Stres Öncesi Ve Sonrası Rahatlama Egzersizleri

Sizlere düzenli olarak rahatlama egzersizleri öneriyorum.Yine olası stres durumu öncesi ve sonrasında uygulamak üzere egzersiz önereceğim size.
Nasıl çalışmalı ve gevşemeli?
Soluk alışınızı yavaşlatın. Kontrollü solunum sakinleşmenin en kolay yollarından biridir.
 • Sakinleşmek için egzersizlerden yaralanın. Fiziksel etkinlikler enerjiyi ve stresin neden olduğu kas gerilimlerini açığa çıkarır.
 • Kaslarınızı doğrudan rahatlatın. Stres tepkisi kas gerilimine yol açar, yani hissettiğiniz ağrı ve sızılar düşsel değildir. Gerilim nerede olduğunu biliyorsanız, gövdenizin o kısmını gevşetin. Oluruna bırakın. Gerilim azalışını hissedin. Kasları gevşetmenin bir yolu da önce onları germektir, kaslar gerildikten sonra derinlemesine gevşerler.
 • Oturuş ve duruş biçiminizi gözden geçirin. Kas gerilimi oturuş ve kötü duruş yüzünden şiddetlenebilir. Oturuş ve duruşunuzda altın kural, omurganızı olabildiğince düz tutmaktır.
 • Duygusal gerilimi salıverin. Sinir bozucu, bastırılmış duygularınızı yazıya dökün veya öfkelerinizi teybe kaydedin ve bir kez daha dinleyin. Böylece sizi gerilime sokan bu durumun mantıklı olup olmadığını fark etmeniz kolaylaşacaktır.
 • Gerilimi bir arkadaşınızla konuşarak azaltın. Eğer duygularınızı kaydetmek istemiyorsanız bunları niye bir arkadaşınızla konuşmayasınız?
 • Fiziksel olarak yavaşlayın. Bütün gün durmaksızın koşturduğunuzda, stres altında olma duygusu artar. Bu durumda yapılacak en iyi şey işi yavaşlatmaktır.
 • Bir mola verin. Molalar performansınızı artırır. Ara vermeden çalıştığınız zaman dilimi uzadıkça performansınız düşer. Zaman tasarrufu için ara vermemek yanlış bir ekonomi yöntemidir.
 • Etkinlik değiştirin. Mola verdiğiniz-de günün geri kalanında yaptığınız-dan farklı bir şeyler yapmaya çalışın.
 • Mini molalar verin. 10-15 dakikalık aralar veremiyorsanız 10-60 saniyelik bir mini mola verin ve bunu işin en yoğun olduğu anlarda bir an soluklamak için kullanın.
 • Düşünmeye zaman ayırın. Mini molanızdan sonra hemen kargaşaya dönmeyin. Bir süre için bekleyin, yapmanız gerekenleri gözden geçirin ve yapacaklarınızı planlayın.
 • Kendinize kaçış mekanizmaları üretin. Bunlar baskının yükselmeye başladığını hissettiğinizde mola ver- menin yolarıdır.
 • Kendinize yalnız kalabileceğiniz sessiz zamanlar ayarlayın. Mini molalar, düzenli molalar, standart aralar sessiz zamanlar ve tatiller bunun için en uygun zamanlardır.
 • Gevşeme mekanizmaları geliştirin. Sizin gevşemenize yardımcı olan ateşleyiciyi bulun ve bunu alışkanlık haline getirin. Müzik dinlemek, okumak, yürümek gibi…(Kaynak terapistim.tr.gg)
Bu tür egzersileri ben de hayatımda sık sık uyguluyorum.Blogda başka egzersizler de var.Onlar için size uygun olanı belirleyip,düzenli uygularsanız eminim kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.
Stres Öncesi Ve Sonrası Rahatlama Egzersizleri Stres Öncesi Ve Sonrası Rahatlama Egzersizleri Reviewed by Yurdagül Çelik on Ağustos 14, 2016 Rating: 5

28 yorum:

 1. Ben kendimce biraz temiz hava almak, yürümek, nefes ve esneme egzersitleri yöntemlerini uyguluyorum iyi geliyor.

  YanıtlayınSil
 2. Yanıtlar
  1. Deniyorum ama rahatlayamıyorum. Ne fenayım ya, tıp çaresiz kalıyor.

   Sil
  2. Rahatlamamanız imkansız.Diyafram nefesi alma sıkıntınız vardır.Lütfen diyafram nefesi almakla ilgi çalışmalar yapın.Sizin tekniğinizde sorun vardır:) Sevgilerimle...

   Sil
 3. Çok güzel öneriler. Teşekkürler.

