlar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ufak tefek aksilik dışında gayet iyi :) Teşekkür ederim :)

   Sil
 10. Yazılarında beni dinlendiren bir şey var.kışın içtiğim ılık su gibi bir şey. Güzel bayramlar...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bunlar ne güzel sözler öyle :) Size de güzel bayramlar :)

   Sil
 11. Sana iyi turlar o zaman gelince paylaş bizimle.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Olumlu şeyler de oldu,olumsuzluk da :) Bilemedim hangisini yazayım :)

   Sil
 12. Pardon genç grup bulamadın mı bacım,Allah kolaylık versin.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kartallar Gezi grubu diye bir grup var.Bildiğim grup diye onlarla gidiyorum.Yaş ortalaması 60 ve üzeri :)

   Sil
 13. Selam Yurdagül,
  Güzel bir yazı okudum. Maalesef, her bayram gibi bu bayramda da ıssız bir kasaba gibiydi ev... Bütün akrabalar Sivas'ta olunca bayramlar sıradanlaşıyor. Tatil olayını ben de düşündüm hem trafik kazaları da azalmış olur. Meşhur karikatürleri tekrar görmek de iyi geldi, güldüm epeyce ):

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gülmene sevindim.Gittiğim tur da komediydi.Onları yazıyorum şimdi.Sen de gel bizim turlara :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.