Olumsuz Düşüncelerle Baş Etmek

Zaman zaman hepimiz,olumsuz duygu ve düşüncelere kapılırız.Hiç bir şey keyif vermez ve hayattan sıkılmış hissederiz.Bu durum uzun süre devam ederse mutlaka uzman yardımı alınmalıdır ama kısa süreli negatif düşüncelerle başa çıkmayı öğrenmemiz gereklidir.Düzenli takip ettiğim https://moralev.com sitesinde konu ili ilgili bir yazı buldum.Orda geçen teknikleri vereceğim ve ben de bir iki tane teknik ekleyeceğim.
Verilen teknikler şunlar;

Zihninizde alışverişe çıkın:

Kendinizi bildiğiniz bir markette düşünün ve gözünüzün önüne bir raf sırasını getirin. Konsantre olup oradaki bütün ürünleri sırasıyla hatırlamaya çalışın. Eğer alışveriş sevmiyorsanız, herhangi bir listeyi hatırlamaya çalışabilirsiniz. Belki kütüphanenizdeki kitapların sırası, ya da MP3 çalarınızdaki şarkı listelerinin sırası.. Sadece 30-60sn yeterli olacaktır. Her defasında negatif düşünce geri geldiğinde bunu tekrarlayın. Önemli olan disiplinli davranmak ve negatif düşünceye takılmadan derhal bir listedekileri saymak. Bunu bir saatte 20 defa bile tekrarlayabilirsiniz. Guy Winch diyor ki: “Bu size geçici bir çözüm olarak gelse de, bu şablonları yeterince güçlendirirseniz hem ruh halinizi düzeltebilir, hem de karar verme yeteneğinizi sağlamlaştırırsınız. Beyninizi bu tarz düşünceler geldiğinde bir başka yöne gitmesi için eğitebilirsiniz.”

Olumlu insanlarla bir arada olun:

Eğer dertli duygu ve düşüncelerden kendinizi uzak tutamıyorsanız bu içinde bulunduğunuz sosyal ortamdan dolayı olabilir. 2013 de araştırmacılar aynı yurtta kalan öğrenciler üzerinde yaptıkları araştırmalarda öğrencilerin birbirinden zihinsel geviş getirme alışkanlıklarını ve negatif düşünme şablonlarını kopyaladıkların gösterdi. Negatif düşünceler genelde endişe ve yüksek sesle düşünmeyi içerdiği için diğer kişiler tarafından çok kolay yansıtılıp kopya edilen bir davranış şekli. Yapabildiğiniz kadar negatif insanların etrafında olmaktan kaçının. Bunu yapamıyorsanız size bir salgın gibi geçebilecek karamsarlık ve endişe içeren şablonlara karşı uyanık olun.

Endişelerinizi çöpe atın:

Size delilik gibi gelebilir ama ruhunuzu didikleyen bu düşünceleri yazıp çöpe atmak ya da yakmak son derece etkili bir yöntem. 2012 de Ohio Üniversitesi araştırmacıları vücutları ile ilgili negatif düşüncelerini yazdırıp attırdıkları kişilerin birkaç dakika sonra yapılan testlerde bile kendine  güvenlerinin yükseldiğini ve yazdıkları kağıtları atmayan kişilerin ise aynı karamsar ruh halinde kaldıklarını kanıtlamışlar. Profesör Richard Perry diyor ki “Düşüncelerinizi nasıl etiketlerseniz – yani çöp ya da  bir kenarda durması gereken – bu o düşünceleri nasıl kullandığınız konusunda büyük bir fark yaratıyor.” Elinizin altında kağıt yoksa aynı şeyi bilgisayarınızda yapabilirsiniz.

Sıcak bir fincan çay ya da kahve için:

Negatif düşüncelerin pek çok sebebi olabilir. Ancak siz yalnız hissetmeye odaklanmışsanız, kendinizi fiziksel olarak ısıtarak rahatlayabilirsiniz. 2012 de Yale Üniversitesi araştırmacıları ellerinde ısıtıcı paket tutan kişilerin geçmişte kalmış yalnız anılarla ilgili daha az negatif duygu taşıdıklarını buldu. Bu arada yalnız insanların diğerlerinden daha uzun ve sıcak duş aldıklarını da buldular. Yalnızlıkla ilgili olumsuz düşünceler taşıdığınızda vücudunuzu lezzetli bir çay ya da kahveyle ısıtın. Ama lütfen bunun gerçek insan teması yerine geçemeyeceğini de hatırlayın.

Durumunuzu yeniden değerlendirin:

“Eğer zihinsel geviş getirme arzu ve alışkanlığınız çok güçlüyse, aklınızı dağıtmak çok kolay olmayacaktır” diyor Winch. Onun için aklınızı başka bir şeye vermeyi denemeden önce durumu yeniden yapılandırıp, çerçevelemeniz ve yeniden değerlendirmeniz      gerekebilir. Örneğin, bir yerde saatlerce bir beklemek zorundaysanız; neleri kaçırdığınızı veya beklemek yerine neler yapabileceğinizi düşünmek yerine sizi seven kişileri arayıp konuşun ya da oturduğunuz yerde halledebileceğiniz bir iş üzerinde uğraşın. Bu sıkıcı durumu bir fırsat olarak gördüğünüzde geviş getirmeyi bırakıp başka düşüncelere doğru yol almak çok daha kolay olacaktır.

