Sorun Çözmek

Genellikle yetiştiriliş tarzı olarak başımıza bir şey geldiğinde kara kara düşünürüz.Sanki başka çözüm yoktur,her olumsuz şey,bizim başımıza geliyordur.Tabi ki bu bakış açısı abartılı duygusal ve sağlıksızdır.Bir sorunla karşılaştığımızda ilk önce sakin olmayı öğrenmek önemlidir.Durun ve bekleyin.Sorun çözmeyle ilgili bir çok teknik vardır ben size bu tekniklerden birinden bahsetmek istiyorum.
SORUN ÇÖZME YÖNTEMİ
 1. İnanın her sorunun bir çözümü vardır. İnanın.
 2. Sakin bir insan olun. Vücut kaslarını gevşek tutun, kaslarınızı gerginlikten koruyun. Alfa durumuna geçin.
 3. Zihinsel olarak sorunlarınıza kısa sürede en iyi çözümü bulacağım diye beyninizi zorlamayın. Çünkü kendimiz en güç durumumuzda bize en iyi çözümü sunacak şekilde oluşmuştur. Belki daha hazır değilsiniz.
 4. Kendinize inanın.
 5. Kendi sorunlarınıza kendinizden çıkıp, kendinizi başkasının yerine koyup, o ne yapardı sorusunu sorun. Sorunlarınıza duygusallıklarınızı (korku, hoşlanma veya hoşlanmama, kızgınlık,.) karıştırmayın. Profesyonelce olaylara ve KENDİNİZE insanlara bakın.
 6. Sorunlarınız olan kendinizi veya sorununuz olan insani bir sosyal görevli gibi karşınıza alın her şeyini bir kağıda yazın ve üzerinde düşünerek çözüm yolları üretin.
 7. Gerekiyorsa dua edin. Özellikle kutsal yerlerde, mezarlıklarda ve doğa içinde yaptığınız yürüyüşler esnasında çözüm yolu için yapılan dualar bilinçaltınızı ve kendimizi devreye sokacak ve bizim için en uygun çözüme, nasıl ulaşacağımızı gösterecektir.
Sorun çözmenin başka bir yolu:
Yaratıcı olun: probleminize çözümler bulun ve bunları yazın.
Organizatör olun: fiziksel olarak bulduğunuz yukarıdaki çözümleri nasıl uygulayacağınızı düşünün.  Uygulayacağınız bu çözümlerin beraberinde neler getireceğini yazın. Sonuçta ortaya çıkan veya geriye kalan çözümler sizin için en iyi çözümlerdir. Onları da bir kağıda yazın ve her gün görebileceğiniz bir yere koyun.
Çözümleri kolaylıkla bulduğunuz,mutlu günler yaşamanız dileğiyle...
Sorun Çözmek Sorun Çözmek Reviewed by Yurdagül Çelik on Temmuz 25, 2016 Rating: 5

20 yorum:

 1. Ah keşke problem anında uygulayabilsek bu maddeleri. En azından birkaçını. Kemal Sunal'ın Tosun Paşa'daki repliği geldi aklıma. Lütfü Bey ben her şeyi yapabiliyorum da gözlerimden ateş çıkartamıyorum. O nasıl oluyor? :)) ❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki değişim bir günde olmuyor ama çaba sarfedersek olur diye düşünüyorum.Sevgilerimle :)

   Sil
 2. Benim problemim kendimle. Sakin biri olmayı çok isterdim. Ani ses çıkışlarımdan nefret ediyorum. Bu sorunumu çözebilmeyi çok isterdim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. News Pdr dergisinde yazdığım öfke kontrolüne yazımı okumanızı öneriyorum.

   Sil
 3. Güzel ve çok faydalı bir makaleydi kızım.Yeter ki sorun olduğu ve çözülmek zorunda olduğu kronikleşmeden kabul edilsin.Sevgiler sana canım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağol ablacığım.Dilerim faydalı olabilirim :)

   Sil
 4. ayyy benceeee bırak sorunlar zaman içinde kendiliğinden çözülüyoooo yanii geçiyoo önemi kalmıyooo :)

  YanıtlaSil
 5. Önce derin bir nefes... Oksijenin faydaları :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle diyafram nefesi açık havada harika olur :)

   Sil
 6. Çok güzel öneriler, öfke anın da hiç biri akla gelmeyebilir ,sakin ,ve sabırlı olmayı öğrenmek gerekiyor.ama bazen ayarı yapamıyoruz:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öfke anında zihin sizi kontrol etmeye başlıyor.İlk önce bolca nefes alınırsa zihin sakinleşirlerse:)

   Sil
 7. Sakin olup herkesin bir sorunu olabileceğini kabullenmek çok önemli. O zaman çözüm yolu aramaya başlayabiliyorsunuz.

  YanıtlaSil
 8. Ben de hep bir çözüm olduguna inanirim. Olumlu düsününce çözüm de bulunuyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin gibi düşünen insanları görmek inanın çok hoşuma gidiyor.Genel olarak sorun odaklı yetiştiriliyoruz çünkü :(

   Sil
 9. Ben çocukken kütüphane de tanıştığım Polyanna'dan sonra, sorunlara hep bardağın dolu tarafından bakmayı ve elimdekilerle yetinmeyi öğrendim. Benim niye yok, niye benim başıma geliyor diye ahlanmam hiç. Çünkü bende olan bir başkasında hiç yok belki. Ve Rabbimin verdiği mutluluğa itiraz etmiyorsam, ondan gelen sıkıntıya nasıl itiraz edebilirim ki? Paylaşım için çok teşekkürler. Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keşke toplum olarak elimizdekileri görsek de şükür edebilsek.Soruna değil çözüme odaklansak.

   Sil
 10. Problemlerim kişilerse bu güne kadar hep kendimi ifade ile çözmeye çabaladım. Ama bazen sorun karşınızdakiyse insanın yapabileceği bir şey kalmıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorun karşıdakindeyse de manevra yeteneği ya da kabul yeteneği geliştirilmeli :) Başkanı değiştirerek değil kendimizi değiştirerek ancak mutlu olabiliriz :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.