Aileler Ergene Nasıl Yaklaşmalı?

Okullar açıldığından beri ergenlere dair bir çok soru gelmeye başladı bana.Ben de ergen çocuklarınıza nasıl davranmanız konusunda Psikolojik Danışman Özkan Emiroğlu'nun yazısını sizlerle paylaşmak istiyorum.

ANNE-BABALAR İÇİN BAZI TEMEL KURALLAR
Aşağıdaki kurallara özen göstermeniz, ergenler kendi kimliklerini ortaya koymaya çalışırken kaçınılmaz olarak ortaya çıkan stresi azaltmanıza yardımcı olacaktır.
Dinleyin
Tamamen farklı görüşte olsanız bile, çocuğunuzu her zaman dinleyin.
Davranış ile çocuğu birbirinden ayırın
Sizi rahatsız eden şey ile onu yapan kişiyi birbirine karıştırmayın. Ergen çocuğunuzun davranışlarından dolayı öfkelendiğiniz veya üzüldüğünüz zamanlar olacaktır. Ancak bu çocuğunuza olan sevginizin bittiği anlamına gelmez. Hatta büyük olasılıkla tam tersi bir anlam taşır: Ona önem veriyor olmanız. Öfkenizi çocuğunuzun tüm kişi olarak varlığına değil davranışları üzerinde odaklamaya gayret edin.
Önemsiz konuları görmezden gelin
Ergen çocuğunuzun görünümü ya da davranışları sizi ne kadar rahatsız ederse etsin, sürekli eleştirmekten kaçının. Önemsiz durumları görmezden gelin. Daha önemli konularda düşüncelerinizi, neyi ve neden tasvip etmediğinizi belirtin ancak onun da sizden farklı görüşte olma hakkına saygı duyduğunuzu gösterin.
Takdir edin
Ergen çocuğunuzun yaptıklarına ilgi gösterin. Onu gerçekten takdir edebileceğiniz fırsatları da görmeye çalışın.
Uzlaşma sağlayın
Fikir ayrılıkları çıktığında, her iki tarafın da kabul edebileceği bir uzlaşma zemini bulmaya çalışın. En kötü olasılıkla, uzlaşamadığınız konusunda uzlaşın.
Sürekli söylenmeyin
Sürekli nutuk çekip, söylenmeyin. “Ben senin yaşındayken….” ile başlayan akıl vermelerden kaçının. Büyük olasılıkla onun yaşındayken onunla ortak yönünüz düşündüğünüzden çok daha fazlaydı!
Eleştirilmeye hazırlıklı olun
Eleştirilerin hedefi olmaya, yani yaşadığı tüm sorunların, zorlukların nedeni olduğunuz, büyümesine ve eğlenmesine izin vermediğiniz gibi eleştiriler yöneltmesine hazırlıklı olun.
Çocuğunuzdan vazgeçmeyin
Bu eleştirilerin çoğu yüreğinize işlemesin. Ve çocuğunuzdan vazgeçmeyin. Ergenler aslında düşündüğünüzden çok daha fazlasını izler, dinler ve öğrenirler.
Ruh durumu sürekli değişebilir
Bu yaşlarda, kısmen hormonal değişimlerden dolayı, kısmen de bu dönemde çok sık yaşanan kaygılara bir tepki olarak ruh durumunda hızlı ve bazen aşırı değişimler olması son derece normaldir. Bunları anlayışla karşılamaya çalışın.
Mutlu son
Ergenliğin son dönemlerinde ergenlerin çoğu anne-babaları ile birlikteliklerinde daha rahat olurlar. Tüm bu dönem boyunca onlara adil ve tutarlı bir şekilde davrandıysanız, büyüme ve olgunlaşmaları için fırsat ve olanak verdiyseniz, ergenlikten aile bağları etkilenmeden çıkacak ve yetişkinliğe adım atacaklardır.

