Film Önerisi Annemi Öldürdüm

Bu film,bloger arkadaşlarımdan Mustafa Sönmez'in önerdiği bir filmdi.Psikoloji içerdiği için bugün izledim.Film beni etkiledi diyebilirim.
Kanadalı genç yönetmen Xavier Dolan’ın senaryosunu yazıp, yönettiği ve aynı zamanda başrolü de üstlendiği Annemi Öldürdüm (2009) filmi yönetmenin aynı zamanda ilk filmi. 20 yaşında yönetmenlik koltuğuna oturan Dolan bu filmin taslağını 17 yaşında kaleme alıyor. Film, Dolan’ın açıklamalarında da belirttiği gibi otobiyografik ögeler taşıyor.Film Oscar aday adayı olarak gösterilmiş.Film 2009 Cannes Film Festivali'nde Directors' Fortnight bölümünde aldığı 3 ödülden sonra uluslararası basının dikkatini çekmiştir.2009 Cannes Film Festivali'ndeki gösteriminden sonra film tam sekiz dakika boyunca ayakta alkışlanmıştır.
2009'da bir hayli ses getiren"Annemi Öldürdüm"ün merkezinde eşcinsel lise öğrencisi Hubert var; onun en yakınındaki, aynı zamanda da en uzağındaki insan ise biricik annesi Chantale! Aralarındaki aşk-nefret ilişkisi öyle boyutta ki çocuk, okuldayken annesinden ölmüş gibi bahsedebiliyor. Birlikte olduklarında ise mekan gözetmeksizin didişiyorlar. Hubert, annesinin yalan ve dolanlarından bıkmış, suçluluktan bunalmış, onu hor görmekten kendini alamıyor. Bu aşk/nefret ilişkisinin kafa karışıklığıyla Hubert ergenliğin derin sularına sürükleniyor. Henüz yirmi yaşındaki Xavier Dolan yazıp yönettiği ve başrolünde oynadığı ilk filminde son derece açık sözlü.
Biraz da izleyici yorumlarına yer vermek istiyorum;
-Etkileyici, ince noktalara çok güzel değinen, içinde bi çok ayrıntıyı barındıran(anlayabilene), o amatör ruhun güzelliği, sıcaklığı yansımış nefis bir sanat filmi.8/10
-Genç bir yönetmenden böylesi bir film takdire şayan......
-Kimden yardım almış olursa olsun sonuç ortada. yalın bir anlatım, meramını eksiksiz sunan bir film. sadece oyunculuğunu abartılı buldum dolanın. mutlaka seyredilmeli...
-Özgün ve güzel konusu olan kaliteli bir yapım, ama sanki 2009 dan daha önce yapılmış gibi bir izlenimi var. Özellikle anne bence filmin en başarılı oyuncusu. Dolan ın düşüncelerinde bocalaması, annesini bir sevip bir nefret etmesi ve yönetmeninde kendi olması filme gizemli bir hava katıyor.

Ben bu filmi,tüm anne ve babalar için öneriyorum.Özellikle ergenlik çağına gelecek çocuklarınızı daha iyi anlayabilmeniz için size perspektif katacağını düşünüyorum.Merak etmeyin ve ürkmeyin çocuk, annesini öldürmüyor :) İyi seyirler....
Film Önerisi Annemi Öldürdüm Film Önerisi Annemi Öldürdüm Reviewed by Yurdagül Çelik on Temmuz 31, 2016 Rating: 5

18 yorum:

 1. Kontrol panelimde bahsettiğiniz blogun bu paylaşımını görmüştüm. Adından dolayı psikopat bir film bu zaar diyerek yazıyı okumamıştım. Çok şükür öldürmüyormuş :) Film ilgimi çekti, izleyeceğim inşallah ❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İlk aşamada ben de öyle zannetmiştim.O yüzden böyle bir açıklama yapayım dedim :) Fakat çok az da olsa erotik sahne var.Siz onları atlayın geçin :)

   Sil
  2. İlk aşamada ben de öyle zannetmiştim.O yüzden böyle bir açıklama yapayım dedim :) Fakat çok az da olsa erotik sahne var.Siz onları atlayın geçin :)

   Sil
 2. Mustafa en beğendiğim ve bloğuna hayran olduğum kardeşimdir.Düşüncelerini net söyleyen ve söyledikleri, yazdıkları teyit gerektirmez doğruluktadır.Film gerçekten ilginçmiş.Ben de bu kadar donanımlı bir çok bloggerın arasında ne okuyacağımı, ne seyredeceğimi şaşırmış durumdayım.Özet için çok teşekkürler.Sevgilerimle.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ablacığım, ben de senin yazım diline aşığım :) Teşekkür ediyor ve seni sevgiyle kucaklıyorum

   Sil
 3. Bir yanda önerilen onca film bir yanda zamansız ben. Nasıl olacak bilemiyorum şimdilik :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Canınızı sıkmayın,uygun olduğunuzda izlersiniz :)

   Sil
 4. Merhaba;
  Açıkçası ilk okuduğumda ben gerilim vs sandım ... Değişik bir film çıktı karşıma ...
  Ama gel gör ki daha kitaplarım dağ gibi , okuduklarım , gezdiklerim yazılacak ve blog ziyaretleri başlanmalı derken ....
  Umarım uygun bir an seyredebilirim ....
  Emeğine sağlık sevgili arkadaşım ...
  Sevgiler

  YanıtlayınSil
 5. İzlemek isterim .
  teşekkür ederiz.Annesini fiziki öldürmesede,kafasından silmiş anlaşılan.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Umarım beğenirsiniz.Annesini sevmekle nefret etmek arasında gel git yaşayan bir ergen işte : )

   Sil
  2. Umarım beğenirsiniz.Annesini sevmekle nefret etmek arasında gel git yaşayan bir ergen işte : )

   Sil
 6. bu yönetmenin tüm filmlerini izledim. çok değişik de miiii :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Senin izlemediğin bir film bulmak öyle zor ki :)Değişik hem de çok :)

   Sil
 7. Xavier Dolan'ı çok severim ve bu film de çok güzel. Sevilmeyecek gibi değil zaten. Mommy filmini de öneriyorum size ☺️.

  YanıtlayınSil
 8. Psikolojik filmleri severim, insanın derinine giren filmleri severim. "Annemi Öldürdüm" filmini aklıma yazdım izlemek için.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.