Kitap Önerisi Kendini Arayan İnsan

Bu hafta size önereceğim kitap,kendini arayan insan.Bu kitabı yıllar önce okumuştum.Geçen evde bir baktım okuyacak kitabım kalmamış, yeni kitaplarım gelene kadar tekrar okuyayım dedim.İyi de oldu.Kurşun kalemle altlarını çize çize hala okuyorum :) Kitap Rollo May tarafından yazılmış.Kendisi ünlü bir psikiyatrist.Kitap size şu sorgulatıyor:Ne geçmiş ne de gelecek açısından hiçbir şeyin kesin olmadığı bir dönemde içsel bütünlük nasıl sağlanabilir?Bildiklerinizin dışında ezber bozan çarpıcı analizlere sahip bir kitap.
Kitapla ilgili bir kaç okuyucu yorumuna da yer vermek istiyorum.
-Kitap özgürlüğe ve özgürlüğe bağlı saydığı zihinsel ve bedensel sağlığa nasıl ulaşabileceğimize dair farkındalık yaratıyor, bunu yaparken özgürlüğü de tanımlıyor.
-Duygu ve davranışlarımızı göründüğünden farklı semptomlar olarak ele alıyor ve çıkış yolunu bulmamıza yardım ediyor.
Altı çizilecek çok cümle var kitapta.
-Arada boğazınızı düğümleyen, bol bol düşünmenizi sağlayan kitap.
-Kendini arayan insan, ilk bölümü rahatlıkla anlaşılabilen fakat sonlara gidildikçe üzerinde derin derin düşünülmeyi gerektiren bir kitap. İnsanın neden anlam arayışında olduğunu, boşluk duygusunu nasıl tolere edebileceğini biraz psikolojik biraz felsefi bir dille anlatıyor.
-İnsanların içerisinde bulundukları ruh hallerini kitaba çok iyi bir biçimde aktarmış. Okuyana çok şey katacağı aşikar.
-Varoluşçu psikolojiye ilgisi olanlar için Rollo May in ideal bir yazar olduğunu düşünüyorum.Okunmalı..
Kitapta zaman zaman teknik bir dil kullanılmış olmasına rağmen,kitabın sizin için faydalı olacağını  düşünüyorum.Umarım beğenerek okursunuz.Sevgiyle ve farkındalıkla kalın...
Kitap Önerisi Kendini Arayan İnsan Kitap Önerisi Kendini Arayan İnsan Reviewed by Yurdagül Çelik on Temmuz 31, 2016 Rating: 5

29 yorum:

 1. Yine bir blogger tavsiyesiyle bir koşuda aldığım, ancak başucumdan avuçlarımın arasına girememiş bir kitap. Bir ara okumaya yeltendim ama ya ağır geldi yada okumaya gönlüm olmadığından hemen olduğu yere bırakıverdim. Kitap okumaya yeniden başladığım şu günlerde belki bugün belki yarın tekrar okumayı deneyeceğim.. Sevgiler,

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sanıyorum sağlıkçı olmayanlar için biraz teknik bilgiler var.Ama önemli anektotlar olduğu için yine de okumanızı öneriyorum:)

   Sil
 2. Şu aralar hiç kitap okuyamıyorum. İnşallah gelecekte alır okurum... :)

  YanıtlayınSil
 3. Hocam; sorumsuzluk davranışlarının düzenlenebilmesi, kendini gerçekleştirme ya da güçlendirme adına, hayatının kontrolünü eline alabilme adına önerebileceğiniz kitaplar var mı?
  Teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu kitap da insanın kendini fark etmesi adına faydalı olacaktır.Sorumsuz davranışların düzenlenebilmesi için teknikler var.O tekniklere dair ilerleyen süreçte bir yazı yazabiliriz

   Sil
 4. Okuduğum kitaplar arasında iyilerden biriydi... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 5. Kitap sever biri olmayan biri olarak okunası bi kitap.. hakkaten insan kendini buluyor;)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Biraz teknik olmasına rağmen beğenmenize sevindim...

   Sil
 6. Benim okumam gereken bir kitap diye hemen internette arayışa geçiyorum.Sevgimle canım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ablacığım umarım beğenirsin.Yeni bir kitap okuyorum.Orda da bazı teknikler var.Bilhassa onu sana tavsiye edeceğim sana.Kocaman öpüyorum :)

   Sil
  2. Sağol canım.Ben de çok öpüyorum :)

   Sil
 7. rollo may. oleeeey. çok severim. bunu okumadım ama. "yaratma cesareti" adlı kitabını okuyunca yazmaya karar verdim yaaaa. ben de o kitabı yazcaktıım. bunu da okurum tımams :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de senin okuduğun kitabını okumadım.Böylece ikimiz de öğrenmiş olduk :)

   Sil
 8. öğreneceğimiz ne çok şey var ,teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yaşamın içinde de öğreniyoruz bazen.Velhasıl öğrenmek bitmiyor :)Sevgilerimle :)

   Sil
 9. okuyamıyorum öyle kitaplar neden bilemiyorum en son acı anıları silmek adlı kitabı elime aldıktan sonra 3 kitap bitirdim; ama geri o kitaba dönesim gelmiyor

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Zorlamayın o zaman :) Ruhen uygun olmak da önemlidir.Zaman içinde tekrar bakarsınız :)

   Sil
 10. Kendini Arayan İnsan. "Nefsini bilen Rabbini bilir." Farkında olsa da, olmasa da tüm insanlığın hayat yolculuğu bu galiba. Teşekkürler paylaşım için, fırsat bulunca okumak isterim ❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Biraz teknik anlatmış olabilir ama yine de okumakta fayda var :)

   Sil
  2. Biraz teknik anlatmış olabilir ama yine de okumakta fayda var :)

   Sil
 11. teknik dille yazılmış kitalarla aram iyi değil,kişisel gelişim kitaplarının da çoğu öyle maalesef.Yıne de dediğiniz gibi okuması zor olsa da bir şeyler katması açısından biraz zorlayıp okumak gerek.Söz ben de deneyeceğim bu kitabı okumayı.Umarım D&R de falan bulabilirim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. son önerdiğim kitap terapi tekniklerini anlatıyor.Daha anlaşılır.İsterseniz ona da bir bakın :) Sevgilerimle...

   Sil
 12. umarım bu kitap bana iyi gelir ...

  YanıtlayınSil
 13. Çok faydalı bulduğum bir kitap. Endişe ve Boşluk hakkında blogda yazmıştım ben de. En çok sevdiğim kısım o bölümdü.

  YanıtlayınSil
 14. Şu an okumakta olduğum kitap. Henüz bitmedi. "Vaziyetimiz" başlıklı ilk bölüm çok faydalı oldu benim için. Kitap önerilerinize baktım. Klasiklerden de hoşlandığınız anlaşılıyor. Bloglardaki klasikler hakkında yazılanlara bakmaya ve yorum atmaya çalışıyorum. Bu gün keşfettim sizi. Blog mahallesinde yeniyim. Kitaplara Kaçanlara da beklerim.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.