Kitap Önerisi Kendin Olmak

İnsanın kendini fark etmesi çok önemlidir.Bu dünyaya boşu boşuna gelmiş olamayız elbette.Ben de hem yapmış olduğum yüksek lisanstan dolayı hem de insanları,kendimi fark etmek için psikoloji üzerine kitaplar okuyorum.Kuraldışı yayınlarından çıkan bu kitap,bana bir hocam tarafından önerilmişti.Başkalarının kontrolünden bıkmış ve bundan kurtulmayı isteyenler için uygun bir kitap.Kitabın arka kapağında şöyle diyor;Başarı için gerekli riskleri göze almaya hazırsan,senin içinde özel bir özgürlük var:Tüm seçimleri kendine göre yapma özgürlüğü.Yaşamını istediğin şekilde sürdürmek için bir şeyler yapmaya istekli olmalısın.Davranışlarını kontrol etmeyi en doğal hak olarak görenleri rahatsız edebilirsin ama gerçekten istiyorsan,başkalarının senin yerine düşünmelerinie izin vermemek,kendin olmak,eğlenceli,değerli ve kesinlikle eksiksiz bir yaşam biçimidir.

Kitapla ilgili bir kaç okuyucu yorumunu da sizlerle paylaşmak istiyorum.
-Hatalı alanlarınız kitabını çok beğendiğim için yazarın bu kitabını da okudum ve çok beğendim. Herkese tavsiye ederim.
-İkinci defa okuduğum bir kitap, çok iyi bir kişisel gelişim kitabı, kitaba kendinizi vererek okursanız, kitabın sonunda farklı bir siz olacağınızdan hiç şüpheniz olmasın, kendini geliştirmek isteyenlere, özellikle geçmişte yaşadıklarını unutamayanlara, kendini ezik, suçlu hisseden, hayır diyemeyen insanlara şiddetle tavsiye ederim.
-Sadece başkalarının sömürüleri değil kendimize yaptığımız sömürülerin de farkına varıp, bizi etkilemeden önlem almak, kendi öz benliğimiz ile hareket ederek hayattan keyif almak, bir seyici değil de bir oyuncu olmak için yazılmış bir kitap... okuyun.. kendinize ulaşın...
-"Başkası olma kendin ol
Böyle çok daha güzelsin"
Evet Tarkan'ın seslendirdiği bir zamanların hit şarkısından iki mısra bunlar. İnsanın orjinalliği kendisi olmasında yatar. Eğer sıradan biri olursanız ilgi çekmesiniz ve silik kalırsınız. Daha önce akademisyenlik de yapan yazar Wayne DYER'ın Kendin Olmak kitabı ise konuya daha değişik açıdan bakıyor. On bölümden oluşan kitap öncelikle "koyun" ve "sömürme" tanımlarını yapıyor. Kitabın amacı da zaten sömürülen insanları bundan kurtarmak. Bunun için kendi danışmanlık yaptığı müşterilerinin günlük hayatta karşılaştıkları sömürüleri konu ile birlikte okuyucuya sunmuş. Kitabı okurken acaba ben de geçen sömürü türlerinden birisi ile karşı karşıya mıyım diye düşünmeden edemiyorsunuz. Şunu da belirtmek gerekir ki yazarı çok çok ciddiye alırsanız paranoya olmanız da mümkün. Çünkü her konuyu bir çeşit sömürü olarak görmeye başlamanız olasılık dahilinde. Yine de özellikle kamu kurumlarındaki bürokratik sömürülme ve özel işlerinizde karşılaştığınız sömürülmeler dikkatle okunup önerilen çözümler uygulanabilir. Ben bir tanesini denedim ve çok iyi sonuç aldım. Sömürülerin 100 tanesi son bölümde toplayarak bir de test hazırlayan yazar verdiğiniz pasif ve etkin sayılarına göre size profilinizi veriyor. Kısaca okunabilecek bir kitap.
Okumanızı ve yorumlarınızı merakla bekliyorum :)
Kitap Önerisi Kendin Olmak Kitap Önerisi Kendin Olmak Reviewed by Yurdagül Çelik on Temmuz 10, 2016 Rating: 5

