Çocuklukta Empati Geliştirmek

Bugün okuduğum bir kitapta empatinin çocuklukta geliştirilmesinin öneminden bahsediyordu.Empatiyi çocukluk çağlarında çocuklarımıza öğretebilirsek,ilerde daha sağlıklı iletişimler kuracaklarını düşünüyorum.
Empati kavramı sözlükte şöyle geçiyor;bir insanın, kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasına Empati denir. Empati sayesinde insan ilişkileri gelişir. İnsanlar arasındaki kavgalar azalır ve zamanla yok olur. Aile içi empati ise aile bireylerinin karşısındaki insanı kendi yerine koymasıdır. Bu sayede bireyler karşındakinin ne tepki vereceğini bilir ve ona göre davranır.

Empatinin temeli hayatın ilk yıllarında atılır. Annenin çocuğuna gösterdiği şefkatli ve sevgi dolu ilgi, çocuğun da çevresine şefkat ve ilgi göstermesini sağlar. Bebeğini düşünen, ihtiyaçlarını karşılayan anne onun sadece ruhen değil, zihinsel olarak da gelişmesini sağlar. “Sağ beyin” olarak adlandırılan beyin bölgemiz, empatiden sorumludur. Bebeğin yaşamının ilk yılı, sağ beynin gelişimi için kritik zamandır. İlk yılda değerli olduğunu hisseden, annesinin onu hep seveceğine ve koruyacağına güvenen bebekler, bu sevgiyi ve değeri çevresindekilere de gösterir. Acıma, vicdan, merhamet duygularının temeli böylece atılır. 
Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz?
1. Çocuğunuza empati gösterin. “Bu salıncağa binmekten korkuyor musun? Eğlenceli görünüyor olsa da oldukça hızlanabiliyor. Bu korkutucu olabilir. İstersen şuradaki küçük kaydırağa gidelim”
2. Başkalarının ne hissettiğini ona söyleyin. “Ablan, onun oyuncağını elinden çektiğin için kızdı. Lütfen şimdi oyuncağını ona geri ver ve sana başka bir tane seçelim”
3. Empati nasıl gösterilir, öncülük edin. “Gel arkadaşının yarasına ilaç sürelim”
4. Duygularla ilgili farkındalığını geliştirin. Ona farklı duyguların anlatan yüz ifadeleri gösterin, hikayeler okuyun. 
5. Kendi ilişkilerinizde çevrenizdekilere empati göstererek örnek olun.
6. Kendinin farkına varmasına yardımcı olun. Örneğin aynada kendini tanısın. 
7. “Ben” dilini kullanarak kendini sizden ayırt etmesine yardımcı olabilirsiniz.  “Bana vurmanı istemiyorum. Vurduğun zaman canım acıyor”
8. Kızgınlık, üzüntü gibi kötü duyguları yaşamasına izin verin. Çünkü bu duygular da hayatın bir parçasıdır ve onlarla baş etmeyi de çocuğunuza öğretmeniz gerekir. Onu hep mutlu etmeye çalışırsanız zor duyguları kontrol etmeyi öğrenemez. Kızgın bir arkadaşının ne hissettiğini anlayamaz. Sevdiği bir çizgi filmi izlemesini istemiyorsanız televizyonu kapattığınız zaman ne hissettiğini anladığınızı ona söyleyin. “Biliyorum ki filmi kapatmama kızdın. Seni anlıyorum ama bunu izlemeni de istemiyorum. Sakinleşince seninle birlikte sevdiğin lego oyununu oynayabiliriz.” 
9. Gün içinde arkadaşlarıyla yaşadığı paylaşamama sorunlarını sonradan oyunlarda konu edin. Örneğin o gün arkadaşının elinden oyuncağı çekip onu ağlattıysa, oyunda rol değiştirerek onu ağlayan çocuğun yerine koyun. Oyunda olayı tekrar canlandırıp ne hissettiğini anlattırın. Doğru davranışı bulmasını sağlayın. 
10. “Özür dilerim” demesi için çocuğunuzu zorlamayın. Önemli olan bu sözleri kullanması değil, yanlış yaptığını anlamasıdır. “Görüyor musun, onun yerini kaptığın için Ece nasıl da ağlıyor. Çok üzülmüş.” Böylece davranışının sonuçlarını anlamasını sağlarsınız. 
11. Empatinin gelişmesi zamanla ve yavaş yavaş olur. Üstelik unutmayın ki bencillik çocuk olmanın bir parçasıdır. 3 yaşına kadar beklentinizi sınırlı tutun.   Yetişkin olup da bencilliği bırakamamış nice kişi mutlaka tanırsınız.(Kaynak milliyet dergisi)

