Müziğin Psikolojiye Etkisi

Geçen gün ablamla sohbet ederken yabancı müziklerde geçen sözlerin neşeli olduğunu bizim müziklerimizdeki sözlerin ise daha çok acı içerikli olduğunu söyledi.Söyledikleri kafama takılmıştı.Haklıydı.Oyun havalarımızın sözlerinde bile zaman zaman acı vardı.Hayatı tespih yapıp sallarken bile adını duydukça ağlıyor ve kollarımızı kaldırarak oynuyorduk :( Bunların hepsi ama hepsi bilinçaltına yapılan kodlamalardı.Acıyı da seviyorduk.Mağdur olanın da (tabi gerçek mağduriyet tartışılır.)hep yanında olduk ve destek verdik.Zaman zaman da suistimal edildik bu edebiyatlarla :(
Ben şimdi size farklı bir şey söyleyeceğim.Artık değişim zamanı.Bırakın artık gelmişinize ve geçmişinize acımayı.Hepsi aslında birer deneyimdi.Dersinizi alın ve yolunuza devam edin.Arkaya bakarak giderseniz mutlaka düşersiniz maalesef :( Bunun için de ufak ufak alışkanlıklarınızı değiştirerek başlayın işe.Sizi depresyona iten müzikleri dinlemeyi azaltın.Klasik müzik sevmiyor olsanız bile dinlemeyi deneyin.Gözlerinizi kapatın ve kendinizi müziğin akışına bırakın.Muhteşem müziği içinize kadar hissedin.
Bir çok faydasını göreceksiniz.Radyo Klasik Müzik de bu faydalardan şöyle bahsediliyor;
1.Klasik müzik, bebeklerde zekâ gelişimini olumlu yönde etkileyerek bebeğin gelişimini hızlandırmaktadır.
2.Klasik müzik, bireyin dinlenmesini, rahatlamasını sağlamaktadır.
3. Klasik müzik doğru ritimler ve müzikler seçildiği sürece ders çalışma müziği olarak motivasyon arttırıcı etkisi sebebiyle kullanılabilmektedir.
4.Klasik müzik, insan psikolojisinde ezgileri yoluyla mutluluk duyguları yaratabilmekte ve klasik müzik dinleyen bireylerin kendilerini daha iyi hissetmelerine yol açmaktadır.
5.Klasik müzik dinletilen çocukların sorunlu davranışlar sergileme oranları düşmektedir.
6.Klasik müzik, depresyon gibi olumsuz psikolojik durumlarda bir iyileştirici rolü oynayabilmekte ve hastanın gerilimini azaltmaktadır.
7.Klasik müzik, bireylerde öğrenme kapasitesini geliştirmektedir.
8.Klasik müzik dinleyiciyi stresten uzaklaştırmaktadır.
9. Düzenli olarak klasik müzik dinlemek bireylerin motivasyon ve dikkat sürelerini arttırmaktadır.


Gördüğünüz gibi o kadar çok faydası var ki...Sevdiğiniz,hoşunuza giden,sizi zorlamayan klasik müzikleri her gün 10 dakika dinleyerek süreç içinde de hayatınıza almanız,sizin için faydalı olacaktır.Tabi ki doğru müzik dinlemek daha pozitif olmak için etkenlerden sadece bir tanesidir.Hayat bir bütünü içinde onu oluşturan parçaları düzelterek daha mutlu olabiliriz diye düşünüyorum.Huzurlu ve keyifli günler diliyorum :)
Müziğin Psikolojiye Etkisi Müziğin Psikolojiye Etkisi Reviewed by Yurdagül Çelik on Temmuz 07, 2016 Rating: 5

34 yorum:

 1. Hayırlı bayramlar, bılgılendırıcı bır yazı olmuş ellerınıze sağlık. Okurken aklıma Islam medenıyetınde Musiki ıle tedavı yontemı uygulandığı geldı aklıma. Aslında Musıkının cozulmesı gerekn uztune calısılması gereken guzlı bır dünyası var gıbı ;)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Müzikle ilgili çok yazılar yazılır aslında.Uzun yazınca facebook takipçilerim sıkılıyor.Ben de kısaca meramımı anlatmaya çalışıyorum.Osmanlıda müzikle tedavi var ki epey uzun konu :)Sevgilerimle:)

   Sil
  2. Haklısınız, aklıma o konu geldi yazıyım dedim ve hep bana etkileyici gelmiştir. Cok müzik dinlemem ama bazan insan ihtiyaç duyuyor gerçekten keyifli bir seyler dinleyip hüznünü unutmaya

   Sil
  3. Değerli katkınız için teşekkür ederim.

   Sil
 2. Klasik müzik için geçerli olan faydaların karşısında bir kısım müziklerin olası zararlarına dair bir liste çıkarmak da mümkün sanırım. Klasik müzik ve klasikleşmiş müzikler gerçekten de ruhun gıdası :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Klasik müziğe alışık değiliz toplum olarak :( Dilerim zaman içinde klasik müziği de hayatımıza alırız.Sevgiyle kalın...