20 yorum:

 1. hoş bir yazı olmuş ellerinize sağllık :) pozitif bir kitaba benziyor insana farklı yerden bakmayı öğretecek. ilgimi çekti teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Beğeneceğinizi düşünüyorum.Kitabın bazı yerlerinin altını da çizebilirsiniz :)

   Sil
 2. Kitap hakkında ki yorumlara yer vermeniz çok iyi bir fikir. Çünkü benim gibi pek çok insan tarafsız yorumları ve farklı insanların düşüncelerini merak ediyor. Teşekkürler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sağolasın canım benim.Ben bir filmi izlemeden ya da kitabı almadan mutlaka başka insanların yorumlarına da bakarım.Ben böyle düşündüğüm için de bu şekilde yapıyorum tanıtımları :) Bu arsada çok da resmisin :)

   Sil
  2. Seviyeli bir birliktelik yaşıyoruz😁😀😂😃

   Sil
 3. Kendin gibi olmak bazen sıkıntılı bir durum oluyor benim için. Toplum içinde uyumsuz, cins bir insan gibi görünebiliyorsunuz. O sebepten insanlarla çok birarada olmayı tercih etmiyorum. Çok yorucu oluyor çünkü. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnsan sosyal varlıktır.Denge kurmak önemli.Denge kuramıyoruz maalesef çoğu zaman :(

   Sil
 4. Bu tip kitapları çok edinemiyorum, zamanında annem haddinden fazla okutup daraltmış olmalı beni.

  YanıtlayınSil
 5. okudum bunuuuu çok da sevdiim :) bu tür kitapları çok seviyom yaa. bir de, "tanrılar okulu" var süper süper :)

  YanıtlayınSil
 6. Elimdeki kitaplar bittiğinde okuyacaklarım arasına aldım yazın için teşekkürler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sizin gibi değerli meslektaşlarımın yorumu beni mutlu etti :) Ben de sizin yazılarınızı çok beğeniyorum :) Sevgilerimle :)

   Sil
 7. Tam benlik bir kitap okumaya gayret edeceğim insallah:)

  YanıtlayınSil
 8. Bu tarz kitaplara ihtiyacımız var. Yol gösterici olma adına faydalı olduklarını düşünüyorum. Fakat okuduklarımızı hayatımıza geçirebilmeliyiz. Okuyup da uygulamazsak bi anlamı yok :)
  Çok teşekkürler.

  Sevgi ve selam ile.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Uygulama olmadan tabi ki çok eksik ama fark etmek de önemli :)

   Sil
 9. Merhabalar,

  Yaşadığımız dünyada kendin olmak zor iş. Özellikle sosyal medya kullanımının artmasıyla insanlar eskiye oranla kendilerini daha az beğeniyor ve kendilerini sürekli değiştirmek için çabalıyorlar. Örneğin; vücudunu beğenen bir kadın sosyal medyadaki estetik reklamlarına maruz kaldığında bir anda acaba ben güzel değil miyim diye kuşkuya düşebiliyor. Bunu medya yönetiyor. İnsanlara kendilerini yetersiz hissettir ve tedavi şekli sun. Bu sistem yıllardır böyle işliyor. Oysa insan kendi olduğunda güzelleşir ve farklılık yaratır. Kendimizle barışmayı, farklılıklarımızın bilincinde olmayı, fırsatlarımızı görebilmeyi, kendimiz olabilmeyi öğrenmemiz gerekiyor. İzniniz olursa ben de ‘’Kendin Olmak’’ üzerine bugün yazdığım yazımı okumanız üzere sizinle paylaşmayı çok isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/kendin-olmak-neydi/

  Güzel okumalar dilerim,
  sağlıkla kalın.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yazı linkleri yazılarımı spam olarak gösteriyor ve okunma oranlarını olumsuz etkiliyor.O yüzden yorumunuzu yayına sokup sokmamakta kararsız kalsam da uzun yorumunuza kıyamadım ve yayınladım.Yazınızı da okumaya gidiyorum şimdi.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.