Çocuklukta Empati Geliştirmek Çocuklukta Empati Geliştirmek Reviewed by Yurdagül Çelik on Temmuz 20, 2016 Rating: 5

19 yorum:

 1. Çok faydalı bir yazı olmuş, elinize sağlık. Çocuklu arkadaşlarım var, WhatsApp grupta paylaşıyorum hemen :) ❤

  YanıtlayınSil
 2. Özür dilemesi için zorluyorum sanırım :( Bundan sonra yapmayacağım.

  YanıtlayınSil
 3. Harika bir yazı olmuş.Çocukları izlemeyi çok seviyorum bizlerin de onlardan öğreneceği çok şey var.
  Taklit dönemlerin de çok doğru örnek olmamız gerekiyor çünkü hiç bir ayrıntıyı atlamadan kayıt ediyorlar:)
  .Canım önlemlerle ilgili kendi yaptıklarımı yazdım. ama bilemediklerim için de yardım alacağım fakat emek hırsızlıklarına dur diyecek tam bir kontrol mekanizması yok maalesef.

  YanıtlayınSil
 4. Yetişkinlerin her konuda rol model, olduğunu tekrar etmekten dilimde tüy bitti.
  Ellerinize ve birikimlerinize sağlık.
  Toplumsal gelişimde sizlere çok ihtiyacımız var.
  Sevgiler.

  YanıtlayınSil
 5. Ah, bir anlasak çocuğun halinden. Giderek gençlerin, yaşlıların ve kendi halimizden de anlayacağız. Kendimiz onların yerine koyabileceğiz. Ama sanırım derdimiz halden anlamak değil; kendi halimizi anlatmak. Tam olarak birebir bu cümleler ile anlatmasam da bu konuya ilişkin çok yazım var ve anlamayı değil anlaşılmayı beklediğimizi defalarca yazdım. Galiba defalarca da yazacağım.

  Selamlar, sevgiler.

  YanıtlayınSil
 6. o zamaaam daha çok anneler çocuklara empati aşılayabilir. :)

  YanıtlayınSil
 7. Aslında içimiz de bir yerde küçük bir çocugu büyümeden bırakabilsek işte o zaman çocuklarimiza da daha bir empati ile yaklaşacağız. Ama biz kendimizi öyle bir büyütüyoruz ki çocukla empatiye yer kalmıyor 😔. Ve böylece biz yetişkinlerin bilmediği bu güzelim duyguyu çocuklarımıza da ogretemiyoruz ne yazık ki 😔

  YanıtlayınSil
 8. Aslında içimiz de bir yerde küçük bir çocugu büyümeden bırakabilsek işte o zaman çocuklarimiza da daha bir empati ile yaklaşacağız. Ama biz kendimizi öyle bir büyütüyoruz ki çocukla empatiye yer kalmıyor 😔. Ve böylece biz yetişkinlerin bilmediği bu güzelim duyguyu çocuklarımıza da ogretemiyoruz ne yazık ki 😔

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çocukluğumuzdan uzaklaştıkça,çocuklarımızı da anlayamıyoruz sanki :(

   Sil
 9. Güzel bir paylaşım olmuş Hepimizin yapması gereken ama hep baştan sağma olarak bir kenara itilen Empatiyi güzel bir anlatımla bizlerde öğrenmiş oluyoruz :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Empati önemli bir konu.Özellikle bugünlerde sanırım biraz ihtiyacımız var buna.

   Sil
 10. empati yapılması gerektiğine herzaman inananırım; ama birazda kişilk tasviri gerekli mesela ben bazıkişilerin kendini benim yerime koymasını istiyorum;a ma biliyrum sınırlarını ne kadar zorlarsa zorlasın benim gibi asla düşünemeyecek karşumdaki ve doğal olarak beni anlamayacak

  YanıtlayınSil
 11. Ben de çok beğendim. Açıklayıcı olmuş havada kalmamış. Teşekkür ederim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Fark edersek daha kolay çözeriz diye düşünüyorum :) Sevgilerimle...

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.