   Sil
 3. Yaşasın müzik! Ama kaliteli olan :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ne tür müzik dinlediğiniz önemli velhasıl :)

   Sil
  2. Ne tür müzik dinlediğiniz önemli velhasıl :)

   Sil
 4. taam biraz chopin noktürnlerini dinleyim :)

  YanıtlayınSil
 5. son yazımda, ece evren var, ona gitsene, son yazılarını okursun, travmalar geçirdi, sen yorumlar yapsan bence çok faydalı olur kiiii :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Deeptone canım, D.Mutlu Yaşam kardeşim çok dikkatli ve gözlemci.Ben acılarımla dalga geçiyorum.Bana hiç bir öneri, (zaten içiçe olduğum psikiyatrım var) hiç bir uzaktan kumandalı yönlendirme etkili olmaz.Bem kendi halimde yazıyorum.Sıcak bir travmam yok şu anda.Soğumuşlar için ise kimse bir şey yapamaz.Ama deptone, neşeli, pozitif, tatlı kızım, beni düşündüğün için çok teşekkür ediyorum.Yorumları herkesin okuduğunu da gözardı etmemeliyiz bence :(

   Sil
  2. Hepinizi takip ediyorum:) Merak etmeyin artık ben varım :)

   Sil
 6. Bizim şarkıların sözleri ile yabancıların şarkıları çok farklı . Sanırım apayrı şeyler anlattıklarından. Kimi yabancı şarkılar bir öykü anlatırcasına anlatıyor bir şeyi. Bizimkilerin sorunu dile dolanan bir iki dize. Sözler çok yavan. Şarkıyı yazana, besteleyene, söyleyene sanatçı deniliyorsa hiç olmazsa sanattan bir tını olmalı şarkıda.O yüzden ben bizimkileri pek bilmem.

  Geçenlerde bir şarkı dinledim. Mecburen olmasa dinleyip duyamazdım. Serviste, servis sürücüsü radyodan dinlediği için dinlemek zorunda kalmıştık. Memnun oldum o şarkıyı duyduğuma. Çünkü sözleri itinalı, bir şarkı sözü olarak epeyce şey anlatıyor, ilelebet sözcüğü geçiyor. Ferman gibi belki de Ferman adında bir şarkıcı söylüyormuş. Beğendim. Sözler hafif kaçmadı. Bestesi de fena değildi.

  Klasik müzik mi? Tüm eğitimimin müziğidir. Sadece o müzikte ders çalıştım. Birçok CD var, Brahms'dan Bethoven'den Bach'a ve nicesine. Yeri başkadır. Ondan başka dinlendiren, alıp sakinliğe , melankoliye değil, götüren yok.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok severim klasik müziği.Değerli katkılarınız için de çok teşekkür ederim. :)

   Sil
  2. Ben de çok severim klasik müziği.Değerli katkılarınız için de çok teşekkür ederim. :)

   Sil
 7. Sevgili Daha Mutlu Yaşam, müzik konusuna gelirsek, arap halk ezgisi hiç tutmadığım bir tarzdır,kalitesiz gibi gelir.Ben Ronan Hardiman hayranıyım.Albüm olarak ardarda dinlerim.Bir gypsy parçası vardır ki, kendimden geçerim.Müzik seçimlerimde ve zevk almamda problem olmadı hiç bir zaman.Ayrıca bugün, Bir hikaye yarışmasına onunla katıldığım hayatımın önemli bir kesitinin öyküsünü bölümler halinde yazmaya başladım.Bilginize.Benim hakkımda her şeyi bilmenizin bence hiç bir sakıncası yok.Sonra size yazma zamanı gelebilir.Sevgilerimle.

  YanıtlayınSil
 8. Selam, Müzikler ilgili benim de blogumda yazılar var. Özellikle "Müziğin Haram Olduğu Bir Toplumda Müzik Terapi" yazımda ortaya çıkacak acayiplikleri de eleştirmiştim. Aşağıdaki linkteki yazımı sayfa altındaki müzikle ilgili diğer bağlantılar da var. Vakit buldukça okuyup yorum yazman beni mutlu eder. http://www.mustafasonmez.com/2013/01/dinlediklerim-muziklerim-ve-ben.html

  YanıtlayınSil
 9. Müzik dinlemeyi sevmeyen ne yapsın peki:))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yavaş yavaş bu tür müzikleri hayatına alsın çünkü müzik ruhun gıdasıdır :)

   Sil
 10. Müziklerle pek aram yoktu. Yeni yeni kulağıma hoş gelen şeyleri dinlemeye başladım. Eski, klasik müzikleri daha çok tercih ediyorum. Bu yazınızdan sonra daha fazla dinleyeceğim, teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 11. Ben de rahatlamak ve kafami bosaltmak istedigimde klasik müzigi tercih ediyorum. Blogunuzu yeni tanimis olmama ragmen çok keyifle okudufum bloglar arasina girdi bile.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim.Ben de en kısa sürede sizin blogunuza göz atacağım

   Sil
  2. Zaten takip ettiğim bloglar :) Soyadınızı bilemediğimden yeni sandım kusuruma bakmayın :)

   Sil
 12. Rica ederim kusur ne demek? Bloggera geçtim iki tane google hesabim oldugu için karisiklik oluyordu. Simdi ismimden bakan her iki blogumu da görebilecek.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tamam ben de yeniyim zaten :) Öyle öyle biz yeni olanlar da öğrenecek :) Sevgilerimle :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.