  Temiz hava, doğa, kuş sesi benim için gerilim diye bir şeyin varlığını unutturan şeyler... Ağır, yırtıcı müzik de bir tür gerilim aslında. Aramızda kalsın :) arabesk duymaya gelemiyorum. Kimyan altüst oluyor. Kaçma hissi geliyor. Mesela bazen Carpenters dinlemek bir anda başka bir dünyaya taşıyor. Onların fazlasıyla naif, liselilerce boş bir derste söyleniyormuş etkisi uyandıran şa lalala, cıngıl mıngıllı sözleriyle pek yumuşak ezgili şarkıları da akılda olan olmayan ne varsa unutturup pembe gözlükler taktırtıyor :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Verdiğim seminerlerde arabesk ya da acılı müzik hiç önermiyorum.Klasik ya da New Age müzik öneriyorum.Kesinlikle haklısınız :)

   Sil
  2. Duydum duydum duydum :))

   Sil
  3. Dinlediğimiz müzik önemli :)

   Sil
 4. Maddelere katılıyorum. Özellikle doğru nefes egzersizi ve doğru duruş stresli anlarda yapmaya çalıştığım uygulamalar. Yine faydalı, yine çok güzel. Yine teşekkürler :)

  Sevgi ve selam ile.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kullanıyorsanız faydasını da görüyorsunuzdur :) Ben de uyguluyorum teknikleri :)

   Sil
 5. N e güzel öneriler .... Çok teşekkürler arkadaşım ..
  Benim de kendimi kasma problemlerim var ve başedemiyorum . Yatarken bile ayaklarıma baskı yapıyorum sanki yıllarca ayakta kalmışım gibi ağrıyor ... Çok fena durumum ...
  Hayırlısı bakalım düzelecek inşallah

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hastalıkların zihinsel nedeni diye bir kitap önermiştim.Gevşeme egzersizle beraber orada geçen kasılmayla alakalı olumlamaları da uygularsanız daha faydalı olabilir :)

   Sil
  2. Merhaba ;
   Çok teşekkür ediyorum bakacağım o zaman o kitaba ... kaçırdığım dönemlerden olsa gerek ...
   Güzel ilgi ve öneriler için tekrar teşekkür ediyorum
   Sevgiyle

   Sil
  3. Rica ederim.Sevgilerimleeeee

   Sil
 6. Benim terapim de işlerim beni çok rahatlatıyor ama bazen kızıp sinirlenince de insan eline bir şey alası gelmiyor bir can dostum arkadaşımla konuşur paylaşırız o benle ben onla .Biraz polyannacılık var ruhum da pozitif bakmayı seviyorum dönüşü de öyle olsun diye, şükür yaşamım da beni gerecek kimse yok ama ülke gündemi beni çileden çıkarmaya yetiyor ne kadar bakmasak izlemesek de illa ki haberdar olunuyor.
  Blog yazmayı da bu yüzden çok seviyorum bu da beni rahatlatıyor. İyi ki varsınız çok güzel önerilerinizi de göz ardı etmeyeceğim sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Destekleriniz için ben de size gönülden teşekkür ediyorum :)

   Sil
 7. hepimizin ihtiyacı olan şey aslında. Özellikle doğru nefes en önemlisi.Bloğunuzu keşif etkinliğinden buldum takipteyim bloğuma da beklerim sevgiler :) http://efsaninguncesi.blogspot.com.tr/

  YanıtlayınSil
 8. Bilmeden yaptigim seyler. Demekki ben farketmeden kendimi kontrol altinda tutuyorum iyi bir sey sanirim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Demek ki otomatik olarak zihniniz sizi doğru yönlendiriyor.

   Sil
 9. bunlar güzelmiş. bi deee hızlı hızlı çok ama çok yürümeli :) burda yazdıkların arada kullanılabilir evet not aldım :)

  YanıtlayınSil
 10. Hepsi çok güzel hatırlatmanız çok iyi olumuş...

  Özellikle doğru nefes almayı çoğu insan bilmiyor,dolayısıyla yeterince organlarımız oksijen almıyor.
  Ben drama derslerinde öğrencilerime ve velilerimle bu tür çalşımalar çok yapardım.
  Diyaframdan "Burundan al karnını balon gibi şişir,şişir,şişir,ağzından geri verirken karnını içeri çek balonu patlat bomm ve alkış..."ne eğlenirdik benim yavrularla birlikte bir den hatırladım .Ve güldüm.
  Güzel yıllarım iyi ki yaşamışşım..
  Teşekkür ederim.Çok güzel bilgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Diyafram nefesini hayatın içine katmak gerek :) Sevgiyle kalın :)

   Sil
 11. Bu aralar spora ağırlık verdim. Gerçi hoca canıma okuyor iyide oluyor.Düşünmeye fırsat kalmıyor. Genel manada havadan mıdır nedir?? Huzursuzluk ve Sıkılganlık Had safhada Müzik ve sakinleştirici aktiviteler yapmaktayım. Doğru nefes olaylarınıda yapıyorum Plateste en gereken özellik Nefes alış veriş oturma düzenini biraz dikkat etmeliyim sanırım Paylaşımına sağlık

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Spor iyidir.Ben de ara verdim.Yeniden başlayacağım :) Sevgilerimle :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.