Evlilikte İlgisizlik

Türkiye'de boşanmaların en büyük nedeninin ''sorumsuzluk ve ilgisiz davranma'' olduğu belirlendi. 2006'lı yıllarda boşanma nedeni olarak ilk sırada yer alan ''aldatma'' ise, 2011 yılında daha gerilerde kaldı.

Evlilikte insanlar birbirlerine ilgilerini yitirdiler mi kalbi ilgilerini başka şeylere yöneltirler. Çocuklara, kariyere, evin eşyasına, spora, modaya, ev temizliğine, araba tutkusuna, şöhrete, zenginliğe... Böyle durumlarda evlilik ihmal edildiği için bakımsız kalacaktır ve yıpranmalar, arızalar, yani sorunlar başlayacaktır.

Erkekler daha mı ilgisiz?

Kendisini iş başarısına odaklamış bir kişi evlendiğinde eşine zaman ayırma ve ilgilenme gibi "gerçek dünya" ile karşılaştığında zihinsel bir pişmanlık hissedebilir. Eğer erkek bencilse sorun başlayacaktır. Evine zaman ayırmama gerekçesi olarak şöyle der "Ben zaten sizin için çalışıyorum, ekmek kavgası başka çarem yok". Kısa da olsa kaliteli bir beraberliği, hem iş hem ev başarısını beraber götürebileceğini düşünmezse fırtınalar başlayacaktır.

Diplomalı Hizmetçilik mi?

Evini otel ve restoran gibi kullanan bir erkek eve geldiğinde "Nasılsın?" demeyi ihmal edecektir. Sevgi dolu bir bakışı, bir tebessümü esirgeyecektir. Bütün gün çocuklarla, mutfakla uğraşmış bir kadın kendisine değer verilmediğini hissettiği an evliliği sorgulaması doğal bir hakkıdır.

Evlilik danışmanına gelen bir danışana eşi ile ilgili bilgiler sorarız; kişisel geçmişi, zevkleri, nefret ettiği şeyler... Bu bilgileri alırken eşinin göz rengini bilmeyen erkeklere rastlamak mümkündür. İyi baba, iyi iş adamı olmak yetmiyor, iyi bir koca da olmak gerekiyor.

 Kadınlarda ilgisizliğin şekilleri:

Eve, eşyaya kendisini kaptırmış veya çocuklarla ilgilenmekten kocasına "Hoş geldin" demeyen eşler nadir değildir. Bütün gün bakımlı ve göz alıcı bayanlarla bir arada olan erkek evde iyi bir anne, iyi bir ev hanımı ama iyi bir eş ve arkadaş olmayan kadınla uzun süre beraberse evliliği sorgulamaya başlayacaktır.

Sağlam ailenin üç özelliği:

Nebraska Üniversitesinde 'İnsan Gelişimi ve Aile Bölümü' yöneticisi Nick Stinnett, güçlü ailelerle bir araştırma yaptı(1979). Bulduğu üç önemli ortak özellik şunlardı:

Dine bağlılık: Sürekli ve düzenli Kiliseye gidiyorlardı.

Övgü ve takdir: Aile üyeleri karşılıklı ruhsal okşamalar içindeydiler

Birlikte zaman: İş, eğlence, yemek gibi çok alanda beraberdiler.

Dostluk mu, Evlilik mi?
 Evliliğin uzun sürmesi için tarafların eşit ve denk olması önemlidir. Bunun tek istisnası vardır, "Dostluk duyguları". Yan yana durduklarında karıkoca diyemeyeceğiniz kişiler öyle paylaşımlar içindedirler ki beraber olduklarında kendilerini çok mutlu ve güvende hissederler.
 Böyle kişilerde sevgi yakalandıktan sonra bazı adet ve davranışlarla beslenebilmiştir.
 Dostluk davranışının en önemli özelliği, 'onu' memnun etmeye çalışmaktır. Onun zevklerine, isteklerine ve beklentilerine uygun çabalar içinde olmak. Küçük hediyeler almak. En önemli hediyenin ona ayrılan zaman olduğunu bilmek. Kendi çıkarını ikinci planda tutmak. En önemli içten, karşılıksız, samimi sevgi.

 En iyi aşıkların en duygusal insanlar değil, birbirlerine en çok zaman ayıran insanlar olduğunu unutmayalım.(Prof. Dr. Nevzat Tarhan)
Evlilikte İlgisizlik Evlilikte İlgisizlik Reviewed by Yurdagül Çelik on Ağustos 10, 2016 Rating: 5

34 yorum:

 1. Günümüzün en çok baş ağrıtan konusu: Evlilikteki ilişkiler. Çağımız bireyselligi ön plana çıkardığı için, kadın-erkek birbirine önem vermeyebilir. İkisi de sadece kendi hayatlarını yaşayabilirler. Bunun dışında galiba,ciftlerin birbirine olan saygıyı kaybetmeleri. Ondan sonrası gerçekten bir felaket. Sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bireysellik arttıkça birlikte uyumla yaşamak da gerçekten zorlaşıyor :( Katkılarınız için teşekkürler...

   Sil
 2. Evlilik ciddi iştir. .eşini kaybeden aileyi de kaybetmeye mahkumdur .