Bu yöntemlerin dışında benim ekleyeceklerim de var.Su negatif enerjiyi nötralize ettiği için uzun ve ılık bir duş öneriyorum.Banyoda köpüklerle ve suyla vakit geçirmeniz keyfinizi arttıracaktır.Bunun yanında dans etmeyi seviyorsanız müziğin sesini yükseltin ve ister ayna karşında ister mutfakta,salonda dans edin :) Komedi filmleri izlemeniz gülmenize ve içinizdeki negatifliğin azalmasına yol açacaktır.Son olarak spor yapmanızı eğer yapamıyorsanız en azından yürümenizi ve etrafı gözlemlemenizi öneriyorum.


Arkadaşlar, bütün bu küçük egzersizleri  kendinize en uygun yöntemi bulana kadar deneyin. Hayata bakış açınız değişecek!
Olumsuz Düşüncelerle Baş Etmek Olumsuz Düşüncelerle Baş Etmek Reviewed by Yurdagül Çelik on Temmuz 08, 2016 Rating: 5

29 yorum:

 1. Sizi takdir ediyorum.Sabahın beşinde bu paylaşımı yapmışsınız.Bir de hazırlık safhası... İnsanların ruh halleri tercih edilen gibi olmazsa gerçekten yaşamak azap verir.Tüm önerileri dikkatle okudum.İnsanın kendisiyle inatlaşması, bir başkasıyla olandan çok daha çetin.Yayınlarınızın ergeç ben dahil olmak üzere etkili olacağına inanıyorum.Dediğim gibi iyileşmeyi istemek ilk ve önemli adım.Acı da , tatlı gibi alışkanlık yapıyor.Olmasına o kadar alışıyorsunuz ki, kendiniz üretime geçiyorsunuz.En azından iç görüm olduğu için şanslıyım.Savaşı tam kazandığım gün dilerim mutluyum diyebilirim.Sevgiler size :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım saat o kadar erken değildi ama kahvaltı yapmadan bu yazıyı paylaştım.Tek isteğim insanlara biraz da olsa dokunabilmek ve faydalı olmak.Uygulanabilir ve sıkıcı olmayan yöntemler vermeye çalışıyorum.Dilerim faydam olur :) Sevgi ve saygı bizden :)

   Sil
 2. ayy kitap var okumuşsundur yaa. olumlu düşünmenin gücü. olumlu yaşamanın gücü. norman vincent pearle :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet evet okudum onu.Bu teknikler de uygulanabilir teknikler :)

   Sil
 3. Blogda yazan Bajrangi Bhaijaan filmini izlediniz mi Mutlu hanım? Adınızı göremedim ama bu da fena olmadı zaar :) Çok sevdiğim filmlerden biri ve psikolojik danışman olarak yorumunuzu merak ediyorum. Sevgiler ❤

  YanıtlayınSil
 4. Uygulanabilir şekilde okunursa daha faydalı olur

  YanıtlayınSil
 5. Bu önerileri dikkate alanlarla galiba artık sıkça karşılaşıyorum. Hatta kimisinin feysbukta olumsuz gördüklerini listeden ayıklama düzenli çabalarını okuyorum.

  Çok sevgiler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ruh sağlığı önemli.Ben de o yüzden basit teknik vermeye çalışıyorum.Sevgilerimle...

   Sil
 6. Çok faydalı güzel bir paylaşım olmuş. Kişisel gelişim kitaplarına çok ilgili olan biri olduğum için bildiğim şeylerdi :) İnternet ortamında okumak da güzel :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Amacım daha çok insana ulaşmak :) Kelebek etkisi gibi hepimiz birbirimizden etkileniyor ve birbirimize bağlıyız.Yorum için teşekkürler :)

   Sil
 7. bak benim yöntemlerim. bir. uzun uzun uyumak. iki. uzun uzun yürümek. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Uyumak da eğer gerçekten kaliteli uyuyorsa kişiyi şarj ettirir.Yürümek,benim de kullandığım bir tekniktir :)

   Sil
 8. Çok faydalı bir yazı olmuşşşş :)

  YanıtlayınSil
 9. Hiç yazıp çöpe atmayı denememiştim Yurdagül Hanım, çok güzel bir fikirmiş. Teşekkür ederim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bu tekniği kullanıyorum.Sizin de faydasını göreceğinizi düşünüyorum :)

   Sil
 10. İlk teknik biraz zor geldi ama diğerlerini çoğu zaman yapıyorum.Çok güzel bir yazı olmuş.Emeğinize sağlık :)

  YanıtlayınSil
 11. Olumsuz insanlardan uzak duruyorum cok ise yariyor.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.