Kişiler Arası İletişim

Bugün okuduğum Görüşme Teknikleri adlı kitapta iletişimle ilgili kısma uzunca bir bölüm ayrılmıştı.Ben de kendi kendime dedim ki gerçekten iletişimde ne kadar başarılıyız?Bir bankaya gittiğimizde sorun yaşadığımızda kendimizi ne kadar doğru ifade edebiliyoruz?Ya da sevdiklerimizle iletişimde ne kadar doğru anlaşıldığımızı düşünüyoruz?İnsan yapısı gereği iletişim kurmadan yaşayamayacağına göre doğru iletişim kurmayı öğrenmelidir.Eğer öğrenemezse giderek yalnızlaşması ve bir çok problem yaşaması olasıdır.
İletişimde sözlerin yanında beden dili,mimikler,sesin tonu  gibi bir çok faktör önem teşkil ediyor.Doğru iletişimi kurmak,sorunsuz bir hayat yaşayabilmemiz için az önce de söylediğim gibi şarttır.Kimle iletişim kuruyorsanız o kişinin anlayabileceği üslupla iletişime geçmek  de önemlidir.Yıllar önce yeni görev yerim bir ilçeydi.Hastalarla kurmuş olduğum iletişimde muhtemelen onları anlamayacağı bir dil kullanıyordum ki hastalar sözüm bittiğinde sadece suratıma bakıp,cevap bile vermiyordu.Daha sonra öğrendim ki hastalar,benim kurduğum cümlelerin anlamını anlamıyormuş.Ben tabi biraz üst perdeden konuşunca iletişim değil sadece tek taraflı bir iletim oluyormuş :)

İletişim konusuyla ilgili köşe yazarlığı yazdığım News Pdr Dergisine de bir yazı yazmayı planlıyorum.Sadece okumak değil,kendinizi de gözden geçirip,değişim yapmak önemli.Mesela çok hızlı konuşuyorsanız daha yavaş ve akıcı konuşmayı öğrenmeli,iletişimde göz temasını önemsemiyorsanız göz teması kurmayı öğrenmelisiniz.
İletişim kazaları yaşamadığınız ve kendinizi doğru ifade edebildiğiniz günler yaşamanız dileğiyle...
Kişiler Arası İletişim Kişiler Arası İletişim Reviewed by Yurdagül Çelik on Ağustos 18, 2016 Rating: 5

40 yorum:

 1. Bunca kitap ve bunca iletişimsizlik... Çocukları doğdukları anda daha kucaklara alırken mi bir yanlışlık yapılıyor diye düşünüyorum sıkça artık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İletişim problemi, yeni yeni bir çok problemin de doğmasına neden oluyor ne yazık ki :(

   Sil
 2. Benim o yuzden mi etrafimda hic arkadasim yok. :)) Iletisim kuramadigim icin mi yalnizim yani.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Siz güzel yazıyorsunuz.İletişimde de o kadar kötü olduğunuzu düşünmüyorum doğrusu :)

   Sil
 3. Toplum olarak ciddi iletişim problemimiz var... Bence ilkokuldan itibaren iletişim dersi okutulmalı... Kelimlerden çok beden dili önemli... Neyi ne şekilde ifade etmemiz gerektiğini öğrenmeliyiz... Ağızdan çıkanla beden dili uyumsuzsa karşı tarafın yanlış anlama ihtimali yüksek... Kalemine sağlık... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bir çok eğitiminin bile iletişim sıkıntısı var ne yazık ki :(

   Sil
 4. ha haa ben de gündelik yaşamda iletişim becerisi sıfır diyebilirim :) aile akraba arkadaşlarla iletişim bende çok kötü, o yüzden uzuk durup rahatladım valla :)

  YanıtlayınSil
 5. O kadar önemli konular ki... Bildiğimiz halde uygulamada sıkıntı yaşıyoruz maalesef. Bu arada blogumun birinci yılı için bloggerlara headerlar (resimli blog başlıkları) hediye ediyorum. İlgilenirseniz bir tane de sizin blogunuz için yapmak isterim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Valla hediye çok severim :) Çok memnun olurum :)

   Sil
  2. O maviyi beğendiyseniz sizin için hazırlayayım. Arka fonunuza da düz renk mesela açık mavi ayarlarsanız uyumlu olurlar :)

   Sil
  3. Nasıl yapacağız?Hiçççç anlamıyorum :)

   Sil
  4. Aslında çok kolay şimdi sizin mail adresinize o headari göndereceğim sonra siz de onu bilgisayarınıza kaydedip son yazımda mavi renkli cümlede yazanları uygulayacaksınız (1 dakikanızı bile almaz). Bunu yaptıktan sonra arka fon için de yardımcı olurum. Çok basit bir şey rahatça yapabileceğinize eminim :) Ya da güvenirseniz google plus kullanıcı adınızı ve şifrenizi alarak ben de yapabilirim sonra şifreyi değiştirirsiniz. Ama bence buna gerek yok ilk dediğim şekilde daha iyi. Ben böyle söylüyorum ama inşallah baskı yapar gibi olmamışımdır. Yani isterseniz tasarımınız böyle de kalabilir değiştirmek zorunda değiliz :)