Aileler Ergene Nasıl Yaklaşmalı? Aileler Ergene Nasıl Yaklaşmalı? Reviewed by Yurdagül Çelik on Eylül 22, 2016 Rating: 5

21 yorum:

 1. tam zamanında iyi bir paylaşım olmuş. Teşekkürler

  YanıtlayınSil
 2. Gerçekten zor ama ya, çocuk hesap sormaya ve evin yönetiminde eşit söz hakkı istiyor. Birde anne - babayı beğenmeme durumu var ki hiç sorma :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Geçici bir durum ergenlik :) Biraz sabırlı olmakta da fayda var :)

   Sil
 3. ay bizim anne babalar hiç çekilmezler bu konuda onları eğitmeli asıl :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bence çocuk sahibi olmaya karar veren tüm aileler eğitim almalı ama ülkemizde böyle bir uygulama pek yok :(

   Sil
 4. Ben çok söyleniyorum galiba:( Kalemine sağlık.... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benim de bugün aklımdan geçtiniz acaba nerede diye?Yorumunuzu görünce sevindim :)

   Sil
 5. Çok güzel bilgiler. Anne babalar samimi bile olsa acaba okuduklarını uygulayabiliyor mu? Yani teori ve uygulama ikilemi :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sadece ahkam kesiyor ve uygulamıyorsak,bilgili olmanın bir anlamı yok :(

   Sil
 6. Çok zamanın da bir paylaşım olmuş canım ellerine sağlık.

  YanıtlayınSil
 7. Yazi için tesekkür ederim. Ergenlik dönemi zor. Bizde agresif davranis yok ama inatçilik var. Inanin küpe takip dövme yapsa umurumda degil öyle seylere takilmiyoruz biz. Bu dönemden çikip kendi ayaklari üzerinde durabilen, kendine yeten bir insan olsun yeter.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bazen aileler de fazla endişeli oluyor.Ergenlik döneminde ben de çok inatçıydım. Bu dönem geçici.Lütfen biraz sabredin :)

   Sil
 8. Teşekkürler Yurdagül, paylaşım çok güzel olmuş emeğine sağlık. Dikkate aldığın için de ayrıca teşekkür ederim =). Tavsiyelerin çok güzel. Ergenler iki tane olunca biraz zorlanacağım, hepsini uygulayabilirmiyim bilmiyorum ama elimden geleni yapacağım. Bizim sorunumuz her şeyi ben bilirim sorunu. Bunu bir aşabilsek başka hiçbir sorunumuz kalmayacak. Tekrar teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sizin istekleriniz doğrultusunda da yeni yazılar oluşuyor bazen :) Öncelikle sabırlı ve sakin olabilmeyi denemelisiniz.Fevri davranışlar sorunu arttırır.Genelde arkadaşlarımdan gördüğüm ergenle yaşıt gibi küsme,kapris vs yapıyorlar.Bu,arada uçurumun daha artmasına neden olur.Bu durum geçici.Bunu hiç unutmayın :) Size kolaylıklar diliyorum :)

   Sil
 9. Bazı büyüklerin de aynı yoldan geçip belki de birebir aynı düşüncelere kapılmalarına rağmen, kendi çocukları ergenliğe girdiklerinde yaşadıkları değişimi görmezden gelmeleri, sabırsız davranmaları tuhaf geliyor bana. Çok basit bir şey aslında, bu kadar zor olmamalı bunları uygulamak. Çok faydalı bir yazıydı, teşekkürler. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gelen talepler doğrultusunda paylaştım yazıyı.Umarım faydalı olur :)

   Sil
 10. Yine faydalı bilgiler paylaşmışsın Yurdagül Hanım emeğine sağlık. Şimdi ki çocuklar biz gibi değiller çok zor atlatıyorlar ergenliği. Biz ergenlik mergenlik bilmeden büyüdük. Şimdikiler çok problemli geçiriyorlar. Zaman öyle sanırım..Sevgiler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben,lisede ergenliğe girmiştim.Yatılı okula alışmaya çalışırken bir de bunun çıkması beni çok zorlamıştı.Baya agresiftim.Şimdiki çocuklar teknoloji çocuğu olduğu için durumu iyice kullanıyorlar..

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.