  YanıtlayınSil
 3. Son yıllar da boşanmaların ve geçimsizliklerin fazla olması konusunu arkadaşımla konuşuyorduk (kızının da bir takım problemleri var evliliğin de) Sırf evlenmiş olmak için ya da aşık olduk beraber olmadan asla deyip aceleyle karar verilen evlilikler çok çabuk sarsılıyor sanki ve gençler hep ben merkezli biz olma faslına bir türlü geçemiyorlar.
  Çok güzel detaları ele almışsınız yine.
  Bu arada kan bağı olmasa da artık blogger da akraba sayılırız:))))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de sizleri tanıyor olmaktan mutluyum.Değerli yorumunuz için de ayrıca teşekkürler :)

   Sil
 4. bizim ülkede çok yaygın bu ilgisizlik :)

  YanıtlayınSil
 5. Ohhhh bekarlık sultanlık :))

  YanıtlayınSil
 6. Yağmur bekarlık sultanlık değildir ya :) dengeli şekilde ilişkiyi yürüttün mu on numara :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Herkes,ne hissediyorsa onu savunuyor tabi ki :) Dengeli ilişki kurmakta problem yaşadığımız için kaçıp tek kalmayı tercih ediyor olabiliriz.

   Sil
  2. Emrecim ben sultanlar gibi yaşıyorum valla. Erkekler genelde yaptıkları işlerden kurtulmak olarak gördükleri için evliliği, erkeğe bekarlık zor. Gerçi onun da yöntemi var gündelikçi tutarsın olur biter.

   Sil
 7. Hiç bitmeyecek konu :))) Sonuca henüz ulaşmadı galiba :))))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu sadece evlilikte bir tanesi :) Öyle çok sorun var ki evlilikle ilgili :)

   Sil
 8. Lisede edebiyat öğretmenim, şu an ismini hatırlamadığım yazara ait olan şu cümleyi söylemişti; "Sevgi iki insanın göz göze değil, aynı doğrultuya bakabilmesidir." Bir de gözlerine bakabiliyorsan ;)) ...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ooooo süpermiş.Öğretmeninizin dediği şekilde ilişkiler yaşamak dileğiyle :)

   Sil
 9. Benim bir öğretmenim de şöyle demişti.
  "Evliliği mobilya magazası gibi sanıyorsunuz.,mobilyalar eskidi mi evlilikler de eskiyor."
  Bizim buzdolabımız 1 yıl sonra,tv, 2 yıl sonra,koltuklarımız 5 yıl sonra ç.Makinesi 3 yıl sonra,otomobil 15 yıl sonra,Evimiz 18 yıl sonra olunca,eskiyemedik.
  sannımca...?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tüketim toplumu olmamızdan kaynaklanıyor biraz da bu durum.

   Sil
 10. başlık bildik bile olsa bu konuda genelleme yapılabilir mi?
  her kadının-erkeğin farklı olduğu gibi "evlilik", "ilgisizlik" deyince herkeste çağrışım yapan şeyler farklıdır sanırım.
  her iki taraf da dünyaya çocuk getirmek istemiyorsa (attila ilhan gibi) evlilik gerekmeyebilir.
  evlenmeyebilirsin ama sevmeden-sevilmeden yaşamın bir anlamı da yok.
  öte yandan...evet, ataerkil kültürlerde evlilikte yıpranan taraf kadındır :(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki genelleme yapmak uygun değil ama sanırım toplum yapısını da göz önününe alarak değerlendirmeler yapılabilir.Sevgilerimle :)

   Sil
  2. elbette.
   hem genelleme yapmak öğrenme yollarımızdan biri.
   sevgilerimle :)

   Sil
 11. ben bir türlü adapte olamadım, eve girerken çıkarken haber vermiyorum bu yüzden ciddi kavgalar ediyoruz

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dilerim süreç içinde uyum sağlarsınız ya da eşiniz sizi olduğunuz gibi kabul eder :)

   Sil
  2. ayrılmazsak eğer ben de diliyorum :s

   Sil
 12. Çok dogru saptamalar. Sadece evlilik degil iliskilerde de bunlar geçerli. Kisa da olsa rol ve kimliklerden siyrilarak çift olarak geçirilecwk zamani yaratmayi çok önemli buluyorum.

  YanıtlayınSil
 13. 20 yıllık evliyim ve şunu söyleyebilirim yıllar önce severek gözlerine baktığın adam bir gün geliyor çok yabancı olabiliyor ama hemen 2 gün sonra tekrar hayatın merkezi

  Evlilik gelgitlerle dolu önemli olan bu gelgitlerde ayakta kalabilmek. En zor anlarında sadece eşin varken yanında gene seni en çok delirten de o olabiliyor :)) tecrübe ile sabittir. Beklentiyi biraz düşürerek ve haklı olmayı değil mutlu olmayı seçerseniz ilgi konusuna filan çok takılmıyorsunuz (tabi az evvel de dediğim gibi bazen tahammül edilemeye de biliniyor nihayetinde insanız her anımız bir olmuyor )

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten ilişki dinamikleri zor.Biz de danışman olsak da ara sıra gerçekten zorlanıyoruz açıkçası :)
   Teşekkürler Lerzancığım :)

   Sil
 14. Nick Stinnett'in çıkarımları çok doğru bence.

  YanıtlayınSil
 15. Yine toplumsal bir yara hızla gelişen şehirleşme ve iş imkanlarının azalması ekonomik sıkıntılar çok yüksek hayaller peşinden koşulup yetişilemeyen hayat vb maddde aile içerisinde ilgisizlik sevgisizlik sonrasında ise sevgisizlik olarak karşımıza çıkıyor

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında bir çok şeyi kaybettik ama kaliteli vakit geçirmeyi yeniden hayata geçirebilirsek süper olur.Sevgi ve saygılarımla...

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.