   Sil
  5. Tamam canım benim bir deneyim bakalım :)

   Sil
  6. Ama mail adresinizi bilmiyorum ki :)

   Sil
 6. Bazı insanların bunu seçeneklerin tümünü yapsanız bile kapalı oluyor En yakın arkadaşımdan bunu biliyorum. Ne yaparsam yapayım Kapalı kutu gibi Hiç bir şekilde yanaşmada bulunmuyor bende artık sayğı duyuyorum ve bıraktım açıkçası onu kendi haline :) Gelinen son nokta budur

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O insanları kendi haline bırakmanız en uygunu :) Zorla bir şey yaptırmak mümkün değil çünkü :)

   Sil
 7. İşte ben bunları yapıyorum :))) Ollleyyyy yapabildiğim birşey çıktı :)))

  YanıtlayınSil
 8. Çok güzel tavsiyeler gerçekten. Bunlara ek olarak ben hâl dilinin de çok önemli olduğunu düşünüyorum. Mesela üslubunda veya davranışlarında yanlışlar gördüğümüz birine bunu dille ifade etmekle beraber örnek alacağı kişilerle vakit geçirmesine çalışmak, düzeltme adına daha kalıcı olur diye düşünüyorum. Cümle acık uzun oldu ama :) Sevgiler ❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Uzun olsun sorun değil ben anladım :)Katkın için teşekkürler :)

   Sil
 9. Sosyal medya icat oldu iletişim bozuldu olmadı mı sizce de :)

  YanıtlayınSil
 10. İletişim kurabilmek gerçekten de çok önemli ki her daim çok başarılı olduğumuzu düşünerek ....
  Çoğu yanlış bazen bir bakış ya da bir ses ton farkı ile başlayabiliyor ...
  Ayarlayabildiğim ve becerebildiğim söylenemez ne yazık ki ....

  İletişim kazaları yaşamadığınız ve kendinizi doğru ifade edebildiğiniz günler yaşamanız dileğiyle... Bu dileğe tüm içtenliğimle katılıyorum

  Sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ara ara hepimiz sıkıntı yaşıyoruz :) Siz de sevgiyle kalın :)

   Sil
 11. Çok dikkat ettiğim bir konu bilmeden birini kıracağım diye aklım çıkar .Rahmetli babam saniyeler için de ağzından çıkan lafın dört bir yanına git gel sonra konuş söylediğin sözler ne karşındakini kırsın ne de geri döndüğünde sen kırıl derdi .Dikkat etmek zorundayız .

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Birini kıracağım diye uğraş vermek de bazen doğal olmayı engelleyebilir.Denge kurup kendimizi doğru şekilde ifade etmeyi öğrenebilsek süper olur :)

   Sil
 12. Maalesef bu konuda okullarımızda gerekli eğitim verilmiyor. Çoğumuz tahtaya çıkıp sınıfa konuşma yapmaya cekinirdik. Ve ömür boyu da öyle gider. Daha o zamanlar bu durum ortadan kaldirilmali diye düşünüyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hem ailede hem de okullarda bu eğitim verilmeli.Toplum önünde konuşma fobisi %70 civarı maalesef :(

   Sil
 13. İletişim, en doğal ihtiyacımız ve yapabildiğimiz davranışlarken en sorun çıkartan yanımız halinde. Bu konuda ders çalışmamız gerekiyor. Yazılarınızı keyifle takip ediyorum, kaleminize sağlık..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim.Ben de mutlu olurum siz okudukça :)

   Sil
 14. İletişim kurallarına malesef artık pek uyan yok. Hep o akıllı telefonların suçu onunla göz temasını koparamayan insanlar haliyle bizimle doğru iletişim kuramıyor :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Göz teması kurmayı unutmak önemli bir sorun.Ayrıca sizin sayfanıza baktım.Takipçiyim,çıkartmamışım :)

   Sil
  2. Allah Allah ben de sizi göremeyince üzülmüştüm :) Peki görüşürüz o zaman..
   Sevgiler...

   Sil
  3. Üzülmeyin lütfen :) Kimseyi takipçilikten çıkaran bir değilim.Yazıların okunması toplumsal farkındalık için önemli.Eğer çıkarmışsam da benim blogu kullanma beceriksizliğimdendir.Sevgilerimle :)

   Sil
 15. hep konuşarak iletişime inanırım fakat öyle insanlar var ki şiddetin her türüne karşı olmasam ahh , yaa :))

  YanıtlayınSil
 16. ah ah ya bazı insanlar hep sert ve ters konuşur ya hayatları hep huzursuzdur ondan yani ama bunu ona anlatamazsın bi türlü. huzursuzsun dersen kızarlar. bu insanlar çok sıkıntı veriyooo :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O insanlar aslında kendiyle kavgalı :) Sorun,kendileri yani :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.